Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

CRITERION Quantum 450, 800g

 

Ultra-lehký skvost pro čtyřsezonní použití

Řady Quantum a Ultralight jsou designované s ohledem na minimální hmotnost, takže jsou kratší a užší - osobně doporučuji pro postavy 170 - 183cm a do 80kg, jinak vám bude spacák moc těsný, komory budou stlačené a budou se vytvářet chladná místa (cold spots). Spacáky CRITERION dosahují skvělých hodnot komfortu díky lepší konstrukci komor ve vrchní části, ve které je navíc umístěno 60% z celkového množství peří - peří na kterém ležíte je stlačené a má téměř nulovou izolační schopnost. Pokud spíte v hraničních teplotách a vrtíte se, může se stát, že vám bude chladno, protože jste se otočili spodní stranou nahoru. Stačí se srovnat, tak aby byla navrchu správná strana a pohodlně dospíte do rána. Je to drobná daň za extrémně nízkou hmotnost spacáku, kterou jsem ochoten jednou za pár nocí zaplatit, abych nemusel každý den po mnoho hodin nosit v batohu o půl kilo navíc.

Co se ještě teplotního určení týká, komfortní teplota je podle normy měřená na dokonalé podložce, v klidném vzduchu nízké vlhkosti a platí pro zdravého, silného člověka. Takže pokud se večer unavení svalíte pod širákem na tenkou pěnovku, tak určitě budete mít problém se zahřát. Je potřeba s tím počítat a vybírat spacák s určitou rezervou. A nebo nosit lehoučkou péřovku jako doplněk pro nízké teploty. My jsme v našich spojených spacácích Quantum350 s komfortem -6°C v klidu prospali mnoho nocí mezi -5 a -8°C pod širákem. Kvůli tomu že spojené spacáky se nedají zatáhnout kolem krku, jsme spali v tenkých péřovkách (300g). Lehká péřovka je základ každé výbavy a je to lepší než kupovat teplejší a těžší spacák ve kterém je zase nesnesitelné vedro když jdou teploty nad 10°C.

Pertex má perfektní a trvanlivou vodoodpudivou úpravu, takže rosa ani drobné mrholení nejsou při spaní pod širákem problém. Takhle vypadaly naše spacáky Quantum 350 na PCT poránu poměrně často

 

Praktické zkušenosti z několikaměsíčního testu spacáku Quantum 350 (o stupeň míň teplý model v nabídce Criterionu) najdete v sekci vybavení.

Quantum 450:

  • Plnění špičkovým polským prachovým husím peřím 96:4 plnivosti 870+ cuin, které je celosvětově brané jako TOP kvalita
  • Materiál: japonský Pertex Ripstop Quantum s vodoodpudivou úpravou DWR+.
  • Konstrukce - vrchní strana lichoběžníkové komory,  spodní strana má konstrukci komor H.
  • Všechny spacáky mají rozdílné množství plnění v různých částech podle potřeby - 60% peří zvrchu a 40% vespodu. Mají uzavřené komory, rozdílný střih vrchní a spodní části – tzv. “differential cut”, rozšířený prostor pro chodidla, dobře padnoucí kapucu a vnitřní kapsu.
  • Quantum nemá klasický vnitřní stahovací límec, ale v podstatě jen víc naducanou poslední komoru pod bradou.
  • Kapuce má elastické stahovací šňůrky.
  • Všechny pytle mají YKK obousměrné zipy plné délky, se zateplenou krycí komorou, poutka na zavěšení, obal a prostorný skladovací obal. Zipy na všech modelech jsou navzájem kompatibilní, takže můžete spojit jakékoliv dva pytle Criterion.
  • Stahovací šňůry na kapuci i obalu mají samosvorky ovladatelné jednou rukou
  • Každý spacák je standardně dodáván s ultralehkým transportním obalem a velkým síťovaným obalem pro skladování.

CRITERION

konstrukce komor*

hmotnost plnění ( peří)

poměr prachového peří a plnivost*

objem plnění*

komf. teplota*

celková hmotnost

rozměry a hmotnost obalu

vnitřní šířka v ramenou/nohách

barva

 Quantum

 

[g]

[cuin]

[l]

[°C]

[g]

[cm]/[g]

[cm]

 vnější/vnitřní

450

Trapézové

450

96:4 870

214

-10

800

15x15x30cm/20g

75/50

černá/stříbrná

 

*Poznámky k tabulce

KONSTRUKCE KOMOR (více o jednotlivých typech a jejich výhodách si můžete přečíst v samostatném článku zde)

PEŘÍ
-Plnivost (Loft) – plnivost peří je objem v palcích kubických “cuin” který zaujme 30g peří ve zkušebním válci v nadýchaném stavu.
-Objem plnění – objem plnění je objem, který zaujme veškeré peří použité k naplnění daného spacáku v nadýchaném stavu. Čím větší je objem plnění, tím teplejší spacák je (při zachování všech ostatních parametrů spacáku).

TEPLOTNÍ POUŽITÍ – VÝSLEDKY NEZÁVISLÝCH TESTŮ
(podle Britské normy BS4745 a ISO 5087-1)

Všechny modely Criterion  uvedené v tabulce níže byly nezávisle testovány na universitě v Leedsu - Leeds University Performance Clothing Research Group (speciální laboratoř pro testování funkčních textílií a oblečení). Výsledky všech modelů byly alespoň tak dobré jak firma uvádí, ale ve většině případů lepší.

 

výsledky testu po 24 hodinách (zaokrouhleno)

Quantum

°C

450

-12

 

POZOR - Quantum 450 je nyní dodáván pouze v černé barvě!!! POZOR

Kód zboží: Quantum 450
Cena: 8 780.00Kč
Váha: 800 g

Komentáře

Spacák Quantum 450 už se vyrábí pouze v černé barvě jako Quantum 350. Omlouvám se za neaktuální fotky. Petr K.

Tomuto spacáku vděčím za přežití při mrazivé noci pár dní před Silvestrem v Hyadelském sedle v Nízkých Tatrách: Nevím, kolik bylo stupňů, ale byla opravdu hodně velká zima, měla jsem slabou karimatku a dost foukalo (a přístřešek 2 metry nad zemí s 20 cm dírami ve stěnách zrovna moc neochránil). Ne že by mi bylo vyloženě teplo, ale chvílema jsem i usnula :) Nevím, jak je to s komfortem při -10 stupních, mě osobně byla zima na nohy i při vyšších teplotách, ale asi jsem na nohy trochu zimomřivá :) Na doporučení někde na těchto stránkách skladuji spacák pověšený a do kompresního obalu ho vůbec nedávám, spíše ho umístím na dno batohu, kde ho stlačí další věci, tak doufám, že mu loft co nejdéle vydrží. Škoda, že u spacáku není uveden extrém (i když je myslím na oficiálních stránkách) a chybí mu vnitřní límec, jinak perfektní.

Ahoj, nechce se mi věřit teplotnímu určení komfort -10 př 450g náplni. Pro srovnání nabízím Cumulus Panyam 450 (0°C), Sir Joseph Koteka II Pertex 500 (-3°C), Mountain Equipment Glacier 450 (-1°C). Rozdíl sedmi až deseti stupňů mi přijde hodně velký na výše zmíněné konstrukční zdůvodnění - přesun peří do svrchní části spacáku. Díky :)

Sam jsem premyslel hodne dlouho o vyberu spacaku do -teplot. Tento jsem si nemohl nikde osahat predem, ale po nekolika clancich na zahranicnich webech jsme do nej i s pritulkou sli a nelitujeme.
Pro nekoho (i pro mne) muze byt uzsi, ale neni to jeste na hrane - merim 178cm a jsem docela objemnejsi v ramenou a hrudniku, ale ve spacaku se s klidem vyspim. Dokud jsem s sebou tahal 'deku' v podobe umelych vlaken, tak jsem musel vzdy predem myslet na objem sbaleneho spacaku a omezoval se tim, co si s sebou chci nosit do hor. Toto timto vyberem odpadlo a co je ne mene podstatne, je podklad na jakem spis! :) Mame od ThermArestu oba NeoAirky Xtherm kerosky a to je asi polovina komfortu spani v rozmezi nulovych a minusovych teplot.
Tri noci testu v -5, - 10, - 20 °C a spal jsem v termospodkach a mikine uplne v pohode. Horsi je, ze se behem spani otacim a jeste zdaleka nemam vychytne jak se vratit ve spacaku do normalu v hamace, kde prevaznou cast roku na horach travim noc.. ale to se podda.