Magazín

01.08.14 1 komentářů

Pozitivní spirála hmotnosti

Dnes budeme mluvit o jednom z nejzajímavějších konceptů, který vysvětluje proč ultralehké vybavení funguje tak dobře. Nepochopení tohoto konceptu vede k nekonečným diskuzím ,kdy lidé nemohou uvěřit, že můžete na treku fungovat dobře i s UL vybavením. Abyste lépe pochopili souvislosti, uvedeme si jednotlivé faktory, které se vzájemně ovlivňují.

RYCHLOST

Je jedno jestli jdete na procházku do Polabí nebo plánujete přechod Alp. Váha batohu vždy ovlivní vaší rychlost. Nebudeme řešit biomechaniku, stačí když si uvědomíte, že s lehčím batohem se jde rychleji. Představte si, že jdete na nějaký výlet s 15kg batohem nebo bez batohu,výsledek vás asi nepřekvapí. Pro názornost si uvedeme tabulku za jak dlouho urazíte 25km při určité rychlosti.

  rychlost v km / h    1    2    3    4   5    6
  Hodiny ke zdolání trasy 25km  25  12.5 8.33 6.25    5 4.17

 

Z toho je jasné, že s lehčím batohem jdete rychleji a strávíte na cestě méně času.

I při normální chůzi 3-5km/h  téměř po rovině může být rozdíl mezi chůzí s lehkým batohem a natěžko klidně 1-2h.

VODA

Litr vody váží 1kg a na treku se bez vody neobejdete. Je potřeba dostatečně pít jinak vás dehydratace zpomalí, případně i ohrozí na zdraví nebo životě. A teď kolik vody budete potřebovat na zmíněných 25km při určité rychlosti chůze, pokud třeba v létě budete pít 0,5l za hodinu, abyste byli řádně zavodnění?

 

  rychlost v km/h      1     2     3     4     5     6
  Litrů vody na 25km   12.5   6.25   4.17  3.125    2.5  2.083

 

Čím rychleji jdete, tím méně musíte nosit vody s sebou. Zde je důležité uvědomit si souvislost s váhou batohu. Snížím váhu batohu=jdu rychleji=můžu nést méně vody.

Ultralight je i o tom, že víc přemýšlím, jak věci dělat správně a líp plánuju. Nespoléhám se na to, že hromady vybavení můj případný problém nějak vyřeší. Pokud to jde, snažte se podle mapy každé ráno naplánovat kde naberete vodu, abyste jí nemuseli nosit zbytečně s sebou. I tak to znamená, že pokud jdete rychleji, můžete si nést méně vody k dalšímu vodnímu zdroji.

Jídlo

Co se týče jídla musíte si uvědomit svůj cíl – buď vám moc nezáleží na trase a hlavně chcete strávit venku určitý počet dnů, nebo chcete přejít konkrétní trasu. My se budeme bavit o konkrétní trase, např. skotské West highland Way , která měří přibližně 150km. Nemá cenu se na jídle šidit – zaprvé to dokáže otrávit trek, zadruhé můžete na delší trase nezdravě zhubnout a přijít o svalovou hmotu. Uvedeme si tabulku s hmotností jídla při spotřebě 800g na den a ušlou vzdáleností.

  km zdolané za den   15   20   25   30   35   40
  Jídlo  8kg  6kg  4.8kg  4kg  3.43kg  3kg
  Dny na cestě  10   7.5     6    5   4.29 3.75
Krásně vidíte souvislost mezi rychlostí a váhou potravin které musíte nést.

Díky lehčímu vybavení jste rychlejší, což znamená, že ujdete denně větší vzdálenost. To znamená, že můžete nosit méně vody a jídla. Takže jste rychleji v cíli a tak pořád dokola.

Když si tohle všechno zkombinujete, uvědomíte si pozitivní spirálu snižování hmotnosti.

Vyplývají z toho ještě další věci:

a) dobré plánování = nižší hmotnost, ať už se to týká vodních zdrojů nebo občerstvení po cestě (otevřené obchody, chaty a hospody atd.) 

b) menší možnost úrazu z přetížení (natažený sval, vyvrknutý kotník, bolavá kolena a záda)

c) když  jste rychlejší, můžete se pustit do treků, na které nebyla dovolená, nebo na které jste si předtím netroufnuli

Užívejte si výlety nalehko!

-deu-

Volně převzato z fastpacking.de

Jeden komentář u "Pozitivní spirála hmotnosti"

  1. Jozef Vančo napsal:

    Tak s uvedenými tabuľkový mi hodnotami pri spotrebe jedla a vody veľmi nesúhlasím. Aj rýchlosť je pre telo záťaž, čiže ak idem rýchlejšie ako 3,5km/h, spálim aj viac energie za konkrétny čas, prekročí hranicu potenia a efekt úspory sa mierne začína strácať. Plus počasie, ak je 30° a ide sa po rozpálenej asfaltke, má význam pridávať na rýchlosti, ale ak som v lese, snažím sa držať optimum chladenia organizmu vlastným pohybom s minimálnou námahou, čo mi dovolí povedzme i o hodinu viac pochodovat v daný deň ako bol základný plán. Ak to zopakujem 30x, skráti sa mi celkový čas aj o niekoľko dní.
    A nie je pravda, že treba pravideľne piť až také množstvá tekutín. Trénovaný turista zvládne s 1L vody v batohu celý deň, bez následkov, avšak nie každý deň treku. Dá logiku, že musí dopĺňať H2O i minerály. Ak ale kráča podľa pravidlá Tak rýchlo s málom potu, nemusí sa obávať kolabsu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *