Magazín

23.08.13 8 komentářů

DIY – Tyvek Raincoat 130g

Slibovaný návod na výrobu ultralehké nepromokavé bundy. Velký dík patří “chorymu”,který mi dal v diskuzi tip.
Bunda se dá udělat z protichemické kombinézy. Prodává se za cenu okolo 200kč ,má přelepené švy a ve velikosti XL váží 130g.
 

 
Já jí kupoval v Praze v Klimafilu,majitel je velmi sympatický a ochotný. Na jeho dotaz “na co to potřebuji” jsem mu odpověděl ať se neleká,že to chci na trekking. To ho vůbec nerozhodilo,prý  k němu chodí lidi s různými požadavky, jeho kamarádi si tam kupují různé tyvek kombinézy na adventure závody, lidi si kupují špunty do uší když mají mimino,sexshopy nakupují plynové masky a filmaři chtěli zapůjčit několik kombinéz – musely být zelené a jestli by nešly jen zapůjčit, že by je vrátili jen trochu ošoupané – to už bylo trochu moc i na něj 🙂 .

Každopádně kombinéza nejde použít v celku i ve velikosti XL byla krátká a při předklonu mě tahal šev mezi nohama. Je potřeba ustříhnout nohavice(z těch si zkusím ušít sáčky na věci do batohu). Dole si nechte rezervu,okraj  jsem podlepil oboustranným lepicím filmem a přehnul dovnitř tak, aby vznikl tunýlek na stahovací šňůrku(momentálně je tam 2mm repka,protože jsem gumičku nenašel). Zip na kombinéze je je jen obyčejný tenký,do jezdce jsem dal kousek repky aby se lépe držel.

Nejde ale dole rozepnout,takže bunda se bude používat jen jako anorak. Krycí léga má z výroby lepící pásku na zatěsnění zipu – spodní část jsem přilepil až k modrému přelepenému švu která vede přes prsa. Ještě musím nahoru na légu nacvaknout jeden mini druk,který jí udrží na místě .

 
Upravená bunda včetně šňůrky a druku bude vážit 130g ve vel.XL. Kapuca je trochu natěsno,ale tenší čepici pod ní dostanete,rukávy by taky mohli být o 5cm delší. Poznámka na konec – materiál se údajně špatně šije,proto jsem použil dole samolepící film a ne nitě.
 
 

Jak to bude s nepromokavostí a odolností ukáže čas, ale minimálně jako záložní UL bunda na kolo a kratší tůry určitě obstojí a za tu cenu se nemusíte bát zničení.
-deu-

8 komentářů u "DIY – Tyvek Raincoat 130g"

 1. BN napsal:

  Zdravím, nebylo by jednodušší použít už hotovou bundu?
  Nebo je tato z jiného materiálu a nebyla by nepromokavá?
  http://www.blyth.cz/pracovni-odevy/specialni-odevy/jednorazove/823-bunda-tyvek-pp33.html

  1. To vypadá pěkně! Nevím jestli to ale bude mít podlepené švy. Každopádně za zkoušku by to určitě stálo 😉

 2. Jiří Hrabovský napsal:

  Tyvek by měl dýchat docela dobře. Je to vlastně střešní parozábrana, tedy z jedné strany voděodolná a z druhé strany prodyšná. Prý je snad lepší než Goretex, ale zkušenost nemám.

 3. Hana napsal:

  Takovou bundu mám už od minulého roku a v zimě byla skvělá. Nechala jsem si ji delší jako parku a prostě… Neprofoukla a bylo v ní teplo. Z nohavic mám sáčky na oblečení. V noci si jej hodím pod hlavu jako polštář. Je měkký a pohodlný. Prostě využítí na 100%. Škoda že nejde barvit.

 4. Michal napsal:

  Ako teda hodnotíš odstupom času, bol to dobrý nápad ? Zišla by sa nejaká recenzia. Ďakujem

 5. Jan napsal:

  Návod dobrý, dokonce se dá kombinéza koupit i v zelené barvě, pro mě kterému se to nechce dělat sem zvolil bundu už hotovou. https://www.sportrysy.sk/raidlight-tyvek-jkt-white/#xl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *