Během velikonočních svátků (pátek a pondělí) jsou všechny naše prodejny zavřeny. Přejeme krásný prodloužený víkend a pohodové Velikonoce. Tým NALEHKO.

Magazín

13.08.20 7 komentářů

Festival Nalehko

První ročník setkání bláznů všeho druhu, kteří potřebují překonávat stovky a tisíce kilometrů na všechny možné způsoby, ale hlavně vlastní silou. Láká je to dál, výš, do divočiny a nehostinných podmínek, daleko za běžné hranice. Přijďte si poslechnout inspirativní lidi, kteří se dokážou utrhnout z “normálního” koloběhu života a podniknou svoje velké dobrodružství – pěšky, na kole, během, s packraftem, na paddleboardu i na laně.

Menší nálož přednášek, dostatek času si popovídat a všechny ty informace vstřebat bez nutnosti přebíhat mezi sály. Nemusíte se hroutit, že se vám dvě přednášky časově kryjí. Uděláme si pohodu.

K dispozici bude celý areál Lidových sadů včetně zahrady a restaurace. Můžete přijet klidně už v pátek, projít si Ještědský hřeben nebo Jizerky, přespat (místa pro stan ještě doladíme přespat bude možné ve vlastních stanech pouze ze soboty na neděli) a ráno se vrhnout pěkně vyvětraní do festivalu.

Vstupné (v předprodeji i hotově na místě) na oba dny: 400 Kč, na jeden den 250 Kč:

Předprodej akce

 

PROGRAM

detaily přednášek:

PCT – Pacifická hřebenovka, Kačka Plíhalová – O procházce nádhernou krajinou západního pobřeží USA. Od mexických hranic pouští, přes zasněžené hory Sierra Nevady a husté lesy Washingtonu do Kanady. 4260 kilometrů, 5 měsíců v divočině – jak s tou krásou Katka naložila?

S Packraftem kanadskými pobřežními horami, Martin Lipina – 500 kilometrů obojživelně kanadskou divočinou.

V srpnu 2016 se Martin s manželkou Lenkou vydali na cestu Pobřežními horami Britské Kolumbie. Malé čluny – packrafty měli ukryté v batozích jako tajnou zbraň, která měla pomoci s překonáním velkých jezer, fjordů i divoké řeky. Záhy se ukázalo, že cesta liduprázdnou kanadskou divočinou s největší populací grizzly medvědů v celé Americe se stane nejtěžší životní zkouškou…

Martin bude vyprávět o tom, jak packrafty mohou otevřít expedičnímu cestování úplně novou dimenzi. Seznámí diváky se svými tipy a zkušenostmi i z několika dalších výprav na Aljašce či Kostariky. A zároveň se pokusí diváky nadchnout do sportu, který je v Česku – národu dobrodruhů, cestovatelů a vodáků – kupodivu stále málo známý.

Link na video k přednášce: https://www.youtube.com/watch?v=-Lwlj6x70Ys&t=262s

 

Sám sobě psem, Jan Francke – závod 750km zimní divočinou Yukonu, non stop, bez podpory, za společnosti vlků, sáněk a polární záře.

 

Nanga Parbat, Tomáš Petreček – lezení v nejvyšší stěně světa alpským stylem, tedy bez kyslíku a v rychlém tempu. Místo, kde jsme nepotkali jiné horolezce se stejným plánem. Zima, samota, nekonečné stoupání, … 
Mistrovství světa v Adventure race Reunion, Tomáš Petreček – extrémní závod na tropickém ostrově v Indickém oceánu. Přes sto třicet hodin dřiny s minimem spánku. Spolupráce v týmu. To vše v obtížně prostupné džungli a náročné vulkanické krajině. 
 

CDT – Continental Divide Trail, Jakub Čech (filmový mistr zvuku, držitel šesti Českých lvů). Do svých 40 let jen pracoval nebo se válel na gauči. Pak začal chodit na zdravotní procházky, které v roce 2016 vyvrcholily přechodem 4 200 km dlouhé Pacifické hřebenovky (Pacific Crest Trail). Splnil si sen a měl za to, že už na něj nic tak dlouhého nečeká. Po pár měsících doma ale zjistil, že mu jsou místní cesty krátké. Nepomohlo ani přejít Skotsko z jihu na sever.

A tak se v dubnu 2018 znovu postavil na hranici Mexika a USA, jen o necelých 1 000 km východněji, aby tentokrát došel do Kanady po hřebeni Skalistých hor. Opět jen s lehkým batohem, pouze s jedním podstatným rozdílem. Už nešel sám, měl vedle sebe kanadskou parťáčku. Společně chtěli zjistit, proč se v souvislosti s 4 500 km dlouhým Continental Divide Trailem používá věta “obejmi brutalitu”. Co bylo těžší? Projít divočinou, zvládnout rozmary počasí a vyšší nadmořskou výšku? Nebo překousnout kulturní rozdíly a sladit rozdílné představy o společném fungování? Jakub Čech bude vyprávět o nejdelší zdravotní procházce na světě.

Workshop – Jak na Pacific Crest Trail, Jakub Čech, Kačka Plíhalová, Petr Kosek a další

PCT je fenomén. Určitě je škoda takovou cestu protrpět, nebo dostávat sebe i ostatní do nebezpečných situací jenom proto, že jsme podcenili přípravu. Uděláme si otevřenou debatu, kde ve společnosti několika hikerů, kteří v minulosti PCT dokončili, probereme zásadní témata pro přípravu na PCT.

Pokud se na Pacifickou hřebenovku chystáte a nechcete jen pročítat blogy, přijďte se zeptat naživo a probrat různé přístupy k cestě samotné, plánování, fyzické přípravě, strategii zásobování, vybavení, zdravotním aspektům cesty, navigaci, permitům a tak dále.

Budeme mít několik zásadních témat, kterých se budeme držet a pak se na to určitě spousta dalších témat nabalí 😊 Zatím se na vás těší Jakub Čech, Kačka Plíhalová a Petr Kosek a věříme že se přidá někdo další.

 

S paddleboardem zemí Vikingů, Monika Klemšová – Je jedno, kolik Vám je, jestli jste hubení, nebo při těle. Může vás i něco bolet a nemusíte být bohatí. Když budete hodně chtít, můžete si splnit sen a vyrazit na cestu, která se druhým bude zdát jako šílenost. Ono to tak divoké většinou není.

Kolem padesátky mi začalo docházet, jak je můj čas drahý. Zamilovala jsem se do paddleboardu a začala snít o tom, jet na něm daleko a dlouho. A tak jsem s ním začala podnikat čím dál delší vandry. Baví mě to čím dál víc a dává pocit svobody.

 

Švédsko je úchvatná země s překrásnou přírodou, nekonečným lesy a tisíci jezery. Největším z nich, a zároveň třetím evropským, je jezero Vänern, pro které by se spíš hodilo označení sladké moře. Na druhý břeh nedohlédnete a jeho skalnaté břehy opracovaly vlny do oblých tvarů. Voda je v něm tak čistá, že ji můžete nabrat do dlaně a pít.

Tohle místo nešlo přehlédnout, když jsem v mapách pátrala po něčem velkém, rovném a sladkém, co by šlo přepádlovat na paddleboardu. Rok jsem na Vänern myslela a věděla, že do Švédska prostě musím…

 

Trans Am Bike Race 2019 – Jirka Kříž, Jakub Gsela – nejdelší nezabezpečený silniční závod na světě, oficiálně 7 200 km. Od Pacifiku k Atlantiku, ne zrovna nejpřímější cestou, jak už to bývá. Vede přes 10 států – Oregon, Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Virginia. Jsme první a zatím jediní češi, co tento závod zvládli.

Závod oficiálně nemá časový limit, ale organizátor uvádí pro zápis do tabulek jako “racer’s category” limit 30 dní, vše co je nad 30. dní už je “tourist” =) My to zvládli za 28 dní a pár hodin, takže jsme oficiálně závoďáci😊

Trasa vede po neznačené trase (používají se GPS-ky s trasou v elektronické podobě), trasa se musí 100% dodržet, sledování pomocí GPS Spotu, závodníci si navzájem nesmí pomáhat (debilní pravidlo), nesmí přijmout cílenou pomoc od třetích osob, od organizátora není žádná podpora organizována (žádné občerstvovačky se nekonají). Nejede se o ceny, první nebo poslední “závodí” pouze o svoji čest.

 

Appalačská stezka 2018 – překvapivě náročných 3500km pěšky po nejstarší dlouhé trase v USA, Petr Kosek –

Appalačská stezka je nejstarší a nejpopulánější dlouhá trasa v USA. Její tradice sahá přes 80let zpátky a bílá značka se v Americe stala symbolem dobrodružství. Na první pohled jde o nejlehčí z trojice nejdelších světových pěších tras – výborné značení, nadmořská výška jenom párkrát přeleze 2000m,

každých zhruba 15 km jednoduchý přístřešek pro přenocování, snadné zásobování a možnost zaskočit si téměř každou druhou noc přespat do civilizace, tisíce lidí, kteří se každý rok pokouší trasu zdolat

v jednom kuse a k tomu hromady podivínů. Přesně všechno tohle mě vždycky odrazovalo. Jenže potom jsem si prošel oba delší a těžší treky ze slavné trojice a přišlo mi hloupé nad AT ohrnovat nos, když jsem ho nezažil na vlastní kůži. Tak jsem se do něho pustil. Ano mohlo to být jednoduché, kdyby letos východ USA nezažil netypicky chladné jaro s pěti sněhovými bouřemi… kdybych měl víc času a šel to obvyklých 5-7 měsíců a né 3… kdyby šílené převýšení nedevastovalo moje kolena… kdyby stezka byla stezka, a ne hromady kamení, bažiny a potoky… kdybych nebyl tak rychlý a nenechával všechny přátelé za sebou jen co jsme se poznali… kdyby,kdyby… na kdyby se nehraje a skutečnost byla intenzivní, náročná a nakonec i krásná! Přijďte na moje promítání nasát atmosféru dlouhého treku a báječných bláznů kolem něj.

 

 

 

7 komentářů u "Festival Nalehko"

  1. Vstupenky napsal:

    Ahoj,
    je prosím nutné kupovat vstupenky přes web, nebo stačí na místě v průběhu akce? Děkuji. Roman

    1. Jan Žďánský napsal:

      Ahoj, v pohodě stačí na místě.

  2. ALice napsal:

    Ahoj, jsem na akci moc natěšená, ale vývoj situace mě trochu zneklidňuje.
    Vše zatím platí? Je nějaká pravděpodobnost, že to budete musit zrušit nebo nějak výrazně omezit? Děkuju ALice

  3. Martin Dzik napsal:

    Ahoj,

    zítra se chystám dorazit na festival. Jedu až z Olomouce a vstupenku jsem si chtěl koupit až na místě. Budete mít dostatek míst ?

    díky
    Martin

  4. dolezalova.nicole napsal:

    Ahoj,
    akce stále platí a bude se konat i dle momentálně platných opatření – tedy s nasazenou ochranou nosu a úst, sezení na židlích, s rozumnými rozestupy, dle každého uvážení, vědomí a svědomí. Kapacity L. Sadů jsou velké, takže by to neměl být problém.
    Za tým zdraví,
    Nicole

  5. dolezalova.nicole napsal:

    Ahoj Martine,
    určitě není problém koupit lístek na místě – počítáme i s last-minute přijíždějícími. Doporučujeme si vzít s sebou hotovost, neb náš bezdrát. terminál se s námi zatím nekamarádí :-))
    Za tým se těší naviděnou,
    Nicole

  6. dolezalova.nicole napsal:

    Ahoj všem, pro shrnutí uvádím několik bodů a odpovědí na vaše nevyřčené otázky:
    1) Festival bude! – i se židlemi – a rozumnými rozestupy 😉
    2) Vstupenky lze koupit na místě (bereme zatím jen hotovost)
    3) Nezapomeňte roušky (kdyby přecijen ano, pár kousků u nás najdete)
    4) Parking ve vaší režii – nejbližší je u Zoo Liberec za poplatek
    5) Občerstvení – nápoje budou, jídlo pouze menší jako polévka či hermelín
    6) Nocleh ze soboty na neděli možný na přilehlé zahradě (kapacita omezena) – více info u našeho stánku
    7) Vstup se psy – pouze na venkovní část
    8) V případě dalších dotazů volejte +420 739 219 774

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *