Během velikonočních svátků (pátek a pondělí) jsou všechny naše prodejny zavřeny. Přejeme krásný prodloužený víkend a pohodové Velikonoce. Tým NALEHKO.

Magazín

Během našeho průchodu PCT v roce 2012 jsem se snažil sledovat jaké a jak těžké batohy hikers nosí. Když bych rozdělil desítky hikers (které jsme potkali a kterým se podařilo celý trail dokončit) do skupin podle základní hmotnosti batohu, vypadalo by to odhadem asi takhle:

  • 3-6kg…………..20%
  • 6-10kg…………70%
  • 10kg a víc……..10%

Z toho je vidět, že existuje pár procent hodně odolných jedinců, kterým těžký batoh nijak zásadně nevadí, ale valná většina musela hmotnost osekat, aby celý trail dokázali ujít. Každé kilo navíc se šeredně pronese když jste na nohou 10-16 hodin každý den po několik měsíců….

Opravdu pěkné statistiky ohledně vybavení a hmotností batohů na PCT se dají najít tady.

Nám se během cesty podařilo zredukovat základní hmotnost batohu ze 7 na 6kg a stejně musím říct, že dny, kdy jsme odcházeli z města, nebo bodu kde jsme si vyzvedli náš zásobovací balík, byly utrpením. Ramena si kupodivu po zhruba dvou měsících zvykla. Nejvíce bolela chodidla a kolena a dost jsme bojovali s tím, abychom ušli alespoň plánovaných 30km. Jak ale jídlo ubývalo, šlo se čím dál lépe, člověk si cestu mnohem víc užíval, dalo se jít o dost déle. Když jsme se blížili k dalšímu zásobování, často jsme mírné úseky dokonce popobíhali (Marky teda běhala hodně často, mě stačilo natáhnout krok:-)

Nakonec mi to nedalo a doma jsem si z deníku vypsal denní kilometry a označil si místa kde jsme se zásobovali. Během trailu jsme si párkrát zvážili batohy při odchodu ze zásobovacího místa a hmotnost se pohybovala mezi 35 a 40 librami (16 – 18kg) pro úseky 5-7 dní. Podle toho jsem rozepsal přibližné hmotnosti batohu pro každý den. Vyškrtal jsem dny, kdy jsme zavítali do civilizace kvůli zásobování, a pár dalších extrémních hodnot. Zbytek jsem dal do grafu:

Výsledek docela dobře odpovídá našim subjektivním pocitům – jakmile hmotnost batohu přesáhla 15kg, šly nálada i denní kilometry dolů.

Takže pokud plánujete delší trek a chcete ho nejen zvládnout, ale i si ho užít, určitě se vyplatí se nad svojí výbavou trochu zamyslet a zaexperimentovat a dostat hmotnost co nejníže. V sekci Magazín najdete celý seriál “Základy ultralightu” o tom jak se k ultralehké výbavě propracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *