Magazín

Kdo náš web NALEHKO zná, tak to určitě četl už mnohokrát. Ale pro ty co nás a koncept ultralight trekingu teprve objevili, přichází jaro a začátek nové sezóny venku, a tak trocha toho opakování příjde vhod.

Proč?

Proč vlastně řešit váhu vybavení??? Když pár dní v Alpách v Rumunsku nebo ve Skotsku zvládáte i se svým 25kg monstrem? Protože se před vámi otevřou mnohem lákavější možnosti – dlouhé treky, na které jste neměli dost dovolené, ale s lehkým batohem je v klidu za dva týdny proběhnete. Treky, které pro vás kvůli délce trvání nebyly řešitelné po stránce zásobování, a nebo třeba treky, které se vám na váš věk a zdravotní stav zdály být nedosažitelné. S lehoučkou výbavou se do nich můžete pustit. Jako můj taťka, je mu přes 60 a s batohem nikam nechodí, protože je mu těžký batoh nepříjemný, ale hravě se mnou zvládnul za 10dní korsickou GR 20, nebo 300km John Muir Trail v Kalifornské Sieře Nevadě. 5kilo vybavení (a nějaké jídlo k tomu) totiž unese každý.

Je to bezbečné?

ANO je. Ultralight není o tom, že kvůli hmotnosti necháte kriticky důležité vybavení doma a budete doufat, že to nějak dopadne. Naopak. Dřív než něco ze svých věcí necháte doma, je potřeba tzv. „udělat domácí úkol“, jinak by taková redukce byla hazardováním. Výbava dost závisí na tom, kam jedete a těžký batoh plný zbytečných věcí je obvykle výsledkem strachu – neznáte svůj stan, nechcete se učit ho stavět a nebo vybírat vhodné místo pro něj, tak si koupíte pětikilové expediční monstrum s tím, že to vyřeší za vás. Bojíte se, aby vám nebylo zima, tak radši koupíte o kilo těžší spacák. Bojíte se, abyste měli náhradní oblečení když promoknete, protože si nejste jistí nepromokavostí bundy. Bojíte se, že vám dojde palivo a tak přibalíte do batohu o plynovou kartuši navíc…

Ani expediční stan vás neochrání, když pro něj vyberete opravdu hloupé místo… správné místo je základem bezpečí!

Strach, neznalost, nedostatek zkušeností a často i značně irelevantní informace na různých fórech vedou ke kupení vybavení “jen tak pro jistotu” Tomu všemu se dá předejít, ale je potřeba příprava:

  • Je potřeba si dobře zjistit, kam jedete, jaké budou podmínky, profil, jak to bude se zásobováním a pak se už připravit přesně na konkrétní situaci.
  • Je potřeba si svoje vybavení vyzkoušet a odladit během několika akcí. Někdy to chce začít přemýšlet a někdy trochu změnit zaběhlé, nesmyslné návyky (nejtěžší část u všech nových věcí 🙂
  • Znát svoje možnosti a schopnosti. A trénovat – štěstí opravdu přeje připraveným.

Jak na to?

Asi teď nenaházíte všechno vybavení co máte do popelnice, a většinou to ani není potřeba, ale bude nutné se na to podívat trochu jinak. Výbavu určitým způsobem protřídit a při nákupu nových kousků už vybírat pečlivěji.

  • Pokud nechcete nic ze svého vybavení měnit, je dobré si aspoň udělat seznam výbavy i s váhami jednotlivých položek které používáte. Tak zvaný gear list. Budete překvapení hmotností některých kousků. Když pak budete balit, sáhněte po lehčí variantě z vašeho portfolia. Nejdřív se vám bude zdát 150g ušetřených na fleecové bundě směšných, ale při pohledu na 40ti položkový seznam to dává potenciál k ušetření několika kilo.
  • Když si poskládáte lehkou variantu výbavy, vyražte na pár víkendových akcí a po návratu si poznamenejte, které věci jste vůbec nepoužili, nebo spíš nepotřebovali. Zjistíte že opakovaně nosíte polovinu věcí úplně zbytečně. Tak je příště nechte doma – to se samozřejmě NEVZTAHUJE na nepromokavou střechu nad hlavou, nepromok bundu a kalhoty a jednu teplou vrstvu na tělo pro krizovou situaci. Nakonec se dopracujete k něčemu takovému:

Ukázka mojí vlastní výbavy pro brzce-jarní výlet po Smoky Mountains (noční teploty -5C přes den 10 až 15C): vlevo hromádka oblečení ve kterém půjdu, v pravo od hůlek ve sloupcích postupně: nepromokavé oblečení, lékárnička, karimatka, filtr na vodu, kotlík s vařičem, čelovka, nůž, lžíce. Dále čisté spací oblečení a péřový spacák. Nakonec péřovka, tarp, šňůra a pytel na věšení jídla na strom kvůli medvědům, kolíky k tarpu a Tyvek ground sheet.

  • Pokud jste nakloněni radikálnějšímu odlehčení a koncept ultralightu se vám zamlouvá, je potřeba se podívat hlavně na tzv. Velkou Trojku

Člověka to až zaskočí, že na třech věcech může ušetřit přes 5kg!!! Bacha na to, že batoh se kupuje až nakonec! Velikostí a nosností podle toho, jak dobře jste odlehčili! Je mnohem příjemnější nést lehkou výbavu v klasickém, těžkém batohu, než těžkou výbavu narvanou v ultralehkém!!!

Univerzálnost

Pro další odlehčení je potřeba se zamyslet nad univerzálností věcí, které nosíte – např. trekové hůlky nejsou jen hůlky, ale dá se na ně postavit stan, pak ssebou nemusíte nosit stanové tyčky.

Karimatka nemusí sloužit jen v noci na spaní, ale dá se na ní sedět při zastávkách přes den, a nebo poslouží jako zádová výztuha ultralehkého batohu. Není potřeba si kupovat spacák do -10C, jen tak pro jistotu, když většinou spáváte v teplotách kolem nuly. Je lepší koupit spacák jen těsně pod OC a doplnit ho lehkou péřovou bundou, která navíc poslouží večer v kempu jako teplá, skoro nic nevážící vrstva, a takový spacák pak bude dobře použitelný i za teplejších dní. Stejně tak je lepší nosit místo vložky do spacáku, která je jinak úplně nepoužitelná, dlouhé spodky, triko a ponožky – ty ochrání spacák před znečištěním stejně jako vložka, ale navíc slouží jako náhradní oblečení, kdybyste se někde nečekaně vymáchali a nebo když by se výrazně ochladilo. Nebo že na víkendovou akci nemusíte nosit vařič a těžkou bombu, ale třeba jen deci biolihu a místo plynového vařiče trochu upravenou plechovku od kočičího žrádla. Když se ocitnete v průšvihu, trocha lihu vám pomůže hravě rozdělat oheň…

Takže rozumíte konceptu univerzálnosti?

Když se do ultralightu ponoříte, jako mnoho fanoušků a čtenářů našeho webu, zjistíte, že je poměrně snadné, zredukovat výbavu klidně i na měsíční trek na 5kg a že je nesmírně osvobozující pohybovat se krajinou s hlavou vzpřímenou, bez bolestí zad, ramen a kolen a že i dálky jsou najednou mnohem lákavější!

I my jsme tomu propadli a kromě pár kratších, několikasetkilometrových treků už máme za sebou i dva přes 4000km, napříč kontinentem – Pacific Crest Trail (4200km při západním pobřeží USA) a Continental Divide Trail (4500km po páteři Skalistých hor od Mexika po Kanadu).

Lehký krok na cestách i v životě vám přeje Petr K.

3 komentářů u "Cestování nalehko – jak odlehčit batoh"

  1. obrovah napsal:

    Ahoj Petře, děkuji za supr skvělé rady a recenze, na NALEHKO.COM chodím velmi často a pokaždé se dozvím spoustu nových a zajímavých informací o UL výbavě. A vím, že ti můžu věřit, protože díky zkušenostem víš, o čem mluvíš. Mimochodem, ty nové stránky se mi líbí, na první pohled ….wau. Můj sen je jít PCT a nehrbit se pod tíhou batohu, ale pěkně se s hlavou vztyčenou kochat okolní krajinou 🙂 Díky Hanka

  2. Michal napsal:

    Plechovka od kočičího žrádla je geniální. Já furt řešil nějáký Esbit případně čínu z Ali. Tohle řešení mě nenapadlo. Stačí jedna plechovka, vrtačka a trochu umu. Fakt paráda. Nejspíš to okopíruji a vyrobím si vlastní. Díky za inspiraci a ať to šlape:)

    1. Ono těch návodů na lihový vařič je na youtube celá řada. Když si dáte do vyhledávání “alcohol stove”, tak toho vyskočí spousta. Třeba Japonci to ještě pozvedli na úplně jinou úroveň a mají tam návody na opravdu vysoce výkonné vařiče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *