Magazín

06.01.14 2 komentářů

Hubnutí na trailu

Na promítáních z PCT se lidi vždycky podivují a nevěřícně kroutí hlavami nad množstvím jídla, které jsme konzumovali a zdá se jim to přehnané. Je to přeci jen chůze, tak proč by měl člověk tak “žrát”? Je to sice jen chůze, ale s batohem a běžně 8 až 12 hodin denně. Věřte nevěřte, ale po 2 až 4 týdnech vyčerpáte vnitřní zásoby (podkožní tuk), tělo začne zvonit na poplach a zachvátí vás absurdně velká žravost. Takže představa, že se dá jet klidně i měsíc na tabulku čokolády a pár musli tyček denně, je úplně mimo.

Abych aspoň trochu nastínil jak se taková dlouhodobá zátěž na člověku projeví, zdokumentoval jsem hmotnosti účastníků průchodu letošního John Muir Trailu před a po akci. Vážení probíhalo na “inteligentní” váze, o které víme, že prostě funguje a máme jí ověřenou. Vážili jsme se ráno, nalačno a “naprázdno” 🙂 a to před i po trailu. Vážení “po” proběhlo dva dny po ukončení trailu, kdy už jsme byli zregenerovaní a plnili jsme pitný režim, takže nehrozí, že by šlo o úbytek hmotnosti vlivem dehydratace:-)

Druhý den na trailu, pořadí zleva jako v tabulce

Úbytek hmotnosti nastal u všech účastníků a to jsme s výjimkou Ladina zhubnout nechtěli a jedli jsme co se do nás vešlo, protože jídla jsme nesli pro jistotu výrazně víc. Martin ještě ke všemu shodil 2kg svalů a to je hodně špatně, pro delší trail by to chtělo jíst víc, a víc bílkovin. A to byl trail jen 320km dlouhý a zabral nám 12 dní i se dvěma prolenošenými půldny. Tak si zkuste představit co udělá s člověkem 130 dní na trailu. Když dobře a dost jíte, tak to tělu náramně prospívá, jenom si upraví hmotnost a proporce tak, aby se mu hýbalo lehce.

Ženy jsou na tom na dlouhých trecích o něco líp než my, protože jejich těla při nedostatku energie primárně sahají po podkožním tuku (a taky ho mají víc než my), zatímco u nás chlapů tělo při nedostatku ochotně pálí i svalovou hmotu.

Proto bych všem slečnám, který chtějí zhubnout, chtěl doporučit ať se vyprdnou na aerobic a podobné intenzivní 40min aktivity, které jen vyčerpají zásoby glykogenu a způsobí okamžitý hlad aniž by tělo sáhlo na zásoby tuku, ať radši chodí s náma ven, na hory a na běžky, budou hubenější a estetická hodnota hor se nám zvýší:-)

2 komentářů u "Hubnutí na trailu"

  1. Honza napsal:

    Zdravím, perfektní článek o stravování při takové aktivitě. A velice dobré zakončení posledními větami 🙂

  2. stanislav mráz napsal:

    Dobry den.Rád by som vedel akú váhu ste použili,diagnostickych vah je veľa a nechcel by som veľa preplatiť za funkcie ktore nepotrebujem.Dakujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *