Pražská prodejna bude až do jara otevřená jen Po - Pá, Soboty zavřeno! Díky za pochopení, tým NALEHKO

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Filtr Katadyn BeFree 1.0 , 62g

Další dobře fungující, lehký a kompaktní filtr, kterým se můžete vybavit na trek. Do měkké, skladné láhve naberete vodu, našroubujete filtr a skrze sportovní uzávěr můžete hned pít. Díky spolehlivé technologii EZ-Clean Membrane™ s velikostí pórů 0,1mikronu nemusíte řešit z jak dobrého zdroje v divočině vodu naberete. Do měkké láhve se širokým hrdlem se dobře nabírá voda i ze špatně přístupných zdrojů (mezi kameny apod.), filtr má skvělý průtok, je lehoučký a podle výrobce by měl jít i snadno čistit.

Je to sice už novinka loňského roku, která posbírala snad všechna prestižní ocenění (zlatá medaile na ISPO 2017, Backpacker Editors’ choice 2017), ale potřebovali jsme si jí ozkoušet v praxi, než ji do sortimentu zařadíme. Parametry jsou jedna věc, praktické používání druhá...

 

"Filtr jsem během 97dní na Appalachian Trailu prověřil dostatečně a opravdu funguje báječně – skvělý průtok – i po několika týdnech lepší než nový Sawyer SP129. Do měkké, překvapivě odolné láhve se dobře nabírá voda, prázdná láhev nezabírá žádný prostor. Tohle je pecka. ALE – čištění/proplachování filtru je neefektivní a musí  se provádět poměrně jemně, jinak filtr poškodíte. Filtr se čistí tak, že do láhve naberete čistou vodu a hrkáním filtr „opláchnete“. Zní to dobře a jednoduše, ale moc to nefunguje – opláchnou se jen největší nečistoty a ty které ve skutečnosti omezují průtok zůstanou... A když se rozhodnete s filtrem zatřepat trochu energicky, poškodíte ho  jako já – keramická filtrační vlákna jsou v „kleci“ filtru trochu na volno a asi se ulámou. No a pokud poškodíte láhev, jste úplně nahraní –  narozdíl od Sawyeru, který našroubujete na téměř každou PETku, filtr nepasuje na žádnou známou láhev... a to může být hlavně na delším treku dost problém."

Takže, filtr funguje skvěle, má výborný průtok a práce s ním je snadná. Rozměry a hmotnost na výbornou. Super na kratší, rychlé výšlapy. Díky parádnímu průtoku skvěle funguje i jako gravitační. Proto se vyrábí i v třílitrové verzi, vyloženě designované jako gravitační filtr. Na dlouhou akci bych si kvůli odolnosti a možnosti proplachování a šroubování na PET láhev vzal radši Sawyer.

Poměrně zajímavé a jednoduché je u Katadynu testování jestli je filtr vpořádku (pokud vám zmrzne, spadne, nebo po čištění) – když skrz vlhký filtr protlačíte vzduch, tak je filtr poškozený. V praxi provedete tak, že naberete půl flašky vody, našroubujete a dobře utáhnete filtr, otočíte filtrem dolů a vytlačíte vodu. Když dojde voda a vy jste schopní z flašky vytlačit i vzduch, filtr je poškozený. Je to jednoduchá fyzika – vodou obsazenými póry díky povrchovému napjetí vody nemají bublinky vzduchu šanci projít. Pokud vzduch prochází, tak někde musí být mnohem větší prasklina, nebo netěsnost.

Filtr se vyrábí ve velikosti flašek 0,6 litru , 1 a 3litry, ale každý kdo si filtr vyzkouší pochopí, že 0,6 nemá význam – nabrat vodu, našroubovat filtr, otřít flašku aby špinavá voda stékající po flašce nekontaminovala tu čistou, vymáčknout stěží půl litru, odšroubovat filtr, slézt k vodě nabrat další várku, našroubovat filtr, otřít flašku... pokud potřebujete tři litry, tak tu 0,6 na místě rozšlapete:-) Velikost 0,6 se teoreticky může hodit do běžeckých vest...ale na to je zase dost velká.

Filtr se dá použít různým způsobem – buďto můžete pít vodu rovnou z filtru, nebo naplněnou láhev uložit na později a nebo rovnou u vody přefiltrovat vodu do jiné láhve se kterou se líp manipuluje (líp padne do boční kapsy batohu a dá se vytahovat a vracet zpět za chůze).

Katadyn BeFree:

  • velikost pórů 0,1 mikronu – odstraní 99,9999% prvoků a bakterií (podle EPA standardů)
  • hmotnost 62g i s lahví
  • skladná, odolná, pružná láhev bez BPA s širokým hrdlem 42mm Hydrapak® SoftflaskTM
  • skvělý průtok 2l/min
  • životnost filtru až 1000l v závislosti na kvalitě vody
  • sportovní uzávěr ze kterého se dá rovnou pít
  • možnost filtr proplachovat a testovat jeho funkčnost
  • možnost dokoupit filtrovací kartridž
  • vyrábí se i v 3litrové variantě (106g) jako gravitační

 

Kód zboží: Katadyn_BeFree_1l
Cena: 1 398.00Kč

Komentáře

Nevím možná jen moje zkušenost ale doplnil bych dvě věci. Když jsem si ho koupil (v květnu) tak jsem ho prostě vypláchnul vodou a jel někam na 4 dny. Problém číslo jedna ta láhev strašlivě smrdí plastem (ovšem ne každý to cítí a ne každému to vadí) cokoliv jsem přefiltroval tak se z toho stala plastová voda. Což třeba u Sawyeru a lahví k němu rozhodně nebylo, měl jsem mini který měl malý průtok a pak mi zmrznul. Takže jsem pak lahev po návratu týden plnil teplou vodou (do 60°C)kterou jsem v lahvi nechal vždy stát a tak týden pořád dokola až se to vylouhovalo či to vysmrádlo. A problém druhý se ukázal po návratu z cesty SNP kde jsem ho měl sebou těch 20dní. Pokud se používá takhle v kuse je to pohoda. Ale jakmile jsem doma láhev vymyl a filtr opláchl a nechal to vyschnout a dál se o to nestaral. Tak jsem za 14dní na Malé Fatře zjistil že sice naplním láhev ale z filtru neteče ani kapka to by dřív snad praskla ta lahev. Prostě ty malá dutá vlákna zaschnou takovým tím povlakem vody. Takže je třeba je potom odmočit a to tu nekontaminovanou stranu což pokud žádnou vodu nemáte a stojíte u možná znečistěného zdroje může být docela problém. Je potřeba na to myslet před odjezdem. Jinak se do lahve dobře nabírá a taky lépe stojí než lahve od Sawyeru ale není náhradní což není nic moc. Ale průtok oproti Sawyeru mini úplně někde jinde naprosto bez námahy u mini aby člověk nechal ruce.

Četl jsem blog CDT hikerů a nadávali na výdrž lahve, prý praská kolem hrdla. Jdou koupit náhradní? Sawyer sedí na běžný závit, to je na něm super.

Zničit jde samozřejmě všechno, ale kolem hrdla jsem žádnou láhev prasklou neviděl, tak nevím. Mě se podařilo jednou "píchnout". Nevím jak, protože vydrží opravdu hodně. Každopádně stačila malá záplata opravné pásky Stormsure a láhev makala několik dalších týdnů bez problémů. 

Náhradní láhev koupit u Katadynu nejde. Výrobce mi odepsal, že láhev vydrží víc než filtr a že to tudíž nedává smysl, prodávat náhradní... nevím... já bych si určitě na dlouhý trek jeden náhradní filtr s láhví poslal v bounce boxu :-) Petr K.