Magazín

29.03.13 0 komentářů

Jak zůstat v tepelné pohodě

V horkém podnebí se nabízí využít ochlazovacího účinku odpařování a kdykoliv je to možné namáčet si pokrývku hlavy a tričko. Aby tělo neplýtvalo vodou na neustálé zvlhčování obnažené kůže, oblečte si tenké světlé tričko/košili s dlouhým rukávem. Ta nebude nijak extra hřát, nespálíte se a ještě tělu ušetříte drahocennou vodu. A pokud se třeba vlivem námahy přehříváte v chladných podmínkách, vytáhněte podolky z kalhot, rozepněte zip bundy kus od spodu a uvolněte oblečení kolem krku a komínový efekt přebytečné teplo i vlhkost rychle vytáhne.

V chladných podmínkách je potřeba se vyhnout situacím, které sabotují schopnost těla produkovat teplo, jako je únava, mokrá kůže, velká nadmořská výška, hlad, strach a nedostatek předchozí přípravy (otužování, aklimatizace atd.).

Jaká je tedy nejlepší strategie abychom zůstali příjemně v teple a přitom nebyli zpocení?

Skalní příznivci prodyšnosti tvrdí, že vodní pára (pot) se uspokojivě rozptýlí když na tělo oblečete prodyšnou, vzdušnou vrstvu a vyhnete se vodotěsným, neprodyšným látkám. Bohužel pro nás, prodyšnost funguje jen za ideálních podmínek a to jí potom nepotřebujeme. V podstatě žádné textilní materiály nepropouští vodní páry dostatečně intenzivně, navíc při tom samy vlhkost nabírají a dochází ke značným ztrátám tepla odpařováním.

V ostrém kontrastu s prodyšností je princip tzv. vapor barrier (parozábrany), která chytře využívá funkcí lidského těla. Místo toho abychom se nerealisticky snažili zbavit tělesné vlhkosti a ztráceli přitom drahocenné teplo, vapor barrier zadrží tělesnou vlhkost, omezí tím její další produkci a tím eliminuje tepelnou ztrátu odpařováním.

Stručně řečeno, zastánci prodyšnosti se vás neúspěšně snaží udržet v suchu (za cenu většího pocení a tepelných ztrát) zatímco snahou vapor barrier je udržet vás v tepelné pohodě, kůži příjemně zvlhčenou a přitom vaše oblečení a izolační vrstvy zůstanou suché! Princip vapor barrier skutečně funguje a je perfektní hlavně pro velmi chladné oblasti, kde je nutné udržet oblečení a spacáky dokonale suché.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *