NALEHKO.com – naše historie

Projekt NALEHKO.com vznikl již v roce 2011 na základě příprav pro můj úspěšný přechod Pacifické hřebenovky následující rok a je živený stovkami dalších nocí strávených někde venku ve spacáku.

Za studií jsem začínal jako všichni ostatní – držel jsem se klasického hesla: “jsem mladej a silnej, tak si do batohu zabalím úplně všechno….” Jenže většinou už třetí den bylo cítit, že hodně přes 20kg na zádech docela ubírá okolním scenériím na kráse. No a pak jsem se s přítelkyní začal připravovat na přechod PACIFIC CREST TRAILu a řekl si, že by bylo opravdu škoda si tenhle 5-ti měsíční výšlap napříč americkou divočinou z Mexika do Kanady otrávit vláčením gigantického batohu. Informací v podobě knih a webů bylo v angličtině naštěstí dost. Setkání s lidmi, kteří už svůj náklad na zádech odlehčili a rádi se o svoje zkušenosti podělí taky, a tak jsem i já “konvertoval”.

K radám jak odlehčit jsem na webu přidal pár produktů na prodej. Nijak moc to nefrčelo, ale poptávka místních nadšenců po úplně jiném vybavení z Ameriky, Japonska i Anglie každoročně rostla, a tak postupně přibývaly další a další zajímavé značky aprodukty. Kromě Toma DEU, který spravoval od samého začátku facebook se ke mě přidal v roce 2016 i Petr Damajka a dokázal v Liberci otevřít náš vlastní obchod, i když jsme byli s Oli skoro půl roku na Continental Divide Trailu a byl na všechno sám.  Doteď se stará o zdravý finanční chod celého projektu. Krátce nato jsme na cestách podpořili Vaška Malinského. Spolupráce nám oboustranně sedla, a tak když dokončil svoji benefiční cestu po hranicích kolem Československa, tak se k nám přidal. Stará se o web, správu e-shopu, marketing, fotí, točí a neúnavně vás zasypává zajímavým obsahem na našich sociálních sítích. Následovalo otevření pražské prodejny a rozšíření týmu o Markétu a Geeho.  Ti už s námi nejsou. Bezproblémový chod pražské prodejny teď zajišťují Míra (draftovali jsme ho po pěkném přechodu Izrael trailu) a Bára (ženský element je prostě potřeba!).

V roce 2021 jsme navíc otevřeli prodejnu v Brně, s čímž souvisel příchod dalších dvou zaměstnanců – Martina a Aleny.

NALEHKO.com už dávno není jen o dlouhých trecích, je o inspiraci na víkendové cesty, na dlouhé přeběhy, různé extrémní dálkové závody i bikepackové výpravy. Prostě je o všem, kde na hmotnosti záleží a kde hmotnost dělá čáru mezi úspěchem a neúspěchem, nebo mezi zábavou a opruzem… Proto nás potěšilo, když se k nám v roce 2019 přidal Honza Žďánský z bikepacking.cz. Jeho zkušenosti z cesty na kole z Čech přes celou Asii až do Japonska, ze zimního přejezd Bajkalu a v poslední době z bike-packraftových výprav, jsou skvělým doplněním celého projektu NALEHKO.

Americká komunita kolem ultralehkého trekkingu považuje za “nalehko” základní hmotnost výbavy (tzn. všechno co si na trek nesete s výjimkou základního oblečení, které máte na sobě, jídla a vody) do 7 kg. Budete překvapení, ale na tuto hmotnost se dá poměrně lehce dostat, aniž byste nějak výrazně polevili ze svého komfortu. Takže celková hmotnost vašeho batohu na třídenní výšlap se i s jídlem a vodou vejde do 10 až 12 kg. Samozřejmě se to dá posunout mnohem dál a jsou i takoví borci, kteří na mnohadenní treky vyráží s baťůžkem základní váhy pod 3 kg. Tam už je potřeba velká dávka zkušeností a určitá odolnost:-)

Seriál základních typů a doporučení jak odlehčit najdete v MAGAZÍNU v rubrice Základy Ultralightu. V dalších rubrikách naleznete rady k výběru nebo zhotovení vybavení, tipy na výlety a odkazy na stránky zabývající se touto tématikou v zahraničí. V e-shopu si potom můžete koupit základní části výbavy, na kterých se dá ušetřit nejvíce hmotnosti. Z nabízených výrobků snadno poskládáte komplet batoh + stan + spacák do minusových teplot, vše dohromady pod 2,5 kg!

Účelem a cílem těchto stránek je, abyste se trochu jinak zamysleli nad svou outdoorovou výbavou a jejím používáním. Myšlenka „méně je někdy více“ tady perfektně sedí. Méně krámů na zádech = méně bolesti a více radosti! Nebojte se, váš komfort a bezpečí v přírodě nezávisí na tom co máte v batohu, ale na tom, co máte v hlavě!

Lehký krok na cestách i v životě přeje za NALEHKO.com Petr K.