POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Force 10 (Vango) – Helium 2 pro 1-2 osoby, 1430g

Firma Vango je již po několik let britským leadrem na poli stanů a minulá verze tohoto stanu (vyrábí pro Vango firma Force 10) byla prestižním britským outdoorovým magazínem TRAIL vyhlášená jako „Best Value“ – tzn. za svoje peníze dostanete nejvíc muziky.

Od roku 2014 je k dostání nová verze, která je sice nepatrně těžší (ani ne 100g), ale používá rozhodně lepší materiály tropika i podlážky a má dva vchody!

Helium 2 je o něco větší bratr Helia 1, je to odolný, ultralehký, dvouvrstvý stan hybridní tunelové konstrukce, s jedním příčným prutem a dvěma malými vzpěrami na obou koncích pro zvětšení prostoru nad hlavou a nohama. Tunel pro prut je plochý a nevystupuje výrazně ven jako u některých stanů a stan tak lépe odolává silnému větru. Je vybaven unikátním TBS systémem. Tension Band System II (TBS II) je jednoduchá, ale velmi užitečná věc -  jsou to v případě Helia dvě šňůry, které se za velkého větru dají uvnitř stanu zapnout na střed hlavního nosného prutu a dotáhnout, a zastabilizují tak stan proti kolapsu do strany. Stan má nyní dva velké vstupy z boku s přiměřeně velkou předsíní na jedné starně, kam se pohodlně vejde i batoh. Vnitřní stan je od výroby vepnutý do tropika, takže se staví oba dohromady. Při balení a dalším použití se můžou nechat oba stany spojené a stavba je pak mnohem rychlejší. Stan váží i s miniaturními kolíky a opravnou sadou 1,43kg. Vcelku praktická je i možnost použít tropiko samostatně - jako tarptent. Takže pokud vyrážíte někam, kde nejsou komáři, můžete vnitřek nechat doma a získáte tak poměrně dost vnitřního prostoru navíc + se dostanete na luxusní hmotnost + máte možnost si vyzkoušet "tarp" v praxi:-)

Helium 2:

  • Hmotnost (kompletní/samostatně použitelný vnější stan): 1,43 kg / cca 1 kg
  • Rozměry po sbalení: 45 x 16 cm
  • Počet prutů: 1 (PowerLite® 7001-T6 aluminium) + 2krátké vzpěry
  • Konstrukce: hybridní tunelová
  • Materiál vnější stan: 20D Ripstop nylon 6, 3000mm HH, siliconised/PU
  • Materiál vnitřní stan: 40D breathable ripstop Polyester
  • Materiál podlážka: 70D Ripstop nylon 6, 5000mm HH, PU zátěr

 

Vnitřní prostor je standardní pro ultralehké stany, tedy opravdu akorát pro dvě karimatky a dvoumetrový čahoun se tam asi nevejde, ale pro člověka 185cm je to akorát. Výška 95cm vám umožní se uvnitř pohodlně posadit. Pro někoho může být nepříjemná absence kapes uvnitř. Stan je vybaven několika reflexními prvky, což ocení každý, kdo se vrací do stanu po tmě při čelovce.

Vnitřní stan bude dobře luftovat, protože má velké síťované panely, a praktický je velký prostor mezi tropikem a vnitřním stanem - nehrozí, že si setřete kondenzaci, když se vevnitř "vrtíte".

 

Podle mé osobní zkušenosti je trochu obtížné u nového stanu nasoukat tyčku do tunelu v tropiku, protože tunel je úzký. To se ale po několika pokusech zlepší.

Kolíky - jsou dva větší pro hlavní vypínací body na vrcholech krátkých vzpěr u nohou a u hlavy + 6 opravdu malých. Doporučuji postavení stanu vyzkoušet a podle vlastního uvážení vzít do ostré akce pár větších kolíku od vašeho starého stanu:-)

Pro fandy ultralehké výbavy je skvělá zpráva, že se dá samostatně používat pouze vnější stan! Máte pak k dispozici více vnitřního prostoru, a pro běžné toulky po Rumunsku nebo Ukrajině ve dvou máte skvělý ultralehký přístřešek s hmotností těsně pod 1kg!

Praktická rada pro stavbu: jako u všech tunelových stanů nejdříve navlíkněte a upevněte prut(y), pak zakolíkujte jednu stranu - stan přitom může ležet na zemi, takže se to dá snadno provést i ve větru, pak přejděte na druhý konec a zatáhnutím a "zatřepáním" stan vztyčte, pěkně vypněte a zakolíkujte. Tím se zaručí nejlepší vypnutí. Pak teprve zakolíkujte zbytek.

Tom pro vás natáčel videjko k Heliu 2, ale kejsla mu karta a tak je ho jen část - nicméně určitý obrázek si určitě uděláte https://www.youtube.com/watch?v=M1D1YgEtdlg

Kód zboží: Helium 2
Cena: 7 980.00Kč
Váha: 1430 g