POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Výroba lehké solární nabíječky

Nejsem fandou elektroniky na trecích, ale jsem fandou kutilství a věcí které dávají smysl. Takže když mi kamarád a velký fanda ultralightu Tomáš Šrom poslal návod jak si vyrobit smysluplnou, lehoučkou, solární nabíječku za pár korun, musel jsem se s vámi podělit. S Tomášem jsme vloni absolvovali korsickou GR20, a líbilo se mi jak má všechno do detailu promyšlené a odladěné, proto nemám pochybnosti o tom, že i tohle bude skvěle fungovat. A teď už dávám slovo Tomovi:

Vyrobit si vlastní solární nabíječku bylo rozhodnutí ze "zoufalosti" - nedařilo se mi najít na světě výrobek, který by splňoval mé požadavky (hlavně na poměr nabíjecího výkonu a váhy). Jelikož kladu velký důraz na váhu, musel jsem vyřadit všechny solární panely, které jsou chráněny sklem či jiným tvrdým plastem – jsou díky tomu prostě moc těžké.

Asi nejslibnějšími komerčně vyráběnými produkty jsou produkty od Bushnellu. Bohužel SolarWrap Mini neposkytuje dostatek energie (koupeno a ověřeno) a SolarWrap 250 je již těžký (sice ve svých 260g obsahuje i akumulátor, ale mne připadá vhodnější varianta solární panel + extra akumulátor). Navíc zmíněné panely od Bushnellu musí nejdříve nabíjet akumulátor... a až následně se z akumulátoru dobíjí zařízení, což způsobuje zbytečné ztráty energie (při nabíjení zařízení přes akumulátoru vzniká 2x odpadní teplo -> poprvé při nabíjení akumulátoru, podruhé při nabíjení zařízení z akumulátoru). Ideální je tedy mít možnost nabíjet zařízení přímo pomocí USB.

Z důvodu neexistence vyhovující solární nabíječky padlo rozhodnutí na vlastní výrobu. Po desítkách hodin strávených hledáním jsem došel k závěru, že pro mne připadají v úvahu jen dva výrobci panelů, které jsou nanesené na plastové folii – jsou tedy lehčí.

Konkrétně se jedná o panely od firmy PowerFilm Solar jejich OEM moduly či panely od firmy Ascent Solar. Jelikož jsem panel potřeboval na nadcházející dovolenou, rozhodl jsem se v rámci dostupnosti použít panel Ascent Solar WaveSol Mobile (5W), který je papírově s váhou o něco horší než panel od PowerFilmu.

Minimální požadavky na solární nabíječku

  •  Váha do 150g
  • Schopnost nabít za 2 hodiny alespoň 500-600 MAh při 3,7V (Což pokrývá mou denní spotřebu energie (20 % baterie), kterou potřebuji na GPS + příležitostné focení a nahrávání videa na mém telefonu.)
  • Přímé nabíjení zařízení pomoci USB (Pokud se nabíjí nejdříve akumulátor a následně až zařízení, tak dochází ke zbytečným ztrátám energie.)
  • Slušná odolnost oproti poškození + alespoň základní voděodolnost.

Samotná výroba je velmi jednoduchá - potřebujete jen vhodný solární panel - popsaný panel má od výroby zezadu výstupy i s kusem drátu. Drátky připojíte na usměrnovač napětí na 5V s výstupem USB a s pomocí elektrikářské izolační pásky a trochy Chemoprenu vše přichytíte zezadu na panel tak, aby to vyhovovalo vašim funkčním i estetickým nárokům:-)

Zvolené komponenty:

  • Ascent Solar WaveSol Mobile Fringe SWSME-0045 (4,5W), rozměry 370x202mm, váha 115g,  - 666,- Kč
  • DC-DC12V to 5V Step-Down Module 18V Solar Panel - zkrátka měnic napětí z 19V co poskytuje panel na 5V (USB) -  5 USD (125 Kč při aktuálním kurzu)
  • Elektrikářská páska nebo stříbrný Duct Tape - 10 Kč
  • Chemoprén Extrém 50ml - 50 Kč

Celková cena je tedy krásných: 851 Kč:)

A výsledek? Posuďte sami:

PS: Panel jsem již použil na jedné dovolené, takže je již trochu poškrábaný...ale na funkci to neubralo:) Také doporučuji panel trochu sestřihnout + doplnit provázky na uchycení např. na batoh. (Můžete tak zařízení či záložní akumulátor nabíjet i za pochodu. Nezískáte sice tolik energie, jako když je panel v klidu, ale lepší než nic:) )

Přeji hodně slunečných dnů!

Tomáš

Komentáře

Zdar Tome, paradni prace, kde jsi nakupuval soucastky? Do te ceny pocitas i postovne a clo? Diky za inspiraci a preji brzke uzdraveni Dan_Kunratice

Ahoj Dane, cena byla konečná:-) Clo ani DPH u StepDown modulu není potřeba platit, jelikož je to v limitu:-) Součástky jsem nakoupil zde: Ascent Solar WaveSol http://www.votum.cz/ascentsolar/ DC-DC12V to 5V Step-Down Module 18V Solar Panel www.dx.com/p/dc-dc12v-to-5v-step-down-module-18v-solar-panel-black-silver-blue-230438 Hodně zdaru a lehkého cestování!

Taky zdravim, fakt pekna prace, jen by me zajimalo kde se vse necha poridit. Diky!

Ahoj, taky bych byl rád, kdyby jsi prosím napsal odkud jsou součástky. Případně i panel od SolarFilmu, který jsi nepoužil. Ebay ? Dx ? Jinak to vypadá moc pěkně a za zlomek ceny :-) Díky moc. Alda.

No právě...tady je problém - na Ebay jsou drahé...takže bych musel psát přímo výrobci (zda náhodou také neprodává)... Nicméně pak by panel vyšel jistě přes 2000, možná spíše i ke třem tisícům (doprava z USA + by to byla již částka vyšší, takže by přišel trest v podobě DPH + cla:-) )

Ahoj, taky se pridavam s prosbou o odkaz kde se da sehnat zmineny panel na ebay.com je jen jedna nabidka za cca 1000,-. Diky moc. Pavel

Ascent Solar WaveSol http://www.votum.cz/ascentsolar/ Nyní je ve výprodeji, ale cena byla i loni stejná...

http://www.solareconomic.cz/solarec/eshop/5-1-Fotovoltaika/2-2-Fotovoltaicke-a-solarni-panely/5/289-Solarni-panel-Ascent-SWSME-0040

a ten SolarFilm ? Děkuji. A.

zdravim, jsem rad ze ma clanek takovy ohlas, bohuzel Tomas (autor) se ted na mesic toula po Pyrenejich... az dorazi, myslim ze vam rad poradi. cest Petr K.

Stránky