POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Vapor barrier (Vapor Barrier Layer – VBL)

VB je úplně nepropustná, nebo aspoň vodotěsná vrstva (igelit, textilní tkanina) oblečená co nejblíže ke kůži, která drží vlhkost uvnitř místo toho aby se jí snažila odvést pryč. Slyším jak skřípete zuby při představě potoků potu řinoucích se po vaší kůži – tak to rozhodně být nemusí. Nepropustná vrstva navlečená přes oblečení, daleko od kůže (jako třeba nepromok. bunda) skutečně oceány kondenzace může způsobit, ale stejná vrstva navlečená přímo na kůži vytváří překvapivě odlišný efekt. VB chrání dříve zmiňovanou vrstvu páry nutnou pro udržení optimální vlhkosti pokožky a tělo nepotřebuje produkovat další pot pro její udržení. Takže vděčně zavře potní žlázy a zredukuje produkci výparů až o 80%.

Je to ironické, že snaha o suchou pokožku způsobuje větší produkci potu a velké tepelné ztráty, zatímco zadržení tělesné vlhkosti hned u pokožky produkci potu sníží. Takže nejenže s VB uniknete zapaření jako pod nepromokavou bundou, ale ještě všechno vaše oblečení zůstane suché! Nemluvě o redukci tepelných ztrát.

S takovýmto způsobem zadržení tělesného tepla, si člověk v divočině může užívat tepelnou pohodu s výrazně menším množstvím rozměrných a těžkých izolačních vrstev, než se všeobecně považuje za nutné v chladném počasí.

Vlastně čím je chladněji, tím lépe VB funguje. Perfektní je, že ani okolní vlhkost na její funkci nemá vliv. Toto ovšem platí jen v chladných podmínkách a pro mírné aktivity jako je trekking. Při náročnější aktivitě v teple, kdy tělo potřebuje výrazně chladit odpařováním, VB fungovat zkrátka nemůže a nebude.

Kde VB vzít?

Samozřejmě se různé VB produkty dají koupit na internetu, ovšem není to vůbec levná záležitost. Nicméně nezoufejte, k tomu abyste VB ozkoušeli a poznali její výhody vám stačí dostatečně velký plastový pytel (tenký do odpadkového koše), potravinová folie (ideálně SARAN, nebo jiný druh vyrobený z PVDC, který má lepší nepropustnost nejen pro vodní páry, ale i ostatní plyny, pachy atd.) nebo ideálně tenoučká nepromokavá bundička, nebo pláštěnka.

Pokud vám často bývá zima na nohy, můžete výhody VB vyzkoušet ještě snáz. Natáhněte si na bosou nohu tenký plastový sáček, nebo ji zabalte do potravinové folie a pěkně vrstvu přitiskněte kolem nohy nad kotníkem. Pak jen navlékněte ponožky na které jste zvyklí a obujte boty. Nejenže vám bude výrazně tepleji na nohy, ale na konci dne kdy očekáváte pytlík plný potu, bude noha jen mírně vlhká a vaše ponožky budou perfektně čisté a suché! Abyste měli porovnání a sami sebe přesvědčili, zkuste VB jen na jedné noze a večer porovnejteJ

VB vesta – stačí vzít větší igelitový pytel z jemného plastiku (jako je na odpadky), vystřihnout tvarované díry na hlavu a paže, tak aby to nikde neškrtilo a je hotovo. Tuto „vestu“ si oblékněte na holé tělo, zastrčte do kalhot a přes něj přetáhněte nějaké těsnější triko, které bude igelit přitlačovat na tělo. Navrch přidejte lehkou mikinu, nebo bundičku a je hotovo. S množstvím oblečení to nepřehánějte.

Jako VB skvěle poslouží i jakékoliv nepromokavé oblečení, když ho oblečete těsně na tělo.

Berte svoji VB vestu nebo bundičku jako kouzelné funkční tričko, které vám umožní nechat svoje těžké a objemné teplé oblečení doma. Dobrá zvolená VB navíc skvěle slouží jako windstopper a jako oblečení do deště, přitom výrazně zvyšuje tepelný komfort, je lehká, skladná a levná!

A teď už zbývá jen vyrazit a otestovat na vlastní kůži. Zima se nám vrátila a tak teď máme na testování skvělé podmínky. Budu rád, když mi v diskuzi napíšete vaše vlastní zkušenosti.

Komentáře

Výborně a přehledně zpracovaný článek,snad to přesvědčí i skalní pochybovače,za vyzkoušení se nic nedá.Díky.

Fungovat to určitě bude, ale já nemam důvod to zkoušet, mě stačí i při cca -20°C při pohybu Coolmax nátělník, Coolmax triko s dlouhým rukávem, a Polartec Power Stretch, když tedy není ňáká vánice

určitě, na normální víkendový výpady to je zbytečný (zas tak komfortní to není) ale na dlouhé výpravy do míst, kde zůstat v suchu je otázka přežití, tam to příjde vhod.

Psal o tom už Honza Kopka, jak na Iditarod Trailu žasl nad pláštěnkou přímo na těle chodce Steveho, který takto v pohodě denně dával víc jak 100 kilometrové vzdálenosti při 40 i 50 stupňových mrazech. Při takových extrémech může navíc tento systém zachránit život, když se např. propadnete pod tenkým ledem do potoka - nohy jsou neustále v suchu. Honzovi se jeho pot odvádějící vrstvy brzy proměnily v ledový krunýř.

Ahoj, toto jsem používal v zimě, když jsem dělával figuranta na cvičáku a nešlo si vzít na nohy nic jiného, než tretry. Jinak by mě milí pejsánci neustále váleli po zemi. Jeden "dědek" fotbalista mi poradil igeliťáky na nohu a na ně ponožku. Pak rovnou tretry. Musim uznat, že ani po 2hodinách v totálně promočených tretrách, jsem necítil na nohou pocit zimy. Ovšem na nějaký delší nošení, to vyzkoušený nemam. S pozdravem a přáním ať se daří -izi-

jo, jako ochrana před prochladnutím a mokrem zvenku to bude(při aktivitách s nízkým pohybem za nízké teploty), ale nevím jak by to dopadlo, kdybych se takto oblečený dal na túru v kopcích a vlivem zvýšené aktivity bych se buď "vařil", nebo byl nucen igelit dát dolů-ale jak za mrazu?

ahoj, VB není řešení pro jednodenní intenzivní tůry a tak to i píšu. Je to super věc na dlouhé podniky v mrazu, kde si nemůžeš dovolit tahat 10kg náhradního teplého oblečení. Většina lidí je schopná regulovat úroveň aktivity tak, aby se nevařili a to je taky potřeba dělat. Přijde mi lepší mít na sobě VB, lehký batoh a jít do kopce v klídku a bez pocení, než do kopce makat jak blázen s těžkým batohem plným náhradního oblečení abych se na vrchu mohl spocenej převlíct - rychlosti budou ve finále velmi podobné. Jde zkrátka o to, zachovat izolační vrstvy suché, aby se dalo zredukovat náhradní oblečení a bylo víc prostoru na jídlo a ještě zůstal batoh lehký na dostatečně rychlý pohyb. Každý druh aktivity zkrátka vyžaduje jiné řešení... zdar, Petr K.

Nedalo by se to využít na spaní? Kdybych někde na jednodenním výetě musel přespat, kus igelitu někde najdu, zabalím se, přehodím přes sebe izotermickou folii z lékárničky. Co myslíte?

Na spaní se to používá - v extrémních mrazech, aby sis pocením neznehodnocoval kvalitní peří ve spacáku, když nemáž dlouhou dobu šanci spacák vysušit (polární expedice, extrémní závody Iditarod, Yukon a pod.). Lidské tělo odpaří půl litru i víc za noc, když je vlhkost od těla odváděná... Zabalením do igelitu zastavíš pocení a ochráníš teplé péřové vrstvy. Sám o sobě ten igelit moc tepla nepodrží, takže bych se na to jako na zálohu při "bivaku" radši nespoléhal. A na tu stříbrnou folii z lékárničky taky ne - zkoušel ses do ní na horách v mírném větru zabalit? Většinou skončí na několik kusů... Takže nejlepší je najít si před větrem chráněný dolíček, ideálně pod křovím, nebo větvemi stromů, kde se drží zemské teplo, navlíct nepromok, aby držel teplo a sednout si na batoh abys byl izolovanej a tak přečkat noc, nebo nabrat síly, když by byla krize. Čest, Petr K.