Treky

Transcaucasian Trail (TCT) – Arménie

Nový přírůstek mezi světovými dálkovými trasami. V prosinci 2021 zveřejněný návrh arménské větve TCT vede v délce 827 km celou Arménií a při své cestě prochází takovými skvosty arménské přírody jako jsou Národní park Dilidžan, jezero Sevan, sopečné Geghamské hory či divoké údolí řeky Vorotan.

Hayduke Trail

1300 kilometrů dlouhá trasa Hayduke Trail pouštěma a kaňonama křížem krážem náhorní plošinou Colorado Plateau v Utahu a Arizoně. Spojuje národní parky Arches, Canyonlands, Capitol Reef, Bryce Canyon, Grand Canyon a Zion.

Kom – Emine

Svatý grál bulharské turistiky. Nejdelší, nejstarší a nejznámější dálková trasa Bulharska vedoucí od západu na východ země přes pohoří Stara planina. S počátkem na vrcholu Kom několik kilometrů od srbské hranice zdolává na své cestě vzdálenost okolo 600 km až k mysu Emine na břehu Černého moře.  

Cyrilometodějská stezka

Přechod dvou větví Cyrilometodějské stezky na ose Vranov - Velehrad - Rožnov pod Radhoštěm - Návsí o délce 300 km přes Moravský kras, Ždánický les, Chřiby, Hostýnské vrchy a Beskydy. Stezka nabízí spoustu přírodních krás a kulturních zajímavostí spojených s cyrilometodějskou tradicí.

(Modrá) Hřebenovka

732 km dlohá trasa mezi Aší a Pradědem přes Krušné hory, České Švýcarsko, Lužické hory, Ještědský hřbet, Krkonoše, Broumovsko, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky, kterou jsme podnikli po stopách kdysi nejdelší dálkové turistické trasy na území České republiky - Modré hřebenovky.

Přechod Slovenska po SNP

Chtěl jsem poznat Slovensko i jinak než jen Vysoké Tatry a chtěl jsem si projít SNP. Vynechat východ Slovenska a národní park Poloniny by bylo škoda. Tak jsem to propojil a z nejvýchodnějšího bodu Slovenska nejdříve po hranici s Polskem a pak už pěkně po SNP až na českou hranici. Na dojezd na jih do Bratislavy, na Děvín přes Bílé a Malé Karpaty už bohužel nezbyl čas. To zase příště. I tak to bylo krásných skoro 700 km těma nejhezčíma horama co sousedi mají.

Bike to Tokyo

Nejedná se sice o trek, ale zato o dostatečně bláznivý bikepackingový projekt dvou kluků - Štefana a Jakuba, kteří se rozhodli zajet podívat na olympiádu do Tokya po vlastní ose - na kole a  docela nalehko. Odvážné projekty máme rádi, proto jsme je podpořili a u nás na webu můžete sledovat, jak se jejich cesta odvíjí. 

GR 54 – Tour de Oisans

Okruh Tour de Oisans, také zvaný GR 54 vede v jihovýchodní části Francie v Dauphinéských Alpách. Trasa vede větší částí Národním parkem Ecrins, okolo stejnojmenného masivu. Masiv Ecrins je hned po masivu Mont Blanc největším francouzským, alpským masivem. Trasa je poměrně náročná a proto zde nenarazíte na tak velké množství turistů, jako třeba na známějším Tour de Mont Blanc.

Israel National Trail

Izraelská národní stezka (hebrejsky Shvil Yisra'el) je přes 1000 km dlouhá značená dálková trasa procházející celý Izrael od severu k jihu. Stezka vede největšími městy Izraele Jeruzalémem a Tel Avivem a vedle množství historických památek nabízí i neuvěřitelnou přírodní rozmanitost, od vyprahlé pouště Negev na jihu přes pobřežní nížiny u Středozemního moře až po hornatou Galileu na severu Izraele.

Via Dinarica

Zcela nová stezka Via Dinarica White Trail začala vznikat teprve před pár lety. Spojuje nejatraktivnější, ale zároveň odlehlá a divoká místa napříč 6ti balkánskými zeměmi - Kosovo, Albánie, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko a Slovinsko. Majestátní Dinárské Alpy, pralesy, vápencové krasové oblasti, jedny z největších říčních kaňonů v Evropě, prostý život pastevců v horách a to vše v kontrastu s pozůstatky občanské války, to vše je Via Dinarica.

Appalachian Trail

Appalachian Trail, zkráceně prostě AT – nejstarší a nejpopulárnější dlouhý trail v USA a vlastně i na světě. Se svými 3600km sice není nejdelší, ale svoje „nej“ určitě má – prochází nejvíce státy (14), je vyznačený neuvěřitelným počtem 165000 značek, alespoň krátkou sekci si každý rok projdou 2-3miliony lidí (i když pokusit se ho projít celý v kuse má odvahu jen asi 3 až 5tis), a taky na něm máte šanci narazit na největší počet jedovatých hadů. Více zde.

Po Hranicích Československa

Přechod po hranicích bývalého Československa tak, jak jsme byli před rozdělením. Navíc celá cesta s vyšším poselstvím a to v rámci dobročinného projektu - Pěšky pro Emičku, na pomoc holčičce s dětskou mozkovou obrnou. Již třetí, dobročinný počin Václava Malinského. ​

Continental Divide Trail

Tahle tři slova pro vás asi vůbec nic neznamenají, ale zasvěceným se při nich rozbuší rdce a některým naskočí husí kůže. Jedná se o nejdelší a nejtěžší dokončený trek na světě – podle toho jaké varianty v závislosti na podmínkách zvolíte se délka pohybuje od 4500 do 5000km.

GR 20 – Korsika

GR20 je 180 km dlouhá stezka, která prochází středozemním ostrovem Korsika přibližně ve směru sever-jih. Outdoorový spisovatel Paddy Dillon ji popsal jako "jednu z nejlepších turistických cest na světě".

John Muir Trail

Kalifornský John Muir Trail (JMT) spojuje Yosemitské údolí s vrcholem Mt. Whitney v národním parku Sequoia. Je 338km (210mil) dlouhý, celou dobu prochází neuvěřitelnou krajinou pohoří High Sierra a kromě mnoha dalších sedel vás čeká i 7 sedel s výškou přes 3400m.

Pacific Crest Trail

Celým názvem Pacific Crest National Scenic Trail je 2655 mil (přes 4200km) dlouhý trek, který vede horskými oblastmi při západním pobřeží USA od mexických hranic až do Kanady s celkovým převýšením hodně přes 100km.