Respektujeme opatření vlády ČR, tudíž budou naše prodejny NALEHKO v Praze a Liberci až do odvolání zavřeny. Objednávky z e-shopu budeme odesílat dle standardní dodací lhůty. Vyzvednutí e-shopových objednávek na prodejně pouze po telefonické domluvě.

Naše historie

.Projekt NALEHKO vznikl již v roce 2011 na základě příprav pro můj úspěšný průchod Pacifické hřebenovky následující rok a je živený stovkami dalších nocí strávených někde venku ve spacáku.

Za studií jsem začínal jako všichni ostatní – držel jsem se klasického hesla: “jsem mladej a silnej, tak si do batohu zabalím úplně všechno….” Jenže většinou už třetí den bylo cítit, že hodně přes 20kg na zádech docela ubírá okolním scenériím na kráse. No a pak jsem se s přítelkyní začal připravovat na přechod PACIFIC CREST TRAILu a řekl si, že by bylo opravdu škoda si tenhle 5-ti měsíční výšlap napříč americkou divočinou z Mexika do Kanady otrávit vláčením gigantického batohu. Informací v podobě knih a webů bylo v angličtině naštěstí dost. Setkání s lidmi, kteří už svůj náklad na zádech odlehčili a rádi se o svoje zkušenosti podělí taky, a tak jsem i já “konvertoval”.

Americká komunita kolem ultralehkého trekkingu považuje za “nalehko” základní hmotnost výbavy (tzn. všechno co si na trek nesete s výjimkou základního oblečení, které máte na sobě, jídla a vody) do 7 kg. Budete překvapení, ale na tuto hmotnost se dá poměrně lehce dostat, aniž byste nějak výrazně polevili ze svého komfortu. Takže celková hmotnost vašeho batohu na třídenní výšlap se i s jídlem a vodou vejde do 10 až 12 kg. Samozřejmě se to dá posunout mnohem dál a jsou i takoví borci, kteří na mnohadenní treky vyráží s baťůžkem základní váhy pod 3 kg. Tam už je potřeba velká dávka zkušeností a určitá odolnost:-)

Seriál základních typů a doporučení jak odlehčit najdete v MAGAZÍNU v rubrice Základy Ultralightu. V dalších rubrikách naleznete rady k výběru nebo zhotovení vybavení, tipy na výlety a odkazy na stránky zabývající se touto tématikou v zahraničí. V e-shopu si potom můžete koupit základní části výbavy, na kterých se dá ušetřit nejvíce hmotnosti. Z nabízených výrobků snadno poskládáte komplet batoh + stan + spacák do minusových teplot, vše dohromady pod 2,5 kg!

Účelem a cílem těchto stránek je abyste se trochu jinak zamysleli nad svou outdoorovou výbavou a jejím používáním. Myšlenka „méně je někdy více“ tady perfektně sedí. Méně krámů na zádech = méně bolesti a více radosti! Nebojte se, Váš komfort a bezpečí v přírodě nezávisí na tom co máte v batohu, ale na tom, co máte v hlavě!

Lehký krok na cestách i v životě přeje za NALEHKO.com Petr K.