Naše promítání ze CDT 2016 (4500km pěšky napříč USA) - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Inov-8 Trail Talon 250

Trail Talon 250 má být nástupcem oblíbené běžecké boty Race Ultra 270. Největší rozdíl je v podrážce – stejně jako u ostatních modelů 2017 je vyrobena z různých směsí, které poskytují  dobrou odolnost vůči otěru v zatěžovaných místech a na špičce zase skvělý grip při odrazu. I dezén je jiný – špunty jsou nízké, široké a ty na obvodu podrážky jsou vysunuté skoro o 2mm ven za obvod a 1mm dolů – po celém obvodu boty vytváří jakési “drápky”. Bota má tudíž plošší dezén, vhodný i na tvrdší povrchy jako zpevněné cesty a pěšinky v parku, ale drápky dodají patřičný grip v blátě nebo sněhu. Asi nevydrží věčně, ale široké špunty tam budou dlouho a podrážka u Inov-8 je podle mé vlastní zkušenosti  pro trailové použití nejlepší – drží skvěle na hladkém kamení i když je mokré, na trávě, v blátě…

Bota je lehká, ohebná, komfortní. Patu a achilovku obejme jako ponožka a je parádně prodyšná. Když ji namočíte, rychle uschne. V letošní kolekci Inov-8, která je podle naší zkušenosti o poznání užší, jsou Trail Talony to nejšiřší a tím pádem pro naši věc, kde dlouhou chůzí chodidlo opuchá a prsty i příčná klenba chodidla potřebují prostor i nejvhodnější. Skvělá prodyšnost zase eliminuje vznik puchýřů.

Pro koho bota je?  Díky nižšímu odpružení a tenčí podrážce hlavně pro ty z vás, kdo už máte s běžeckýma botama na treku zkušenost. Máte lehký batoh a hledáte minimalistickou botu s dobrou podrážkou. Botu ve které bude mít chodidlo volnost a dobře ucítíte terén. Pokud to má být první bota po přechodu z pohorek, určitě bych volil něco pěvnějšího, s větší ochranou chodidla – buď Trailroc 285, nebo Trail Talon 275. Pokud jste těžší, nebo máte těžký batoh a teprve se chystáte přezout  z pohorek, zkusil bych na začátek radši pevné Roclite 305 nebo dokonce kotníkové, nepromokavé Roclite 325 GTX.

My v NALEHKO už jsme Trail Talony 250 prověřili na tisícovkách kilometrů pěšin, trailů a cest, a nejvíc k vám k nim asi řekne Vašek Malinský, který v nich letos obešel po hranicích celé bývalé Československo:

Ještě před 2 roky by mně nenapadlo jít do hor v něčem jiném než v pohorkách. U nás je to takhle bráno jako samozřejmost. Když se jde do hor, vždycky se jde v těžkých pohorkách. S objevem konceptu Nalehko a myšlenkou že obejdu celé Československo po hranicích jsem pak začal uvažovat jinak. Po minuých cestách, kdy jsem dokázal ujít stovky kilometrů v pohorách, ale měl jsem puchýře a celkově jsem byl zničený jsem došel k rozhodnutí, že už nechci takhle trpět. Volba padla na běžecké boty Inov-8 a poměrně minimalistický model Trail Talon 250. Jelikož jsem už předtím trochu běhal, tak jsem s běžeckou obuví měl trochu zkušenosti a tak jsem na nový model nemusel nohu ani příliš zvykat. Obešel jsem s nimi cca 3600 km (3 páry) ve všech možných terénech - blátem, vodou, sněhem, pískem, po kamenech a musím říct, že mě velmi překvapila především kvalitní podrážka. Ta mě podržela i na velmi kluzkých, suťových polích ve Vysokých Tatrách. Spousta lidí namítne, že v takových teniskách vám nedrží kotník. Ale já jsem toho názoru, že v takových botách se naučíte chodit! V pohorkách má totiž člověk pocit, že může šlápnout kamkoliv a do čehokoliv a noha i boty vše vydrží. Kdežto v běžeckých botách daleko více cítíte podklad a díky tomu se naučíte lépe číst terén. Naučíte se včas reagovat na každý podnět či nepříjemný došlap a díky tomu se vyhnete výronům a především posílíte vazy a svalstvo, které je po chůzi v "nezničitelných" pohorkách ochablé. U tohoto modelu také musím vyzdvihnout úžasnou prodyšnost, díky svrchní síťovině noha skvěle větrá i v tropických, letních teplotách. Za celou cestu se mi tak díky tomu neudělal jeden jediný puchýř! Díky své lehkosti (ve velikosti UK8 - 250 gramů) nebudou vaše nohy tolik unavené a snesete velké porce kilometrů delší dobu. Mě osobně nedělalo problém ujít 40-50 km každý den. Nedovedu si představit, že bych tohle chodil v pohorkách. Nevýhoda je v tom, že snadno promoknou (pokud nemáte model gore-tex), jenže ono to má i své plus. Když boty promočíte, tak rychle uschnou(v letních teplotách cca 2 hodiny). Zkuste to s pohorkama - budete je sušit tak 3 dny. Do deštivého podnebí se tento problém dá vyřešit nepromokavými, membránovými ponožkami. Velká výhoda je také v tom, že pokud jdete dlouhý trail a víte, že budete potřebovat více párů bot, tak stačí mít ověřený určitý model a nemusíte mít všechny páry prošlápnuté. Kdežto v neprošpláplých pohorkách byste trpěli. Shrnutí : Pokud člověk plánuje horský výstup s mačkami, tak běžecké boty pohorky nenahradí. Pro normální horské túry je to ale skvělá volba. Nevydrží sice tolik (cca 1000 - 1300 km), ale s tím se musí počítat. Jako první se začne trhat síťovina, ale podrážka vydrží skutečně hodně! Můj poslední pár se kterým jsem ušel cca 1300 km mám pořád ještě doma a zvládl jsem s nimi naběhat dalších 300 km a podrážka pořád drží! Já osobně na ně už nedám dopustit  a pohorky jsem definitivně pověsil na hřebík!

POZOR - oproti dosavadním botám od této značky jsme museli všichni volit alespoň o 0,5 číslo větší velikost, než jsme byli zvyklí!!!

Trail Talon 250:

  • Hmotnost:  250g
  • Širší kopito Standard, špička je zhruba o 5mm širší než třeba u Roclite 305
  • Drop pata-špička 4mm
  • Výška vzorku  4mm + drápky
  • Mezipodešev  POWER FLOW, pod patou o 10% měkčí pro lepší tlumení
  • Podrážka složená ze tří druhů směsí (tvrdá,  kontaktní,  odolná opotřebení, střední směs na dalších zatěžovaných místech a černá nejměkčí pro pekelný grip při odrazu:-))
  • Integrované „kapsičky“ na bocích boty pod kotníkem na uchycení návleků Inov-8
  • Zesílená obsázka špičky na ochranu prstů
Kód zboží: Inov-8 Trail Talon 250
Cena: 3 180.00Kč

Komentáře

Mám nějakou psaveckou náladu, tak přihodím svou zkušenost a dotaz. V zásadě se podepíšu pod vše výše napsané. Zkušenost mám s Inov-8 Trail Talon 275, a Columbia Montrail Caldorado II UTMB. Oboje jsou držáky, jak ve věci přilnavosti k povrchu, tak ve věci výdrže podrážky. Ale oboje botky (i manželčiny další Inov-8) mají jistý problém s výdrží síťovaného svršku. Ve všech případech se mi celkem rychle potrhal. A tak hledám dál. K pohorám ani různým nástupovkám se při "běžné" turistice vracet nehodlám. To pohodlí a "kontrola trakce" jsou u ultratrailových speciálů návykové. Hledám (zatím marně) botu se stejnými vlastnostmi a pevnějším svrškem. Zatím marně. A tady je tedy ten dotaz. Neobjevili jste někdo už takovou? 
Kot