POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Noc v teple

 Sice se blíží léto a teplíčko, ale na horách, kam se většinou na vandry vyráží může být i v červenci v noci pod nulou. Navíc máme v létě nutkání odlehčit batoh hlavně tím, že si vezmeme menší, lehčí spacák.

Často slýchám o tom, že výlet byl super, ale že někdo pořád klepal kosu. To by mě fakt nebavilo. Já si to chci venku užívat, ne přežívat. Boj o přežití může i tak nastat vlivem nějaké nehody nebo průšvihu. Je úplně špatně, když i za pohodových okolností musím bojovat o život a přežívat.

Noc venku v teple není jen otázkou vybavení. Dva lidi se stejným vybavením budou mít úplně jiný tepelný komfort v závislosti na fyzičce, únavě, stravě, výběru místa pro nocleh… nejen štěstíčku, ale i tomu teplíčku se musí jít trochu naproti!

Se zahříváním večer ve spacáku má problém hodně lidí a žádnej spacák nepomůže, když se tělo nedokáže ohřát (spacák jenom izoluje, teplo musí vygenerovat člověk). Na to jak tělu trochu pomoci a vytvořit správné podmínky je pár jednoduchých pravidel. To úplně nejzásadnější – zůstat v suchu - snad nemusím rozebírat. Bez toho to nejde. Pokud se vám to nedaří, je čas přehodnotit svůj přístup i výbavu. Takže pojďme na další související pravidla:

1) Po zastavení v kempu se hned převléct do suchého a péřovky, nebo na sebe přes spocené věci natáhnout membránovou bundu a během věření  a chystání spaní pěkně doschnout. To mám radši, nemusím nosit tolik náhradního oblečení a nehromadí se mi mokré hadry. Na těle, ve 37°C schne všechno mohem líp než venku při nula stupních… Když je ovšem velká zima, je potřeba se převléct do suchého.

2) Důležitý je večer nikde nepostávat a neprochladnout, sezení u ohně je fajn, ale pokud je vám chladno, je lepší si zalízt do spacáku a jít spát.

3) Určitě mít čepici nebo přes hlavu přetaženou kapuci. V chladu holou hlavou bez pokrývky člověk ztráci klidně polovinu tělesného tepla.

4) Určitě je dobře si dát před zalehnutím pořádný, teplý jídlo, aby mělo tělo energii na zahřívání. Pálivý věci, který vás trochu rozproudí taky nejsou k zahození. Pomáhá jak chilli, tak třeba skořice. No a ideálně to zakončit nějakou kalorickou bombou typu čokoláda:-) Je potřeba mít v krvi i svalech dost glukózy – je to palivo pro buňky.

5) Když se ani tak nedokážete zahřát, nám se s Olí na treku osvědčilo - jak už byla Oli po čtyřech měsících unavená a nemohla se večer zahřívat, tak jsem nesl malou, půllitrovou PET láhev se širokým hrdlem a dobrým uzávěrem. Do té láhve jsem večer nalil teplou vodu (né vařící, to by člověka spálilo) a Oli si ji strčila do spacáku mezi stehna. Když si totiž láhev dáte k nohám, tak to skoro vůbec nefunguje, cítíte trochu tepla, ale na tělo je pořád zima. Ale když se ta flaška dá mezi stehna, tak je teplo po celém těle do 10s - po vnitřní straně vedou hlavní tepny i žíly a ty hned teplo rozvádí po celém těle. Funguje to skvěle a ještě má člověk pití na noc:-) Když se člověk ohřeje, tak je lepší tu láhev ze spacáku vyndat, ať se třeba nějak náhodou v noci neotevře a nepromočí spacák:-)

6) Pokud máte ke komu, přitulte se. Ve spojených spacákách je v páru mnohem tepleji, než když si každý soukromničí ve svém.

Naše společná péřová "peřina pro dva" - double quilt - nám  na CDT při svých 1200g umoňovala spát pod širákem i když bylo -8°C!

7) Určitě je lepší se do dobrého spacáku moc nenavlíkat. Jen dlouhý triko, spodky, ponožky a čepici (čepice je hodně důležitá, hlavou odchází hodně tepla) Když je člověk hodně zmrzlý, tak si může třeba nechat péřovou bundu. Ono je to o tom, že když se navlečete do tří fleecových bund a nepromokavý bundy, tak je téměř nemožné si vytopit vnitřek spacáku a bude pořád chladno. Přitom ty vrstvy neizolují dost na to, aby na těle zůstalo dost tepla. Je to jako by člověk chtěl zatopit v místnosti a hodil na topení tři deky – téměř žádný teplo se přes ně nedostane. Tělo je radiátor a musí si vnitřek spacáku vytopit:-) Navlíkat se do spacáku má význám, když jste to úplně neodhadnuli a venku je -10C a vy máte spacák do +5°C. Pak navlečte všechno co máte. Tady se nezahřejete!

8) Když začne být díky nedostatečnému spacáku chladno, tak zaujmout energeticky výhodnější pozici, tzn. třeba lehnout na záda, zkřížit nohy a založit si ruce na prsa, ať se co nejvíc tepla podrží v těle. Super je se skrčit, ale tady bacha, pokud je vám spacák těsný a vy se skrčíte, tak se na kolenou a na zádech napne, vytlačí se z něj vzuch a přestane izolovat, pak to ně zádech i kolenou děsně studí…

9) Když nastanou neobvykle chladné podmínky – improvizujte. Nenechte chlad, aby se do vás už večer „zakousnul“ smiley

Oli mě za zveřejnění týhle fotky zabije, ale je krásně vidět, že o 10C nižší teplota než je obvyklé se dá vyřešit tričkem na hlavě místo čepice a ponožkama na rukách místo rukavic. Horká čokoláda do kelímku a bude se spát jedna báseň!

Tohle všechno platí, když máme daným podmínkám aspoň trochu odpovídající vybavení. Jestliže jste to podcenili a všechno předchozí nepomáhá, bude potřeba si pomoci výběrem lepšího místa na spaní. Tady naštěstí taky platí jednoduchá pravidla:

-       vždycky lepší spát někde pod stromama, nebo aspoň pod jedním, nebo trochu pod křovím. Tam je přes noc mnohem tepleji. Otevřená prostranství hodně rychle vyzáří všechno teplo, které zemně nabrala od slunce přes den a pak je kosa. Stačí na horské louce zaléz pod první stromy na okraji a hned je o 3-5°C tepleji! 

-       najít si závětří, vítr odebírá mnohem víc tepla

-       důležitý je i podklad – pokud jste podcenili karimatku - vlhký písek nebo hlína bude odspodu “vysávat” teplo. Vždycky je o hodně tepleji když se leží na suchém podkladu. Ideální je jehličí nebo listí, suchá tráva. To je nesrovnatelně větší teplíčko.

-       Nekempovat úplně v dolíčku a hned u vody. Nejchladnější vzduch klesá dolů, tak je tam fakt chladno. Navíc při ochlazování kondenzuje voda a všechno hodně navlhá a izolace potom nehřeje.

Brzy ráno, když  jsem šel fotit bylo u jezera -7°C, ale pod tarpem, 30m od vody a pod stromama bylo jen -3°C a pro nás pohodlně prospaná noc.

-       Na ochranu před deštěm používat stan, nebo tarp, rozhodně né žďárák - špatný žďárák je mnohem horší než žádný! Tělo vypotí přes noc klidně půl litru vody, špatný žďárák to nepustí ven a je to tragédie. Zkuste si nalít do postele půllitr vody. Bude vám zima i ve 20°C… to prostě nejde. 95% žďáráků co jsou na trhu vám spíš uškodí než pomůže…

Ono se to zdá jako kraviny, ale drobnosti se poskládají a výběr místa může dělat rozdíl mezi spokojeným spánkem a nebo proklepanou nocí... Na vaší další cestě si to můžete vyzkoušet a určitě přijdete i na něco dalšího. Každopádně trochou plánování a následným výběrem správného vybavení si můžete ušetřit valnou většinu promrzlých nocí…

Jestli máte nějaké další fajn tipy, pište je dolů do komentářů, rád se taky něco přiučím.

 

základní položky: 

Komentáře

Používáte na noc nějaké speciální ponožky? Trekové se mi neosvědčily, tak většinou používám takové ty hodně huňaté co kupuji u vientamců. Trekové mi více stahovaly nohu a bylo mi pak chladno.

Spim ve vlne a spokojenost https://www.oveckarna.cz/ponozky-z-ovci-vlny-natural-merino-2ks.html?&force_sid=9d05f52883abb5eb2a0c6875b29eb803

Je to tak, chce to o kus větší vlněné (merino) ponožky. Nesmí škrtit přes lýtko, ani svírat chodidlo, aby neomezovaly oběh. Mám větší problém sehnat příjemné, volné ponožky na spaní, než ty do bot na chození.

Pro teplejším období lze sehnat různé vlněné ponožky cca od 55g (merino trekový speciál - teplejší tak od 70g) do 100g (obyčejná klasika z vánočního tržiště - moje mají 85g). Na zimu používám tlusté velké vlňáky zakoupené na Azorech (mají přes 150g, ale jsou k nezaplacení)...

Doporučuji tyto ponožky http://www.rajponozek.cz/cs/frote-a-zimni/220-spaci-ponozky.html. Dokonce jsem přestal na zimu do spacáku nosit http://www.tripsport.cz/prima-papuce-do-spacaku. 

Čurání :-) Asi to bude trochu monotematický příspěvek.. Pro mě je zásadní si dřív, než vlezu do peří, jít odskočit.  Zná to snad každý, uprostřed noci se vzbudíte,  chce se vám čurat a říkáte si, že to nějak do rána vydržíte, překlepete. Jenže tělo musí plný močák pořád ohřívat, takže klepat se budete pak už zimou. Pánové, jsou-li šikovní, mohou použít malou PET flašku přímo ve spacáku. Též funguje, není-li nazbyt Petrem zmiňované horké vody,  do petky načůrat a dát si ji ve spacáku mezi stehna (jsem říkala, že to bude monotematický:-)

Mišuno, má to jednoduché řešení. Vylézt a vyčůrat se (přidávám se - jsem monotematický). Případně udělat deset dřepů (nepovinné) a zalézt zpátky...

Super článek!

Ty popularni vojenske zdaraky jsou ve ktere skupině? Přip ktere ždaraky jsou ty dobre? Díky za poučné čtení

Rozhodně nechci zpochybňovat Petrovi názory. Historicky mám se žďáráky taky zkušenost spíše negativní. Ale jsou situace, kdy se múže hodit jako nejlehčí nebo jediná rozumná varianta. Ať už na jedné straně vezmeme lezení velkých stěn (asi mimo téma) nebo naopak třeba kratší výlety v jednodušších oblastech. Já přesně v těchto situacích používám https://www.highpoint.cz/produkty/ostatni-vyrobky/zdarskeho-vaky/super-light-cover.html (asi jeho staršího brášku, ale materiál by mohl být shodný). Je to první žďárák, který bez problémů odvádí vlhko. Navíc zvyšuje tepelný komfort a krásně chrání před větrem. Co se deště týče, tak s ním mám za sebou nějaké lehčí deštíky, před pořádnými lijáky se mi zatím podařilo vždy schovat. Určitý problém může být zip. Ono není úplně ideální se dovnitř zazipovat. Zde je vhodné si vzít kousek plachty aspoň nad obličej. Ale není to na všechno. Poctivý tarp je univerzálnější...

Stránky