Naše promítání ze CDT 2016 (4500km pěšky napříč USA) a Vaškova 3600 km dlouhá cesta po hranicích Československa(2017) - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Appy Trails Mark III 2.generace, od 570g

Druhá generace oblíbeného tarpu. Není to jen index 2, který u Marku přibyl proto, aby se líp prodával, ale hlavně vyztužení kolem kolíkovacích oček, která se dřív občas natrhávala a nový materiál oček samotných, který nerezne. Sam Belew přihodil ještě výrazně lepší přední i zadní  tyčku, které jsou nyní po složení mnohem kratší (30cm) a tak se pohodlně vejdou i do cyklo brašen. V hlavním vrcholu stanu je také poutko buď pro přídavnou vypínací šňůru pro větší stabilitu, nebo pro zavěšení stanu pokud ho nechcete stavět na hůlku.

Mark III a Tyvek byly historicky první produkty v nabídce NALEHKO a taky první ultralight věci, které jsem vyzkoušel... a zamiloval si je! Proto mám radost, že vylepšený a věřím i kvalitativně lepší Mark III2  je zpět.

Mark III2 je díky velmi nízké váze vhodný i pro sólo cestovatele. Stavbu zvládne pohodlně jeden člověk během 3 minut. Stan je natolik prostorný, že se do něj vejdou dvě osoby s batožinou a ještě zbude dost místa na vaření. Je vhodný pro začátečníky nejen kvůli ceně, ale hlavně proto, že je z Polyesteru a ten se ve vlhku neprověšuje a navíc díky PU zátěru na něm drží lepící pásky a tak má už od výroby přelepené švy.

Kompletní balení má  sice 830g, ale tarp samotný má jen 570g!!! Je to proto, že součástí balení je 9 kolíků (100g) a pěkná přední i zadní tyčka (30+102g) a 28g váží obal a návod :-)

Tarpu bez podlážky se nemusíte bát, ve srovnání se stanem mu sice občas něco chybí, ale na druhou stranu nabízí obrovské množství výhod – více v recenzi.

S Markem III první generace jsem absolvoval třeba 6-ti týdenní expedici do Peru. Na trecích kolem Ausangate, do base-campu pod Alpamayo a na treku Huayhuash, jsem v něm strávil zhruba 15 nocí v horách ve výškách přes 4000 m.n.m. a několik deštivých nocí v údolních pralesech. To mě přesvědčilo natolik, že jsme po něm v roce 2012 sáhli i při průchodu 4250km dlouhého Pacific Crest Trailu – a absolutní spokojenost. Více se dočtete v rozsáhle recenzi tady.

Doporučuji do oček na kolíky navázat zhruba 20cm smyčky z 2mm horolezecké smyce. To vám umožní postavit stan 10cm nad zem (jen nastavíte trekovou hůlku o 10cm delší) a dosáhnout lepší ventilace, když je to potřeba.

Mark III2:

  • Hmotnost balení: 830g
  • Hmotnost tarpu: 570g (tyčky 132g, kolíky 100g, obal 28g)
  • Staví se na dvě trekové hole nebo na dodávané dvě tyčky (složené tyčky jsou parádně krátké – 305mm)
  • Hodně prostorná předsíň
  • Materiál: 185T Polyester s PU zátěrem a přelepenými švy
  • Kolíky a tyčky součástí balení
  • Obal je mírně větší pro snadné balení mokrého, nebo zmrzlého stanu
Kód zboží: AT_Mark_III2
Cena: 3 280.00Kč
Váha: 830 g

Komentáře

Ahoj Petře, mohl bys, prosím, napsat svoje postřehy při srovnání Mark III2 a Shelteru LT? U recenze jedničky si jako její výhody psal cenu a hmotnost, jako nevýhody nižší kvalitu tak by mě zajímalo jak se to změnilo.
Předem díky
Jirka

Ahoj, shodné mají oba tarpy to, že se staví na dvě tyčky/hůlky, mají jeden vstup zepředu, jsou to vlastně modifikovaná Áčka, jsou dodávána se sadou kolíků a mají přelepené švy, takže není potřeba nic řešit, jen se naučit dobře vypnout a je to.

Mark III2 je výrazně lehčí, tarp + kolíky 670g (Shelter LT má 990g) a hlavně po sbalení poloviční. Je z Polyesteru, takže se ve vlhku neprověšuje. Je prostorově o něco menší než Shelter. Pro ty co nepoužívají trekové hůlky tak je obrovskou výhodou, že je dodáván s oběma tyčkama v dobré kvalitě. U druhé generace se Sam Belew soustředil na vyztužení kolíkovacích oček a konzistentní kvalitu zpracování. Podle mě pěkný pokrok oproti předchozí generaci. Podle mě ideální produkt na seznámení se s UL tarpem.

Shelter LT je zase větší, z bytelnější látky, lépe zpracovaný, vydrží téměř cokoliv, ale je o dost těžší a je těžší ho postavit a dobře vypnout. Lepší volba pokud prostor a odolnost jsou prioritou.

Lehký krok přeje Petr K.

Přesně to jsem potřeboval vědět, díky!

Petře, je blbost nad tím uvažovat jako variantu pro dva lidi? Rozměr přes dva metry v nejširším bodě by stačila, ale nevím, jak moc se to pak svažuje a zda se tam tedy v rámci možností pohodlně vejdou dva lidi. 
Když už máš tu osobní zkušenost, poradíš, zda je to v pohodě možnost pro dva?
Díky. Michal

Ahoj, Mark III rozhodně pro dva je. Měli jsme ho na PCT a spíš mi přišlo že je pro dva větší než menší. Když spíte ve spojených spacácích, tak kvůli hůlce musíte být uložení hodně v nohách stanu a dávat trochu bacha, když je stan orošený, ale nic problematického. Nad hlavou je pak prostor ještě pro dítě a psa:-) Pokud spíte každý ve svém spacáku, pak se můžete posunout vís do širší části a pak už je toho prostoru spousta. Nejvíc záleží na tom, jestli kolíkuješ stan úplně k zemi (nedělám nikdy, bere to vnitřní prostor a omezuje ventilaci) nebo výš nad zem. Optimální je nějakých 8-10cm mezera mezi zemí a okrajem plachty. Nehrozí že ti bude pod plachtu při dešti zaflakovat, větrá to a máš dost prostoru. čest Petr K.