Během velikonočních svátků (pátek a pondělí) jsou všechny naše prodejny zavřeny. Přejeme krásný prodloužený víkend a pohodové Velikonoce. Tým NALEHKO.

Magazín

11.12.11 0 komentářů

Jak vybrat správný vařič na trek

– vařič – při výběru zohledňujeme především palivo, rozměry a hmotnost vařiče. Některé vařiče koupíte, jiné si můžete snadno vyrobit sami. Projdeme si tři základní skupiny vařičů a jejich výhody a nevýhody.

plynové vařiče: palivo(směs propanu a butanu v různých poměrech) se kupuje v malých bombách. Tyto vařiče jsou extrémně výkonné (nejlepší uvaří litr vody za dobu kolem 3min), lehké (do 100g) i dostatečně trvanlivé a skladné. Palivo v bombách je bezpečně uložené a nevyžaduje žádné speciální zacházení. Nevýhodou je špatná dostupnost těchto bomb v některých částech světa. Z pohledu životního prostředí nejméně příznivá varianta – produkujete velké množství prázdných obalů.

vařiče na kapalné palivo: nebo jak se běžně říká “benzíňáky”. Dnešní univerzální vařiče zvládají hořet na vše od nafty a kerosinu po benzín a líh. Jsou složitější, skládají se ze zásobní a zároveň tlakovací láhve a samotného hořáku odděleného hadičkou. Výhodou je snadná dostupnost paliva kdekoliv na světě, dobrý výkon a nízká spotřeba paliva. Nevýhodou složitější obsluha (pumpování, primování, čištění trysky) a batoh neustále smrdící palivem. Pro naši věc je ovšem největší nevýhodou vyšší hmotnost. Moje osobní zkušenost je, že vařič už dost špatně hoří nad 6000m.n.m., prostě není dost kyslíku.

ultralehké vařiče: jedná se o velmi jednoduché, doma vyrobené vařiče na kapalný líh s hmotnostmi kolem 20g a náklady na výrobu do 20korun. Návod na výrobu takového vařiče najdete v sekci návody. Výhodou je snadná dostupnost lihu kdekoliv na světě, líh přenášíte v malé lehoučké PET láhvi, velmi malá spotřeba paliva, spolehlivost (nemá žádné součástky) ultra nízká hmotnost a možnost vyrobit si kdykoliv vařič nový. Funguje jednoduše – do vařiče nalijete odzkoušené množství lihu, zapálíte, postavíte hrnek s vodou. Při dobře odladěném množství lihu vařič přivede vodu k varu a zhasne. Určitou nevýhodou je nízký výkon. Litr vody budete vařit 8 až 10 minut. Pokud si však dáte vařit vodu a pak teprve jdete stavět stan, popřípade ho balit nebo připravovat jiné věci, tato doba vám vůbec nevadí. Navíc nemusíte mít strach, že si vyvaříte půlku bomby, když na vařič zapomenete. Prostě jen dohoří odměřené množství paliva a tím to končí. Tyto vařiče dost špatně hoří už ve výškách nad 4000m.n.m.

S přibývajícími lety a zkušenostmi jsme se propracovali i v tomto systému o kus dál. Naprostá většina našeho týmu dnes používá titanový lihový vařič Evernew, ten je neskutečně výkonný. V kombinaci s titanovým kotlíkem Evernew a titanovým závětřím Vesuv, které jsme vyvinuli se celý systém dostává na úplně jiný level. S takovýmto systémem se dostanete na velmi nízkou hmotnost a skvělou efektivitu a nízkou spotřebu paliva. Půl litru vody máte uvařený cca za 5 minut a spotřeba lihu je opravdu minimální.

– kotlík – Tady se dá na hmotnosti ušetřit také dost. Vzhledem k tomu, že na dlouhé treky si stejně nesete výhradně instantní jídlo, popřípadě těstoviny,kuskus atd., které nevyžadují žádné složité vaření, jen horkou vodu, ve finále potřebujete pouze malý, lehký kotlík (stačí obsah 1 litr na vaření pro dvě osoby) a vyjímečně navíc jeden plastový kelímek, jednu lehkou lžíci a trochu soli. Příbory, houbičky na mytí (stejně dobře poslouží tráva, mech, sníh), saponát (netřeba, případná mastnota se odmočí při dalším vaření vody), další hrnečky atd. jsou úplně zbytečné. Lehký litrový kotlík s víčkem váží od 100 do 200g, při troše snahy se do 200g vejdete s kotlíkem, lžící i miskou dohromady. Já jsem majitelem titanového kotlíku 1,1 litru s nepřipékavým povrchem odolným proti poškrábání a hmotností 170g. Vydrží neuvěřitelně moc a za nic bych ho nevyměnil. Oproti titanu, se dají hliníkové kotlíky s anodizovaným povrchem pořídit výrazně levněji a ve stejných hmotnostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *