Inov-8 Trail Talon 250

Trail Talon 250 má být nástupcem oblíbené běžecké boty Race Ultra 270. Největší rozdíl je v podrážce – stejně jako u ostatních modelů 2017 je vyrobena z různých směsí, které poskytují  dobrou odolnost vůči otěru v zatěžovaných místech a na špičce zase skvělý grip při odrazu. I dezén je jiný – špunty jsou nízké, široké a ty na obvodu podrážky jsou vysunuté skoro o 2mm ven za obvod a 1mm dolů – po celém obvodu boty vytváří jakési “drápky”. Bota má tudíž plošší dezén, vhodný i na tvrdší povrchy jako zpevněné cesty a pěšinky v parku, ale drápky dodají patřičný grip v blátě nebo sněhu. Asi nevydrží věčně, ale široké špunty tam budou dlouho a podrážka u Inov-8 je podle mé vlastní zkušenosti  pro trailové použití nejlepší – drží skvěle na hladkém kamení i když je mokré, na trávě, v blátě…

Bota je lehká, ohebná, komfortní. Patu a achilovku obejme jako ponožka a je parádně prodyšná. Když ji namočíte, rychle uschne. V letošní kolekci Inov-8, která je podle naší zkušenosti o poznání užší, jsou Trail Talony to nejšiřší a tím pádem pro naši věc, kde dlouhou chůzí chodidlo opuchá a prsty i příčná klenba chodidla potřebují prostor i nejvhodnější. Skvělá prodyšnost zase eliminuje vznik puchýřů.

Pro koho bota je?  Díky nižšímu odpružení a tenčí podrážce hlavně pro ty z vás, kdo už máte s běžeckýma botama na treku zkušenost. Máte lehký batoh a hledáte minimalistickou botu s dobrou podrážkou. Botu ve které bude mít chodidlo volnost a dobře ucítíte terén. Pokud to má být první bota po přechodu z pohorek, určitě bych volil něco pěvnějšího, s větší ochranou chodidla – buď Trailroc 285, nebo Trail Talon 275. Pokud jste těžší, nebo máte těžký batoh a teprve se chystáte přezout  z pohorek, zkusil bych na začátek radši pevné Roclite 305 nebo dokonce kotníkové, nepromokavé Roclite 325 GTX.

My v NALEHKO už jsme Trail Talony 250 prověřili na tisícovkách kilometrů pěšin, trailů a cest, a nejvíc k vám k nim asi řekne Vašek Malinský, který v nich letos obešel po hranicích celé bývalé Československo:

Ještě před 2 roky by mně nenapadlo jít do hor v něčem jiném než v pohorkách. U nás je to takhle bráno jako samozřejmost. Když se jde do hor, vždycky se jde v těžkých pohorkách. S objevem konceptu Nalehko a myšlenkou že obejdu celé Československo po hranicích jsem pak začal uvažovat jinak. Po minuých cestách, kdy jsem dokázal ujít stovky kilometrů v pohorách, ale měl jsem puchýře a celkově jsem byl zničený jsem došel k rozhodnutí, že už nechci takhle trpět. Volba padla na běžecké boty Inov-8 a poměrně minimalistický model Trail Talon 250. Jelikož jsem už předtím trochu běhal, tak jsem s běžeckou obuví měl trochu zkušenosti a tak jsem na nový model nemusel nohu ani příliš zvykat. Obešel jsem s nimi cca 3600 km (3 páry) ve všech možných terénech - blátem, vodou, sněhem, pískem, po kamenech a musím říct, že mě velmi překvapila především kvalitní podrážka. Ta mě podržela i na velmi kluzkých, suťových polích ve Vysokých Tatrách. Spousta lidí namítne, že v takových teniskách vám nedrží kotník. Ale já jsem toho názoru, že v takových botách se naučíte chodit! V pohorkách má totiž člověk pocit, že může šlápnout kamkoliv a do čehokoliv a noha i boty vše vydrží. Kdežto v běžeckých botách daleko více cítíte podklad a díky tomu se naučíte lépe číst terén. Naučíte se včas reagovat na každý podnět či nepříjemný došlap a díky tomu se vyhnete výronům a především posílíte vazy a svalstvo, které je po chůzi v "nezničitelných" pohorkách ochablé. U tohoto modelu také musím vyzdvihnout úžasnou prodyšnost, díky svrchní síťovině noha skvěle větrá i v tropických, letních teplotách. Za celou cestu se mi tak díky tomu neudělal jeden jediný puchýř! Díky své lehkosti (ve velikosti UK8 - 250 gramů) nebudou vaše nohy tolik unavené a snesete velké porce kilometrů delší dobu. Mě osobně nedělalo problém ujít 40-50 km každý den. Nedovedu si představit, že bych tohle chodil v pohorkách. Nevýhoda je v tom, že snadno promoknou (pokud nemáte model gore-tex), jenže ono to má i své plus. Když boty promočíte, tak rychle uschnou(v letních teplotách cca 2 hodiny). Zkuste to s pohorkama - budete je sušit tak 3 dny. Do deštivého podnebí se tento problém dá vyřešit nepromokavými, membránovými ponožkami. Velká výhoda je také v tom, že pokud jdete dlouhý trail a víte, že budete potřebovat více párů bot, tak stačí mít ověřený určitý model a nemusíte mít všechny páry prošlápnuté. Kdežto v neprošpláplých pohorkách byste trpěli. Shrnutí : Pokud člověk plánuje horský výstup s mačkami, tak běžecké boty pohorky nenahradí. Pro normální horské túry je to ale skvělá volba. Nevydrží sice tolik (cca 1000 - 1300 km), ale s tím se musí počítat. Jako první se začne trhat síťovina, ale podrážka vydrží skutečně hodně! Můj poslední pár se kterým jsem ušel cca 1300 km mám pořád ještě doma a zvládl jsem s nimi naběhat dalších 300 km a podrážka pořád drží! Já osobně na ně už nedám dopustit  a pohorky jsem definitivně pověsil na hřebík!

POZOR - oproti dosavadním botám od této značky jsme museli všichni volit alespoň o 0,5 číslo větší velikost, než jsme byli zvyklí!!!

Trail Talon 250:

  • Hmotnost:  250g
  • Širší kopito Standard, špička je zhruba o 5mm širší než třeba u Roclite 305
  • Drop pata-špička 4mm
  • Výška vzorku  4mm + drápky
  • Mezipodešev  POWER FLOW, pod patou o 10% měkčí pro lepší tlumení
  • Podrážka složená ze tří druhů směsí (tvrdá,  kontaktní,  odolná opotřebení, střední směs na dalších zatěžovaných místech a černá nejměkčí pro pekelný grip při odrazu:-))
  • Integrované „kapsičky“ na bocích boty pod kotníkem na uchycení návleků Inov-8
  • Zesílená obsázka špičky na ochranu prstů
Kód zboží: Inov-8 Trail Talon 250
Cena: 3 180.00Kč

Komentáře

Mám nějakou psaveckou náladu, tak přihodím svou zkušenost a dotaz. V zásadě se podepíšu pod vše výše napsané. Zkušenost mám s Inov-8 Trail Talon 275, a Columbia Montrail Caldorado II UTMB. Oboje jsou držáky, jak ve věci přilnavosti k povrchu, tak ve věci výdrže podrážky. Ale oboje botky (i manželčiny další Inov-8) mají jistý problém s výdrží síťovaného svršku. Ve všech případech se mi celkem rychle potrhal. A tak hledám dál. K pohorám ani různým nástupovkám se při "běžné" turistice vracet nehodlám. To pohodlí a "kontrola trakce" jsou u ultratrailových speciálů návykové. Hledám (zatím marně) botu se stejnými vlastnostmi a pevnějším svrškem. Zatím marně. A tady je tedy ten dotaz. Neobjevili jste někdo už takovou? 
Kot
 

Ahoj, 
mám docela dobré zkušenosti s Adidas Terrex, ale tam je zas problém s tou pěnovou podrážkou, která se na kamenech oddělá (cca po 700km), jinak na běžnou českou turistiku (tráva, asfalt, štěrk) by vydrželi možná více než ty Inov. Na Inov oceňuju hlavně tu širokou špičku, kde se oteklé prsty mají kam vejít, Terrexi mi zas seděli pevněji na noze. Záleží na tom jak komu co sedí, ale možnost to je.