Magazín

převzato a přeloženo z www.andrewskurka.com

Podrobný návod, jak si za 20Kč vyrobit ultralehký vařič o hmotnosti kolem 10g, který se nemůže ucpat, nemá žádné pohyblivé nebo jemné součástky, které byste mohly poškodit. A i když ho nešťastnou náhodou rozmáčknete, máte dost velkou šanci, že ho opět narovnáte a můžete ho používat dál.Důležité specifikace a výhody:

  • Podle typu použité plechovky váží pouze 8-12g!
  • Náklady na konzervu jsou pouze 15-25 Kč a na děrovací kleště 150 Kč.
  • Nemůže se ucpat, nemá žádné pohyblivé, nebo jemné součástky které byste mohly poškodit. A i když ho nešťastnou náhodou rozmáčknete, máte dost velkou šanci, že ho opět narovnáte a můžete ho používat dál.
  • Slouží zároveň jako podstavec pro kotlík, nepotřebujete mezi něj a kotlík nic vkládat.
  • Spaluje denaturovaný alkohol (čistý etanol, min. 95%) který je levný a k dostání téměř všude (drogérie, lékárny, benzínové pumpy a prodejny automobilový dílů), nebo izopropylalkohol.
  • Etanol může být skladovaný v obyčejných plastových láhvích, ideálně PET od libovolných nápojů s dobrým víčkem (minerálka, Pepsi). Doporučuju PET s palivem označit barevnou izolepou nebo fixem.
  • Spotřebuje asi 40 – 50ml etanlolu na uvaření 1 litru vody, v závislosti na použitém kotlíku, počáteční teplotě vody, a na použitém závětří okolo vařiče. Litr vody se potom uvaří za 10 – 15 minut.
  • Pro mě je velice důležité, že neprodukuji zbytečný odpad v podobě prázdných bombiček od plynu.

Nevýhody:

  • Protože průměr vařiče je pouze 65mm, větší kotlíky na něm mohou být nestabilní. Pro vaření ve větších kotlících zhotovte vařič z větší plechovky.
  • Vařič hoří směrem do stran, takže velmi malé kotlíky a hrnečky nebudou plamen dostatečně využívat. Pro ně je lepší si zhotovit jiný vařič, který hoří směrem nahoru.
  • Vařič nemá ovládání výkonu. To ovšem není žádný problém při dlouhých trecích, kdy jídelníček sestává z instantních těstovin, kuskusu, instantní bramborové kaše, polévek apod. a stejně potřebujete pouze vařit „vodu“.
  • Nelze vypnout. Vařič hoří dokud nedojde odměřené palivo, nebo dokud ho neudusíte (přiklopením kotlíkem, zasypáním hlínou, sněhem, zalitím vodou). Sfouknout ho lze, ale jen velice obtížně.
  • Není tak rychlý jako benzínové, nebo plynové vařiče. Pokud vám ale 200 až 500 gramů v batohu navíc stojí zato, abyste jedli o pár minutek dřív, zvolte vařič jiný… Já osobně čas, než se uvaří voda, věnuji přípravě, popřípadě balení noclehu, prohlížení mapy a trasy pro následující den atd.

Pomůcky potřebné pro výrobu vařiče: Plechovka od 85-ti gramové konzervy kočičího žrádla, děrovací kleště na kulatou díru 6mm (¼ palce), jakýkoliv lihový fix a cokoliv ocelového (lžíci) na sražení ostrých hran prázdné plechovky. Můžete použít i metr, ale rozmístění děr lze krásně určit od oka.

Výroba vařiče krok za krokem 1. Zbavte se obsahu konzervy a vymyjte ji. 2. Strhněte lžící, nebo nůžkami ostré hrany, které zbyly po otevření plechovky..

3. Po obvodu plechovky naznačte pod jejím horním okrajem 16 rovnoměrně rozmístěných značek. Pokud chcete, můžete použít metr, ale jde to snadno od oka. Stejně jako když krájíte pizzu, nejdřív naznačte půlky, pak čtvrtky, ty pak rozdělíte na půl atd. A navíc, na milimetru tady nesejde. 4. Nyní udělejte těsně pod horním okrajem plechovky v místech značek 16 rovnoměrně rozmístěných otvorů. Chce to trochu pečlivosti, pokud se pokusíte prostřihnout dvě díry příliš blízko u sebe, plech mezi nimi se protrhne. 5. Pod první řadou děr zhotovte dalších 16 děr tak, že střed každé nové díry bude přesně uprostřed mezi dvěma dírami v řadě nad.

Závětří Lihové vařiče jsou mnohem citlivější na vítr než konvenční outdoorové vařiče, takže dobré závětří je kritickou součástí systému na vaření. Já si vyrábím závětří z pevnějšího alobalu, je to dostupnější a levnější varianta, než komerční závětří např. od MSR a jiných výrobců. Instrukce pro výrobu závětří:

  1. Uřízněte kus alobalu zhruba o 7-10cm delší než je obvod vašeho kotlíku. Když umístíte hotové závětří kolem kotlíku, tak že mezi ním a kotlíkem je asi 1,5cm, je dobré když se konce závětří překrývají alespoň o 5cm.
  2. Přeložte alobal podélně vpůli.
  3. Zahněte (zdvojte) všechny okraje, zvýší se tím pevnost a stabilita a také odolnost závětří vůči roztržení. Dříve než zahnete poslední stranu, uhlaďte závětří a vytlačte všechen vzduch, který zbyl mezi oběma vrstvami alobalu. Vzduch, který by uvnitř závětří zbyl, po zahřátí expanduje a mohl by závětří roztrhnout.

Obsluha vařiče Je to velice jednoduché. Nalijte do vařiče líh (množství odzkoušíte během používání), zapalte ho zápalkou nebo zapalovačem, počkejte 10-20 sekund než se palivo zahřeje a pak už jen postavte kotlík přímo na vařič. Znovu zdůrazňuji, že tento vařič není zamýšlený k vyvařování jako v polní kuchyni. Slouží především k uvaření vody pro přípravu instantních a předvařených surovin (těstoviny, kaše, polévky). Obvykle vařím o něco méně vody, než jídlo pro svoji finální konzistenci potřebuje. Poté co jídlo absorbuje všechnu uvařenou vodu a změkne, doředím ho na požadovanou konzistencí nevařenou vodou. To má hned několik výhod, spotřebuji méně paliva, nemusím jíst kuskusovou, nebo bramborovou polévku místo kuskusu nebo kaše, a nemusím čekat než jídlo po vaření vychladne.

Varianty Andrew Skurka: Nikdy jsem to netestoval, ale je pravděpodobné, že počet děr vařiče ovlivňuje výkon a účinnost vařiče. S větším počtem děr má větší výkon, ale horší využití paliva. S menším počtem děr je výkon nižší ale využití paliva lepší. Optimální počet děr závisí na použitém kotlíku (materiál, tloušťka stěny, tvar) množství vařené vody a její počáteční teplotě a na závětří… jinými slovy, je tu tolik proměnných, že se ani nevyplatí to testovat.

Poznámka NALEHKO: já osobně používám vařič v kombinaci s titanovým kotlíkem Evernew 1,3 litru s průměrem dna 15cm a funguje to dokonale. Systém je dostatečně stabilní a plameny z vařiče krásně objímají kotlík, tak jak to je na obrázku výše. Optimální využití paliva. Pokud chcete vařit ve větším kotlíku, bude asi potřeba pro výrobu vařiče použít větší plechovku a nebo zvolit jiný, než ultralehký lihový vařič. Do výšek přes 4000m.n.m. tento vařič nedoporučuji, protože líh nehoří tak snadno jako plyn a je potřeba zajistit, aby kotlík neseděl přímo na vařiči, ale byla mezi nimi mezera alespoň 5mm a vařič měl dostatek vzduchu, jinak blafe, zhasíná a je velká spotřeba paliva. Nicméně jsem na něm v Peru vařil i ve 4500m.n.m. Když se vám koncept vaření na lihu zalíbí, a chtěli byste něco vychytanějšího s výrazně menší spotřebou paliva, zkuste titanový vařič Evernew.