Magazín

Vánoce jako hlavní sezóna dárkových ponožek mě konečně „dokopaly“ k sepsání tohoto zamyšlení. Jestli ponožky pod stromečkem nesnášíte, ale po rozbalení dárku na vás vykoukl pár nepromokavých (voděvzdorných, voděodolných atd.) membránových ponožek, tak můžete jásat.

Všechno má své limity

 Je to super věc, která dokáže řešit hodně žalostných a nepříjemných situací na treku. Je ovšem potřeba počítat s tím, že jako každý jiný výrobek, mají i nepromokavé ponožky svoje limity a zásady používání. A tomu se chci věnovat.

Ať už vlastníte Dexshelly, Bridgedale nebo SealSkinz, musíte si uvědomit, že to jsou ponožky nepromokavé a né zázračné! Co tím myslím? Zkrátka to, že nastanou situace, kdy se nějaké vlhko do ponožky dostane… Jak to? Zkusme trochu zapátrat a zamyslet se:

Začnu trochu odjinud – úplně každý, kdo shání membránovou bundu v obchodě tvrdí, že aby neprotekla pod ramenními popruhy batohu, musí mít membrána nepromokavost alespoň 20 000 mm vodního sloupce… Nikdo to nikdy nepočítal, ale všichni si to přečetli na internetu a tak to prostě musí být pravda.

Pravda je taková, že i když byste měli 30 kg batoh, který nebude mít bederák a celá hmotnost bude viset jen na ramenou, batoh bude mít ještě ke všemu uzoučké, jen 5cm široké tvrdé popruhy a zatížení se nebude rozkládat na celé rameno, ale jen na 5cm dlouhý úsek přes trapézový sval, tak vytvoříte tlak pouze 60kPa, který odpovídá 6 000 mm vodního sloupce. Takhle těžký batoh a navíc takhle blbě nikdy nikdo nenosí.  Tudíž i 10 000 mm vodního sloupce u bundy bohatě stačí. Pokud bunda proteče, je to kvůli znečištění nebo poškození membrány (dlouhodobým působením potu, nebo stykem s opalovacím krémem a co je ještě horší s repelentem!).

A teď zpátky k ponožkám. Všechny membránové ponožky mají podobnou konstrukci – vnější odolná ponožka, většinou nylonová kvůli dobré mechanické odolnosti. Vnitřní ponožka buď ze syntetického vlákna, které dobře odvádí vlhkost, nebo s příměsí Merina kvůli hřejivosti a odolnosti proti zápachu a mezi těmito vrstvami je ukrytá pružná, nepromokavá a přitom prodyšná membrána.

Převzato z webu www.dexshell-trade.cz

Žádný výrobce nepromok ponožek nenabízí membránu s větším sloupcem než 20 000 mm. Většinou je to 10 000 nebo 15 000 mm. Ale to je úplně jedno. Stačí se totiž podívat na pár vědeckých prací (a nebo zase trochu počítat) a hned uvidíte, že při chůzi 70 kg člověka bez batohu, v dobře tlumené botě úplně běžně vznikají pod palcem i pod patou tlaky 400 až 500kPa , to je 40 000 až 50 000 mm vodního sloupce. S batohem a při běhu je to potom klidně dvakrát tolik!

Převzato z diplomové práce K. Novákové: “Dynamická analýza chůze v běžné sportovní obuvi a v obuvi MBT”

Je jasné, že žádná membrána nemůže tomuto tlaku odolat. A tím jsou limity funkce nepromokavých ponožek jasně dané. Když půjdete dlouhé úseky po kotníky ve vodě, nebo mokrou travou, popřípadě mokrým sněhem a vaše boty budou plné vody, určitě nastane moment, kdy nějakou vodu dovnitř ponožky protlačíte.

Ptáte se jaký význam potom ty ponožky mají? VELKÝ!!! Vody, která do ponožky prosákne je totiž minimum a rychle se ohřeje. Funguje to potom jako neopren, jehož funkci, i když je mokrý, nikdo nezpochybňuje. Tepelný komfort zajišťují stále skvěle.

Ideální situace pro nepromokavé ponožky – když vás na jaře přes noc zasype sníh a do civilizace je to ještě dva dny cesty! AT 2018

Nepromokavé ponožky nejsou zázračné, ani dokonalé a určitě budou i situace, kdy vás trochu potrápí. Ale z možností, které člověk při dlouhodobém pobytu venku (mnohadenní treky v chladných nebo zimních podmínkách) má, je to to nejlepší. Proč?

Jasné výhody

  • Dobře nakrémované (navoskované) kožené pohory mají nulovou prodyšnost, takže v teple se v nich noha paří. I v dokonalých podmínkách se nedá v těžkých tvrdých botách chodit dlouhodobě 40 km denně. V mokrém sněhu, nebo celodenním pochodu v dešti se stejně nakonec namočí a potom schnou dva dny. Když potom přes noc přimrzne, pohory jsou tvrdé jako kámen a krom toho, že se do nich skoro nelze dostat vám ve zmrzlé botě ještě hrozí omrzliny. Není to vůbec to, co člověk na dlouhé výpravě chce.
  • V běžeckých botách se sice dají dělat hromady kilometrů aniž by noha trpěla (nemám problém dělat i v horách 40 až 50km denně) a noha skvěle větrá a nedělají se puchýře. Když ale klesne teplota k nule a je mokro, je to ledové peklo. Pohorky v takových podmínkách alespoň trochu podrží teplo.
  • Neoprenové ponožky sice dokonale ochrání před vodou zvenku, ale nejsou vůbec prodyšné, tak se nedají pohodlně nosit dlouhodobě. Ještě horší je, že jsou obvykle silnější, míň pruží a když je nacpete do bot, vždycky jsou někde shrnuté a tlačí. Na fungování v lodi nebo kolem tábora je to dobré, ale na delší chůzi je to peklo (puchýře, otlaky).
  • Když zkombinujete běžecké boty s nepromokavýma ponožkama, máte to nejlepší z obou variant! Za normálních podmínek můžete v lehkých botách a tenkých ponožkách dělat hromady kilometrů aniž by nohy trpěli a v chladu řešíte krizové situace nepromokavými ponožkami.

CDT 2016 – i když jsme procházeli Coloradem v červnu a přes den bylo vedro, v horách byly ještě hromady sněhu a v noci mrznulo. Nepromokavé ponožky nám mnohokrát zachránily prsty na nohách před omrznutím.

Praxe

Typicky natahuju nepromok ponožky večer po celodenním pochodu v mokru, když se ochlazuje a já potřebuju pochystat spaní. Natáhnu nepromoky, klidně vklouznu zpátky do mokrých bot a v teple pochystám spaní a navařím jídlo. Lezu potom do spacáku s teplýma nohama a mám dobrou šanci strávit noc v teple.

Nepromokavé ponožky budou pochopitelně zvenku mokré, takže je sroluju do ruličky, vymáčknu vodu – nikdy je neždímám kroucením, protože by se membrána poškodila – a zazipnu je do malého ziplok sáčku a hodím dovnitř do spacáku. Když přes noc přimrzne a ráno jsou boty zmrzlé na kost, tak vytáhnu ze spacáku vyhřáté nepromok ponožky, vklouznu do bot a bez rizika omrzlin můžu i ve zmrzlých botách pokračovat dál. Když se udělá tepleji, přezuju se zpátky do obyčejných ponožek a nepromoky si suším na batohu. Budou připravené na další použití a budou dýl sloužit, než když v nich budu trávit celé dny. Každá membrána má omezenou životnost. Ta v ponožkách je docela silná a pružná, ale stejně není nesmrtelná.

Aby vám nepromokavé ponožky dobře sloužily a dlouho vydržely:

  • Hlídejte abyste neměli v botě nic ostrého – ihned vysypávejte kamínky a všechno co by mohlo membránu poškodit.
  • Ponožky nikdy neždímejte kroucením!!! Jen srolovat a vymáčknout (i otočené naruby).
  • Nepoužívejte je bez bot – nikdy nevíte, co si našlápnete.
  • Při sušení sušit zvenku i otočené naruby, jinak zůstanou zevnitř vlhké a můžou zplesnivět.
  • Počítejte s tím, že nepromokavé ponožky jsou vždycky silnější než obyčejná ponožka a když je narvete do těsné boty, bude to nepohodlné a v místě největšího tlaku ponožku časem poškodíte
  • Pokud nejsou zrovna šílené podmínky, snažte se je nenosit. Ponožky obecně dostávají hrozný záhul a téměř žádné na treku nevydrží víc jak 500 až 1000 km. Čím tenčí ponožka, tím pochopitelně nižší životnost.

A jakou značku zvolit? Podle našich zkušeností není mezi značkami ve funkci zásadní rozdíl. Všechny jsou dobře udělané a mají ploché švy. Ale každá značka je docela charakteristická:

Dexshell – rozhodně nejměkčí a nejpříjemnější na nošení. Obrovský výběr variant. Ty tenoučké mají nižší životnost.

Bridgedale – celkově silnější, tužší ale mají dobrou životnost.

SealSkinz – jsou o něco větší, volnější. Opět trochu tužší.

Některé modely mají silikonové proužky/těsnění v horním lemu, takže do nich tak snadno nezateče zvrchu. U ostatních se nesmíte divit, že při chůzi v dešti v kraťasech, nebo při brodění vody po kolena máte mokro v ponožkách, ale to snad dojde každému:-)

Mnoho komfortních kilometrů s batohem na zádech nejen v roce 2020 vám přeje tým NALEHKO.

22 komentářů u "Nepromokavé ponožky – zázrak nebo podvod?"

  1. Miroslav napsal:

    Zajímavě napsané, díky za typy.

  2. Petr napsal:

    Je zřejmě nutné volit k nepromokavým ponožkám správnou botu.
    Jel jsem 1000 miles 2018 s bikerskými nepromokavými ponožkami SealSkinz, a měl jsem poměrně dost těsné a relativně tuhé tretry. Po několika hodinách v dešti, když u byly boty skrznaskrz mokré, jsem v nich ještě přebrodil řeku, a za ní přezul merino ponožky za SealSkinz. Díky tomu, že jsou z principu silnější, bylo v botě ještě těsněji, takže tlak při šlapání byl zřejmě příliš velký a to díky šlapání na kole z více směrů. Poměrně rychle byly ponožky durch mokré, byť voda vyloženě necirkulovala a bylo v nich tepleji.
    Při použití takovýchto ponožek je zkrátka zcela zásadní je kombinovat s vhodnou botou tak, aby tlak na ponožku byl co nejmenší, jinak téměř postrádají smysl, respektive nefungují o nic lépe, než třeba neoprenový návlek, pod který voda v celodenním dešti navzlíná, ale alespoň trochu hřeje.

  3. DavidW napsal:

    Ahoj, díky za hodně užitečné rady, jak nosit nepromok ponožky. Už jsem teda ždímal, tak snad jsem nenapáchal velkou škodu… Ještě se chci zeptat: nosíte pod nepromok ponožkama ještě klasické (třeba tenčí) ponožky a nebo nepromok ponožky jdou přímo na nohu?

    1. Ahoj, pod nima už většinou nic nenosíme. Hodně se to odvíjí od daného modelu, když je dostatečně teplý, tak už nemá smysl pod tím něco mít. Ale samozřejmě pokud má člověk jen ty slabé Ultra Thiny, tak se to s nějakou merino ponožkou kombinovat dá.

  4. tomas lehocky napsal:

    Dobry clanok. Pridam vlastnu skusenost:
    Mam ponosky Dexshel, vyzsi model stredna hrubka. V lete ich pouzivam tak ako pisete – lahkym trailovim botam. U mna nasli uplatnenie aj v zime v kombinacii s tvrdimi alpinistickimi botami. Casto sa stava ze ked pecie na horach slnko sneh je velmi mokry. Ked sa hybem v takomto snehu v stenach a sedlach tak boty proste prepustia vlhkost. Podvecer je to potom samozrejme peklo lebo po zapade slnka zacne mrznut a hrozia omrzliny. Ked sa mi to stane tak na podvecer hned menim ponozky za membranove a potom idem kopat bivak. Na noc ich davam do spacaku. Pouzivam ich spolu s tenuckimi merino ponozkami, ktore si davam pod ne. Je to velmi prijemne. Nepremokave ponozky nosim na kazdu viacdnovu akciu v lete aj v zime

  5. Pavel Macháček napsal:

    Vyzkoušel jsem několik typů Dexshell a SealSkinz . Na jedno či dvoudenní záležitosti super, na delší za mě s velkým otazníkem. Jezdím hlavně ultra bikepacking závody, ideálně od 800 km více. A na nich jsou nepromoky úplně nahouby. Jak bylo v článku popsáno, stejně dříve nebo později zvlhnou, spíše tedy jsou např. po přebrodění řeky či potoka, případně po několikahodinovém tlačení bahnem durch a to ikdyž je nahoře oblepíte tapepáskou. No a potom na noze neuschnou ani za několik dní. Sušit je, na to fakt nemám čas, ale ikdyby tak to jsou pořád pořádné gramy navíc.
    Za mě jsou do chladu i vlhka nejlepší merino ponožky kombinované s neoprénovými návleky (pozor stačí jen verze na špičky bot, kde chrání proti větru). Když přejde armagedon nebo vyjedu z vlhka, ponožky přezuju. Bota i ponožky za půl dne uschne za jízdy/chůze a tradá na další třítisicovku (Colorado).
    Nepromoky na chůzy asi jo, ale opravdu jen tomu, kdo s tím umí pracovat a má na sušení čas. Na bikepacking závodu bych raději v mokrých vydržel do večera a do spacáku navlékl suché. Ráno (nejčastěji pořád ještě za tmy) při výjezdu to volím podle počasí. Za sucha pokračuji v teplých spacích a v průběhu dne je na noze prohodím. Když to vypadá na mokro, tak bohužel znovu do mokrého a schnout cestou. Když mrzne, je to velký problém, ale s těmi neoprénami na špičce bot se to vždycky dá nějak zvládnout. Ještě podotýkám, že v rámci váhy vozím max 3 páry ponožek pro teploty -5 až +45 stupňů.

  6. Jirina napsal:

    Jak pise kolega nade mnou, “na jedno či dvoudenní záležitosti super”, ale u vicedenniho marastu porad moc nechapu, jak s nimi vhodne pracovat. Po celodenni prochazce v desti jsou vecer durch mokre. Z venku od vody, uvnitr od potu+toho, co se tam natlaci z venku. Pokud je chladno a vlhko, prakticky neususitelne (uz jen tim, ze se musi susit “nadvakrat”).
    Muzete mi tedy nekdo, prosim, vysvetlit, jak s nimi zachazet pri situaci, kdy mam 2 pary, tyden prsi nebo je vlhko a zima a mam jen tarp? Z meho pohledu a zkusenosti vim, ze za 2 dny by z nich byla jen nepouzitelna, vodou nacucana vaha v batohu.
    Pokud neni zima, taky se je snazim davat na nohu az vecer, kdyz uz se nehybu a diky za dalsi tipy. Je ale jeste nejaky figl na jejich suseni ve spatnych podminkach?
    Diky

    1. Ahoj, jakmile je vysoká vlhkost a zima, tak horko těžko usušíš prakticky cokoliv. Je to fyzika a tu prostě neobejdeš. Podstatné je ale to, že i po takové, několikadenní akci “ve vodě” je furt komfortnější jít v nepromokavých, už tedy rozmočených ponožkách, které tvoji nohu budou držet pocitově aspoň trochu v komfortu, než jít ve vlněných, durch prochcaných ponožkách v kterých budeš klepat kosu.

  7. Jirina napsal:

    …jasne, fyziku neobejdu. Myslel jsem nejakou vychytavku, ktera mi unika, jako treba s tim ziplok sackem/ponozkou/spacakem – ale tohle reseni teplych ponozek pro chladne rana se mi libi.
    Jinak, jak rikas, v techto podminkach jsou i mokre nepromoky lepsi varianta nez bavlnene.

  8. Barefoot a Cruz napsal:

    Super clanek! Diky. Nosim vegan barefooty a v zime holt vsechny promoknou, takze nepromokave ponozky jsou k nezaplaceni. Mam tri male deticky, ktere chteji do snehu a sankovat a na hory, a ja se nemusim trapit v tezkych a tuhych pohorkach, takze za me skvele. Mam ponozky Cruz a jsem spokojena, zvlhnou po cca dvouhodinovem brodeni ve snehu. Je fajn mit aspon dvoje.

  9. Zuzana napsal:

    Zdravím!

    Jak je to, prosím, s údržbou? Dají se ponožky i vyprat?

    1. Dobrý den, ano, dají. Buď normálně v pračce na šetrný program a pak nechat volně uschnout z obou stran. Nebo pro delší životnost prát v ruce, ale hlavně neždímat kroucením!

  10. Jakub Pilař napsal:

    Dobrý den,
    co se týče praní, musí se prát s nějakým speciální přípravkem nebo stačí prášek/gel na sportovní oblečení? Děkuji

    1. Dobrý den, žádný extra přípravek to nevyžaduje. Prát v prášcích bez změkčovadel a bez aviváže.

  11. Marie napsal:

    Mohly by se tyto ponožky použít do fotbalových kopaček při hře v dešti?

    1. Dobrý den, mohly, ale z hlediska životnosti ponožky to určitě nebude vhodné použití.

  12. Jirka napsal:

    Dobrý den, jsem dalkoplaz a občas dám i stovku, moje boty už pomalu dosluhují, jsou s membránou Gore-Tex a i když byla silná ranní rosa, nohy byly v suchu, teď bych rád zkusil boty inov 8 rocfly 350, ty jsou bez membrány a pokud narazím na ranní rosu, nebo déšť je jasné, že boty i nohy budou nejspíše mokré, boty prý za dobrých podmínek i za chůze uschnou, mám dotaz, bylo by vhodné na takovou část etapy obléct nepromokavé ponožky a po vyschnutí boty, přejít na obyč ponožky?
    Pokud budou stejné podmínky, vyschne mi bota za chůze dříve s normální nebo nepromokavou ponožkou na noze ?
    Předem děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, přemýšlíte správně. Tohle je jedna ze situací kdy právě nepromokavé ponožky nasazujeme. Chladné ráno, projdete loukou a hned jsou boty promočené. Nasadíte nepromok. ponožky a jste v suchu. Pak když rosa opadne, začne být teplo, tak přehodíte na normální ponožky a boty v klidu proschnou. Případně kdyby byly hodně mokré, půjdete třeba ještě pár hodin v nepromokách…

  13. Marta napsal:

    Dobrý den. Šly by nepromokavé ponožky vyzkoušet (přes jiné tenké ponožky) ? Mám silná lýtka a vysoký nárt a mívám s ponožkovým lemem problém. Děkuji.

    1. Dobrý den, určitě to půjde.

  14. Martina napsal:

    Dobrý den,chci se zeptat ohledně nepromokavých ponožek v kombinaci se Skinners. Začala jsem je nosit nedávno a už se mi nechce zpátky do bot 🙂 Je dobrý nápad si do Skinners koupit nepromokavé ponožky, pomůže to trochu od vlhkých nohou v současném počasí při chůzi v přírodě,nebo jak jsem četla,že při velkém tlaku na ponožku membrána stejně pouští vodu ? A jaký vliv k tomu má ještě váha nositele ? :)) Díky M.

    1. Dobrý den, určitě to bude do mokra lepší varianta než bez ponožky. Nějakou vlhkost protlačíte membránou vždy, ale jde především o tepelný a pocitový komfort. Zkušenost s kombinací skinners + nepromokavé ponožky vyloženě nemáme, ale fungovat by to mělo. Nesmíte ale nepromokavou ponožku mechanicky poškodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *