Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Recenze spacáku Quantum 350 (695g)

Abych plnil svoje předsevzetí – že budu v e-shopu prodávat pouze špičkové, osvědčené a otestované zboží, vzali jsme si s přítelkyní spacáky Quantum 350 na náš letošní průchod celého Pacific Crest Trailu. Spacáky jsou tedy otestované během souvislých 135 nocí v rozmanitých podmínkách. Jako každý, kdo užívá péřové výrobky, jsme měli strach jak si spacáky poradí s nevyhnutelnou vlhkostí, a jestli vůbec celou cestu přežijí.

S výjimkou asi 15 nocí jsme celou dobu spali pod širákem, což bylo většinou pro spacáky našich kamarádů smrtící kvůli velmi silné kondenzaci vzdušné vlhkosti. Často jsme se ráno budili s kalužemi vody, nebo solidní vrstvou ledu na spacácích, ale nikdy nepronikla vlhkost dovnitř, a nikdy nám nebylo zima. Ultralehký Pertex Quantum použitý na spacáky žádnou vodu dovnitř nepustil, zůstávala na povrchu ve velkých kapkách a peří tedy nenavlhalo a neztrácelo loft.

 

Samozřejmě jsme se snažili mokré spacáky nebalit a ráno je dobře usušit, ale díky velmi brzkým startům to často nebylo možné. Takže jsme vodu ze spacáků otřepali a buďto si je přehodili přes ramena a během pár minut chůze oschnuly, nebo jsme je zlehka zabalili, a usušili je na sluníčku po několika hodinách při první zastávce. Tím že nikdy nepronikla voda dovnitř, sušení bylo vždy otázkou několika minut, max. půl hodiny. Oba spacáky si uchovaly skvělou voděodolnost až do konce trailu.

Co se týká teplotního určení -6°C pro komfort -  myslím že sedí perfektně. Podle normy je to teplota stanovená při použití dokonalé izolační podložky, při nízké vzdušné vlhkosti, při bezvětří a pro člověka plného energie J

My spali pod širákem, v rose, totálně unavení po obvyklých 40km denně, na horách fouká vždycky a spali jsme na krátkých pěnových karimatkách, které po několika týdnech stěží dosahovaly tloušťky 10mm. Přesto nám na nohy nebylo nikdy zima. Při teplotách pod nulou jsme ale museli spát v tenoučkých peřových bundách (330g), protože jsme měli spacáky spojené a nebylo je tedy možné těsně utáhnout kolem ramen a dost nám dovnitř foukalo a při každém pohybu táhlo.

 Noc v High Sierra ve výšce přes 3000m, v pozadí již zdolaná nejvyšší hora kontinent. USA - Mt. Whitney (4421m)

Při spaní v dobře odvětraném stanu na dobré karimatce je hodnota -6°C rozhodně odpovídající.

Nejchladnější větrné noci pod širákem měly -7 a -8°C a stejně jsme se vyspali bez problémů, jen jsme se občas probudili chladem, trochu líp se zachumlali a spalo se dál.

Výstup na Mt.Shasta (4322m)- camp u Helen Lake ve výšce přes 3000m.

S klidným svědomím můžu říct, že z několika desítek lidí, které jsme na trailu potkali, jsme měli nejlepší spacáky (a to srovnáváme s takovými značkami jako jsou Western Mountaineering, Feathered Friends nebo Montbell…). Jsou doopravdy poctivě zpracované, určené pro náročný britský trh a jejich klimatické podmínky.

Abyste ale nenabyli dojmu, že tyto spacáky vydrží všechno, je třeba uvést, že jsme je nikdy nebalili do malých obalů se kterými jsou dodávané – používali jsme obal skoro dvakrát větší. To je důležité zvlášť při balení mokrého spacáku, aby se vlhkost z povrchu neprotlačila dovnitř a peří nevytvořilo žmolky. Také jsme spali v čistém, tenkém, vlněném prádle, protože mastnota a kyseliny produkované kůží dokáží během několika týdnů peří nenávratně poškodit. S výjimkou malé oblasti kolem hlavy a krku, kde mastnota z vlasů udělala svoje, spacák neztratil ani „ň“ ze svého loftu. A i kolem hlavy to není horší než o takových 20%, to je myslím vzhledem k podmínkám a počtu nocí naprosto perfektní.

Trochu nepříjemné je poměrně časté zachycování látky do zipu při zapínání, je potřeba na to získat trochu „grif“. Naštěstí je Pertex Quantum tak neskutečně tenký, že i když se vám do zipu zachytí, naprosto hladce a snadno ho z pod jezdce vytáhnete a můžete pokračovat.

Noci v pouštních údolích byly hodně chladné a kvůli přechodu fronty padala hodně intenzivní rosa

Nevýhodou tohoto spacáku je, že je dodáván pouze v jedné velikosti, a aby byl ultra lehký, tak je poměrně úzký. Já měřím 182cm a vážím max. 70kg a spacák mi padne jak ulitý a nemám se střihem žádný problém. Pokud jste ale třeba jen o pár cm větší, nebo těžší než 80kg, určitě bude lepší když sáhnete po o něco těžším, ale výrazně větším Cumulusu Prime 400.

Více o technických parametrech, konstrukci a materiálech spacáků CRITERION si můžete přečíst v e-shopu

 

Komentáře

Ahoj,zajímalo by mě do čeho konkrétně jste balili vaše spacáky na PCT.

spacáky jsme balili oba dohromady do úplně nejlevnějšího nylonového pytle s voděvzdornou úpravou o objemu cca 25l. Tenhle "macek" přišel na dno batohu, všechno co se naložilo na něj ho akorát tak stlačilo (řekl bych třeba klidně o polovinu) a tím že se do zabořovalo do měkkého, tak se do batohu všechno krásně poskládalo. Když se spacáky balily na povrchu vlhké, umístil jsem nestlačený obal na vrch batohu aby se spacáky zbytečně nestlačovaly a vlhkost nepronikala dovnitř.

hale fakt supr čtení! zejtra to dojedu, těch zážitku a zkušeností musíte mít mnohem víc, než to tyhle vybledlý stránky pusobí. ve spacácích se vubec nevyznám, osobně mám rád i takové barevné vychytávky, kdy ráno dokážeš uvnitř rozlišit klíštata a podobnej sajrajt, a proto se uchyluju na kratší trek radši ke spaní v sedě s převlek kalhoty, protože hledat nutně třeba ve městě vánoční stromeček mimo sezonu je fakt po pulnoci prušvih, ale je mi jasný, že v andách ten spacák asi bude nejlepší k celkové hmotnosti a fuunkci, abyses i trochu vyspal a nejl na doraz. z domácích mě parametry zaujak mc Kinley v cenové relaci kolem 2500,- máte s ním zkušenost?

díky za pochvalu stránek. Snažim se, ale rozhodně mají ještě véééélky rezervy... Co se spacáku Mc Kinley týká, nemám s ním žádný zkušenosti. Podle Dtestu vyšel skvěle, ale nemám přístup k celýmu článku a tak nevím jak moc sedí komfortní teplota. Podle TV reportáže je u spacáků nejvíc trápila špatně udávaná délka.... Takže bych to bral trochu s rezervou... každopádně i takovej test něco o spacáku napoví. Já mám zkušenosti s poměrně drahýma synt. spacákama s komf. kolem -15°C, jeden byl s plněním Polarguard Delta a druhej Climashield XP, a moc nadšenej jsem nebyl. Nový byly super, ale stačí 30 sbalení a třetina loftu je pryč, po cca. 50 sbaleních je z nich parádní letní spacák:-) Od tý doby, co jsem přešel na peří jsem max. spokojenej. hmotnost a komfort je úplně někde jinde. Takže mi ani moc nevadí, že na spacák musím dávat trochu pozor a trochu při přípravě kempu a balení přemýšlet, abych spacák nenamočil. Peří není pro každého, ale kdo ví, co dělá, bude spokojený. Ovšem na syntetiku jsem úplně nezanevřel - chci si v létě ze států dovézt kit na výrobu syntetického quiltu pro dva od Ray Jardina (http://www.nalehko.com/ray_way_quilt) a ozkoušet to, protože určitě jsou místa a situace, kam se syntetika hodí líp. Hodně štěstí s výběrem spacáku, Petr K.
Obrázek uživatele Klariska

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenosti s quilty a jestli je vůbec u vás prodáváte? Co jsem tak koukala, tak mi přišlo, že to jsou všechno klasické spacáky.

Dobrý den, ahoj, se single quiltem mám zkušenost malou a relativně dobrou - je prostě potřeba vychytat připevnění nebo naopak nepřipevnění ke karitmatce, podle rozměru quiltu a toho co člověku vyhovuje. Mě třeba vyhovuje být v quiltu zabalený. Když mám quilt chycený na karimatku, tak mi kolem těla táhne. Double quilt máme dobře a dlouhodobě odzkoušený a je to pecka. O dost lepší hmotnost než dva spacáky, velký prostor, skvělý tepelný komfort díky druhému člověku který topí:-) Můžu vřele doporučit. V nabídce zatím nemáme, není to jednoduché sehnat dobrou firmu. Bohužel Criterion je zatím nedělá, ale máme něco rozjednané na příští sezónu. Lehký krok přeje Petr K.