POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Jak si vyrobit ultralehký lihový vařič z plechovky od kočičího žrádla

(převzato a přeloženo z www.andrewskurka.com)

Důležité specifikace a výhody

 • Podle typu použité plechovky váží pouze 8-12g!
 • Náklady na konzervu jsou pouze 15-25 Kč a na děrovací kleště 150 Kč.
 • Nemůže se ucpat, nemá žádné pohyblivé, nebo jemné součástky které byste mohly poškodit. A i když ho nešťastnou náhodou rozmáčknete, máte dost velkou šanci, že ho opět narovnáte a můžete ho používat dál.
 • Slouží zároveň jako podstavec pro kotlík, nepotřebujete mezi něj a kotlík nic vkládat.
 • Spaluje denaturovaný alkohol (čistý etanol, min. 95%) který je levný a k dostání téměř všude (drogérie, lékárny, benzínové pumpy a prodejny automobilový dílů), nebo izopropylalkohol.
 • Etanol může být skladovaný v obyčejných plastových láhvích, ideálně PET od libovolných nápojů s dobrým víčkem (minerálka, Pepsi).
 • Spotřebuje asi 40 – 50ml etanlolu na uvaření 1 litru vody, v závislosti na použitém kotlíku, počáteční teplotě vody, a na použitém závětří okolo vařiče. Litr vody se potom uvaří za 6-10 minut.
 • Pro mě je velice důležité, že neprodukuji zbytečný odpad v podobě prázdných bombiček od plynu.

Nevýhody

 • Protože průměr vařiče je pouze 65mm, větší kotlíky na něm mohou být nestabilní. Pro vaření ve větších kotlících zhotovte vařič z větší plechovky.
 • Vařič hoří směrem do stran, takže velmi malé kotlíky a hrnečky nebudou plamen dostatečně využívat. Pro ně je lepší si zhotovit jiný vařič, který hoří směrem nahoru.
 • Vařič nemá ovládání výkonu. To ovšem není žádný problém při dlouhých trecích, kdy jídelníček sestává z instantních těstovin, kuskusu, instantní bramborové kaše, polévek apod. a stejně potřebujete pouze vařit „vodu“.
 • Nelze vypnout. Vařič hoří dokud nedojde odměřené palivo, nebo dokud ho neudusíte (přiklopením kotlíkem, zasypáním hlínou, sněhem, zalitím vodou). Sfouknout ho lze, ale jen velice obtížně.
 • Není tak rychlý jako benzínové, nebo plynové vařiče. Pokud vám ale 200 až 500 gramů v batohu navíc stojí zato, abyste jedli o pár minutek dřív, zvolte vařič jiný… Já osobně čas, než se uvaří voda, věnuji přípravě, popřípadě balení noclehu, prohlížení mapy a trasy pro následující den atd.

Pomůcky potřebné pro výrobu vařiče

Plechovka od 85-ti gramové konzervy kočičího žrádla, děrovací kleště na kulatou díru 6mm (¼ palce), jakýkoliv lihový fix a cokoliv ocelového (lžíci) na sražení ostrých hran prázdné plechovky. Můžete použít i metr, ale rozmístění děr lze krásně určit od oka.

 

Výroba vařiče krok za krokem

1. Zbavte se obsahu konzervy a vymyjte ji.

2. Strhněte lžící, nebo nůžkami ostré hrany, které zbyly po otevření plechovky..

3. Po obvodu plechovky naznačte pod jejím horním okrajem 16 rovnoměrně rozmístěných značek. Pokud chcete, můžete použít metr, ale jde to snadno od oka. Stejně jako když krájíte pizzu, nejdřív naznačte půlky, pak čtvrtky, ty pak rozdělíte na půl atd. A navíc, na milimetru tady nesejde.

4. Nyní udělejte těsně pod horním okrajem plechovky v místech značek 16 rovnoměrně rozmístěných otvorů. Chce to trochu pečlivosti, pokud se pokusíte prostřihnout dvě díry příliš blízko u sebe, plech mezi nimi se protrhne.

5. Pod první řadou děr zhotovte dalších 16 děr tak, že střed každé nové díry bude přesně uprostřed mezi dvěma dírami v řadě nad.

Závětří

Lihové vařiče jsou mnohem citlivější na vítr než konvenční outdoorové vařiče, takže dobré závětří je kritickou součástí systéme na vaření. Já si vyrábím závětří z pevnějšího alobalu, je to dostupnější a levnější varianta, než komerční závětří např. od MSR a jiných výrobců.

Instrukce pro výrobu závětří:

 1. Uřízněte kus alobalu zhruba o 7-10cm delší než je obvod vašeho kotlíku. Když umístíte hotové závětří kolem kotlíku, tak že mezi ním a kotlíkem je asi 1,5cm, je dobré když se konce závětří překrývají alespoň o 5cm.
 2. Přeložte alobal podélně vpůli.
 3. Zahněte (zdvojte) všechny okraje, zvýší se tím pevnost a stabilita a také odolnost závětří vůči roztržení. Dříve než zahnete poslední stranu, uhlaďte závětří a vytlačte všechen vzduch, který zbyl mezi oběma vrstvami alobalu. Vzduch, který by uvnitř závětří zbyl, po zahřátí expanduje a mohl by závětří roztrhnout.

Obsluha vařiče

Je to velice jednoduché. Nalijte do vařiče líh (množství odzkoušíte během používání), zapalte ho zápalkou nebo zapalovačem, počkejte 10-20 sekund než se palivo zahřeje a pak už jen postavte kotlík přímo na vařič.

Znovu zdůrazňuji, že tento vařič není zamýšlený k vyvařování jako v polní kuchyni. Slouží především k uvaření vody pro přípravu instantních a předvařených surovin (těstoviny, kaše, polévky). Obvykle vařím o něco méně vody, než jídlo pro svoji finální konzistenci potřebuje. Poté co jídlo absorbuje všechnu uvařenou vodu a změkne, doředím ho na požadovanou konzistencí nevařenou vodou. To má hned několik výhod, spotřebuji méně paliva, nemusím jíst kuskusovou, nebo bramborovou polévku místo kuskusu nebo kaše, a nemusím čekat než jídlo po vaření vychladne.

Varianty

Andrew Skurka: Nikdy jsem to netestoval, ale je pravděpodobné, že počet děr vařiče ovlivňuje výkon a účinnost vařiče. S větším počtem děr má větší výkon, ale horší využití paliva. S menším počtem děr je výkon nižší ale využití paliva lepší. Optimální počet děr závisí na použitém kotlíku (materiál, tloušťka stěny, tvar) množství vařené vody a její počáteční teplotě a na závětří…jinými slovy, je tu tolik proměnných, že se ani nevyplatí to testovat.

Poznámka NALEHKO: já osobně používám vařič v kombinaci s titanovým kotlíkem Evernew 1,1 litru s průměrem dna 15cm a funguje to dokonale. Systém je dostatečně stabilní a plameny z vařiče krásně objímají kotlík, tak jak to je na obrázku výše. Optimální využití paliva. Pokud chcete vařit ve větším kotlíku, bude asi potřeba pro výrobu vařiče použít větší plechovku a nebo zvolit jiný, než ultralehký lihový vařič.

Do výšek přes 4000m.n.m. tento vařič nedoporučuji, protože líh nehoří tak snadno jako plyn a je potřeba zajistit, aby kotlík neseděl přímo na vařiči ale byla mezi nimi mezera alespoň 5mm a vařič měl dostatek vzduchu, jinak blafe, zhasíná a je velká spotřeba paliva. Nicméně jsem na něm v Peru vařil i ve 4500m.n.m.

 

 

Komentáře

husty

základem pro vaření na tomto vařiči je dobré palivo! Použitý líh musí mít čistotu alespoň 98%. Výborně a bez sazí a pomalu hoří i isopropyl alkohol. Když nalijete palivo do plechovky a zapálíte ho, musíte chvilku počkat než se palivo nahřeje a začne se víc odpařovat. V chladném počasí se mi osvědčilo podržet kotlík asi na 20 sekund cca. 5-10 mm nad vařičem. Palivo začne syčet jak se vaří a odpařuje. Pak už můžete kotlík normálně postavit na vařič a za 8min máte litr uvařený.

Reaguji na větu : Použitý líh musí mít čistotu alespoň 98%. Bohužel v případě ethanolu ( lihu) je tato hodnota nesmyslná, poněvadž ethanol tvoří s vodou azeotropní směs (95,57hm.% ethanol a 4,43hm.% voda), která za normálního tlaku, při teplotě varu lihu, nejde destilací již rozdělit.. Tudíž reálně (běžně) dosažitelná maximální "čistota" ( koncentrace) je pouze těsně pod 96%!

Hodnota nesmyslna neni, lze poridit bezvodny synteticky lih o koncentraci pohybujici se kolem 99.5%. Topit s nim nebude ale levna zalezitost:)

Chtel jsem se zeptat, jak je to s nakupem paliva v zahranici? Treba v Indii a JV Asii jsem lih nikde nevidel, ale ani treba v Zapadni Evrope uplne netusim, kde bych cisty lih shanel. Kam pro to chodite? :-) A jake jsou zhruba ceny?

velice moderní jsou teď v evropě domácí "bio krby" na etanol a palivo - perfektně čistý bioethanol, který hoří bez kouře,sazí a zápachu se v čechách dá sehnat okolo 60Kč/litr. V celé severní a jižní americe prodávají denatured alcohol (96% ethanol) v každém "železářství" rozlévaný a v nejhorším se po celém světě koupí čistý líh v lékárně, ale je o dost dražší. V západní evropě koupíš bioethanol v každé drogerii, nebo paintshopu. Ale po evropě není problém vézt na týden palivo z domu (0,5l). Perfektně hoří i isopropylalkohol - prodávají ho v autoservisech, benzínkách jako přípravek na čištění palivové soustavy u benzínových aut. Ale chce to číst složení a koupit doopravdy isopropylalkohol, ne nějakej xindl.

Minulý víkend jsem vařil na lihovém vařiči tzv.vařík,prodával se před revolucí a použil jsem jako palivo isopropyl který se používá u nás ve firmě na čištění a byl jsem dost překvapený že mám ešus celý očazený.Jinak to hořelo dobře.Použil jsem nějaké špatné palivo nebo je to normální.

V pripade ocazeni zkus prudat do lihu trosku vody, zni to divne ale fungune. Jo a nezkousejte pouzivat E85, palivo z benzinky na bazi 80%lih+benzin, to vam jen rychle vyhori, ocadi a zasmradi benzinem...

Možna hloupy dotaz: V odstavci Varianty mluvis o mezere 5mm varic - esus a v odstavci Obsluha varice davas esus primo na konzervu. Jak je tedy zajistena ta 5mm mezera? Dekuju za odpoved. Jinak super clanek, asi prehodnotim tu benzinovou tezkou kravu.

Za normálních podmínek po zapálení lihu podržím vařič cca. 20s kousek nad plechovkou aby se pěkně rozhořel a pak už stavím rendlík přímo na plechovku. V odstavci varianty píšu, že jen při vaření ve velký nadmořský výšce (nad 4500mnm) je potřeba zajistim mezeru nad vařičem kvůli lepšímu hoření (to se udělá velice snadno - doma si z hustýho,tvrdšího, drátěnýho pletiva ustřihneš proužek o 5-10mm širší než je výška vařice. Proužek pak stočíš do kruhu s průměrem větším než je vařič a máš z toho zároveň podstavec pod kotlík a zároveň jakousi distanční podložku) Díky za pochvalu, P.

Stránky