Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

JAK NA TO

Noc v teple

Sice se blíží léto a teplíčko, ale na horách, kam se většinou na vandry vyráží může být i v červenci v noci pod nulou. Navíc máme v létě nutkání odlehčit batoh hlavně tím, že si vezmeme menší, lehčí spacák. V článku jsem dal dohromady pár tipů, jak se s chladnou nocí vypořádat a v klidu a teple ji prospat.

Základy Ultralightu – jak odlehčit batoh

Kdo náš web NALEHKO zná, tak to určitě četl už mnohokrát. Ale pro ty co nás a koncept ultralight trekingu teprve objevili, přichází jaro a začátek nové sezóny venku, a tak trocha toho opakování příjde vhod. 

Proč?

Pozitivní spirála hmotnosti

 V článku si osvětlíme proč ultralight funguje tak dobře a rozebereme jednotlivé faktory které ovlivňují vzájemnou souvislost snižování váhy.

Jak začít

V tomto seriálu si ukážeme, jak na jednotlivých systémech (spaní, oblečení, stan, vaření, atd.) ušetřit na hmotnosti tak, abychom se dostali se základní váhou pod 7kg. Je mi jasné, že ve chvíli, kdy se rozhodnete nějak odlehčit svůj batoh, rozhodně nevezmete svoje dosavadní vybavení, nehodíte ho do popelnice a nezačnete znovu. Ani to není potřeba, pro začátek stačí svoji výbavu trochu vytřídit a pak při nákupu nových věcí už mít v hlavě nějakou vizi jak odlehčit. Postupně se tím doberete cíle a přitom se s přístupem "nalehko" sžijete.

Vapor barrier (Vapor Barrier Layer – VBL)

VB je úplně nepropustná, nebo aspoň vodotěsná vrstva (igelit, textilní tkanina) oblečená co nejblíže ke kůži, která drží vlhkost uvnitř místo toho aby se jí snažila odvést pryč. Slyším jak skřípete zuby při představě potoků potu řinoucích se po vaší kůži – tak to rozhodně být nemusí. Nepropustná vrstva navlečená přes oblečení, daleko od kůže (jako třeba nepromok. bunda) skutečně oceány kondenzace může způsobit, ale stejná vrstva navlečená přímo na kůži vytváří překvapivě odlišný efekt. VB chrání dříve zmiňovanou vrstvu páry nutnou pro udržení optimální vlhkosti pokožky a tělo nepotřebuje produkovat další pot pro její udržení.

Jak zůstat v tepelné pohodě

V horkém podnebí se nabízí využít ochlazovacího účinku odpařování a kdykoliv je to možné namáčet si pokrývku hlavy a tričko. Aby tělo neplýtvalo vodou na neustálé zvlhčování obnažené kůže, oblečte si tenké světlé tričko/košili s dlouhým rukávem. Ta nebude nijak extra hřát, nespálíte se a ještě tělu ušetříte drahocennou vodu.A pokud se třeba vlivem námahy přehříváte v chladných podmínkách, vytáhněte podolky z kalhot, rozepněte zip bundy kus od spodu a uvolněte oblečení kolem krku a komínový efekt přebytečné teplo i vlhkost rychle vytáhne.

Oblékání pro treky

Abyste se dokázali cítit příjemně, v teple a fit s omezeným množství oblečení, které si nesete, potřebujete nejdříve trochu pochopit jak lidské tělo funguje. Tělo má určité požadavky a když  nedostane to co požaduje, přichází bolest a poškození. A tělo chce teplotu vzduchu v kontaktu s pokožkou cca. 24°C ( je to teplotní rozmezí od 22°C u rukou a nohou až po 26°C u hlavy a trupu). Jakmile začnete tělu odvádět více tepla, než ho samo vygeneruje, začne se dramaticky bránit. Aby si udrželo kritickou teplotu hlavy a trupu, rychle omezí cirkulaci krve do kůže tím, že stáhne kapiláry.

Vařiče a vaření na dlouhých trecích

Když plánujete dlouhý trek, výběr vhodného způsobu vaření, nebo nevaření, je stejně důležitý jako výběr potravin. Záměrně tady píšu NEVAŘENÍ, protože poměrně velká skupina příznivců ultralightu na trecích skutečně nevaří! I my jsme během Pacific Crest Trailu několik takových potkali.

Nechci se nikoho dotknout a tak zdůrazňuji že se bavíme o lehké výbavě a poměru hmotnost/komfort. Po stránce maximálního komfortu je lepší zůstat doma u sporáku, lednice a kanape… Také nejsem zastáncem rozsáhlých teoretických debat a probírání marketingových údajů v internetových diskuzích – rozhodující je, jak pro mě vařič funguje venku na treku, nebo při lezení.

Výživa pro dlouhé treky

Lidské tělo má pozoruhodnou zásobu živin, minerálů a vitamínů jako ochranu proti krátkodobému nedostatku, nebo nedokonalostem ve výživě. Ale dlouhodobé zanedbávání stravování si vybere daň na vašem zdraví, výkonnosti a dobré náladě během aktivit v přírodě, ať už děláte dlouhý přejezd na kole, na lyžích nebo jdete pěšky. S batohem na zádech je zvláště důležité vybrat nutričně bohatou stravu, ale přitom udržet hmotnost a objem jídla i paliva nutného k přípravě na minimu.

Ultra lehký treking

„Vysoká váha batohu pramení ze strachu“ - Lynn Whelden – když se bojíte, že vám bude zima, nabalíte si víc oblečení, když máte obavy, že budete hladovět, nabalíte si extra jídlo, když se bojíte extrémních podmínek, nabalíte pro spaní těžký expediční stan…

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - JAK NA TO