Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

CRITERION Quantum 200, 530g

 Letní "bombónek" pro opravdové fajnšmekry.

Řady Quantum a Ultralight jsou designované s ohledem na minimální hmotnost, takže jsou kratší a užší - osobně doporučuji pro postavy 170 - 183cm a do 80kg, jinak vám bude spacák moc těsný, komory budou stlačené a budou se vytvářet chladná místa (cold spots). Spacáky CRITERION dosahují skvělých hodnot komfortu díky lepší konstrukci komor ve vrchní části, ve které je navíc umístěno 60% z celkového množství peří - peří na kterém ležíte je stlačené a má téměř nulovou izolační schopnost. Pokud spíte v hraničních teplotách a vrtíte se, může se stát, že vám bude chladno, protože jste se otočili spodní stranou nahoru. Stačí se srovnat, tak aby byla navrchu správná strana a pohodlně dospíte do rána. Je to drobná daň za extrémně nízkou hmotnost spacáku, kterou jsem ochoten jednou za pár nocí zaplatit, abych nemusel každý den po mnoho hodin nosit v batohu o půl kilo navíc.

Co se ještě teplotního určení týká, komfortní teplota je podle normy měřená na dokonalé podložce, v klidném vzduchu nízké vlhkosti a platí pro zdravého, silného člověka. Takže pokud se večer unavení svalíte pod širákem na tenkou pěnovku, tak určitě budete mít problém se zahřát. Je potřeba s tím počítat a vybírat spacák s určitou rezervou. A nebo nosit lehoučkou péřovku jako doplněk pro nízké teploty. My jsme v našich spojených spacácích Quantum350 s komfortem -6°C v klidu prospali mnoho nocí mezi -5 a -8°C pod širákem. Kvůli tomu že spojené spacáky se nedají zatáhnout kolem krku, jsme spali v tenkých péřovkách (300g). Lehká péřovka je základ každé výbavy a je to lepší než kupovat teplejší a těžší spacák ve kterém je zase nesnesitelné vedro když jdou teploty nad 10°C.

Pertex má perfektní a trvanlivou vodoodpudivou úpravu, takže rosa ani drobné mrholení nejsou při spaní pod širákem problém. Takhle vypadaly naše spacáky po ránu poměrně často.

 

Praktické zkušenosti z několikaměsíčního testu spacáku Quantum 350 najdete v sekci vybavení. Jedná se sice o znatelně teplejší spacák v řadě Quantum, ale představu o materiálech a zpracování vám to dá.

Quantum 200:

  • Plnění špičkovým polským prachovým husím peřím 96:4 plnivosti 870+, které je celosvětově brané jako TOP kvalita
  • Materiál: japonský Pertex Ripstop Quantum s vodoodpudivou úpravou DWR+.
  • Konstrukce - vrchní i spodní strana má konstrukci komor H - u takhle malého plnění už to nemá vliv. Konkurence používá dokonce jen prošívané komory se studenými švy...
  • Všechny spacáky mají rozdílné množství plnění v různých částech podle potřeby - 60% peří zvrchu a 40% vespodu. Mají uzavřené komory, rozdílný střih vrchní a spodní části – tzv. “differential cut”, rozšířený prostor pro chodidla, dobře padnoucí kapucu a vnitřní kapsu.
  • Quantum nemá klasický vnitřní stahovací límec, ale v podstatě jen víc naducanou poslední komoru pod bradou.
  • Kapuce má elastické stahovací šňůrky.
  • Všechny pytle mají YKK obousměrné zipy plné délky, se zateplenou krycí komorou, poutka na zavěšení, obal a prostorný skladovací obal. Zipy na všech modelech jsou navzájem kompatibilní, takže můžete spojit jakékoliv dva pytle CRITERION
  • Stahovací šňůry na kapuci i obalu mají samosvorky ovladatelné jednou rukou
  • Každý spacák je standardně dodáván s ultralehkým transportním obalem a velkým síťovaným obalem pro skladování.

CRITERION

konstrukce komor*

hmotnost plnění ( peří)

poměr prachového peří a plnivost*

objem plnění*

komf. teplota*

celková hmotnost

rozměry a hmotnost obalu

vnitřní šířka v ramenou/nohách

barva

vnější/vnitřní

Criterion Quantum

 

[g]

[cuin]

[l]

[°C]

[g]

[cm]/[g]

[cm]

 

200

H

200

96:4 870

95

0

530

11x11x25cm/14g

75/50

černá/stříbrná

 

*Poznámky k tabulce

KONSTRUKCE KOMOR (více o jednotlivých typech a jejich výhodách si můžete přečíst v samostatném článku zde)

PEŘÍ
-Plnivost (Loft) – plnivost peří je objem v palcích kubických “cuin” který zaujme 30g peří ve zkušebním válci v nadýchaném stavu.
-Objem plnění – objem plnění je objem, který zaujme veškeré peří použité k naplnění daného spacáku v nadýchaném stavu. Čím větší je objem plnění, tím teplejší spacák je (při zachování všech ostatních parametrů spacáku).

TEPLOTNÍ POUŽITÍ – VÝSLEDKY NEZÁVISLÝCH TESTŮ
(podle Britské normy BS4745 a ISO 5087-1)

Všechny modely Criterion  uvedené v tabulce níže byly nezávisle testovány na universitě v Leedsu - Leeds University Performance Clothing Research Group (speciální laboratoř pro testování funkčních textílií a oblečení). Výsledky všech modelů byly alespoň tak dobré jak firma uvádí, ale ve většině případů lepší.

 

výsledky testu po 24 hodinách (zaokrouhleno)

Criterion Quantum

°C

200

0

(podle normy ano, ale v praxi bych to bral s rezervou!!!)

 

 

Kód zboží: Criterion Quantum 200
Cena: 6 680.00Kč
Váha: 530 g

Komentáře

Zdravim,
vypada to jako super spacak - jak se chova v + teplotach? pozdni jaro, leto - hory?

Diky

Chtěl bych se zeptat jaká je velikost tohoto spacáku po sbalení, potřebuji něco ultraskladného na kolo...

Jelikož se uvádí v parametrech rozměr obalu 11x11x25cm, tak to bude po sbalení takhle veliké. :)

Velikost po sbaleni je trochu nesmyslnej udaj... Q200 bych dokazal nacpat i do litrovyho obalu, ale peri bude trpet a ztrati loft. Kazdej spacak je potreba balit rozumne. Muzu ti jen rict, ze krome spacaku Yeti (vyrazne vyssi cena), nenajdes na trhu nic co by se pri danym komfortu dalo sbalit lip.

Je lepsi balit spacak do vetsiho obalu a v baglu na nej umistit neforemny veci - ty se do nej prirozene vtlacej, nijak mu neublizej a prostorove je vysledek stejnej, jako kdyz vsechno narves do ultramalych, tvrdych "balvanu" ktery mezi sebou nechavaj v baglu nevyuzitej prostor a vsechno vybaveni trpi. Cest, Petr K.