Magazín

11.12.11 1 komentářů

Jak odlehčit stan…

Při výběru správného stanu, popřípadě přístřešku, musíme vycházet z podmínek, do kterých se chystáme. Z počátku si budete říkat, že klasický dvouvrstvý stan přece potřebujete vždycky, ale když to jednou zkusíte, uvidíte, že to jde i jinak.

Při výběru správného stanu, popřípadě přístřešku, musíme vycházet z podmínek, do kterých se chystáme. Z počátku si budete říkat, že klasický dvouvrstvý stan přece potřebujete vždycky, ale když to jednou zkusíte, uvidíte, že to jde i jinak. Klasický dvouvrstvý stan pro dvě osoby totiž váží většinou něco mezi 2,5 – 5kg a s výjimkou zimních horolezeckých výstupů, nebo cest do extrémních podmínek (hodně nízké teploty, extrémní vítr…) se dá téměř vždy najít stejně dobrá a mnohem lehčí náhrada. A jaké jsou další možnosti:

– ultralehký dvouvrstvý stan – několik amerických výrobců nabízí špičkové dvouvrstvé stany pro 1 nebo 2 osoby v hmotnostech  pod 1kg pro jednu osobu a pod 1,5kg pro dvě (extrém je stan Fly Creek UL2 od výrobce Big Agnes, který bez obalů a přídavných špagátků a se základním počtem kolíků nutných pro postavení, váží také pod kilo, kompletní se vším všudy 1,18kg)! Samozřejmě si za to patřičně připlatíte. Výhoda: máte veškerý komfort dvouvrstvého stanu a hlavně vše na co jste zvyklí.

– jednovrstvý stan – lze sehnat varianty s podlážkou nebo bez, s podlážkou oddělenou od stěny stanu síťovinou nebo tzv. hybridní stany, kde je vnitřní prostor oddělen síťovinou od vnějšího stanu pouze u vchodů a tam, kde hrozí že se ho při spaní můžete dotknout. Podle druhu stanu a počtu osob se pohybujeme v hmotnostech od 0,3-1,5kg. Většina těchto stanů nemá klasické nosné pruty, ale staví se na jednu nebo dvě trekové hole. U jednovrstvých stanů je potřeba počítat s kondenzací vody na plášti stanu. Z toho důvodu preferuji stany bez podlážky, kde zkondenzovaná voda může volně stékat na zem. Výhodou je, že jako podlážku do takového stanu použijete kus nepromokavé plachty, jen musíte dbát na to, aby plachta byla menší než půdorys stanu, jinak vám voda bude stékat ze stěn na plachtu a pak přímo pod karimatku. Pokud neprší, stan ani nevybalujete a ustelete si jen na plachtě pěkně pod hvězdami.

jednovrstvý ultralehký stan Appy Trails  s plachtou Tyvek místo podlážky, Pisco basecamp, PERU

– plachta, nebo tarptent (plachtový stan) – jedná se v podstatě o kus nepromokavé plachty se zpevněným okrajem, očky po obvodu pro uchycení a s přípravou na zakomponování trekových holí, takže si snadno postavíte jakési A-čko. Správně postavit takový přístřešek už vyžaduje trochu zručnosti, ale odměnou je velmi nízká hmotnost již od 350g !

SpinnTwinn Tarp firmy Gossamer Gear

Velkou výhodou všech přístřešků bez podlážky jsou jejich velmi malé rozměry po sbalení a možnost se ráno v dešti kompletně v suchu sbalit, pak jen vylézt ven, sbalit přístřešek a strčit ho do postranní kapsy batohu. Skvělá je i možnost ráno po probuzení přístřešek shodit a dát sušit a pak se vrátit do spacáku, připravit si a sníst snídani, sbalit se a pak jen přibalit suchý přístřešek. Nevýhodou je menší ochrana před okolními podmínkami. Ale já s takovým “stanem” absolvoval 6 týdnů v Peru a spal v něm ve výškách přes 4000m.n.m. a velký komfortní stan mi nikdy nechyběl. Jen musíte, hlavně kvůli větru, věnovat trochu času výběru dobrého místa pro rozbití tábora.

EDIT redakce : za ty roky co Nalehko funguje jsme pod tarpy (přístřešky bez podlážky) naspali už několik stovek nocí a zdolali nejdelší treky světa (PCT, CDT, AT a další). Spaní pod tarpem jsme si jednoduše zamilovali :-).

Pokud jste si jisti, že váš klasický stan je přesně to, co potřebujete, zkuste se poohlédnout alespoň po lehčích kolících a obalech. Není problém sehnat duralové kolíky s váhou kolem 10g/kolík. A když navíc všechno přebalíte do lehoučkých pytlíků (můžete si vyrobit i doma, nepotřebujete všechny ty zipy, přesky, kompresní popruhy…) zhubne i váš stan alespoň o 300g.

Jeden komentář u "Jak odlehčit stan…"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *