Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

CRITERION Ultralight 350, 765g

Ultra-lehký dvou/tří sezónní spacák, ideální i na skialpové tůry a horolezecké výstupy jako pojistka pro případ bivaku.

Řady Ultralight a Quantum jsou designované s ohledem na minimální hmotnost, takže jsou kratší a užší - osobně doporučuji pro postavy 170 - 183cm a do 80kg, jinak vám bude spacák moc těsný, komory budou stlačené a budou se vytvářet chladná místa (cold spots). Spacáky CRITERION dosahují skvělých hodnot komfortu díky lepší konstrukci komor ve vrchní části, ve které je navíc umístěno 60% z celkového množství peří - peří na kterém ležíte je stlačené a má téměř nulovou izolační schopnost. Pokud spíte v hraničních teplotách a vrtíte se, může se stát, že vám bude chladno, protože jste se otočili spodní stranou nahoru. Stačí se srovnat, tak aby byla navrchu správná strana a pohodlně dospíte do rána. Je to drobná daň za extrémně nízkou hmotnost spacáku, kterou jsem ochoten jednou za pár nocí zaplatit, abych nemusel každý den po mnoho hodin nosit v batohu o půl kilo navíc.

Co se ještě teplotního určení týká, komfortní teplota je podle normy měřená na dokonalé podložce, v klidném vzduchu nízké vlhkosti a platí pro zdravého, silného člověka. Takže pokud se večer unavení svalíte pod širákem na tenkou pěnovku, tak určitě budete mít problém se zahřát. Je potřeba s tím počítat a vybírat spacák s určitou rezervou. A nebo nosit lehoučkou péřovku jako doplněk pro nízké teploty. My jsme v našich spojených spacácích Quantum350 s komfortem -6°C v klidu prospali mnoho nocí mezi -5 a -8°C pod širákem. Kvůli tomu že spojené spacáky se nedají zatáhnout kolem krku, jsme spali v tenkých péřovkách (300g). Lehká péřovka je základ každé výbavy a je to lepší než kupovat mnohem teplejší a těžší spacák ve kterém je zase nesnesitelné vedro když jdou teploty nad 10°C.

Pertex má perfektní a trvanlivou vodoodpudivou úpravu, takže rosa ani drobné mrholení nejsou při spaní pod širákem problém. Takhle vypadaly naše spacáky po ránu poměrně často:

Praktické zkušenosti z několikaměsíčního testu spacáku Quantum 350 najdete v sekci vybavení.

Ultralight 350:

  • Plnění špičkovým polským prachovým husím peřím 92:8 plnivosti 680+, které je celosvětově brané jako TOP kvalita
  • Materiál: japonský Pertex Ripstop Microlight s vodoodpudivou úpravou DWR+.
  • Konstrukce - vrchní strana lichoběžníkové komory,  spodní strana má konstrukci komor H.
  • Všechny spacáky mají rozdílné množství plnění v různých částech podle potřeby - 60% peří zvrchu a 40% vespodu. Mají uzavřené komory, rozdílný střih vrchní a spodní části – tzv. “differential cut”, rozšířený prostor pro chodidla, dobře padnoucí kapucu a vnitřní kapsu.
  • Ultralight nemá klasický vnitřní stahovací límec, ale v podstatě jen víc naducanou poslední komoru pod bradou.
  • Kapuce u Ultralight má elastické stahovací šňůrky.
  • Všechny pytle dále mají YKK obousměrné zipy plné délky, se zateplenou krycí komorou, poutka na zavěšení, obal a prostorný skladovací obal. Zipy na všech modelech jsou navzájem kompatibilní, takže můžete spojit jakékoliv dva pytle Criterion.
  • Stahovací šňůry na kapuci i obalu mají samosvorky ovladatelné jednou rukou
  • Každý spacák je standardně dodáván s ultralehkým transportním obalem a velkým síťovaným obalem pro skladování.

CRITERION

konstrukce komor*

hmotnost plnění ( peří)

poměr prachového peří a plnivost*

objem plnění*

komf. teplota*

celková hmotnost

rozměry a hmotnost obalu

vnitřní šířka v ramenou/nohách

barva

Ultralight

 

[g]

[cuin]

[l]

[°C]

[g]

[cm]/[g]

[cm]

 vnější/vnitřní

350

Trapézové

350

92:8 680+

>130

-3

765

12x12x27cm/16g

75/50

černá/magenta

*Poznámky k tabulce

KONSTRUKCE KOMOR (více o jednotlivých typech a jejich výhodách si můžete přečíst v samostatném článku zde)

PEŘÍ
-Plnivost (Loft) – plnivost peří je objem v palcích kubických “cuin” který zaujme 30g peří ve zkušebním válci v nadýchaném stavu.
-Objem plnění – objem plnění je objem, který zaujme veškeré peří použité k naplnění daného spacáku v nadýchaném stavu. Čím větší je objem plnění, tím teplejší spacák je (při zachování všech ostatních parametrů spacáku).

TEPLOTNÍ POUŽITÍ – VÝSLEDKY NEZÁVISLÝCH TESTŮ
(podle Britské normy BS4745 a ISO 5087-1)

Všechny modely Criterion  uvedené v tabulce níže byly nezávisle testovány na universitě v Leedsu - Leeds University Performance Clothing Research Group (speciální laboratoř pro testování funkčních textílií a oblečení). Výsledky všech modelů byly alespoň tak dobré jak firma uvádí, ale ve většině případů lepší.

 

výsledky testu po 24 hodinách (zaokrouhleno)

Criterion Ultralight

°C

350

-6 (bral bych to s rezervou!!!)

 

 

Kód zboží: Ultralight 350
Cena: 5 580.00Kč
Váha: 765 g

Komentáře

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké rozměry má spacák po sbalení do obalu?
Děkuji

Rád bych se zeptal jaký je nejvýraznější rozdíl mezi Ultralightem a Quantumem.   ten výrazný rozdíl v ceně je danný čím, děkuji za odpověď.

Ahoj, střihově i konstrukčně jsou spacáky shodné. Quantum je z lehčího a dražšího Pertexu Quantum a je plněnej výrazně lepším peřím plnivosti 870+cuin (Ultralight má peří plnivosti 680+cuin). Zdar, Petr K.

Ahoj,
pokukuju po tomhle spacáku, ale množství "-5" mě trochu odrazuje. Máte odhad, kdy by mohl být dostupný?
Děkuji

Ahoj, sorry za pozdní odpověď, čekal jsem až budou spacáky opět skladem. Těch -5 znamenalo, že už je 5 lidí na čekačce. Skupujeme v podstatě všechno co Criterion vyrobí a konečně můžeme nabídnout o trochu víc, než jaká je poptávka:-) Criterion používá lepší konstrukci komor než konkurence, Pertex s lepší DWR+ úpravou a špičkové prachové husí peří. Při dané hmotnosti a ceně se těžko hledá něco lepšího :-) Petr K.

Ahoj, jak to vidíte s dostupností? Je to v řádu dnů nebo týdnů?Díky za info. Z.

Ahoj, chystám se prví týden v září na Island a mám dotaz, zda je spacák dostačující? Nebude mi v něm zima? V září by teplota neměla jít do mínusu....Obvykle spím v merino oblečení a ještě v bavlněné vlozce,někdy navrch pro zvýšení.tepl.komfortu zdarak od karimoru.A podstatná informace ve stanu...Díky moc a hezký den Irca