POZOR!!! Pražská prodejna bude v pátek 15.2. otevřená pouze do 15h. Omlouváme se a děkujeme za pochopení, tým NALEHKO.

Naše promítání z AT 2018, CDT 2016 a Vaškova Via Dinarica trailu 2018 - aktuální seznam termínů a míst naleznete tady.

Pozitivní spirála hmotnosti

                                                                                      Ultralight vs tradiční turista 

Dnes budeme mluvit o jednom z nejzajímavějších konceptů,který vysvětluje proč ultralehké vybavení funguje tak dobře. Nepochopení tohoto konceptu vede k nekonečným  diskuzím ,kdy lidé nemohou uvěřit,že můžete  na treku fungovat dobře i s UL vybavením.Abyste lépe pochopili souvislosti,uvedeme si jednotlivé faktory které se vzájemně ovlivňují.

RYCHLOST

Je jedno jestli jdete na procházku do Polabí nebo plánujete přechod Alp,váha batohu vždy ovlivní vaší rychlost.Nebudeme řešit biomechaniku,stačí když si uvědomíte že s lehčím batohem se jde rychleji.Představte si,že jdete na nějaký výlet s 15kg batohem nebo bez batohu,výsledek vás asi nepřekvapí.Pro názornost si uvedeme tabulku za jak dlouho urazíte 25km při určité rychlosti.

km / h 1 2 3 4 5 6
Hodiny na silnici 25 12.5 8.33 6.25 5 4.17

Z toho vyplývá že s lehčím batohem jdete rychleji a strávíte na cestě méně času.

I při normální chůzi 3-5kmh může být rozdíl klidně 1-2h.

VODA

Litr vody váží 1kg a na treku se bez vody neobejdete.Je potřeba se řádně zavodňovat jinak vás dehydratace zpomalí,případně i ohrozí na zdraví nebo životě.A teď kolik vody budete potřebovat na zmíněných 25km při určité rychlosti chůze,pokud budete pít 0,75l za hodinu abyste byli řádně zavodnění?

km / h 1 2 3 4 5 6
Litrů vody 18.75 9.38 6.25 4.69 3.75 3.13

Čím rychleji jdete,tím méně musíte nosit vody s sebou.Zde je důležité uvědomit si souvislost s váhou batohu.Snížím váhu batohu=jdu rychleji=můžu nést méně vody.

Pokud to jde,snažte se podle mapy naplánovat kde naberete vodu,abyste jí nemuseli nosit zbytečně s sebou,i tak  to znamená že pokud jdete rychleji,můžete si nést méně vody k dalšímu vodnímu zdroji.

Jídlo

Co se týče jídla musíte si uvědomit cíl - buď chcete strávit venku určitý počet dnů nebo chcete přejít konkrétní trasu.My se budeme bavit o trase,např. West highland Way,která měří přibližně 150km.Uvedeme si tabulku s hmotností jídla při spotřebě 800g na den a ušlou vzdáleností.

km za den 15 20 25 30 35 40
Jídlo 8 kg 6kg 4,8 kg 4kg 3,43 kg 3kg
Dny na cestě 10 7.5 6 5 4.29 3.75
 
Krásně vidíte souvislost mezi rychlostí a váhou potravin které musíte nést.
 

Díky lehčímu vybavení  jste rychlejší,což znamená,že ujdete větší vzdálenost.To znamená,že můžete nosit méně vody a jídla. Takže jste rychleji v cíli a tak pořád dokola.

Když si tohle všechno zkombinujete,uvědomíte si pozitivní spirálu snižování hmotnosti.

Vyplývají z toho ještě dvě věci:

a)dobré plánování=nižší hmotnost,ať už se to týká vodních zdrojů nebo občerstvení po cestě(otevřené obchody,chaty a hospody atd.)

b) menší možnost úrazu z přetížení(natažený sval,vyvrknutý kotník,bolavá kolena a záda)

Užívejte si výlety nalehko!

-deu-

Volně převzato z fastpacking.de

 

základní položky: 

Komentáře

Nemlaťte mě, ale vypadá to nehezky - škoda takhle zbytečně prznit článek.

Omlouvám se,ale tohle mi uniklo,ono vkládat článek v drupalu není žádný med a formátování se rozhází jak chce,takže jsem se to pokusil přeformátovat,snad je to takhle lepší.Díky Tomáš

čajík deu, mužeš prosím napsat nějaký článek o jídle (co jíš)? 800g na den to je asi málo pestré a Mountain House apod. se celkem přejí. Jaký je nejlepší poměr kalorii vs váha vs pestrost? po dvou dnech venku, mam averzi k sladkostem (cukru) a zeleninový absťák. zkoušel jsem několik receptu backpackinglight.com, ale váha je kolem kila na den, vše je o vaření v cozy.Díky Chory

Tady ti bude muset odpovědět spíš Petr,já na dlouhé treky nejezdím,možná až prcek povyroste a na vyváření moc nejsem ani doma.Jinak Travel Lunch se mě za týden k večeři nepřejí,chce to vybrat různá jídla a jinak baštím ke snídani oříškové muesli s brusinkami a podobné varianty,přes den různé sladkosti jako čokoláda,sušenky,snickers a pod.,k tomu trailmix(mix ořechů,rozinky,brusinky a chipsy - když nedávám chipsy ořechy trochu přisolím),a když je chuť tak klobásku,parmazán a pod. k obědu.Tom

Nechci tak úplně rýpat, ale ta tabulka spotřeby vody je vcelku úsměvná, nevím jak vy, ale já když někde jsem tak strávim chůzí tak deset hodin ze dne. Při představě že bych během toho vypil 7,5 litrů vody... Chudáci ledviny. Obvykle během dne vypiju tak dva, maximálně tři litry+vodu v jídle.

No třeba já piju opravdu hodně, pokud je dostatek zdrojů a teplo. Ale nemyslím si, že to jde všechno přes ledviny. Podle mne toho člověk většinu spíš vypotí.

Pokud nepodavas extremni vykon - relativne vuci tvemu fyzickemu stavu, nejsi "extra potivy" typ, neni prilis vedro nebo zima a rano a vecer k tomu po alespon 1 litru jeste pridas, je tvuj prijem vody dostatecny. Tabulka je jinak naprosto presna. Prumerne lidske telo dokaze zpracovat a vyuzit 800ml vody za hodinu (a celkove 8-12l za den), cokoliv nad to uz telo jen pretezuje a v extremnejsim pripade konci hypoanetremii. Kolik vody je potreba zalezi na vnejsi teplote, intenzite aktivity v kombinaci s individualnim stavem tela. Bezne se na akcich snazim do sebe tohle mnozstvi vody dostat + rano a vecer po 1l, pokud se nedari nastupuje nejaka mira dehydratace. Nicmene to je pro predstavu napriklad pri: prumernych 4,5-9km/h (zima vs. leto), 10h+ cisteho casu v pohybu, teren aka nizke tatry, 6-16kg komplet naklad, 5000+kcal denne, silne poceni...

Letos v červnu jsme byli na kolech na Korsice. Dělali jsme pěší trek na Monte Cinto a v tom vedru jsem vypil devět litrů vody. Sám jsem tomu nechtěl věřit. Necítil jsem žádné problémy s přebytkem vody, na malou jsem skoro nešel. Vše šlo kůží ven. Ale podotýkám, že patřím k lidem, kteří se potí i v kanceláři skoro bez pohybu. Míra