Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

CRITERION Traveller 750, 1260g

Velmi teplý, čtyřsezónní spacák.
Řada Traveller sice nevyniká nejnižší hmotností, ale za svoje peníze tady dostanete nejvíc muziky.
 
Pozor! Poslední várka spacáků je s červeným vnitřkem, vršek je šedivý tak jak je vidět na obrázku.
 

Řady Traveller a Prime jsou delší a širší, takže jsou vhodné pro postavy až do 192cm a klidně 100kg, nebo prostě pro všechny kterým na nějakém gramu nazáleží a mají rádi prostor. Spacáky CRITERION dosahují skvělých hodnot komfortu díky lepší konstrukci komor ve vrchní části, ve které je navíc umístěno 60% z celkového množství peří - peří na kterém ležíte je stlačené a má téměř nulovou izolační schopnost. Pokud spíte v hraničních teplotách a vrtíte se, může se stát, že vám bude chladno, protože jste se otočili spodní stranou nahoru. Stačí se srovnat, tak aby byla navrchu správná strana a pohodlně dospíte do rána. Je to drobná daň za extrémně nízkou hmotnost spacáku, kterou jsem ochoten jednou za pár nocí zaplatit, abych nemusel každý den po mnoho hodin nosit v batohu o půl kilo navíc.

Co se ještě teplotního určení týká, komfortní teplota je podle normy měřená na dokonalé podložce, v klidném vzduchu nízké vlhkosti a platí pro zdravého, silného člověka. Takže pokud se večer unavení svalíte pod širákem na tenkou pěnovku, tak určitě budete mít problém se zahřát. Je potřeba s tím počítat a vybírat spacák s určitou rezervou. A nebo nosit lehoučkou péřovku jako doplněk pro nízké teploty. My jsme v našich spojených spacácích Quantum350 s komfortem -6°C v klidu prospali mnoho nocí mezi -5 a -8°C pod širákem. Kvůli tomu že spojené spacáky se nedají zatáhnout kolem krku, jsme spali v tenkých péřovkách (300g). Lehká péřovka je základ každé výbavy a je to lepší než kupovat teplejší a těžší spacák ve kterém je zase nesnesitelné vedro když jdou teploty nad 10°C.

Lehčího bratra - Traveller 650 pro vás za polárním kruhem otestoval Martin:

"Ahoj, chtěl bych ti poreferovat mé zážitky ze spacákem Traveller 650. Byl jsem za polárním kruhem ve Finmarku - jeden týden, přechod náhorní planiny na běžkách, teplota každý den jiná od +10 až -15°C. Spaní ve stanu ve spacáku, přes noc vše zmrzne a ráno roztaje a kape na spacák - dost nepříjemné - ale spacák to ustál, tedy Pertex udržel peří suché. Po celou dobu, 6 nocí, nebylo jak a kde sušit takže ráno byl spacák nacpán do nepromokavého obalu a večer vyndán a připraven na spaní. Když přituhovalo k -15°C tak jsem radši zvolil variantu vše obléknout na sebe a potom postupně, jak se člověk ohříval, vše ze sebe sundat. Cirka po 15letech používaní umělých vláken jsem šel znovu do peří a myslím že dobrá volba"

Lehčí model Traveller 500 řádně prověřil taťka (58let) na John Muir Trailu (přes 300km ve výškách 2000 - 4500m.n.m.), kde jsme několikrát spali pod širákem v teplotách 0°C až - 8°C a i když má necelých 60kg, tak spal jen v triku a spodkách a bylo mu teplo. U spacáků s plněním 500g a víc bych zkrátka o komfortní teplotu strach neměl.

Pertex má perfektní a trvanlivou vodoodpudivou úpravu, takže rosa ani drobné mrholení nejsou při spaní pod širákem problém. Takhle vypadaly naše spacáky Quantum 350 poránu poměrně často.

Praktické zkušenosti z několikaměsíčního testu spacáku Quantum 350 nebo z testu Prime 400 na Aljašče najdete v sekci vybavení.

Traveller 750:

  • Plnění špičkovým polským prachovým husím peřím 92:8 plnivosti 680+, které je celosvětově brané jako TOP kvalita
  • Materiál: japonský Pertex Ripstop Quantum (dříve název Microlight - 52g/m2) s vodoodpudivou úpravou DWR+.
  • Konstrukce - vrchní strana lichoběžníkové komory,  spodní strana má konstrukci komor H.
  • Všechny spacáky mají rozdílné množství plnění v různých částech podle potřeby - 60% peří zvrchu a 40% vespodu. Mají uzavřené komory, rozdílný střih vrchní a spodní části – tzv. “differential cut”, rozšířený prostor pro chodidla, dobře padnoucí kapucu a vnitřní kapsu.
  • Vnitřní stahovací límec
  • Kapuce má elastické stahovací šňůrky
  • Vnitřní kapsička na drobnosti (doklady, klíče od auta)
  • Všechny pytle mají YKK obousměrné zipy plné délky, se zateplenou krycí komorou, poutka na zavěšení, obal a prostorný skladovací obal. Zipy na všech modelech jsou navzájem kompatibilní, takže můžete spojit jakékoliv dva pytle CRITERION.
  • Stahovací šňůry na kapuci i obalu mají samosvorky ovladatelné jednou rukou
  • Každý spacák je standardně dodáván s ultralehkým transportním obalem a velkým síťovaným obalem pro skladování.

CRITERION

konstrukce komor*

hmotnost plnění ( peří)

poměr prachového peří a plnivost*

objem plnění*

komf. teplota*

celková hmotnost

rozměry a hmotnost obalu

vnitřní šířka v ramenou/nohách

barva

vnější/vnitřní

Traveller

 

[g]

[cuin]

[l]

[°C]

[g]

[cm]/[g]

[cm]

 

750

Trapézové

750

92:8 680+

>278

-16

1260

17x17x36cm/23g

80/52

šedá

 

*Poznámky k tabulce

KONSTRUKCE KOMOR (více o jednotlivých typech a jejich výhodách si můžete přečíst v samostatném článku zde)

PEŘÍ
-Plnivost (Loft) – plnivost peří je objem v palcích kubických “cuin” který zaujme 30g peří ve zkušebním válci v nadýchaném stavu.
-Objem plnění – objem plnění je objem, který zaujme veškeré peří použité k naplnění daného spacáku v nadýchaném stavu. Čím větší je objem plnění, tím teplejší spacák je (při zachování všech ostatních parametrů spacáku).

TEPLOTNÍ POUŽITÍ – VÝSLEDKY NEZÁVISLÝCH TESTŮ
(podle Britské normy BS4745 a ISO 5087-1)

Všechny modely Criterion  uvedené v tabulce níže byly nezávisle testovány na universitě v Leedsu - Leeds University Performance Clothing Research Group (speciální laboratoř pro testování funkčních textílií a oblečení). Výsledky všech modelů byly alespoň tak dobré jak firma uvádí, ale ve většině případů lepší.

 

výsledky testu po 24 hodinách (zaokrouhleno)

Traveller

°C

750

-20

 

 

Kód zboží: criterion_traveller_750
Cena: 7 880.00Kč
Váha: 1260 g