aktuálně:

!!! POZOR - Naše pražská prodejna bude 20.10. ZAVŘENÁ. Budeme s některými z vás na srazu NALEHKO. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení. Tým NALEHKO !!!

Naše promítání ze AT 2018, CDT 2016 (4500km pěšky napříč USA) a Vaškova 3600 km dlouhá cesta po hranicích Československa 2017 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

PCT - praktické informace

usa-visa-h.jpg

Vízum - na ESTU - to znamená bez víza můžete v US být max. 90 dnů. Nelze to prodloužit!!! Takže je potřeba vízum - to vás opravňuje k pobytu max. 6 měsíců - to tak akorát s rezervou stačí. Když si zažádáte o permit na trail (vysvětleno níže) a poprosíte PCT Association aby vám napsali zvací dopis, který vysvětluje proč potřebujete 6 měsíců, tak všechno proběhne na ambasádě hladce a vízum dostanete.

TravelPlanning.png
Plánovani – nejlepší co mužete udělat je, že si koupíte perfektního průvodce a rozpis trasy - Yogi's guide book and hand book. Tam je spousta skvělých rad ohledně vybavení, plánováni, jídla, permitu atd. Je to sice 40$, ale bude to nejlíp utracených 40$ za celý výlet. V roce 2015 jsem dovezl ze států několik průvodců, ale všechny jsou prodané. Nicméně na FB existuje PCT - CZ skupina a členové buď již šli, nebo to plánovali a odložili a určitě průvodce mají. Stálo by zato se tam zeptat jich, jestli ho nepustí...

pct_logo.jpg
Permit - celý Pacific Crest Trail spravuje PCT association a u nich si můžete doufám stále zdarma zažádat o permit. Podmínkou je, že musíte jít aspoň 500mil. Permit vás opravňuje ke vstupu do všech národních parků a rezervací kterými trail prochází. O trail se starají dobrovolně tisíce lidí, tak doporučuji přispět asociaci pár desítek dolarů na to aby pokračovali ve skvělé práci. Peníze jsou použité na vykupování území kolem trailu, na nářadí a koně pro dobrovolníky atd. Díky. Důležité: od roku 2016 zavedli denní kvóty na permity! Pokud plánujete jít od jihu (rozhodně doporučuji), vydávají 50 permitů denně. Je dobré si na stránkách PCT association nastudovat od kdy a jak můžete o permit žádat. Chce to zažádat během prvních pár hodin od otevření portálu, jinak na vámi vybrané startovní  datum můžete zapomenout...

PCT-white-map-flattened.jpg
Mapy - nejlepší mapy přímo pro PCT, se zakreslenou trasou, mílemi, vodními zdroji, vzdálenostmi do měst když křižujete nějakou cestu atd, jsou zdarma ke stažení na stránkách asociace - jedná se o Halfmile's maps a jsou dokonalé. V nějakém copy centru si je můžete vytisknout na laserovce, chtějí max. dolar za list papíru. Já to tisknul jako dvě mapy na stránku, oboustranně (takže 4 mapy na 1 list papíru) a stále to bylo skvěle čitelné. Doporučuji laserový tisk, protože se ve vlhku nerozpíjí. GPSka není nutná, spíš bych řekl zbytečná. Pokud chcete mít "jistotu" stáhněte si do telefonu aplikaci Guthook a telefon můžete v krizi zapnout a podívat se, kde jste a kudy PCT vede. Lepší a bezpečnější ale je sledovat v mapě kde jste a kam jdete a užijete si to mnohem líp. I vodu najdete snáz. Ke každé vodě vede jasná pěšina. Lidi s GPSkou odbočí když jim krabička zavelí a nikdy nemůžou nic najit:-). Mapa, zdravý rozum, oči otevřené a je to skvělý výlet.

money-09.jpg
Finance - Peněz je potřeba minimum. Teda, zaleží na vašem  standardu, co "nutně" potřebujete. My jsme si řekli, že nikdy nebudeme spát v hotelu, nebudeme za nocleh platit, nebudeme využívat trail angels - navštívíme je, pokecáme,ale nebudeme tam spát a nechávat se vozit. Chtěli jsme to udělat jako super léto v divočině, jen s tím co máme, protože to je všechno co potřebujeme. Takže náklady na osobu byly $2500.00 včetně letenky a vlaku na start a cíl (v rámci Ameriky), posílání balíků, jídel v restauracích. Letenka do USA byla $1100 navíc. Dalo by se ještě minimálně 500USD ušetřit, ale člověk je mlsnej když přijde do města:-) Když vynecháte hotely, tak vystačíte s $500 na osobu a měsíc. Nutno ale říct, že američané obvykle potřebují víc než $5000 na osobu, protože v každé zastávce spí na hotelu a zkrátka neumí  moc šestřit...

500USD na měsíc, to je levnější než když normálne bydlíte tady v čechách ve městě!!!

yellowstone-national-park-visitor-leaves-angry-note-since-they-didn-t-see-bears-image-2.jpg
Medvědi, vlci - problém může nastat jen tam kde lidi dojedou autem a nechávají přes noc jídlo na stolech v kempu atd. Medvědi se naučí na to chodit. Pokud kempujete v divočině a všechno jídlo a voňavý věci (pasta na zuby, opalovák, obaly od sušenek atd.) skladujete s jídlem v bear canistru nebo kevlarovém pytli (Ursack), tak žádné větší zvíře nemá důvod se k vám přibližovat. Nevím o nikom, že by ho v divočině medvěd obtěžoval. Největsi problém jsou moskyti a pak hlodavci-myši které se snaží dostat na jídlo. Během pochodu zjistíte jak to se zabezpečením jídla nejlíp udělat. My nosili jidlo v Ursacku - kevlarovém pytli po celý trail a v Sieře Nevadě v plastovém Bear Vault  kanystru, protože to národní parky Sequoia, Kings Canyon a Yosemite vyžadují. Pro více informací doporučuji tento článek o Bear canistrech. Zvířat se není potřeba bát. Nejhorši bestie na planetě Zemi je člověk... všechna divoká zvířata to vědí a snaží se mu obloukem vyhnout.

23124020-uspsbox.jpg
Balíky s jídlem - Až půjdu znova, nebudu si posílat resuply packages předem, ale vždycky z většího města jenom na nejnedostupnější místo. Zbytek se dá snadno dostopovat do města a nakoupit a nebo využít hikerbox - na každé poště nebo hotelu nebo prostě resuply místě lidi odhazujou do bedny na co nemají chuť, co už nesnášejí protože se jim to přejedlo nebo prostě jen chtějí vyměnit anebo si toho poslali moc. Tenhle hikerbox je obvykle dost plný a po pár dnech se vysype do popelnice...

Nejlepší strategie je přijít do resuply pointu, prohledat hikerbox vzít cokoliv se vám bude hodit a zbytek dokoupit. Balíky které si podle instrukcí v Yogi's guidbook pošlete na poštu tam budou čekat klidně půl roku než si je vyzvednete. Třeba do Shelter Cove a White Pass je lepší si zavolat, jestli vám tam balík nechají... všechno se dočtete v Yogi průvodci.

Takhle z kraje vám jen můžu říct, že příprava i trénink jsou fajn, ale není to o tom. Hlavní je vyrazit a nevzdat to. Hlava je nejdůležitější, dokud jste přesvědčení že to má význam a že to chcete dotáhnout, tak si vždycky cestu najdete. Možná je lepší ani nebýt moc trénovaný, začít pozvolna, zvyknout celý tělo postupně a pak můžete zvyšovat denní míle a nakonec budete smutní že už je konec.

1331270576_Backpack.jpg
Chce to jít fakt nalehko, jinak tělo trpí. Jde to i natežko, ale tak dva týdny, pak se to dost zhorší... nebojte se, poradíte si i s minimem věci. Všude je celkem dost vody, takže jsme se každý den koupali. Miluju v poledne zastavit u jezera nebo potoku, vykoupat se, válet se na sluníčku, číst si, dát si šlofíka... A samozřejmě spát blízko u vody aby se člověk mohl umýt než leze do spacáku. Spát ulepenej fakt nesnáším. Žadná chemie není potřeba a poprosil bych ani nepoužívat. Jsou to krasná, nezničená místa a tam žádné mýdlo, šampony a sračky na nádobí nepatří. Tělo i vlasy se přestanou po nějaké době mastit, když je furt neodmašťujete, takže pohoda:-). Opalovák taky není potřeba, možná jen pár prvních dnů v poušti, pak se pěkně opálíte a už vystačíte i bez něj. A poprosil bych taky odnášet všechny odpadky, i cizí co najdete. Nic nepálit, nezahrabávat...

Ať to takhle krasné vydrží i pro ostatní!!!

Hikersonknifesedge.jpg

Lehký krok na cestách i v životě vám  přeje Petr Kosek

základní položky: 

Komentáře

Ahoj, chtěl bych se poptat, je to tedy otázka spíš na tvoji partnerku, ale i přesto. Jak jste to řešili, když měla "své dny"? Slyšel jsem, že snad v Kanadě to kdysi přilákalo medvěda až ke stanům a pak zaútočil. Řešili jste i tohle, nebo jste se nad tím ani nepozastavovali? Díky za odpověď :)

Martine, taky mě to napadlo! Když se tu mluví o schovávání obalu od sušenek, tak tohle jim nemůže uniknout :)) Jsem zvědavá na odpověď.

Ahoj, Marketa to nijak neresila:-) Se vsim jsme zachazeli jako s odpadkama, takze do zip-locku a odnest. Odhaduju, ze zbytky/obaly od jidla "voni" medvedovi stejne, a odpadky ssebou ponesete celou cestu... tak bych se kvuli tomu nijak neplasil. Spis si davat pozor na ruzny vonavy kremy, obaly od susenek, pasty na zuby - vsechno pekne pohromade a do bear vaultu nekam dal od mista kde spite. Jinak lidi toho napovidaji spousty a nejvic ti, co se nikdy nezvedli od televize... na druhou stranu nestesti se taky muze stat, ale to neovlivnite. Jak uz jsem ale psal, nejvetsi problemy jsou v kempech, kam jezdi lidi autem a nechavaji jidlo tak, ze se medvedi nauci na nej chodit... v divocine se to nestane. Medved cloveka citi na stovky metru a nema duvod se priblizovat (pokud ho zrovna desne nelaka vune toho shea-butter kremu co sis dala vecer na oblicej:-) Spravne nakladejte s jidlem a s odpadkama a vsechno bude OK!

Na téma ženské hygieny na trailu doporučuju super článek na blogu Andrewa Skurky: http://andrewskurka.com/2013/female-hygiene-guide-tips/ O medvědech se v této souvislosti nezmiňuje :-)

Sama za sebe můžu doporučit gaia cup, menstruační kalíšek. Jsou i daleko hygieničtější než nějaké tampony a vložky a nezanecháváte tak žádné odpadky, jen vždy z kalíšku vylijete mens.krev a po cyklu jej umyjete a příště použijete znova, potrženo sečteno je to nejen ekologické, ale i ekonomické. Sama jsem se takhle už něco nacestovala i po dobu více než dvou měsíců jen po horských trasách, je to nejšetrnější způsob vůči životnímu prostředí a jsem s ním natolik spokojená, že už nikdy nebudu požívat nic jiného ani doma během života ve městě.))

Ahoj, bude  nějaké povídání o použitém vybavení? A ještě bych se zeptal, proč PCT a ne AT. Dík.

Ahoj, povidani o pouzitem vybaveni asi nebude, pac jsem dlouhodobe pracovne v USA. Ale rekl bych ze v pod zalozkou vybaveni najdes soupis veci, ktery jsme nesli. PCT je super v tom, ze na horach je sice dost zima, ale prsi malokdy. Kdyz udelas chybu, mas sanci se dosusit:-) Ale dobry nepromok veci jsou samozrejmosti!!! Proc PCT a ne AT? Z Appalachian Trailu jsem sel jen nekolik useku v NC, VA a NH tak nemuzu posoudit uplne , ale z toho co jsem videl, tak prvni pulku jdes zelenym tunelem, vyhled dvakrat za den, spousty lidi a obden prsi. Fyzicky dost narocny. Na severu se mi libilo.Jo to ale ve srovnani s PCT mnohem vic civilizovany. Ale pro zacatek to muze pusobit bezpecneji a komfortneji. Na vybaveni to bude kvuli soustavnemu desti narocnejsi. Naproti tomu PCT vede hodne odlehlyma oblastma po hrebenech hor s bozima vyhledama 90% casu. Od pousti pres hory po pralesy. Lahoda pro oko. Urcite narocnejsi na zasobovani a na takovou tu sebejistotu, ze vis co delas. Kazdy ma rad neco jineho. Ja mam rad divocinu, slunicko, hory, jezera a vyhledy, proto me AT nelaka. Od lidi co AT sli zase vim, ze to svoje kouzlo ma a byl to pro nej taky zivotni zazitek. Kazdy si musi vybrat a vyzkouset co ho laka. Lehky krok ti preje Petr

Zdravim vsechny priznivce dlouhych treku.Podarilo se mi letos uspesne prejit PCT a autor clanku mi hodne pomohl-napsal mi sahodlouhy mejl + pak jsem mu i jednou volal. Dostal jsem hodne odpovedni na me nekoncici otazky :-). No ja jsem take v zahranici,ale v zime budu doma v Ceskem Tesina,tak kdo by chtel s s necim poradit ,tak se muze ozvat.Od zacatku prosince do konce ledna bych byl k dispozici.Tady je muj mejl cecko@seznam.cz Muzu pak nechat na sebe telefonni kontakt pripadne kdo to nema daleko muze prijet na pivi a dozvi se vice. Zdravim Radek