Magazín

Internet je sice plný různých návodů, ale není nad to poslechnout profesionály… SMD už vyrobili tisíce stanů a tarpů a tak vědí, co je pro impregnaci jejich výrobků nejlepší.

Abyste byli ve svém SMD stanu/tarpu v suchu i za těch nejhorších podmínek, je nutné všechny švy odpovídajícím způsobem zalepit. Výběr nejlepšího prostředku (lepidla) a způsobu aplikace závisí na použitém materiálu tropika a druhu švů. Ale nebojte, je to nakonec úplně jednoduché a aspoň se přitom se svým stanem dobře seznámíte.

Materiály

U všech výrobků Six Moon Designs jsou tropika vyrobená z jednoho z následujících materiálů, které mají velmi rozdílné vlastnosti a nároky na lepení švů.

Silikon Nylon

SMD používá Silicone Nylon  nebo zkráceně “silnylon” na většinu stanů a tarpů, které vyrábí. Svoje místo v ultralightu si získal spolehlivými službami během poslední dekády. Vlákna Nylonu jsou doslova zalitá v silikonu a jsou jím napuštěná – materiál je ve výsledku pevnější a lehčí než tradiční stanové materiály. A díky této pevné vazbě se vám silikon z nylonu nikdy neoloupe jako se to děje u materiálů s Polyuretanovým (PU) zátěrem. Navíc je silikon inertní, a tak má výhodu, že nikdy nezplesniví.

Nevýhodou je, že lepící pásky designované na přelepování švů na materiálech s PU zátěrem na Silnylonu nedrží!!! Proto si musíte švy zatřít ručně sami. A na to je potřeba impregnace na bázi silikonu. Silikon v impregnaci se trvale spojí se silikonem textilie a impregnace bude spolehlivě sloužit po léta.

SMD na lepení švů u Silnylonu doporučuje použití výrobku McNett – SilNetTM nebo si vyrobit “lepidlo” snadno doma. To se hodí pokud máte víc věcí na zatření, nebo chcete krapet ušetřit. Instrukce k výrobě najdete na konci článku.

Polyester

U některých modelů stanů se SMD snažili stlačit cenu výrazně dolů a tak tropiko vyrobili z tradičního Polyesteru. Polyester sice není tak lehký jako silnylon, ale má mnoho výhodných vlastností – například je hydrofobní, takže odpuzuje vodu, a ve vlhku se neprověšuje tak, jako silnylon –  stan zůstává pěkně vypnutý. Polyester je také více odolný proti UV záření a proti hoření – nicméně stále doporučujeme velkou opatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, nebo kolem ohně…

V roce 2019 SMD začalo některé stany vyrábět z polyesteru, který je také silikonizovaný, tím pádem na něm drží i lepidlo dle našeho návodu, který se používal jen na nylon. Stejně dobře bude fungovat také Mc Net – SilNet.

Na lepení Polyesterového tropika SMD doporučuje  McNett – Seam GripTM (60ml).

Cuben Fiber

Cuben Fiber není tkanina v pravém slova smyslu. Jsou to dvě  vrstvy tenoučkých, superpevných vláken Dyneema kladené kolmo na sebe a “zapečené” mezi dvě folie ze substance podobné Mylaru. Teplem se všechny čtyři vrstvy parádně propojí a vytvoří neuvěřitelně pevný a lehký materiál. Cuben Fiber který SMD používá, váží zhruba polovinu co typický silnylon.

Všechny kritické spoje na stanech a tarpech z Cuben Fiber jsou lepené speciální ultra-lepivou páskou z Cuben Fiber, takže jsou ze své podstaty vodotěsné. Ostatní, méně důležité šité švy je nutné zatřít. Nejlépe s McNett SilNetTM  nebo McNett – Seam SureTM 

Technologie švů

Standardně jsou na většině stanů a tarpů používány ke spojení dvou panelů látky přeplátované švy. To jsou poměrně jednoduché švy a na klasické látce i snadno přelepitelné páskou na lepení švů.

Naproti tomu, stany SMD jsou kvůli úspoře váhy designovány odlišně – kombinují prvky vnitřního stanu a tropika do jednoho celku. Výsledkem jsou složitější švy, které spojují tři i více panelů různých látek…kvůli tomu je nemožné použít pásku na přelepení švů a je potřeba zatřít švy manuálně. Ze stejného důvodu je také nemožné zatírat švy zevnitř.

Je to sice v rozporu s tím, co doporučují někteří výrobci, ale SMD doporučuje zatírat švy na všech svých produktech ZVENKU! Pokusy o zatření zevnitř nepovedou k akceptovatelnému výsledku.

V případě Skyscape Scoutu je tropiko z polyesterové tkaniny a určitě si všimnete, že některé švy jsou přelepené. Ty můžete samozřejmě přeskočit. Pro dokonalou nepromokavost ale určitě musíte zatřít všechny ostatní švy!!!

Postup při impregnaci/lepení švů

 1. Postavte a prohlédněte si svůj stan/tarp – stan postavte, vlezte si dovnitř, zkuste si jestli vám vyhovuje. Zkontrolujte jestli je vše ušité tak, jak by mělo a švy jsou OK. Jakmile stan naimpregnujete, už vám ho nevyměníme v případě, že vám nebude vyhovovat…(reklamovat ho kvůli zjevné vadě samozřejmě můžete kdykoliv)
 2. Zatřete švy – většina švů na produktech Six Moon Designs je provedena tak, že stehy (šití) jsou schované uvnitř a chráněné před poškozením a znečištěním. Tyto švy MUSÍTE zatírat zvenčí!!! aplikace zátěru zevnitř šev neutěsní! Pracujte v dobře odvětraném prostoru (ideální je zahrada), odlejte si potřebné množství do menší nádoby (papírový kelímek třeba) a zbytek “lepidla” dobře uzavřete aby nezasychalo. Použijte malý štěteček a naneste tenkou vrstvu lepidla na všechny venkovní švy. U švů kde jsou stehy uvnitř se snažte materiál napnout tak, aby se šev otevřel a lepidlo zateklo do švu a zalepilo šití.
 3. Pokud má váš shelter podlážku ze silnylonu – naneste na ni proužky “lepidla” prostě štetečkem namalujte naředěným silikonem libovolné obrazce– silnylon totiž enormně klouže a tímhle zajistíte, že vám karimatka nebude pořád někam odjiždět.
 4. Nechte dobře zaschnout – nechte lepidlo vytvrdnout nejlépe 8 až 12 hodin po aplikaci. Jakmile lepidlo “vyzraje” bude mít čirý, lehce matný povrch, skoro neviditelný, a bude pružné a odolné. Švy natřené silikonem se můžou zdát lehce lepivé i přesto, že silikon je dokonale zaschlý – to zmizí během prvních pár použití, jak se na extrémně adhezní silikon nalepí jemný prach.
 5. Já osobně doporučuji přetřít všechno ještě jednou po prvních pár použitích, protože vypínáním si všechno sedne, kolem nitek ve švech se při velkém zatížení můžou udělat miniaturní dírky a je dobré to ošetřit.

Zvlášť kolem poutek, suchých zipů, gumiček a podobně si dejte záležet aby lepidlo zateklo všude kam má.

Nenechte se odradit – jakmile se do toho pustíte, zabere to jen hodinku a za ten pocit, že si jste svým vybavením jistí to rozhodně stojí!

Domácí příprava silikonu na lepení švů

Není potřeba se toho bát, je to jednoduché a výsledek bude stejně dobrý, možná i lepší než se zakoupeným prostředkem.

 1. nakupte následující: neutrální sanitární silikon libovolné značky, Lakový benzín (White spirit), malý štětec – osvědčil se mi plochý, šířky 10-15mm

 1. Ve sklenici se šroubovacím víčkem smíchejte silikon a lakový benzín v poměru zhruba 1:2 (silikon/benzín) a dobře rozmíchejte/protřepejte, je to dost důležité. Výsledná konzistence by měla být o něco hustší než třeba olej a bez hrudek. Zkrátka to musí poměrně dobře téct, aby to zateklo do švů a vsáklo do nití, ale nesmí to být moc řídké, aby v tom bylo dost silikonu na utěsnění švu. Lahev s naředěným silikonem protřepávejte zhruba každých 5 minut.Pro tzv.recoating – obnovení impregnace na celé ploše tarpu/stanu použijte ředění 5:1 – 3:1 (pět dílů ředidla,jeden díl silikonu). Lze tím i zvýšit odolnost proti vnitřnímu mlžení.Nanášejte jemným širokým lakovacím štětcem nebo válečkem. Obrázkový návod v agličtině najdete tady

Update : V letošním roce jsme se pro vás rozhodli natočit celý proces zatírání švů!

50 komentářů u "Lepení švů podle Six Moon Designs (SMD) a “recoating” celého tarpu"

 1. Pavel napsal:

  Funguje to i na technickej benzin dnes odzkoušeno díky skvělej nápad jak vrátit život staré plachtě

 2. Jiří Hrabovský napsal:

  Zdravím.
  Bude ten “domácí roztok” použitelný i na stany jiných výrobců? Konkrétně – mám hodně starý stan (10-15 let?) Husky Burton a přes švy začalo zatékat. Je vidět, že plošná impregnace je dobrá, neprosakuje to a kapičky vody se “koulejí” dolů. Ale prostě přes švy to teče.
  Vnější stan je údajně z 185T Polyesteru – viz. http://www.huskycz.cz/stan-outdoor-burton-2-3-sv-zelena?gclid=Cj0KCQjwtMvlBRDmARIsAEoQ8zTcXJrOfzUyVDRcQEEY4NLcSxYj-EPoKfFl6YxsHz_ba8sZfRWiznkaAgY8EALw_wcB#
  Dík za radu.

  1. Ahoj, na stanech z polyesteru to držet nebude. Musíš použít Stormsure Seam Sealer co máme také v e-shopu.

  1. Petr Damajka napsal:

   přesně tak

 3. Doležal Jan napsal:

  Mam stan MSR Hubba Hubba koupeny v roce 2010 a odlepuje se prelepeni svu. Podle mne dostupnych informaci je tropiko z materialu RS – ripstop /40 DX 238T ripstop nylon 6, Durashield /a mne se nedari nikde zjistit, zda je to PU zater nebo silikonizace. A tak stale otalim s opravou – zaterem svu, abych neco nepokazil.
  Nebyl by ste prosim te laskavosti a neporadil mi o jaky materilal se v tomto pripade jedna a cim tedy svy osetrit ?
  Dekuji za radu

  Jan

 4. Jano napsal:

  Ahojte mám nový stan SMD Lunar Solo 2019 potrebujem poradiť čím naimpregnovať švi aby to držalo a bolo všetko OK. Bude na to stačiť doma vyrobené lepidlo podľa vášho návodu? Alebo kupiť Seam Grip? Stan by mal byť zo silikonizovaného poliesteru. Čo sa osvedčilo viac? Vyhovovalo by mi viac lepidlo vyrobené doma, ingrediencie mám. Vďaka za radu od profíkov.
  Jano

  1. Ahoj, na Lunar Solo funguje přesně toto lepidlo v našem návodu, takže nemusíš mít strach 🙂

 5. Jiří Hrabovský napsal:

  Trošku odbočím od tarpů a stanů. Mám pončo Condor Velbloud a to je vyrobeno ze 100% polyamidu a švy mají polyuretanový zátěr. Netušíte, čím by se dal zátěr obnovit? Má holt už svoje roky. Dík za radu.

 6. Martin napsal:

  Výše někdo píše, že na polyesteru to držet nebude, pak zase že na silikonizovaném poliesteru že jo. Tak jak? Bude nebo nebude to držet? A co ripstop nylon?

  1. Na materiálech, které jsou silikonizované to držet bude. Je jedno jestli je to polyester nebo nylon.

 7. Adam napsal:

  Zdravím, koupil jsem si bivakovací pytle https://www.e-armyshop.cz/armyshop/spacaky/povlak-na-spacak-brit-bivy-cover-olive-detail
  a po prvním praní na 30 Stupňů se kompletně rozlepilo podlepení švů. Zeptám se, jaká je dle vás nejúčinnejší varianta opravy? Díky

  1. Dobrý den, zkuste se obrátit na obchod, kde jste produkt zakoupil.

 8. Adam napsal:

  Obchod bohužel nikdy tento problém neřešil, takže neví… proto se ptám zde, o reklamaci žádat nechci, je to moje vina a tak si to chci nějak opravit, našel jsem tuhle diskuzi, tak jsem se chtěl zeptat zda je lepší zátěr nebo nažehlit pásku.. Díky

 9. Dušan napsal:

  Ahoj, bude lepidlo z benzínu a silikonu držet na “TYVEKU” ?

  Díky za odpověď.

  1. Ahoj, zkoušeli jsme a lepidlo se na tyveku odlepí. Možná zkusit třeba SilNet od McNettu.

 10. Dušan napsal:

  Děkuji za odpověď a ještě bych měl jeden dotaz. Když použiji “TYVEK” jako Footprint, je jedno kterou stranou ho položím na zem nebo nápisem nahoru?
  Díky.

  1. Jan Žďánský napsal:

   Fungovat budou z obou stran stejně. Ale logicky mi přijde lepší dávat ho bílou, nepotištěnou stranou nahoru.

 11. Jakub napsal:

  Je nutné stan natírat uvnitř bytu, mám obavy že pak bude vše popatlané, Navíc málo místa na napínání, musel bych to natírat postupně a to by zabralo několik dnů. Raději bych stan postavil na zahradě a pořádně ho napnul a vše v klidu natřel najednou. (Jediné co mě napadá proč by se to nemělo dělat je problém s prachem, pylem a hmyzem nebo přímím sluncem)

  1. Dobrý den, pročítal jsem článek a nikde zmínku o tom, že by se měl tarp zatírat v bytě nevidím. Samozřejmě doporučujeme zatírat ve venkovních, dobře odvětraných prostorech. Zahrada je ideální.

 12. Jakub napsal:

  Nejspíš jsem tak usoudil, podle nějakých fotografií, které už taky nemůžu najít v tomto článku a ani v originál návodu na který odkazujete, tak nevím co mě zmátlo, ale v paměti mi uvízla fotografie jak se stan napíná na stole a někdo v rukavicích zatírá šev ve vnitřních prostorách. V každém případě děkuji za odpověď a děkuji za tento článek.

 13. Tarp napsal:

  Zdravím, stále jsem zmaten:-D,zatírat se má postavený tarp?

  1. Ano, je to tak rozhodně lepší. Je totiž důležité, aby byl tarp dobře vypnutý a lepidlo zateklo do všech švů. Zatírat by se mělo z venkovní strany.

 14. nepromokavost deštníku ve švech napsal:

  Dobrý den, chci potahovat starší velký slunečník kočárkovinou se zátěrem, aby se dal slunečník použít i jako deštník. Prosím, myslíte, že bude lepší na nepromokavost ve švech doma připravený silikon na lepení švů dle Vašeho výše uvedeného postupu nebo nějaký jiný přípravek či lepící nepromokavou pásku? Předem děkuji za odpověď a zdravím Vás Zdenka

  1. Dobrý den, zátěr dle našeho postupu drží pouze na silikonizovaném nylonu. Předpokládám, že “kočárkovina” z nylonu nebude a bude mít pravděpodobně polyuretanový zátěr, proto by bylo vhodné použít přípravek pro polyester s polyuretanovým zátěrem.

 15. Tropiko stanu, svy napsal:

  Ahoj, mam starsi stan malo pouzivany, na tropiku se zacala odlepovat/vydrolovat podlepovaci paska svu. lehce tim prosakuje voda. Rad bych se zeptal co by bylo nejlepsi pro opravu, cim to zatrit. Nize napsano z ceho tropiko je.
  Dekuji za radu.

  Tropiko: Polyesterová RIPSTOP tkanina s polyuretanovými (PU) nepropustnými nátěry a SILIKONOVOU úpravou (Výborná pevnost v tahu i pevnost v dalším trhání, rozměrová stálost a odolnost proti UV záření díky polyesterové tkanině a silikonové upravě).
  Vodní sloupec přes 10 000 mm

  1. Ahoj, úplně jsem z toho popisku nepochopil o jaký materiál, respektive zátěr se jedná. Pokud by ten polyester měl z vrchu silikonovou úpravu, tak by měla fungovat ta naše namíchaná silikonová směs s tím, že by se to zatíralo také zvenku. Stejně tak by na to fungoval MC Net Silicone Tent Sealent…Pokud je z vrchu polyuretan, tak to bude chtít zatřít pomocí McNettu Seam Grip, který je na stany s polyuretanovým zátěrem.

 16. Tropiko stanu, svy napsal:

  Proto se radeji ptam, jsem si nejisty: Polyesterová RIPSTOP tkanina s PU nepropustnými nátěry a silikonovou úpravou
  Jinak je to starsi model stanu Jurek.

  1. No já z toho popisuje taky netuším. Asi bych to zkusil nejdřív zátěrem na polyester s polyuretanovým zátěrem. Třeba jen zkusit zatřít kousek jestli to bude držet.

 17. Jaký typ silikonu napsal:

  Dobrý den,
  chci si zalepit švy na stanu,který jsem od Vás koupil a namíchat si lepidlo podle Vašeho návodu. Nicméně mi není jasná jedna věc. A to ta,zda mohu použít opravdu jakýkoliv neutrální sanitární silikon nebo jen ten bez acetátové složky, protože jsou dva typy. Já předpokládám,že spíše ten bez acetátu. Děkuji za upřesnění. Případně, zda mi na zatření švů u Lunar solo vystačí jedno balení Mcnet sillnetu (28g). Děkuji

  1. Dobrý den, myslím si, že používáme sanitární silikon s acetátovou složkou, ale myslím si, že by to mělo fungovat i s tím bez acetátové složky. Jedno balení McNettu by na Lunar Solo mělo vystačit 🙂

 18. Tropiko stanu, svy napsal:

  Tak dle etikety primo na stanu podlazka je 100% PAD je tam par svu potrebuju zatrit a vnejsi stan je 100% PES. A ted babo rad co cim maznout…

  1. Na tropiko bych v tom případě asi použil McNett Seam Grip na polyester, s tou podlážkou si nejsem moc jistý.

 19. Misak napsal:

  Ahoj, mám otázku ohledně diy zátěru (vaše směs bohužel ztuhla celkem rychle, což se dalo čekat), jako ředidlo je nutné použít jen white spirit nebo je možné ředit i jinými? Koukám na různé druhy a upřímně moc se v tom nevyznám, ale celkem podobné mi připadá ředidlo s označením S6006..ne že by to byl problém sehnat, spíš mě zajímá ta chemická stránka, aby třeba něco jiného nepoškodilo tarp.. nějaká ředidla se nám válí ve sklepě, tak ať vím, s čím vším se dá operovat 🙂 díky za článek! 🙂

  1. Ahoj, prakticky vyzkoušený máme pouze white spirit, takže jestli to bude fungovat s nějakou podobnou látkou nemůžu zaručit. Složení white spiritu vypadá nějak takhle : Uhlovodíky, C9-C12, n-alkany, isoalkany, cyklické, aromáty >98 (2-25 %), toluen, n-hexan, benzen.

 20. Misak napsal:

  Ok, tak to asi nestojí za risk..ten S6006 se používá na ředění třeba i olejových barev, a něco na styl white spiritu se prodává i ve výtvarných potřebách, tak mě napadlo, jestli by to taky šlo..a v mnohem menším balení, což je taky fajn, protože tento konkrétní spirit je jen v těch 700ml, což je zbytečně moc, zas by většina zbyla a co pak s tím žejo, benzín celkem rychle vyprchá..leda byste se ho ujali na míchání vašeho 😀

 21. Lepení švů napsal:

  Ahoj.Děkujeme za článek. Můžeme se zeptat, zda směs neutrální sanitární silikon libovolné značky a lakový benzín (White spirit) je možné použít na lepení švů na ponču z materiálu 100% Polyamid (na jiné cedulce na ponču je 100% Polyester).Děkujeme.M.Makalová

  1. Ahoj, nejzásadnější je, jestli má to pončo nějakou “silikonovou” povrchovou úpravu. Pokud ne, tak to na tom držet nebude. Vyzkoušel bych směs namíchat a štětečkem natřít třeba jen kousíček někde bokem kde to není vidět a uvidíš jestli to bude držet a schnout nebo ne…

 22. 3F UL GEAR LanShan 2 pro - lepení švů napsal:

  Dobrý den, mám stan 3F UL GEAR LanShan 2 pro – je možné využít produkt MC NETT SILICONE na lepení švů? Kontakt případně na zaslání namíchaného produktu (okres Česká Lípa- Mimoň)? Děkuji za zpětnou vazbu.

  1. Dobrý den, abychom byli upřímní. Nechceme se do ničeho podobného pouštět. Neseme zodpovědnost pouze za námi nabízené stany a jejich zatírání, případně jejich servis. Tam jsme si jistí, že to funguje a postup je zcela správný. Zkuste se zeptat přímo výrobce v Číně kde jste stan zakoupil, ať vám poradí jaký přípravek je na zatírání vhodný.

 23. Wewe napsal:

  Vzhledem k tomu že se v tomhle vláknu radilo k různým produktům trochu mi to zavání záští.

 24. Robert napsal:

  Mam stejny a vyrobce uvadi, ze je to double silicon fabric, takze jde zatrit silikonovy pripravek mc nett silicone. Ja zatiral klasickym silokonem redenym lakovym benzinem 1:1

 25. Iva napsal:

  Tyvek je difúzní fólie, pokud se nepletu. Z bílé strany se vlhkost odvádí na potištěnou stranu. Z toho důvodu tu potištěnou dávám na zem a na bílé si ustelu 🙂

 26. papir999 napsal:

  Zdravim. Moje vznikla smes je o dost belejsi nez ta vase. V podstatw jako mleko i hustotou. Je to na skodu?

  1. Dobrý den, pravděpodobně jste nepoužil transparentní silikon. Fungovat by to mělo pravděpodobně stejně, ale ty švy nebudou bezbarvé, takže to bude vidět…

 27. papir999 napsal:

  Máte pravdu špatný silikon a pravdepodobne mi neprodali ani lakový benzin. Takže ani hustota nebyla to prave. Napraveno a správná směs již namíchana. Díky za odpověď

 28. jozinos napsal:

  Dobry den,
  fungovalo by obdobne lepidlo aj na podlepenie svov na Bunde Tilak Evolution?
  Niektore podlepene svy sa mi vekom odlepili. Cize lepidlo by malo priamo drzat na materialy goratex zvnutra bundy. Popripade, viete poradit nieco ine?

  1. Dobrý den, s největší pravděpodobností to fungovat nebude. Tento návod je určený pro silikonizovaný nylon, případně polyester, to není případ membránové bundy. Spíše to bude chtít nažehlit pásky k tomu určené.

 29. Martina Somolová napsal:

  Dobrý den, chci se optat na lepení švů u stanu tropiko Outwell Oakland XL: Outtex® 4000 (75D 100% polyester taffeta) s podlepenými švy.
  Trochu se nám odlepuje páska na švech uvnitř stanu a asi začíná trochu protékat ve švech. Mohu poprosit o radu, čím a jak opravit?

  Moc děkuji.

  1. Dobrý den, pokud je zevnitř polyuretanový zátěr, tak bych to vzal tímto lepidlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *