Magazín

Co si budeme povídat, asi každý se s tím někdy setkal. Ráno se probudíte a na vnitřní stěně vašeho stanu/tarpu vidíte stékat kapky. V tom horším případě budou kapky už na vašem spacáku. Při převlékání a balení máte pak co dělat, abyste se o orosené stěny neotřeli.  Bohužel je to naprosto standardní jev při kempování venku, ale nezoufejte. Existuje mnoho faktorů, které kondenzaci ovlivňují a mnoho způsobů, jak si s tímhle neduhem lépe poradit. Na všechny faktory se postupně v tomto článku podíváme.

Ve světě outdooru stále panuje mýtus, že se dá sehnat stan, který kondenzovat nebude. Jestli vám tohle některý výrobce bude tvrdit, tak je to naprostý nesmysl. Bohužel zákonům fyziky se jen stěží vyhneme.

Kondenzace je přirozený proces, který vzniká u všech stanů a je naprosto jedno, jestli se jedná o jednoplášťový nebo dvouplášťový stan bez rozdílu použitých materiálů. Rozdíl je pouze v tom, že u dvouplášťového stanu jste od kondenzace odděleni vnitřním stanem. Ten ale kapky na cestě k vám může pouze zbrzdit.

Co za kondenzací stojí ?

Z fyzikálního hlediska se jedná o srážení vlhkosti ze vzduchu při kontaktu s chladnějším povrchem (stěna vašeho stanu). Zjednodušeně se jedná o stejný jev, který se odehrává ve vaší koupelně, když si dáte horkou sprchu a v tu ránu máte zamlžené zrcadlo. Pára v plynné formě je ochlazena, když narazí na chladné zrcadlo a přemění se na kapky na vašem zrcadle.

Rosný bod

Rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami. Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace. Čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší je teplota rosného bodu. Čili tím vyšší musí být teplota vzduchu, aby pára nezkondenzovala. Naopak, pokud je ve vzduchu vodní páry málo, může být vzduch chladnější, aniž pára zkondenzuje. K výpočtu rosného bodu poslouží tato pěkná aplikace.

Jak snížit kondenzaci u stanů ?

Je třeba si uvědomit, že množství kondenzace neovlivňuje pouze vlhkost okolního vzduchu, ale také vlhký vzduch, který vydechujete. Abyste snížili kondenzaci, pomůže vám hned několik rad a tipů :

  • Využívejte všechny možnosti ventilace vašeho stanu. Pokud neprší, nemá smysl být úplně uzavřený jako ve skafandru. Otevřete předsíň stanu, využijte všechny ventilační otvory, aby mohl jít vlhký vzduch ven.
  • Pokud vlastníte tarp (stan bez podlážky) a stavíte ho na trekovou hůl, nedotahujte úplně k zemi. Prodlužte hůl a nechte více prostoru mezi zemí a okrajem tarpu pro lepší proudění vzduchu.
  • Využijte všechny možnosti pro vypnutí stanu. Můžete tím zvětšit prostor mezi vámi a oroseným tropikem stanu. Předejdete tak nepříjemnému otírání o mokré stěny.
  • Neskladujte volně vlhké věci a boty uvnitř stanu. Nechte je buď sušit venku nebo je dejte do nepromokavého vaku.
  • Uvařit si v předsíni stanu z pohodlí vašeho spacáku je sice hezký plán, ale při vaření vzniká obrovské množství páry, která zůstává na stěně vašeho stanu. Krom toho riskujete propálení a v horším případě vznícení vašeho stanu a dalšího vybavení.
  • Vyhýbejte se kempování v bezprostřední blízkosti vodních zdrojů – jezer, řek,rybníků a dalších vlhkých míst. Je sice krásné probudit se ráno u jezera, ale říkáte si tak o promočený stan. Ideální je stavět kemp minimálně 50 metrů od vody, vyhnete se tak i střetům se zvěří, která se snaží napít. Na takovém místě bude i méně komárů než přímo u vody. Pro stavbu si vyberte spíše vyvýšenější místo, ideálně na okraji lesa pod stromy, které drží teplejší vzduch níže a udržují tak stěny vašeho stanu teplejší.
  • Vybírejte místo pro stanování s předstihem. Budete tak mít více možností najít ideální místo pro rozbití tábora.
  • Když už přesto ke kondenzaci dojde, pokuste se orosenou stěnu stanu co nejlépe vysušit. Dobře může posloužit lehká savá utěrka, případně váš ručník nebo triko.
  • Před ranním balením se snažte vodu z tropika stanu vyklepat. Na sušení je poté ideální třeba obědová zastávka. Lehké materiály schnou poměrně rychle. Na větrném místě schnou ještě rychleji.

Takto by neměl výběr místa rozhodně vypadat

Jak vybrat stan

Ve skutečnosti neexistuje žádný stan vhodný pro všechna roční období a rozdílné podmínky. Správný výběr místa pro spaní je proto nejpodstatnější. Nicméně existuje mnoho druhů a konstrukcí stanů, které si s danými podmínkami a kondenzací dokážou poradit lépe.

Tarptenty a tarpy jsou svojí konstrukcí vhodné tam, kde je váha, rychlost a efektivita na prvním místě. Díky svým konstrukcím umožňují lepší ventilaci. Avšak orosené stěny budou pochopitelně přímo u vaší hlavy nebo nohou. Jsou vhodnější spíše do mírnějších podmínek, protože udrží o trochu méně tepla než dvouplášťové stany. Lépe si s kondenzací poradí tzv. hybridní konstrukce stanů, ty mají větší část pláště oddělenou síťovinou a umožňují lepší ventilaci. Vhodné jsou třeba stany SMD Skyscape Trekker, SMD Lunar Solo nebo Tarptent Pro Trail.

Do zimních podmínek je vhodnější dvouplášťová konstrukce, která udrží více tepla, ale takový stan už si hůře poradí s ventilací a následnou kondenzací. Orosená stěna bude ale na tropiku a mezi vámi a mokrou stěnou bude ještě vnitřní, zpravidla síťovaný stan. Kapky ovšem mohou i tak stékat a kapat přes vnitřní stan na vás a vaše vybavení. Námi doporučené stany jsou všechny modely od značky Big Agnes, u kterých se nám líbí velmi dobře řešené oddělení stěn a mnoho možností vypnutí stanu a odvětrávání.

A co když prší

Pokud prší, je pochopitelně vyšší vlhkost vzduchu a tudíž i větší pravděpodobnost kondenzace na vašem stanu. Pokud máte jednoplášťový stan, doporučujeme mít připravenou lehkou utěrku nebo ručník a stěny otřít dříve než kapky dopadnou na vaše vybavení. U vašeho dvouplášťového stanu se ujistěte, že se stěna tropika nedotýká vnitřního stanu. Pokud se tak stane, pokuste se například vypnutím tropika zajistit mezeru mezi vnitřním stanem a tropikem. Občas se může stát, že bude pršet více dní v kuse. V tomto případě se snažte maximálně využít každou “pauzu”, kdy neprší, pro usušení tropika stanu. Ve většině případů vám nezbude nic jiného, než stan postavit mokrý. Je dobré mokrý stan stavět s větším předstihem, máte pak větší šanci, že stihne uschnout. Vnitřní stěny samozřejmě doporučujeme zavčas otřít.

Jakou roli hraje vlhkost z vašeho dechu

Jakkoliv se to zdá přehnané, je třeba si uvědomit, že za noc můžete vydýchat až 1 litr vody ve formě vodní páry. Množství vody se samozřejmě násobí s počtem nocležníků. Ta pak končí na stěně vašeho stanu. V mrazu, kdy je vlhkost vzduchu nižší, se pak zpravidla objeví na stěně námraza. Tu má z větší části na svědomí právě váš dech.

Pod tarpem se dá fungovat i v zimě, výběr místa je ovšem zásadní

Co když se váš spacák navlhčí od kondenzace

Poměrně zásadní věc je kvalitní DWR vodě odpudivá ochrana vnějšího materiálu vašeho spacáku. Obzvlášť u péřových spacích pytlů to platí dvojnásob. I když v dnešní době už jde do popředí peří s hydrofobní úpravou, které si s vlhkostí poradí lépe. Duté vlákno snáší vlhkost lépe, ale zase je o dost těžší, objemnější a rozhodně není tak skvělý izolant jako peří. Pokud je už váš spacák mokrý i tak, snažte se ho co nejrychleji usušit. Dobře k tomu poslouží chvíle, než si ráno pochystáte snídani, sbalíte se apod. nebo třeba obědová pauza, kdy už má slunce vysoko nad obzorem větší sílu a spacák tak bude suchý poměrně rychle. Sušení věcí je běžnou, každodenní rutinou na delších trecích a je třeba si na to zvyknout.

Jak vybrat vhodné místo

  • vždy si před postavením stanu zkontrolujte jestli okolo vás nejsou mrtvé stromy, polámané větve apod. které mohou ve větru spadnout na váš stan
  • obzvláště brzy z jara hrozí spadnutí větví a stromů více, protože po zatížení sněhem budou náchylnější ke zlomení
  • vyhněte se kempování v prohlubních, kam může natéct voda, při větší průtrži vám na nevhodně vybraném místě nepomůže ani váš expediční stan
  • nestavte stan blíže jak 50 metrů od vodních zdrojů, snížíte tím kondenzaci vlhkosti ve stanu a nebudou vás ani tak trápit hejna komárů
  • snažte se vybírat místo ještě za světla, máte pak větší možnosti výběru vhodnějšího místa. Vaření, věšení jídla před medvědy, nabírání vody, mytí nádobí apod. ve tmě rozhodně není velká zábava
  • nestavte kemp v ekologicky citlivých oblastech, na vzácných rostlinách apod.
  • v případě stavění více stanů se snažte nerozdělávat kempy v širším okolí. Buďte tišší a ohleduplní k ostatním
  • vyhněte se větrným a exponovaným místům
  • je vhodnější najít si závětrná místa chráněná stromy, skálou apod.
  • čtěte a dodržujte pravidla pro danou lokalitu

Hezké video k výběru vhodného místa vytvořil americký Tarptent:

 

 

9 komentářů u "Kondenzace stanů a jak s ní bojovat"

  1. Tomáš napsal:

    Zapomněli jste napsat a ani ve videu to nebylo, že nejlepší způsob, jak se vyhnou kondenzaci je stan vůbec nestavět ideálně někde pod stromy, kde nepadá rosa. Já osobně stavím stan/tarp jenom, když prší, což je málo kdy. Normálně používám pouze podložku, karimatku a moskytiéru “single nano net”, kterou zavléknu pod karimatku a zavěsím ji na trekovou hůlku zajištěnou dvěma vypnutými provázky proti sobě.

    1. Díky za připomínku. Tak moc jsem se při psaní zaměřil na kondenzaci, až jsem tuhle základní věc úplně vynechal :-). Samozřejmě pokud neprší a člověk najde vhodné místo, tak spaní pod širákem je nejlepší 🙂

  2. Tomáš (jiný než ten první) napsal:

    No já mám tedy zkušenost, že pri spaní pod širákem mi naopak navhlne spacák, což je poněkud větší otrava než stan.

    Nicméně myslím, že instrukce “nestavět stan na větrném místě” není v článku o tom, jak zabránit zvhlnutí stanu, úplně na místě. Pokud stan postavím na opravdu větrném místě, tak asi ráno vhlký nebude. Zato mě bude hluk anebo zima z větru víc budit. Ideální je najít mezi tím nějaký kompromis v závislosti na aktuálním počasí.

  3. Kondenzace napsal:

    V přírodě už spím desítky let a ono opravdu hodně záleží na stanu! Mám zkušenosti, kdy šlo o život, protože kombinace mrazu, stanu a péřáku je zničující, ale čím větší je tropiko, tím menší kondenzace a naopak. Takže můj dosluhující Coleman Nashoba má dvě obří apsidy a díky tomu se v něm dá spát i v mrazu, aniž by ráno člověk ležel v mokrém hadru na podlahu. A naopak stany, kde je pod tropikem minimum prostoru pro únik vlhkosti, jsou v zimě prakticky nepoužitelné. Zejména v mrazu platí zásada, pokud to jde, nechat otevřené vchody – alespoň ten v tropiku, sníh zadrží i vnitřní stan. No a mě se osvědčily tři svíčky – ty v plastu, svázané izolačkou k sobě a postavené v prostoru hlavy. Výborně to eliminuje účinky vydechované páry. V zimě, nebo v dešti platí – sněžné límce naopak vyhrnout, pokud to jde, otevřít vchod v tropiku. Vlhkost z dechu pronikne naprosto všude. Nicméně opravdu hodně záleží na konstrukci stanu, ta je zcela zásadní. A souhlasím s nespaním u vody – i blbý potůček v zimě nadělá strašnou paseku sto metrů od břehu 🙂

  4. Svatoslav Hromada napsal:

    A co odvlhčovač foggy stop plus do auta? Váží jen asi 200 g letos ho chci vyskoušet na cyklo expedici.

    1. S tím nikdo z nás nemá zkušenost, budeme ale rádi když to vyzkoušíte a podělíte se o svá zjištění 🙂

  5. Vladimír napsal:

    Kondenzaci způsobuje kombinace nízké teploty a teploty povrchu stanu. Nízká teplota povrchu stanu je způsobena buď negativním sáláním vůči bezoblačné obloze (v létě) nebo nízkou teplotou vnějšího vzduchu (v zimě). Zvýšenou vlhkost vnitřního vzduchu způsobuje vydechovaná vodní pára. Negativní sálání lze eliminovat tropikem nebo postavením stanu pod stromy, taky by pomohlo mít “stříbrný” stan s nízkou emisivitou povrchu :-). Vlhkost lze pouze odvětrat ideální jsou dva otvory – jeden dole a druhý nahoře aby se využil komínový efekt. Tolik fyzika a pár let zkušeností.

  6. Lukáš napsal:

    Zdravím,
    velice zajímavý článek. S kondenzací bojuji, pokukuji i po novém stanu a řeším právě, zda jedno či dvou vrstvý s odděleným tropikem.
    Např. Lanshan 2 a Lanshan 2 PRO, kde asi nejzásadnějším rozdílem je, že Lanshan 2 PRO je defakto jednoplášťový a na samotné tropiko je napevno přidělané části, které tvoří jakoby moskytiéru – má jenom kousíček moskytiéry od země k tropiku a ze stran, kde jsou vchody … a to mi přijde zvláštní ( i když ušetřili tak něco na hmotnosti ), zda to nebude pak kontraproduktivní a nebude mi tak vlhnout vnitřek stanu a věci více než u starší verze bez PRO, kde je regulérně moskytiéra nandavací na tropiko ( a lze tedy s sebou brát případně pouze tropiko nebo měnit moskytiéru za 4sezóní, která je více uzpůsobená do sněhu. )

  7. Martin napsal:

    Nespím pod bodem mrazu a naučil jsem se nedotýkat stěn stanu Appy trails. Jsem takhle v pohodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *