POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Impregnace/lepení švů podle Six Moon Designs (SMD) a "recoating" celého tarpu

Internet je sice plný různých návodů, ale není nad to poslechnout profesionály… SMD už vyrobili tisíce stanů a tarpů a tak vědí, co je pro impregnaci jejich výrobků nejlepší.

Abyste byli ve svém SMD stanu/tarpu v suchu i za těch nejhorších podmínek, je nutné všechny švy odpovídajícím způsobem zalepit. Výběr nejlepšího prostředku (lepidla) a způsobu aplikace závisí na použitém materiálu tropika a druhu švů. Ale nebojte, je to nakonec úplně jednoduché a aspoň se přitom se svým stanem dobře seznámíte. 

Materiály

U všech výrobků Six Moon Designs jsou tropika vyrobená z jednoho z následujících materiálů, které mají velmi rozdílné vlastnosti a nároky na lepení švů.

Silikon Nylon

SMD používá Silicone Nylon  nebo zkráceně "silnylon" na většinu stanů a tarpů, které vyrábí. Svoje místo v ultralightu si získal spolehlivými službami během poslední dekády. Vlákna Nylonu jsou doslova zalitá v silikonu a jsou jím napuštěná – materiál je ve výsledku pevnější a lehčí než tradiční stanové materiály. A díky této pevné vazbě se vám silikon z nylonu nikdy neoloupe jako se to děje u materiálů s Polyuretanovým (PU) zátěrem. Navíc je silikon inertní, a tak má výhodu, že nikdy nezplesniví.

Nevýhodou je, že lepící pásky designované na přelepování švů na materiálech s PU zátěrem na Silnylonu nedrží!!! Proto si musíte švy zatřít ručně sami. A na to je potřeba impregnace na bázi silikonu. Silikon v impregnaci se trvale spojí se silikonem textilie a impregnace bude spolehlivě sloužit po léta.

SMD na lepení švů u Silnylonu doporučuje použití výrobku McNett - SilNetTM nebo si vyrobit “lepidlo” snadno doma. To se hodí pokud máte víc věcí na zatření, nebo chcete krapet ušetřit. Instrukce k výrobě najdete na konci článku.

Pokud máte zájem, naředěný silikon vám ke stanům ze silnylonu pošleme za 50Kč. Někdy se z neznámého důvodu stane, že namíchaný silikon nevyzraje a stále lepí… proto vždy na zkoušku nejprve natřete šev na obalu stanu a za hodinku už víte, že je vše v pořádku, a že můžete natřít i stan.

Polyester

U některých modelů stanů se SMD snažili stlačit cenu výrazně dolů a tak tropiko vyrobili z tradičního Polyesteru. Polyester sice není tak lehký jako silnylon, ale má mnoho výhodných vlastností – například je hydrofobní, takže odpuzuje vodu, a ve vlhku se neprověšuje tak, jako silnylon -  stan zůstává pěkně vypnutý. Polyester je také více odolný proti UV záření a proti hoření – nicméně stále doproučujeme velkou opatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, nebo kolem ohně…

Na lepení Polyesterového tropika SMD doporučuje  McNett - Seam SureTM (60ml).Na namáhaná místa lze použít i lepidlo   McNett - Seam GripTM,.

 

 

 

 

Cuben Fiber

Cuben Fiber není tkanina v pravém slova smyslu. Jsou to dvě  vrstvy tenoučkých, superpevných vláken Dyneema kladené kolmo na sebe a “zapečené” mezi dvě folie ze substance podobné Mylaru. Teplem se všechny čtyři vrstvy parádně propojí a vytvoří neuvěřitelně pevný a lehký materiál. Cuben Fiber který SMD používá, váží zhruba polovinu co typický silnylon.

Všechny kritické spoje na stanech a tarpech z Cuben Fiber jsou lepené speciální ultra-lepivou páskou z Cuben Fiber, takže jsou ze své podstaty vodotěsné. Ostatní, méně důležité šité švy je nutné zatřít. Nejlépe s McNett SilNetTM  nebo McNett - Seam SureTM 

Technologie švů

Standardně jsou na většině stanů a tarpů používány ke spojení dvou panelů látky přeplátované švy. To jsou poměrně jednoduché švy a na klasické látce i snadno přelepitelné páskou na lepení švů.

Naproti tomu, stany SMD jsou kvůli úspoře váhy designovány odlišně – kombinují prvky vnitřního stanu a tropika do jednoho celku. Výsledkem jsou složitější švy, které spojují tři i více panelů různých látek…kvůli tomu je nemožné použít pásku na přelepení švů a je potřeba zatřít švy manuálně. Ze stejného důvodu je také nemožné zatírat švy zevnitř.

Je to sice v rozporu s tím, co doporučují někteří výrobci, ale SMD doporučuje zatírat švy na všech svých produktech ZVENKU! Pokusy o zatření zevnitř nepovedou k akceptovatelnému výsledku.

V případě Skyscape Scoutu je tropiko z polyesterová tkaniny a určitě si všimnete, že některé švy jsou přelepené. Ty můžete samozřejmě přeskočit. Pro dokonalou nepromokavost ale určitě musíte zatřít všechny ostatní švy!!!

Postup při impregnaci/lepení švů

  1. Postavte a prohlédněte si svůj stan/tarp – stan postavte, vlezte si dovnitř, zkuste si jestli vám vyhovuje. Zkontrolujte jestli je vše ušité tak, jak by mělo a švy jsou OK. Jakmile stan naimpregnujete, už vám ho nevyměníme v případě, že vám nebude vyhovovat…(reklamovat ho kvůli zjevné vadě samozřejmě můžete kdykoliv)  
  2. Zatřete švy - většina švů na produktech Six Moon Designs je provedena tak, že stehy (šití) jsou schované uvnitř a chráněné před poškozením a znečištěním. Tyto švy MUSÍTE zatírat zvenčí!!! aplikace zátěru zevnitř šev neutěsní!
    Pracujte v dobře odvětraném prostoru, odlejte si potřebné množství do menší nádoby (papírový kelímek třeba) a zbytek “lepidla” dobře uzavřete aby nezasychalo. Použijte malý štěteček a naneste tenkou vrstvu lepidla na všechny vekovní švy. U švů kde jsou stehy uvnitř se snažte materiál napnout tak, aby se šev otevřel a lepidlo zateklo do švu a zalepilo šití.   
  3. Pokud má váš shelter podlážku ze silnylonu – naneste na ni proužky “lepidla” prostě štetečkem namalujte naředěným silikonem libovolné obrazceJ– silnylon totiž enormě klouže a tímhle zajistíte, že vám karimatka nebude pořád někam odjiždětJ
  4. Nechte dobře zaschnout – nechte lepidlo vytvrdnout nejlépe 8 až 12 hodin po aplikaci. Jakmile lepidlo “vyzraje” bude mít čirý, lehce matný povrch, skoro neviditelný, a bude pružné a odolné. Švy natřené silikonem se můžou zdát lehce lepivé i přesto, že silikon je dokonale zaschlý – to zmizí během prvních pár použití, jak se na extrémně adhezní silikon nalepí jemný prach.
  5. Já osobně doporučuji přetřít všechno ještě jednou po prvních pár použitích, protože vypínáním si všechno sedne, kolem nitek ve švech se při velkém zatížení můžou udělat miniaturní dírky a je dobré to ošetřit.

Zvlášť kolem poutek, suchých zipů, gumiček a podobně si dejte záležet aby lepidlo zateklo všude kam má.

Nenechte se odradit – jakmile se do toho pustíte, zabere to jen hodinku a za ten pocit, že si jste svým vybavením jistí to rozhodně stojí!

 

 

Domácí příprava silikonu na lepení švů

Není potřeba se toho bát, je to jednoduché a výsledek bude stejně dobrý, možná i lepší než se zakoupeným prostředkem.

  1. nakupte následující: neutrální sanitární silikon libovolné značky, Lakový benzín (White spirit), malý štětec – osvědčil se mi plochý, šířky 10-15mm

  2. Ve sklenici se šroubovacím víčkem smíchejte silikon a lakový benzín v poměru zhruba 1:1 a dobře rozmíchejte/protřepejte, je to dost důležité. Výsledná konzistence by měla být o něco hustší než třeba olej a bez hrudek. Zkrátka to musí poměrně dobře téct, aby to zateklo do švů a vsáklo do nití, ale nesmí to být moc řídké, aby v tom bylo dost silikonu na utěsnění švu.Lahev s naředěným silikonem protřepávejte zhruba každých 5 minut.Pro tzv.recoating - obnovení impregnace na celé ploše tarpu/stanu použijte ředění 5:1 - 3:1 (pět dílů ředidla,jeden díl silikonu).Lze tím i zvýšit odolnost proti vnitřnímu mlžení.Nanášejte jemným širokým lakovacím štětcem nebo válečkem.Obrázkový návod v nagličtině najdete tady
základní položky: 

Komentáře

Ahoj, skvelej clanek. Chtel sem se zeptay, zda je tento postup vhodny i pro znovu obnoveni impregnace po cele plose tarpu. Dik

ahoj, nevím co přesně myslíš "tímto postupem", ale naředěným silikonem určitě můžeš naimpregnovat, nebo znovu pře-impregnovat nylon bez úpravy, respektive Silnylon. Na youtube se dají najít návody. chce to tvrdej rovnej povrch (stůl s umakartovou deskou) a tvrdší gumovej váleček, aby se dalo menší množství řídkýho silikonu dobře rozválcovat na velkou plochu a neutvořila se neúměrně tlustá vrstva:-) Pak nechat dobře proschnout aby se to celý neslepilo. good luck, Petr K.

Diky moc zaodpoved a za vase skvele stranky. Diky nim sem objevil kouzlo lehciho batohu, i kdyz do vasich hmotnosti mam jeste co dohanet.

Ahoj, protože používám celý léta v práci různé silikony a vidím, jaký je v nich rozdíl, chtěl jsem se zeptat, jestli jsi nezkoušel silikon od Lukoprenu S8280, podle mne nejlepší, co jsem měl v ruce - přilnavost oproti obyčejným, jako je ten v článku je mnohem větší a ani za několik let se kraje "netřepí"....... http://www.kutilstvi.cz/5750-lukopren-s/17435-silikon-na-spary-lukopren-s-8280-310-ml-barevny-silikon/ Díkes, pěkný den m.

ahoj, diky za doporuceni. zatim jsem s tim moc neexperimentoval a snazil se najit takovej co nejvic odpovida silikonu od SMD, to znamena neutralni, bezbarvej a s ochranou proti plisni... clovek tarp nenatira 20x za mesic, tak jsem neco odzkousel a pouzivam to. Vyzkusime. Diky P.

Ahoj.Tak jsem naimpregnoval kus švů stanu a po zaschnutí naředěného silikonu s benzínem 1:1 se vrstva po několikerém přejetí prstem začíná loupat. Asi musím upravit poměr nebo skusit druhý silikon. Nevím....

Stačí švy přetřít tak aby se impregnace vsákla a zbytek otřít papírovou utěrkou,konzistence by měla být jako sirup.Proužek zaschlého silikonu se asi loupat bude,takže natřít,setřít a počkat na zaschnutí,po pár hodinách opakovat.Tom

Zdravím, chtěl bych se zeptat zda je potřeba lakový benzín nebo stačí technický,protože se nedá nikde sehnat a podle experta na barvy mi bylo řečeno že to je jedno.předem díky Michal

Rozhodne neni problem lakovy benzin sehnat - ten co je na obrazku maji snad v kazdym meste kde jsem ho shanel a nebo se da objednat v nekolika eshopech ... Pisu tady co zarucene funguje. Pokud chces experimentovat, udelej to a napis nam jak to dopadlo. Muj nazor je - pouzij lakovy benzin. Cest Petr

Moc diky za zajimavy navod! Jen trosku nechapu, proc tu silikonizaci neudela rovnou vyrobce stanu, proc si ji musim delat az sama doma? Nebo ta silikonizace nevydrzi vecne a je treba ji obnovovat? Ja bych chtela zkusit silikonizovat svy u ponca, zjistila jsem totiz, ze na trhu nelze koupit poradnou plastenku pro deti. Tak jsem si z UK objednala sinylon, ze jim z toho ponca usiji. Jen potrebuju zatrit svy u kapucy. Myslite, ze to bude dostatecne???

Stránky