POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Vařiče a vaření na dlouhých trecích

Když plánujete dlouhý trek, výběr vhodného způsobu vaření, nebo nevaření, je stejně důležitý jako výběr potravin. Záměrně tady píšu NEVAŘENÍ, protože poměrně velká skupina příznivců ultralightu na trecích skutečně nevaří! I my jsme během Pacific Crest Trailu několik takových potkali.

Bez vařiče

Když si člověk dá trochu práce, není velkým problémem sestavit nutričně správný jídelníček i bez vaření. Na krátkém treku v tom nevidím žádný problém a úspora kolem půl kila na kotlíku, vařiči a palivu už stojí za zváženou, akorát na několikaměsíčním treku si nedokážu představit soukat do sebe osmistouosmdesátou energybar… Navíc bez možnosti vařit nemůžete nést tak velké množství dehydrovaných potravin a tak nakonec příliš neušetříte. Nemluvě o tom, že chuťová rozmanitost nevařených potravin je daleko menší a tak toužíte častěji zavítat do civilizace, zbytečně si zacházíte a ztrácíte tím čas. Nicméně záleží na vkusu, určitě to jde i bez vařiče.

VAŘIČE

Nechci se nikoho dotknout a tak zdůrazňuji že se bavíme o lehké výbavě a poměru hmotnost/komfort. Po stránce maximálního komfortu je lepší zůstat doma u sporáku, lednice a kanape… Také nejsem zastáncem rozsáhlých teoretických debat a probírání marketingových údajů v internetových diskuzích – rozhodující je, jak pro mě vařič funguje venku na treku, nebo při lezení.

Benzínové vařiče

Nejlehčí kousky váží s lahví kolem 400g. Navíc jsou složité, spousty součástí, je potřeba často čistit trysku, ne všechny spojení těsní a tak všechno smrdí benzínem…nejsem jejich fandou. Navíc špatně hoří ve výškách nad 5000m (bohužel osobní zkušenost) Výhodou některých z nich je schopnost spalovat velké množství různých paliv, takže není takovým problémem palivo sehnat a obvykle mají i skvělou účinnost. Pro basecamp v horách, ideálně s partou nosičů je to určitě skvělá volba.

 

Plynové vařiče

Jsou rozhodně nejpopulárnější, nejlehčí kousky se dostanou na 50g (Snow Peak Ti Lite Max, Fire Maple 116t a jeden z nejlehčích na světě Pinguin Surpass Ti). Mají obrovské výkony, dobře hoří v jakékoliv nadmořské výšce (samozřejmě nedokonalým hořením za vzniku CO, takže bacha) a bez zbytečného piezozapalování jsou i poměrně jednoduché. Piezozapalování považuji za zbytečné protože je to stejně první věc, která se na vařiči rozbije a hlavně z bezpečnostních důvodů, kvůli možnosti rozdělat si oheň, je takřka povinností nést si s sebou na treku sirky, zapalovač nebo křesadlo atd.

Parádní Pinguin Surpass (48g)

Velkou výhodou je jejich velký výkon, rychle uvaříte vodu i při -20°C. Pokud chcete palivo v bombě i maximální výkon vařiče využít, musíte udržovat bombu v teple (klidně i ve spacáku). Pokud vymrzlou bombu postavíte v mraze na sníh, stěží z ní dostanete 60%. Do sněhu je praktické si nosit pod bombu nějakou izolační podložku.

Pokud vlastníte titanový kotlík je zbytečné vařit na plný výkon, protože titan hůř vede teplo, takže spíš plýtváte palivem a akorát se vám zkroutí dno kotlíku.

Mě se osobně nelíbí, že plynové vařiče produkují spousty odpadu - prázdných bomb. Jeden vlastním, Optimus Crux, ale používám ho jen přes zimu, mám tři bomby které si už léta doplňuji a tak s tím dokážu žít.

Další nevýhodou je obtížné shánění bomb mimo vyhlášené turistické oblasti. Navíc většina pošt vám dneska neumožní si legálně bomby někam předem poslat.

Za určitou nevýhodu považuji i fakt, že když vařím, nemůžu u toho dělat nic jiného, musím hlídat až se voda uvaří. Jakmile se rozhodnu mezitím rozbít tábor, obvykle se trochu zapomenu a vyvařím půlku bomby…

Vařiče na kapalný líh

Tady mám na mysli velice jednoduché, ultralehké vařiče zhotovené z použitých plechovek, v hmotnostech od cca. 8g (vařič z plechovky od kočičího žrádla, návod na výrobu naleznete zde) po vychytávky jako je Caldera Cone, které si také můžete vyrobit doma sami v hmotnostech od 40g i se závětřím!

Jejich princip je jednoduchý, do speciálně upravené plechovky nalijte odzkoušené množství denaturovaného lihu (alespoň 95% ideálně 98%)  nebo isopropylalkoholu  potřebné k uvaření třeba litru vody. Líh zapálíte, počkáte pár sekund než se začne vařit a pak už postavíte kotlík s vodou přímo na plechovku a obalíte dobře hliníkovým závětřím. Za pár minut je voda uvařená.

Na plechovce se nemá co rozbít, a když ji někde zmáčknete, tak jí zase narovnáte. V nejhorším si při zastávce ve městě pořídíte novou a díry uděláte provizorně nožem a funguje to taky. Navíc nikdy nespálíte víc paliva než je potřeba, odměřené palivo vyhoří a tím to končí.

Připouštím že vařit na plechovce chce trochu experimentování a několik zkušebních pokusů, ale rozhodně se to vyplatí. Já už plechovku nedám z ruky. Na Pacific Crest Trailu na plechovkách různých typů vařilo víc než polovina lidí.

Plechovky mají i výbornou účinnost. Samozřejmostí je dokonalé závětří (jednoduchý návod na několikagramové závětří je součástí návodu na výrobu vařiče z plechovky zde).

Nám s Marky vydržel půllitr isopropylalkoholu (levný přípravek na čištění nádrží a palivové soustavy u aut) při vaření snídaní a večeří pro dva na 6 dní, a to je potřeba si uvědomit, že ráno i večer byly při vaření teploty kolem nuly.

A třeba Caldera Cone má účinnost ještě vyšší, ale zase je těžší a méně skladný.

Takže když si vezmu celkovou hmotnost, tak vařič (8g) závětří (cca. 30g), PET láhev s půllitrem paliva (420g) , Ti kotlík 1,1L (168g), a malý zapalovač BIC (11g), tak jsem na 637g s kompletní výbavou na vaření pro dva na týdenní akci! Navíc si můžu vzít přesně tolik paliva, kolik potřebuji.

kompletní sestava - vařič z plechovky, Ti kotlík Evernew, alobalové závětří

Ve srovnání s plynovým vařičem, kde bychom potřebovali na stejnou dobu jeden a půl bomby, ale nést musíme dvěJ, tak jenom dvě bomby jsou minimálně 700g. Navíc poloprázdné bomby se nikomu nechce nosit a tak jsme zase u plýtvání a odpadů…

Já jsem fanda jednoduchosti a experimentování a tak je mým jednoznačným favoritem plechovka na kapalný líh.

 

 

Normální ohýnek

Hořící větývky jsou samozřejmě nejlehčím „vařičem“ i palivem. Když dojde palivo, tak je to zajímavé zpestření. A hlavně je to romantika. Menší romantika je potom drbání kotlíku od sazí. Na horách často ani není dost dřeva a vůbec se mi nelíbí dělání ohňů nad hranicí lesa, kde lidský hovada dokážou rozlámat a spálit každej stromek, kterej se tam náhodou udrží…

Trochu jiná liga jsou jednoduché vařiče na malé větývky. Obvykle se zhotovují z větších plechovek (od fazolí) s výškou aspoň 12cm. Na uvaření vám potom stačí hrst malých větývek a suchého listí. Neřeší to ovšem problém sazí na kotlíku a i doba na uvaření je hodně dlouhá.

....

Na PCT jsme se setkali s ještě jedním zajímavým způsobem vaření – kluci si normálně nevařili, ale nesli si prázdnou plechovku od piva. Když si občas udělali oheň, naplnili plechovku vodou a posadili ji do ohně. Za pár minut bylo navaříno, zalili si instantní nudle, který jinak chroupali suchý (ostatně jsou dobrý, skoro jako chipsyJ) nebo je jen nechávali nabobtnat ve vodě, a byli úplně spokojení.

Jak vařit

Ať už zvolíte jakýkoliv vařič, způsob jakým vaříte vám klidně ušetří i přes polovinu paliva. Snad kromě míchaných vajíček není potřeba doopravdy něco vařit. Většinou stačí uvařit určité množství vody a do něj nasypat cokoliv se chystám jíst a zamíchat. Potom kotlík zapokličkovat a strčit pod spacák nebo pod péřovku. Za pár minut je navaříno. Dokonce i rýži stačí pouze přivést k varu a strčit na půl hodiny do spacáku a je jako dort.

Navíc na většinu jídel stačí uvařit o něco míň vody než je doporučené a po vyndání ze spacáku si jídlo naředit na požadovanou konzistenci studenou vodou – jako bonus můžete okamžitě jíst a nemusíte foukat.

 

Komentáře

Ahoj, nikdy jsem neuvažoval nad tím, že bych akorát ohřátou vodu v kotlíku nějak zaizoloval a jídlo by se dovařilo, ale z té formulace "Potom kotlík zapokličkovat a strčit pod spacák nebo pod péřovku." si to nějak neumím představit. KOtlík bude přece horký a o spacák a péřovku bych se dost bál. tj. jak zajistím, aby mezi hrncem a látkou spacáku nebyl přímý dotyk tak, abych si tím byl jistý? Nebo látce nebude ta teplota vadit?

ahoj Martine, zní to divně, ale je to úplně jednoduché. Zaprvé - pokud nevaříš v hrnci s masivním dnem, tak už malou chvíli po dohoření paliva (nebo vypnutí vařiče) má i dno kotlíku maximálně 100°C, stejně jako horká voda v něm obsažená. Z fyzikálního hlediska prostě víc mít nemůže. Zadruhé - v kotlíku si nosím vařič, zapalovač a různé drobnosti na vaření a opravu oblečení/vybavení a aby mi to v tom kotlíku nerachotilo, mám to zabalené v půlce staré lněné kuchyňské utěrky (ta zároveň může posloužit jako šátek pro různé naléhavé situace). Takže když dovařím, chvíli počkám, pak kotlík zabalím do utěrky, postavím na růžek svojí pěnové karimatky a přehodím péřovkou, nebo spacákem. V tu chvíli už má kotlík max. 90°C a to je bezpečné pro všechny běžně používané textilie. Děláme to tak hodně často, takže je to odzkoušené:-) Chce to trochu opatrnosti, ale lepší než tahat pořád o půl litru paliva navíc. čau a hodně štěstí s experimentováním P.

Velmi se nám osvědčilo vařit minimální množství vody a dolévat si na teplotu lidského těla. Chci ráno čaj, když je mi zima? Uvařím 2-3 deci vody, dám na chvíli čaj (zelené stačí 70 stupňů) a doleju studenou vodu. Stejně tak večer polívku - zase uvařím jen minimum vody, počkám až se polívka "dovaří" (instantní stačí pár minutek) a zase doleju studenou vodu. Chceme nosit málo paliva, tak máme skoro vše instantní. Např. nedám dopustit na jemné ovesné vločky k snídani, co jim stačí jen teplá voda. Večer kuskus, instantní nudle,občas bramborová kaše; co se musí vařit (např. naše oblíbená pohanka, některé polívky),tak dojde opravdu pod spacákem. Kdo vozí v zimě termosku, může zkusit "vařit" v ní. Údajně v ní krásně dojdou i brambory (nakrájet na malé kostky, zalijí se vařící vodou a za 3/4 hodiny dojdou). Takto nám úsporným vařením ve dvou vydrží malá plynová bomba (230g náplně a hmotnost cca 360g i s obalem) více než týden (i deset dní) a velká s rezervou na 14denní akci. Musím se přiznat, že liháč jsem už řadu let zase nezkoušel a že bych se k němu mohl vrátit, neboť prázdné bomby je hromada odpadů; Plynáč má výhodu, že se s ním velmi opatrně dá vařit ve stanu - ocenili jsme za vichrů, slejváků či když je kolem milión (více než tisíce) komárů.

A co vařiče na tuhý líh? Cenově téměř dokonalé, minimální váha paliva. Akorát špinavý hrnec…

Ano, chystám se na cestu i s vařičem na tuhý líh. Konstrukce tzv. postýlka (cca 20let stará) stále vyhovuje velmi nízká váha i váha paliva je vynikajíci. Vše otestováno v akcích, včetně zimních. Další výhoda, (pro mě) tuhý líh dá se přepravovat letecky!! Budu poprvé testovat v 5000 metrech zatím jenom ve 3200. Vodu, těstoviny, jsem vždy uvařil, spolehlivě, levně. Nevýhoda problematické vaření ve stanu či uzavřených prostorách, zapáchá, čmoudí, ale jde to, vyzkoušeno. Není též vhodný pro velké vyváření či vaření na čas.

Stránka http://www.xjidelnicek.cz mi opravdu pomohla jak správně jíst. Koukněte a neprohloupíte.

Zaujímal by ma tvoj názor na toto http://www.freewebstore.org/GhillieKettleCompany/MKettle_Silver/p399486_11674557.aspx Nemám moc rád varenie na dreve ale čas varenia je krátky, 370g je super a váha sa už nezvyšuje počtom dní lebo palivo je neobmedzené.

Mě přijde že je tam dost úzké hrdlo,jak tam budeš něco míchat a umývat?Navíc je to úzké a vysoké=nestabilní,objem jen půl litru .Pokud vařit na dřevu zvažoval bych něco jako http://bushbuddy.ca/index1.html nebo kombinaci Ti kastrůlku a Caldera Cone, dostaneš se i pod 200g.http://www.traildesigns.com/stoves/toaks-850ml-ti-pot-fissure-ti-tri-bundle např.Tom

Je to jen nádoba na uvaření vody. Oheň hoří uvnitř v "komíně", voda se ohřívá v dvojitém plášti. Pak je potřeba ještě nějáká nádoba (nebo sáček) ve kterém je instantní jídlo, které se touto vodou zalije. Nic jiného než voda se v této "nádobě" uvařit nedá. Pro toho kdo jen zalévá instantní jídlo (kafe, čaj...) mi to příjde dobré, ale já bych chtěl mít možnost i vařit něco jiného než vodu. Díky komínovému efektu to vaří vodu rychleji než vařič na který jsi dal odkaz. Osobní zkušenost s touto láhvý nemám.

Ahoj, jsem rozhodně příznivce lehkého vybavení, ale na druhou stranu se také rád po náročném dnu posílím vydatným teplým jídlem, na které nemusím dlouho čekat. Protože cestujeme všude po světě, je pro mě také důležité, abych nemusel palivo pracně shánět. Pro naše cestování jsem tedy zvolil benzinový vařič s možností spalování i plynu a kerosinu. Nebudu zde vychvalovat můj konkrétní výrobek, jen podotknu, že nemá více než 350g včetně pumpy, po 10 měsících nošení v batohu z něj neukápla ani troška paliva, vždy chytnul na poprvé a čaj nám spolehlivě uvařil i nad 5000 m. n. m. Neumím si představit, že bych v takové výšce (a také zimě) vařil na něčem tak málo výkonném, jako je lihový vařič nebo na několik dnů promrzlé plynové bombě, kterou už ani spacák nezachrání. Mimo to je provoz na benzin výrazně levnější, oproti každé plynové kartuši ušetřím cca 200 Kč a nemusí řešit, kam s použitou. Výběr vařiče určitě záleží na osobních preferencí a na terénu treku, ale kvalitní benzinový (či multipalivový) vařič bych rozhodně nezatracoval, ba naopak, do náročných podmínech bych ho zařadil do úzkého výběru.

Stránky