Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Filtr SAWYER SP129, 85g

Sawyer Squeeze Filter  je nejlehčí (v provedení SP128) a nejuniverzálnější filtrační systém na trhu. Filtr využívá dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů max. 0,1μm. S celkovou hmotností 85g a možností srolování do malého balíčku, nezabere ve vašem batohu téměř žádný prostor.

 Technologie PointONE™  s absolutní velikostí pórů 0,1μm použitá ve filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium) a překračuje tak velmi přísné americké nároky EPA a NSF. Firma Sawyer spolupracuje také se Světovou zdravotnickou organizací ( WHO ) a výrazně podporuje více než 100 neziskových organizací ve více než 70ti zemích světa.

Použití je jednoduché – naberte do láhve/vaku vodu z jezera, potůčku nebo řeky, našroubujte na ni Sawyer filtr a máte tři možnosti:

 • stlačit láhev a přefiltrovat vodu do vaší láhve nebo libovolné nádoby
 • pít přímo z filtru – součástí filtru je sportovní uzávěr on/off jako na cyklistických láhvích
 • připojit výstup filtru na většinu láhví se závitem (PET láhve) a vodu přečerpat/přefiltrovat do ní

Krátké výstižné video představující funkce a možnosti filtru najdete zde: YOUTUBE

Filtr je možné použít i v kombinaci s obyčejnou PET láhví místo dodávané srolovatelné láhve

Nejnovější SP129 obsahuje:

 • dvě srolovatelné láhve 1,0l (vylepšená, s vyšší životností)
 • Sawyer PointONE™ filtr se závitem pro našroubování na láhev a sportovním uzávěrem na výstupu
 • stříkačku na čistění filtru
 • adaptéry pro zapojení do pitného systému
 • síťovaný sáček pro zavěšení lahve

Životnost : přefiltruje víc jak 3 000 000 litrů vody!

Výhody filtru:

 • je lehký a skladný
 • ve srovnání s jakoukoliv konkurencí menší póry a tím zaručená vyšší účinnost filtru
 • nemá žádné pohyblivé součásti, které by se mohly rozbít
 • nevyžaduje pumpování
 • nevyužívá žádné chemikálie, takže nijak negativně neovlivňuje chuť vody
 • větší průtočnost filtru než u ostatní konkurence
 • pro běžného smrtelníka má v podstatě nekonečnou životnost – pokud se filtr zanese a sníží se průtok, snadno ho sami vypláchnete dodávanou stříkačkou
 • můžete skrz něj pít přímo ze zdroje jako brčkem.
 • filtrovací láhev slouží jako skvělá zásobárna vody, kterou po vyčerpání sbalíte a nezabírá vám místo v batohu jako PET láhev.
 • můžete si dokoupit různě velké filtrovací láhve.

Nevýhody:

 • nesmí zmrznout, došlo by k poškození porézní membrány (platí v podstatě pro všechny porézní filtry) .
 • do filtrovací láhve se hůř nabírá voda z mělkých zdrojů – pro tyto případy je dobré nosit jakýsi kelímek z uříznuté malé PET láhve.
 • dodávaná filtrovací láhev má životnost pouze několik stovek cyklů (pro více-měsíční výpravy je dobré mít záložní)

Přestože se jedná o nejlepší mechanickou filtraci na trhu, filtr nedokáže odstranit rozpuštěné chemikálie - k tomu je potřeba nákladnější a těžší technologie, která má ovšem velmi omezenou životnost - jako jsou mechanické filtry s aktivním uhlíkem. Při použití v přírodě, mimo průmyslové oblasti to ale není žádný problém. Kromě toho chemické tablety, nebo třeba zpracování vody UV zářením obsah rozpuštěných chemikálií také neřeší. Pokud jsou filtry dostatečně dobré pro mezinárodní zdravotnickou organizaci WHO a její projekty v rozvojových zemích, dobré i pro naše treky přírodou.

My jsme na našem 4500km dlouhém Continental Divide Trailu stran vody spoléhali výhradně na Sawyer SP129, v pouštích Nového Mexika a Wyomingu jsme nespočetně-krát nabírali vodu z kravských napajedel a vždy bez problémů. Filtr funguje na jedničku. 

Pokud nefiltrujete tak často, a nebo jen toužíte po něčem menším, lehčím a levnějším, tak omrkněte SAWYER SP128 Mini

Kód zboží: SAWYER SP129
Cena: 1 980.00Kč
Váha: 85 g

Komentáře

Ahoj.

Chtěl bych se zeptat, kdy bude k mání model SAWYER Mini a jaká bude jeho cena?

Předem děkuji za odpověď.

Ahoj, bohužel mi zboží uvízlo na celnici, ale věřím, že na vzdory byrokracii ho do vánoc vymámím:-)

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaký je hlavní rozdíl mezi filtrem mini a normálním? Podle mého uvažování je to rozdíl jen v průtoku a možná objemu profiltrované vody. Můžete mi to nějak vysvětlit prosím?

 Ahoj, je to docela jednoduché - když vezmeš tělo filtru, tak SP129 je větší a těžší (70g i se sportovním bílým uzávěrem), tím pádem se do něj vešlo víc mikroporézních vláken, který zajištujou filtraci. Takže i průtok je větší. SP128 Mini má 40g, tělo je z tenčího plastu, je menší a jsou v ně m odhadem 2/3 vláken. Průtok teda bude zhruba doutřetinovej. Všechnu vodu musíš zkrátka protlačit skrz póry 0,1mikronu a tak je rozdíl, jestli ji tlačíš skrz dírek 10 nebo 6 - když to úplně zjednoduším. Mini se bude ze stejného důvodu i trochu rychleji zanášet (když z 10 dírek ucpu 5, nebo ze 6 dírek ucpu 5, rozdíl bude značnej, že?) a vyžaduje tudíž častější čistění. Jinak největší vliv na rychlost filtrování má podle zkušenosti velikost láhve - stlačením malé láhve totiž docílíš většího tlaku, než stlačováním velké láhve (působíš stejnou sílou na různě velkou plochu). Fyzice zdar, Petr K. 

Dobrý den, mám dotaz jak přez zimu uskladnit filtr - uzavřený, nebo nechat odšroubované závěry aby to větralo. Neudělá se uvnitř tím pádem plíseň? Děkuji

Výrobce uvádí, že pro delší skladování se má namíchat půl litr vody + 2 kapky Sava. To nalít do filtrovací láhve a natlačit do filtru tak jako když se filtruje, trochu ho tím propláchnout, pak zavřít uzávěr a nechat cca. hodinu ve filtru. Potom filtr sundat z láhve, dobře vyklepat - máváním s nataženou rukou a oba konce uzavřít. Takhle skladovat. Ta trocha vody se Savem co zůstane uvnitř zabrání růstu čehokoliv živýho. I láhev po vyprázdnění vyklepat a zavřít a uskladnit. 

Před dalším použítím pak jenom propláchnout a může se jet dál. čus Petr K.

Dobrý den,
co je tedy součástí balení? filtr + 1l láhev + 2l láhev (ta navíc)? Nebo filtr + 2l láhev?
Máte filtr skladem? Popř. jaká je dodací lhůta?
Děkuji.

Ahoj, filtr sice vše výborně odfiltruje, ale ve vodě zůstávají pachutě (hlína, jíl, tráva apod). nevíte, zda existuje nějaký uhlíkový filtr ideálně k vložení do láhve Nalgene? Popř, zda se dá sehnat nějaký "mezikus" s uhlíkovým filtrem?