Murmur je batoh vhodný pro každého, kdo je již alespoň napůl cesty k ultraligth backpackingu (pozn. NALEHKO - spíš už dost daleko, mnoho lehčích batohů na trhu není:-). Zezačátku pro jednoho na víkend (pěšky i na kole), kdo se dostane dál, může jej vzít i na týden bez možnosti nákupu. Pro delší akce to asi už nebude ono.

Nejprve specifikace dle výrobce:

Hmotnost (všechny hmotnosti jsou průměrné a mohou se mírně lišit)

  • Pouze batoh – 240 g,
  • Odnímatelný bederní pás s kapsami- 70 g,
  • Vyjímatelná podložka na záda – 43 – 56 g,
  • Vše celkem – 374 g.

Kapacita

  • Objem celkem – 36 l,
  • Nosnost – 9 kg maximálně, cca 7 kg komfortně.
  • Rozměry
  • Výška – 64-91 cm
  • Šířka – 32 cm
  • Hloubka – 18 cm

Všechny parametry po přeměření/převážení plus minus sedí.

Výbava

Hlavní kapsa batohu se zavírá rolováním, má dvě boční a jednu zadní síťované kapsy, bederák se dvěma kapsičkami, poutka na hůlky a na cepín a konečně poutka na připevnění čehosi dalšího. Ta poslední poutka se asi s ohledem na poměr značné velikosti a menší nosnosti moc nevyužijí. Ale co kdyby. Každopádně tam jsou.

Doplňky

Sea-to-summit ultra-sil dry sack 35 l ( 65 g). Nedůvěřuji pláštěnkám na batoh a manželka nechtěla na Zéland (viz níže) odpadkový pytel. Tak jsem jí koupil tuto nepromokavou „vložku“ do batohu. Sedla si do něj, jak zadek na hrnec a bez ní by si už asi i Murmur připadal nahatý.

Akce, kde byl testován

Silvestrovský cyklovýlet – Noční výjezd v okolí Olomouce s minimem věcí doplněným novoročními dárečky a nějakým občerstvením.

Expedice na Nový Zéland – Šestitýdenní víceméně pěší výlet na Nový Zéland v období od konce ledna do začátku března. Tam si Murmur vzala manželka na své osobní věci a občasnou výpomoc s nesením jídla. Bo kdo by tu zeleninu nosil, když už si ji koupila…

Vizovicko-Javornická víkendovka – Dvaapůldenní individuální trip s lezením v oblasti obývané valašskými spoluobčany na konci května.

Uživatelské pocity

Začnu tím cyklistickým. Znám i lepší cyklobatohy. Murmur je pro tento účel možná zbytečně široký i velký. Vezmeme-li ovšem v úvahu, že to vlastně žádný cyklobatoh není, tak je pro cyklistiku vhodnější než mnohé jiné. Hmotnost zdůrazňovat nemusím. Aerodynamicky je zcela v pořádku, protože uzavírání rolováním mu dává vhodný tvar. Objem pro vícedenní putování na kole je pak zcela adekvátní v případě, že jste již dostatečně ultralight. Vezmu-li tedy zkušenost z pěší víkendovky (viz níže), přičtu-li nářadí a pumpičku a budu počítat, že se s kolem cca co tři dny vyskytnu v civilizaci umožňující dokoupit potraviny. Jinak bych zdůraznil, že už jsem opustil koncept ježdění s nosičem a vozím i na delší akce vše na zádech. Až to přijde, uvidíme v praxi, ale právě pro tento účel mi přijde Murmur celkem vhodný.

Hlavní zkušenost s Murmurem udělala manželka na Novém Zélandu, kde s ním nachodila cca 900 km a prostopovala zbytek. Třikrát cestu autobusem a dva dny v přepravovaném autě uvádím jen pro pořádek a je možné ignorovat coby minoritu. Jeden den Murmur strávil na bicyklu, ale vlastnosti v tomto směru už máme probrány.

Má drahá polovina si vybírala mezi mými batohy Osprey Exosem a Murmurem. Vybrala si Murmur jako pohodlnější, což Petr (provozovatel nalehko) uvítal s nadšením, protože Exos považuje za jeden z nejpohodlnějších batohů. Já mám zkušenost podobnou. Jen bych možná pro mírné zchlazení odkázal na Petrovu charakteristiku Exosu (zde na webu) v tom smyslu, že Exos buď sedne, nebo nesedne. Mé drahé můj Exos patrně nesedí, protože jí je velký a tlačí ji konstrukce na bedrech. A tento problém s Murmurem řešit nebudete. Jedna velikost bez konstrukce se „zádovým systémem“ postaveným na kusu karimatky. Ostatně dnes často přeceňovaný pojem „zádový systém“ se podle mne často negativně podepisuje na hmotnosti batohu. U Murmuru máte možnost jít na „pure ultralight“ a „zádový systém“ nebrat. Ale on se ten kousek karimatky může hodit na sednutí i lehnutí, nebo pokud třeba spíte ve žďáráku, do kterého se nevejdou všechny věci, tak na přikrytí těch, co zůstanou venku. Nebo třeba taky v noci pod nohy, pokud používáte jen zkrácenou karimatku.

Manželka na Zélandu měla základní váhu batohu cca 5,5 kg (byla trochu rozmařilá na to, že jsem stan i vaření pro oba nesl já, ale přejme jí ten nadstandardní komfort). V extrému měla v batohu maximálně (odhadem) 10 kg. Tj. plus 1,5 l vody, zmiňovanou zeleninu a pokud já byl „nadoraz“, tak i láhev vína. Za celou dobu si nepostěžovala na nepohodlí a po návratu domů si neustále nárokuje, že je Murmur její a že si mám pořídit jiný. Když jsem jí ho půjčoval, tak to tak skoro bylo zamýšleno, ale… Na fotce níže vidíte vedle šedého Murmuru i zelený batoh, se kterým jsem Nový Zéland procestoval já. Je to Yate Shilo 40+10. Ušil jsem si k němu luxusní bederák s velkými kapsami a odjížděl s nadějí, že se stane vítězem testu. Nestal. Shilo je o kus větší než Murmur, přitom se velikost lépe reguluje. Zároveň je nepromokavý (nový testován plavením na vodě ve stylu vodního vaku), pohodlný na nošení a záda odvádějí pot lépe než u Murmuru (viz zkušenost z poslední akce níže). Koupit jej lze za pouhých 900 Kč. Malý zázrak, řeknete si. Zázrak to není a nevyhrál*). Yate si s tímto výrobkem dělá celkem ostudu. Popraskalo na něm asi vše, co mohlo (a to jsem se deklarované nosnosti 15 kg snad ani nepřiblížil), o nepromokavosti po týdnu používání nemohla být ani řeč. Protékaly nejen švy, ale i vlastní nepromokavý materiál. Spoustu večerů jsem trávil s jehlou v ruce a často usínal s lepidlem na rukách. Podtrženo, sečteno. V Yate by se měli naučit šít. U Murmuru se žádný podobný problém nevyskytnul. Žádný! Vše stále perfektně drží. Pravda, materiál je celkem jemný a při prodírání pralesem jej manželka o cosi (asi větev) propíchla. Ale nic zásadního. Dírka se nikam nerozšiřovala a byla snadno opravitelná ducktapem.

[*)Možná mne máte za naivu. Co bych chtěl od batohu za 900 Kč. Ale vlastnosti deklarované výrobcem by snad mohl přesto mít, což?]

Po návratu domů jsem váhal se sepsáním tohoto elaborátu, dokud si sám na nějaké rozumnější akci Murmur nevyzkouším. A pořád nebylo kde. Všechny lyžařské, cyklistické, lezecké i pěší výlety se buď drobily do něčeho příliš malého nebo naopak bylo potřeba vzít velký stan a Murmur byl taky out. Až poslední víkend v květnu se mi to podařilo naladit. V pátek večer jsem vystoupil ve Vizovicích s Murmurem naplněným věcmi na chození, spaní i vaření včetně jídla na tři dny. Navíc v něm byly lezečky, sedák, osma a kraťasy s košilí na lezení (zbytek výbavy na lezení vezl kumpán jedoucí jen na jeden den autem). Murmur nebyl naplněn nadoraz, ale byl zaplněn důstojně. Na zádech jsem o něm víceméně nevěděl. Až na to pocení. Záda jsem měl pěkně urovnaná na „placato“ a karimatka žádné vlhko neodvede. Hrboly, ne hrboly. Další dny jsem to o něco vylepšil tím, že jsem to balil „dokulata“. Záda se batohu dotýkala menší plochou a bylo to o poznání lepší. S danou konfigurací jsem urazil večer cca 20 km a ráno dalších 5 km k Čertovým Skalám. Po celodenním sobotním drásání se na písku jsem nechal vše potřebné pro lezení odvézt autem a pokračoval v sobotu večer a v neděli dalších cca 50 km po hřebenu Javorníků na Bumbálku. Po odložení věcí na lezení se Murmur nesl o to snáze, jen začal vypadat poněkud nedůstojně, divně splaskle. Ukázala se slabina v nízké možnosti regulace objemu. Kdybych se hodně nesnažil, tak v něm věci (ešus, lžíce, filtr,…) i cinkaly. A to fakt nemám rád. Nutno zde však podotknout, že na tři dny jsem se s touto výbavou schopen sbalit i do batohu 22 l. Takže je logické, že minimálně těch 14 l objemu navíc přebývalo. Pokud nejste v ultralightu tak daleko, může pro vás být Murmur to pravé ořechové. Ale raději si to předem zkuste. Pokud se nevejdete se vším všudy do 35 l a cca 10 kg, zamyslete se nad tím, zda už nastal váš Murmur čas. Ony ty popruhy a bederák mají své limity komfortu. Na druhou stranu, na to, jak nedůvěryhodně vypadají, tvoří velmi funkční a přiměřeně pohodlný celek.

Ještě ke kapsám. Jsem ze staré školy, která vidí batoh jako jednu trubku bez zbytečných nesmyslů, o otevřených kapsách už vůbec nemluvě. No zkuste si před třiceti lety projít cikánskou vesnicí kdekoliv v Evropě s věcmi na batohu volně dostupnými rukám chmatáků. Prostě otevřené kapsy na batohu nemám rád. Ty má Murmur tři, síťované, pružné. Dvě menší na boku pojmou s trochu snahy i 1.5 l petku, větší zadní pak cokoliv placatého, co si vymyslíte. Footprint, tarp nebo třeba oblečení odkládané přes den. Manželka na Zélandu nosila v jedné boční kapse petku, ve druhé odpadky a v zadní mobil, oblečení a vše, kvůli čemu se jí nechtělo zbytečně otvírat batoh. Byla nadmíru spokojena. Já na Valachách měl v jedné boční mou oblíbenou plechovou láhev 0,8 l, ve druhé müsli tyčinky, protože je u Murmuru není kam jinam rozumně dát a balíček papírových kapesníků, protože ty jsou někdy taky potřeba pěkně rychle. Byl jsem nadmíru spokojen. Hodně nepoužitelné my při koupi přišli kapsičky na bederáku. Nakonec se do jedné vešla jednoduchá lékárnička a repair kit, do druhé pak velký švýcarák, baterka, zapalovač a provázek (a ještě by se tam něco vešlo). Což mi přijde zcela dostačující.

Shrnutí

Murmur je batoh vhodný pro každého, kdo je již alespoň napůl cesty k ultraligth backpackingu. Zezačátku pro jednoho na víkend (pěšky i na kole), kdo se dostane dál, může jej vzít i na týden bez možnosti nákupu. Pro delší akce to asi už nebude ono.

Naopak pro někoho, kdo ještě svoji cestu k ultralightu nezačal, by asi nebylo ideální začínat u Murmuru. Asi by mu nestačil a je možné, že by jej i strhnul. Batoh a možná i sebe.

A konečně v extrému může být Murmur dokonce zbytečně velký. Třeba pro mne v létě do cca 1500 m n.m. na prodloužený víkend…

Na lezení (s batohem na zádech) či ferraty bych ho asi taky nebral. Materiál je pro tento účel příliš jemný.

Martin Kotyza

Celkové hodnocení

Superlehký batoh, spíš pro experty než začátečníky!

  • Lehký
  • Precizně zpracovaný
  • Jednoduchý
  • Účelné kapsy a poutka
  • Velmi vyvážený
  • Přiměřeně pohodlný systém
  • Jemný materiál
  • Při nevhodném sbalení "potivá" záda
  • Limitovaná možnost komprese objemu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *