Magazín

29.06.20 11 komentářů

Ukázkový seznam vybavení na trek

Čím dál častěji se nám množí dotazy, kde chcete poradit s kompletním vybavením na treky a tak jsme se rozhodli sestavit ukázkový gear list (seznam) ve kterém si ukážeme vybavení, které by mělo vystačit na většinu horských treků v mírných podmínkách pro období jaro – podzim. Zároveň jsme se chtěli soustředit na vyrovnaný poměr ceny a výkonu. Tento gear list tedy nebude sestaven na co nejnižší hmotnost, ale nabídne vyvážené, kvalitní vybavení které by vám při správné péči mělo vydržet dlouhé roky, ale zároveň by to nemělo úplně zruinovat váš finanční rozpočet.

Jako první věc musíme zmínit, že tento gear list je doporučený seznam vybavení dle našich zkušeností a nikdy nemůže platit univerzálně pro každého jedince. Každý jsme unikát, každý má trochu jiné požadavky a návyky a tudíž tento seznam berte spíš jako takového průvodce pro výběr vhodného vybavení. Koneckonců, nejlepší cestou je postupně nabírat zkušenosti a vybavení si podle toho ladit.

Spací systém :

Dle našich mnohaletých zkušeností řadíme na první místo v poměru cena/výkon jednoznačně spací pytel Criterion Traveller 500, případně dámskou variantu Criterion Lady 500. S tímto spacákem byste si měli bez problému vystačit při použití od jara do podzimu a neměl by být problém zvládat i brzké jarní mrazy okolo -5°C. Nebudu se tu dopodrobna rozepisovat o všech parametrech tohoto spacáku, více si o něm můžete přečíst v detailu produktu.

Spací pytel Criterion Traveller 500 – hmotnost 1005 gramů / cena 7 680 Kč

U nafukovacích karimatek se dlouhé roky držíme osvědčených karimatek Klymit. Pokud chodíte spíše přes léto, tak skvěle poslouží karimatka Klymit Static V2. Pro použití v chladnějším období doporučujeme zvolit izolovanou verzi Klymit Insulated V Lite.

Nafukovací karimatka Klymit Static V2 – hmotnost 470 gramů / cena 2 080 Kč

Mezi jedny z nejoblíbenějších přístřešků (tarpů) za rozumnou cenu se u nás dlouhou dobu řadí tarp SMD Gatewood Cape. Zároveň je to jeden z nejlehčích přístřešků v naší nabídce. Na této položce by se dalo finančně ušetřit v podobě klasického “áčkového” tarpu jaký nabízí například Sea To Summit nebo zvolit levnější variantu oblíbeného tarpu pro dvě osoby – Appy Trail Mark III. Tento tarp doporučujeme všem, kteří nemají se spaním pod tarpem příliš zkušeností a hledají přístřešek se slušnou hmotností a cenou. K tarpu Gatewood Cape je potřeba 6 kolíků. U Appy Trailu jsou kolíky již v balení.

Přístřešek SMD Gatewood Cape – hmotnost 290 gramů / 4 180 Kč

Pod všechny nafukovací karimatky a zároveň jako náhradu podlážky u tarpů doporučujeme používat paropropustnou, netkanou textilii tyvek.

Podložka pod karimatku tyvek malý – hmotnost 110 gramů / cena 150 Kč

Batoh :

Výběr batohu je sama o sobě hodně důležitá kapitola. Přeci jen ho na treku nosíte v podstatě celý den, takže komfort je tu na prvním místě. Opět se jedná o hodně individuální věc a každému sedí něco trochu jiného. Pokud bychom ale měli vypíchnout nějaký batoh, který je opět skvělý v poměru cena/výkon, tak by to byl batoh Gregory Focal 48. Má pevnou zádovou konstrukci, velmi solidní nosnost a celkovou odolnost a myslíme si, že z většiny batohů tohoto typu jsou Gregory ty nejpovedenější. Například oproti podobnému batohu Osprey Exos má Gregory Focal daleko lépe řešené celé těžiště batohu, kdy zkrátka daleko lépe sedí na zádech.

Pokud hledáte Porsche mezi batohy, tak jsou pak jasnou jedničkou batohy Gossamer Gear. Za tyhle batohy dáme ruku do ohně. Jasně, sice jsou dražší, ale této investice nebudete litovat.

Batoh Gregory Focal 48 – hmotnost 1,18 kg / cena 4 680 Kč

Oblečení :

Udržet se v suchu a tepelné pohodě je jedna z nejzákladnějších věcí pro fungování na treku.

Do deště je za nás jasná jednička nepromokavá bunda Rab Downpour Plus 2.0. Osvědčený Pertex Shield nás ještě v horách nezradil, tahle bunda není z těch nejlehčích v naší nabídce, ale jedná se o jeden z nejodolnějších kousků, který si hravě poradí s dlouhodobým zatížením pod batohem. Kdo se zajímá o udržitelnost, tak určitě potěší i to, že bunda je vyrobena z recyklovaných materiálů.

Nepromokavá bunda Rab Downpour Plus 2.0 – hmotnost 360 gramů / cena 4 780 Kč

Ke kompletnímu nepromokavému setu je pak třeba ještě doplnit nepromokavé kalhoty Rab Downpour Eco. Tady není co řešit, stejný materiál jako bunda. Navíc zipy až ke kolenům, takže se dají přetáhnout přes boty. Ideální poměr váha, cena, výkon.

Nepromokavé kalhoty Rab Downpour – hmotnost 214 gramů / cena 2 280 Kč

Hodně zajímavou variantou převážně pro letní měsíce pak může být i nepromokavá sukně. Ta je obzvlášť mezi dálkovými trekaři velmi oblíbená. Je lehká, neomezuje v pohybu, snadno se nasazuje a pro letní přeháňky je to skvělá záležitost.

Nepromokavá sukně Nalehko Etalon Skirt – hmotnost 72 gramů / cena 1 480 Kč

Jako základní vrstvu doporučujeme směs merino vlny a syntetiky. Díky čemuž triko vydrží více na oděr a zároveň daleko rychleji schne než 100% vlna. Další výhodou je, že triko po delším používání nesmrdí.

Nalehko Tri-ko s krátkým rukávem – hmotnost 118 gramů / cena 1 080 Kč

Nalehko Tri-ko s dlouhým rukávem – hmotnost 154 gramů / cena 1 180 Kč

Do spacího pytle doporučujeme používat vždy čisté oblečení – ideálně merino triko a merino spodky. Spodky se navíc dají používat i pro chůzi za chladnějšího počasí a stačí přes ně převléct lehké kraťasy aby se spodky neznečistili. Díky tomuto lehkému oblečení do spacího pytle zabráníte vniku tělesného potu do peří spacáku.

Spodky Rab Syncrino- hmotnost 130 gramů / cena 1 280 Kč

Jako druhá vrstva je velmi dobrá volba nějaký lehký, strukturovaný fleece. Oproti plným fleecům nejsou tak těžké a daleko lépe odvádí pot a rychle schnou. Dle našich zkušenosti odvede skvělou práci mikina Rab Nexus Jacket

Fleecová mikina Rab Nexus Jacket – hmotnost 284 gramů / cena 1 980 Kč

V letních podmínkách se pro chladnější večery a rána pro pohyb okolo stanu dá vystačit jen s mikinou, ale my ve většině případů bereme i lehkou péřovku. Z hlediska hmotnosti a tepelného komfortu je totiž peří nenahraditelné. Krom toho se dá lehká péřovka využít i pro spaní při hraničních teplotách. V horách je počasí nevyzpytatelné a i v létě vás může zaskočit prudké ochlazení kdy péřovku skutečně oceníte. V poměru cena/výkon je skvělý kousek péřovka Rab Microlight Alpine.

Péřovka Rab Microlight Alpine – hmotnost 440 gramů / cena 5 180 Kč

Neopomeneme ani komfort pro vaše nohy. O ten se hravě postarají ponožky Bridgedale. Každý z našeho týmu vlastníme několik párů se kterými máme nachozeno a naběháno několik tisíc kilometrů bez jediné díry. To se nám u žádné jiné značky ponožek ještě nestalo. Bridgedale je pro nás jasná jednička!

Ponožky Bridgedale Hike Lightweight – hmotnost 46 gramů – 388 Kč

Do hor se rozhodně hodí i teplé a lehké fleecové rukavice, tady dobře poslouží Rab Power Stretch Pro.

Rukavice Rab Power Stretch Contact Glove – hmotnost 40 gramů / cena 680 Kč

A nezapomeneme ani na kulich s fleecem. Jasná volba je Rab Logo.

Kulich Rab Logo – hmotnost 49 gramů / cena 330 Kč

Filtrační systém na vodu

Hodně opomíjená věc, přitom udělá tolik práce. Rázem vám odpadnou starosti o vodu, nebudete muset nosit zbytečně velké zásoby vody, protože s filtrem na vodu se dá přefiltrovat téměř cokoliv. Stačí trochu více koukat do mapy a dobře si vše rozvrhnout. Naprostou většinu našich dlouhých treků jsme absolvovali s mechanickým filtrem od firmy Sawyer. Ti patří dlouhodobě k jedničce na trhu.

Filtr na vodu Sawyer Micro – hmotnost 52 gramů / cena 1 450 Kč

U filtru je v sadě měkká, sbalitelná láhev, ale doporučujeme si vzít ještě jednu náhradní. Nám se velmi osvědčily láhve od japonské značky Evernew.

Skládací láhev Evernew 1,5 l – hmotnost 36 gramů – cena 368 Kč

Ostatní vybavení :

Pro stavbu vašeho přístřešku můžete využít trekové hole a tím pádem můžete nechat stanovou tyčku doma. Když pak hole budete využívat při chůzi, tak vám pomohou nejen v kopcích, ale zároveň tak odpadne mrtvá váha v batohu. Na všech našich dlouhých trecích se nám skvěle osvědčily nejlehčí, duralové hole na trhu Fizan Compact 3.

Trekové hole Fizan Compact 3 – hmotnost 316 gramů (pár) / cena 1 838 Kč

Pro pohyb okolo stanu nebo večerní dopisování vašeho deníku bohatě postačí čelovka Petzl e+ LITE.
 

Čelovka Petzl e+LITE – hmotnost 26 gramů / cena 680 Kč

 
Jako poslední neméně důležitou věc doporučujeme nepromokavý vak, do něj je dobré balit váš spací pytel nebo případně i další věci které je nutné udržet v suchu. Těchto vaků si můžete vzít více a nahradit tak velký, igelitový pytel do batohu nebo si vzít velký 50 litrový pack liner.
 

Six Moon Designs Pack Liner 50 litrů – 80 gramů / cena 698 Kč

 
Na závěr chci zmínit, že v tomto seznamu chybí varný systém, protože to je hodně individuální záležitost. Pokud vyrážíte jen na kratší, víkendové výlety, tak možná nevaříte vůbec. Někdo používá na vaření tekutý nebo tuhý líh. Někomu postačí obyčejný plynový vařič a hliníkový ešus za pár korun. Ultralightoví fajnšmekři používají titanový, lihový vařič i titanové nádobí a pak se dostanou na co nejnižší hmotnost, ale cena tady dost rapidně roste vzhůru.
 
Samozřejmě jsem do seznamu ani nezahrnoval elektroniku v podobě telefonu, fotoaparátu, power banky a podobných věcí. Je na vás, jestli chodíte s buzolou a papírovou mapou a telefon vůbec nepotřebujete a po cestě ani nefotíte. Nebo jste naopak vášnivý fotograf a taháte s sebou těžký stativ, zrcadlovku a hromadu objektivů. Tohle tedy ponecháme na vás. Pozitivní ale je, že s lehkou výbavou si můžete dovolit přibrat něco navíc 🙂
 
V seznamu pak chybí i třeba lékárnička, která je opět velmi individuální záležitostí a další drobnosti, který si už musí každý zvážit sám jestli je nutně potřebuje nebo ne.
 
A teď to nejdůležitější na konec. Tento kompletní seznam výbavy váží krásných 5 089 gramů! (nejsou započteny trekové hole, které máte v ruce).
 

 

11 komentářů u "Ukázkový seznam vybavení na trek"

  1. Ukázkový gear list - doplnenie zoznamu, návrh. napsal:

    Pozdravujem Vás. Chválim Vás za Vašu iniciatívu pomôcť začiatočníkom čo si zbaliť. Možno by ste mohli doplniť zoznam aj o výbavu (Vaše doporučenie), ktorú má človek oblečenú aj na svojom tele, obuv, tričko, kraťasy, atď. . S pozdravom, Vlado

  2. Vaření? napsal:

    Super — snad jen vaření, je to, co mi v seznamu chybí…

  3. Bezklobouku bos napsal:

    Predem dekuji za nabidku, kterou umoznujete pro mistni trh. Nemohu se ubranit forme, kterou jsou produkty nabizeny. Vychazim z potreby, ktera nutne nekritizuje vasi aktivitu, nybrz se snazim vyvolat dojem, ze v tuzemsku chybi jakasi kultura, jejimz jste odevnikem. Pramalo nas poji, krom pobytu venku. Doufam, ze se zjevi medium, treba magazin tvoreny potrebou sirsich vrstev a bude odpovidat na vnitrni potreby cloveka. Chvalim za pozorne popisy produktu z americkych treku, ac prave tam mohu spatrovat kuse vety, kterym chybi pribeh vypravecova a omezuje se pouze na chabi popis ocniho materialu. V tuto chvili bych mel odpoutat pozornost a uprit ji k sobe. Text se muze zdat bezpredmetnym, zbytecnym oprenim o to, o co v tomto celem obchode jde. Srdce dobrodruha stoji na periferii dalnicnich krizovatek, v anklave, kde spi bezdomovci a chouli se v suchem listi. V chmiri nasbiranych per vlacen vlhkou ozvenou.

  4. Denis napsal:

    Nielen vaření, ale aj lyžica, ak filter, tak nutne aj druhá flaša, druhý nepremokavý vak na oblečenie, nôž, telefon, zubná kefka a pasta, mydlo, toaleťák, lekárnička, zapalovač, opravnú sadu. Ja nosím ešte šatku Buf, powerbank, nabíjačku, plastový hrnek, tenké ponožky na noc a jedny nepremokavé, v lete treba vnútorný stan, alebo moskytieru

    1. Sepsali jsme ukázkový seznam vybavení, ale nesnažili jsme se jít za každou cenu do detailu, protože je velké množství položek, které jsou dost individuální na základě pohodlí, zkušeností, období pro přechod, počasí a další spousty věcí. Někdo třeba na cestě nevaří vůbec, takže nemá smysl se touhle položkou zabývat do detailu, k tomu poslouží článek věnovaný pouze vaření. Powerbanku si třeba vůbec nevezme člověk, který s sebou nenosí telefon, foťák atd. Nepromokavý vak na oblečení je zase další hodně individuální věc, protože někdo si vystačí třeba jen s velkým igelitovým pytlem, který vloží do batohu. Zkrátka každému vyhovuje něco jiného, takže jsme sepsali takové vybavení, které nám přijde dost univerzální a relativně cenově dostupné a člověk se bez něj neobejde na většíně dlouhých treků.

  5. Denis napsal:

    Ten Váš zoznam je vynikajúca pomôcka, mne to trvalo 10 rokov než som sa dostal na 5 kg, škoda že som Vašu stránku našiel až na konci môjho snaženia.

  6. Pavel Kejzlar napsal:

    Já sám bych každému doporučil něco málo přečíst pro vlastní představu a pak se vydat do obchodu osobně.
    Zpravidla to funguje tak, že přijdu s tím, co bych potřeboval a kam se zrovna chystám (karimatku/spacák/tarp/boty/bundu/triko…do Himaláje/do Tater/do Alp…), kluci mi ukážou různé varianty, které doplní postřehy a zkušenostmi z vlastního testování, přinutí zboží vyzkoušet (uloží vás na karimatku/nacpou do spacáku/naloží vám batoh…), zkonzultují poměr cena/výkon a odcházím s vybavením, od kterého vím, co můžu čekat, vím, jak s ním zacházet, na co mám být oparný a vím, že mi bude sloužit.
    Ušetří to spoustu času stráveného bádáním na internetu, protože nabízí věci, které mají vyzkoušené a prověřené. Nepotkáte tam brigádníky, co ještě před týdnem prodávali zmrzlinu, ale cestovatele, kteří to vybavení reálně používají a dokonale znají, což považuju za největší bonus.
    Není to jak na vietnamském stánku (to vypereš a bude akorát, to se srazí), ale klidně řeknou, že tohle je sice lepší, ale nesedí/nebude to optimálně fungovat.

  7. Martin napsal:

    Dobrý den, nemáte odkaz na ten gear list? Loni jsem používal také tento graf, ale nějak ho nemůžu dohledat… Děkuji

    1. Dobrý den, jeto lighterpack.com

  8. Martin napsal:

    Denis: Já si myslím, že zde šlo pouze o marketingový článek s nabídkou produktů, takže se autor/autoři článku nenamáhal/i přemýšlet o tom, co je skutečně potřeba. A co hůř, tomu článku to udělalo mědvědí službu. Celkově to působí, jakoby byl na treku jen na sousedově zahradě, protože nacpal do článku jen seznam oblečení a věcí, které mu byli předloženy ať o nich napíše článek. A po někajakém hlubším zamyšlení o tom, co člověk může potřebovat, když jde byť na 1 den do přírody ani vidu ani slechu. Já bych čekal aspoň zmíňku o tol. papíru, náplastech na puchýře a nějaký obvaz, když už tam je nafukovací karimatka a spacák. Opakovaně je v článku zmiňováno, že oni vlastní to a to, např několik párů ponožék té značky a naběhali s nimi X km. Takže si 2 a více lidí pujčuje vzájemně nějaké množství ponožek a testuje tím jejich kvalitu? V jiné části zase píše autor v jednotném čísle. Neměl by být článek psán nějak konzistentně? Buď píšu v jednotném čísle nebo v množném.
    Dost by mě zajímalo, kolik dostal autor/ autoři zaplaceno za tento propagační článek, protože to je opravu špatný a nemá to cenu byť pár korun. Těch chyb je tam hromada, celkový dojem za 4- Přínos pro začátečníka, co uvažuje o novém koníčku a mohl by se stát možným zájemcem o nákup tohoto druhu zboží je nulový. Protože mu nikdo ani neřekne, že si má vzít aspoň ty náplasti a náhradní suchý ponožky, protože po delším treku může přijít k puchýřům. Kde jsou doby, kdy jste četli článek a v něm bylo 90% rad k tématu a 10% propagace.

    1. Milý Martine, díky za váš názor. Jak bylo v článku zmíněno, nešlo tady o ukázku naprosto kompletního gear listu, který si bere člověk s sebou na trek, ale spíše o výpis hlavních položek a poté dovysvětlení, že některé položky jsou natolik individuální, že nemá smysl je v tomto článku zmiňovat, protože je to vcelku dost široká problematika, která by zabrala na další sólo článek. Naopak si myslíme, že vaše zmínka o tom, že si má člověk s sebou vzít toaletní papír je dost stupidní a měla by napadnout snad každého svéprávného člověka, který vyráží ven na víc jak jeden den. Stejně tak se můžeme bavit o náplastech na puchýře. Je to jednoduché, když nemáte puchýře, nepotřebujete náplast na puchýře. V problematice ultralightu razíme heslo: “choďte v běžeckých botech, mějte nohy v suchu a nebudete mít puchýře”. Každý kdo nalehko sleduje, čte naše články, baví se s námi na našich prodejnách, tohle ví. Naopak nafukovací karimatka a spacák jsou naprostý základ, který musí být součástí každého gear litu. Přeci jen je důležitější jestli se dobře vyspím než jestli budu mít zalepený puchýř na palci. Pokud byste četl všechny naše články v našem magazínu, tak byste zjistil že vše o čem tady píšete jsme už mnohokrát všude zmiňovali a tudíž nebylo cílem tohle všechno zase znovu dokola omílat v tomto článku. Jestli chcete kompletní návod na vše, přečtěte si knihu Nalehko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *