Magazín

12.11.11 0 komentářů

Jak začít…

V tomto seriálu si ukážeme, jak na jednotlivých systémech (spaní, oblečení, stan, vaření, atd.) ušetřit na hmotnosti tak, abychom se dostali se základní váhou pod 7kg.

V tomto seriálu si ukážeme, jak na jednotlivých systémech (spaní, oblečení, stan, vaření, atd.) ušetřit na hmotnosti tak, abychom se dostali se základní váhou pod 7kg. Je mi jasné, že ve chvíli, kdy se rozhodnete nějak odlehčit svůj batoh, rozhodně nevezmete svoje dosavadní vybavení, nehodíte ho do popelnice a nezačnete znovu. Ani to není potřeba, pro začátek stačí svoji výbavu trochu vytřídit a pak při nákupu nových věcí už mít v hlavě nějakou vizi jak odlehčit. Postupně se tím doberete cíle a přitom se s přístupem “nalehko” sžijete.

Abychom mohli postupovat trochu systematicky, musíme si veškerou naši výbavu, kterou hodláme na výpravách nosit, rozdělit do základních skupin – systémů podle jejich určení/funkce.

Stan – pod tímto pojmem se nutně nemusí skrývat klasický dvouvrstvý stan, mohou to být i jednovrstvé stany, popřípadě tzv. “tarp-tents” (jednovrstvé stany bez podlážky) nebo speciální modifikované plachty tzv “tarps”. V rámci stanu sem patří kostra, jednotlivé vrstvy stanu, kolíky a obaly všeho druhu.

Spaní – sem patří voděodolná plachta pod karimatku, karimatka, spací pytel a různé formy bivakovacích pytlů a quiltů.

Oblečení – lze dále rozdělit na oblečení, které máte většinu času na sobě (nepatří do základní váhy), dále teplé vrstvy, nepromokavá vrstva a oblečení na spaní.

Vaření – vařič, palivo, závětří, kotlík, lžíce a další většinou zcela nepotřebné věci jako misky, příbory, saponát….

Batoh – obal ve kterém všechno naše vybavení poneseme. Jen výběrem správného batohu se dají ušetřit 2 kilogramy! ale pozor, má to svá úskalí.

Abychom snížili svoji základní váhu nesenou na zádech, nemůžeme samozřejmě nést všechno co nás napadne a ještě v jakémkoliv provedení. Pro každý typ výletu, treku, expedice musíme zvolit vhodnou kombinaci vybavení. V dalších článcích si řekneme, nad čím se při výběru/nákupu vybavení zamýšlet a jak si vhodnou a přitom lehkou kombinaci vybavení sestavit. Především musíme vycházet z našich dosavadních zkušeností a být maximálně zodpovědní. Jenom vy nesete zodpovědnost za vlastní život a za úspěch vaší výpravy. Veškerý obsah tohoto článku jsou pouze doporučení, které fungují pro mně a pro další spoustu lidí, ale nemusí fungovat zrovna pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *