POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Jak začít

V tomto seriálu si ukážeme, jak na jednotlivých systémech (spaní, oblečení, stan, vaření, atd.) ušetřit na hmotnosti tak, abychom se dostali se základní váhou pod 7kg. Je mi jasné, že ve chvíli, kdy se rozhodnete nějak odlehčit svůj batoh, rozhodně nevezmete svoje dosavadní vybavení, nehodíte ho do popelnice a nezačnete znovu. Ani to není potřeba, pro začátek stačí svoji výbavu trochu vytřídit a pak při nákupu nových věcí už mít v hlavě nějakou vizi jak odlehčit. Postupně se tím doberete cíle a přitom se s přístupem "nalehko" sžijete.

Abychom mohli postupovat trochu systematicky, musíme si veškerou naši výbavu, kterou hodláme na výpravách nosit, rozdělit do základních skupin - systémů podle jejich určení/funkce.

Stan - pod tímto pojmem se nutně nemusí skrývat klasický dvouvrstvý stan, mohou to být i jednovrstvé stany, popřípadě tzv. "tarp-tents" (jednovrstvé stany bez podlážky) nebo speciální modifikované plachty tzv "tarps". V rámci stanu sem patří kostra, jednotlivé vrstvy stanu, kolíky a obaly všeho druhu.

Spaní - sem patří voděodolná plachta pod karimatku, karimatka, spací pytel a různé formy bivakovacích pytlů a kiltů.

Oblečení - lze dále rozdělit na oblečení, které máte většinu času na sobě (nepatří do základní váhy), dále teplé vrstvy, nepromokavá vrstva a oblečení na spaní.

Vaření - vařič, palivo, závětří, kotlík, lžíce a další většinou zcela nepotřebné věci jako misky, příbory, saponát....

Batoh - obal ve kterém všechno naše vybavení poneseme. Jen výběrem správného batohu se dají ušetřit 2 kilogramy! ale pozor, má to svá úskalí.

Abychom snížili svoji základní váhu nesenou na zádech, nemůžeme samozřejmě nést všechno co nás napadne a ještě v jakémkoliv provedení. Pro každý typ výletu, treku, expedice musíme zvolit vhodnou kombinaci vybavení. V tomto článku si řekneme, nad čím se při výběru/nákupu vybavení zamýšlet a jak si vhodnou a přitom lehkou kombinaci vybavení sestavit. Především musíme vycházet z našich dosavadních zkušeností a být maximálně zodpovědní. Jenom vy nesete zodpovědnost za vlastní život a za úspěch vaší výpravy. Veškerý obsah tohoto článku jsou pouze doporučení, které fungují pro mně a pro další spoustu lidí, ale nemusí fungovat zrovna pro vás.

Komentáře

Dobrý večer, měl bych dotaz, základní váhou je myšleno váha výbavy bez batohu a potravin ?:) Děkuji za odpověď

Ahoj,základní váhou se myslí batoh+věci v něm.Nepočítají se spotřebovatelné věci jako jídlo,voda a palivo a také se nepočítá to co běžně máš na sobě přes den včetně trekových hůlek.Pokud hůlky používáš občas a většinou jsou na batohu,započítej je do základní váhy.Tom