fbpx

Magazín

Nepromokavá bunda představuje vybavení, které budete mít v batohu při většině výprav, ať už se jedná o tisíce kilometrů dlouhý trek v USA nebo víkendový výlet v České republice. Výběru nepromokavé bundy se proto vyplatí věnovat zvýšenou pozornost a jelikož víme, že vyznat se ve všech parametrech nepromokavých bund nemusí být úplně jednoduché, rozhodli jsme se v NALEHKO připravit stručného průvodce. Ten by měl vysvětlit základní pojmy spojené s nepromokavými bundami a zároveň pomoci při výběru toho správného kusu např. podle typu aktivity, při které budete bundu používat.

Základními pojmy u nepromokavých bund jsou nepromokavost, prodyšnost a odolnost.

Velmi zjednodušený průvodce výběrem vhodné bundy…

Nepromokavost

Nepromokavost je určující vlastnost nepromokavé bundy. Pokud hledáte bundu do deště, bundu která „vydrží déšť“ nebo bundu která „neproteče“, pokaždé budete hledat mezi nepromokavými bundami. To jsou totiž přesně ty bundy, jejichž hlavním úkolem je ochrana před nepříznivými vnějšími podmínkami tzn. ochrana před deštěm, sněhem, popřípadě větrem. Ve chvíli kdy neprší, nesněží nebo nefouká jsou tyto bundy většinou schovány v batohu. Když se však začne rapidně zhoršovat počasí a na obzoru se objeví těžké olověné mraky plné vody, přichází ta pravá chvíle pro nepromokavou bundu.

Nepromokavost bundy resp. tkaniny, z níž je ušita, je zajištěna dvěma způsoby – membránou či zátěrem.

Membrána

Membrána je nejčastější a nejlepší způsob jak zajistit nepromokavost bundy, díky čemuž jsou nepromokavé bundy často známé též jako membránové bundy. Svým složením a způsobem výroby se jednotlivé membránové technologie liší, nicméně ústřední role membrány je všude stejná. Membrána je tenký povlak, který se laminuje na vnitřní stranu vnější tkaniny bundy a který zajišťuje, že voda neproniká skrz tkaninu dovnitř. Tento povlak je extrémně tenký a u bund v naší nabídce dosahuje tloušťky mezi 7 a 30 mikrometry.  Pro srovnání se hodí uvést, že lidský vlas má tloušťku 100 mikrometrů. V naší nabídce máme  bundy využívající membrány GORE-TEX®, Pertex Shield® a Proflex™.

Zátěr

Zátěr je jednodušší  způsob, jak dosáhnout nepromokavosti tkaniny. V podstatě se jedná o nanášení tekuté, většinou polyuretanové, vrstvy na vnitřní stranu vnější tkaniny. Je to jako kdybyste malovali malířským válečkem stěny obýváku. Po zaschnutí je možné nanášet další a další vrstvy zátěru, které činí tkaninu více nepromokavou. S přibývajícími vrstvami zátěru bohužel rapidně klesá prodyšnost, a proto zátěr představuje spíše levnější a méně výkonnou verzi nepromokavých tkanin. Kvůli této skutečnosti se v naší nabídce vyskytuje zátěr jenom sporadicky.

Měření nepromokavosti

Standardně se nepromokavost měří tím, že se vodou vytváří tlak na povrch tkaniny a následně se měří, při které hodnotě začne voda prosakovat skrz. Představte si vysoký, otevřený válec, postavený na tkaninu, do kterého je pomalu přilévána voda. S rostoucím množstvím vody roste i tlak vyvíjený na tkaninu a v určitém momentu voda prosákne. To je chvíle kdy se změří výška vody ve válci a výsledná hodnota představuje číselné vyjádření míry nepromokavosti tkaniny tzv. vodní sloupec. Za nepromokavou se podle norem považuje již tkanina s vodním sloupcem 1500 mm. Takový vodní sloupec vydrží pouze lehký déšť a to pouze po velmi omezenou dobu. Proto mají bundy v sortimentu NALEHKO minimální hodnotu 10 000 mm a maximální 28 000 mm, přičemž i minimální hodnota již vydrží přibližně tři až čtyři hodiny deště.

Vodní sloupec se samozřejmě měří v laboratorních podmínkách, kdy na tkaninu působí pouze tlak samotné vody. Při běžném použití v terénu působí nicméně i další činitelé, kteří tlak zvyšují a ovlivňují následný výkon membrány. Většinou se jedná o tlak způsobený popruhy batohu, lezeckým úvazkem, přeplněnými kapsami nebo i jednoduše sezením či klečením. Pro ilustraci – pod 30 kilovým batohem vzniká v místě ramenních popruhů tlak o výši vodního sloupce cca 6000 mm. Proto je to nejčastěji v místech pod zvýšeným tlakem, kudy se voda dostává skrz tkaninu jako první.  Vyšší hodnoty vodního sloupce zaručí větší ochranu před proniknutím vody, zároveň ale bývají často méně prodyšné.

Konstrukce nepromokavých tkanin

Nepromokavé tkaniny, ať už se jedná o membrány nebo zátěry, se podle vrstev laminátů dělí na tři typy. Ty se liší svými vlastnostmi i způsobem použití.

Dvouvrstvé membrány (2L)

Dvouvrstvé membrány mají pouze membránu nalaminovanou na vnitřní stranu vnější tkaniny. Ta již poté není přikryta žádnou další tkaninou. Proti oděru může být chráněna nylonovou síťkou nebo speciální otěruvzdornou úpravou jako např. u membrán GORE-TEX® PACLITE Plus. Taková membrána bývá velmi lehká a vysoce prodyšná, nicméně bude mít nižší odolnost. Dvouvrstvé membrány využívá v naší nabídce ultralehké nepromokavé oblečení značky OMM nebo modely s již zmíněnou membránou GORE-TEX® PACLITE Plus – Rab Meridian a Rab Zenith.

Lehká, ale velmi dobře technicky vybavená bunda Rab Zenith

Dvou a půl vrstvé membrány (2,5 L)

Stejně jako u dvouvrstvých membrán je i zde membrána nalaminována na vnitřní stranu vnější tkaniny. Zevnitř je však navíc chráněna potiskem nebo lehkým polyuretanovým zátěrem. Dvou a půl vrstvá membrána má tak vyšší odolnost než dvouvrstvá membrána, přičemž stále zůstává lehká a dobře sbalitelná. Kvůli ochrannému potisku membrány bývá ale o něco méně prodyšná. V našem sortimentu využívá tuto konstrukci většina bund značky Rab z materiálu Pertex Shield®.

Vynikající bundy v poměru cena/výkon jsou jednoznačně modely Downpour Plus/Alpine, nebo nově Downpour Eco v provedení z recyklovaného polyesteru minimalizující dopad na životní prostředí.

Třívrstvé membrány (3L)

U třívrstvých membrán je membrána opět nalaminována na vnitřní stranu vnější tkaniny, ale jako ochrana membrány je zde nalaminována další tkanina, která tvoří vnitřní, třetí, vrstvu. Třívrstvé  membrány bývají zpravidla o něco těžší, jsou ale nejodolnější a zároveň se pyšní velmi vysokou prodyšností. V naší nabídce naleznete třívrstvé membrány u modelů Kinetic 2.0, Kinetic Alpine 2.0 či Rab Firewalll.

Unikátní vlastnosti 3-vrstvého materiálu Proflex

Nově máme také v nabídce 3 vrstvou nepromokavou bundu Etalon z naší produkce. Při navrhování jsme uplatnili všechny naše dlouholeté zkušenosti s vybavením na dlouhých trecích.

Celá bunda je kompletně navržena u nás v NALEHKO a měla by být vzorem jak má vypadat ultralight bunda. Výroba probíhá na Slovensku.

I když je pro nás nízká hmotnost vždy prioritou, tak při určitých dobrodružstvích s ultralightem příliš nepochodíš a je potřeba nasadit těžší kalibr. Proto jsme do nabídky zařadili jeden z nejbytelnějších kousků z nabídky Rabu.

Bunda Rab Muztag GTX je určena pro všechny alpinisty, kteří hledají špičkový, technický kousek do těch nejnáročnějších podmínek.

Svým způsobem se jedná o protipól právě k našemu ultralight Etalonu.

Rab Muztag

Novinkou v nabídce je další kousek z ekologické série Rabu. Bunda Rab Arc Eco je první třívrstvou bundou vyrobenou pouze z recyklovaného polysteru.

100% recyklovaná bunda Rab Arc Eco

Prodyšnost

Pokud mluvíme o tom, jak je bunda prodyšná nebo jak hodně „dýchá“, odkazujeme tím na schopnost tkaniny propustit vodní páry. U neprodyšných tkanin dojde i při velmi lehkých aktivitách k rychlému přehřívání. Na přehřátí tělo reaguje potem. Jelikož vodní páry nemají možnost uniknout ven, hromadí se uvnitř bundy v podobě vlhkosti. To může vyústit v dramatický pokles tělesné teploty, jelikož nahromaděná vlhkost slouží jako tepelný vodič a odvádí teplo od těla skoro pětadvacetkrát rychleji než suché oblečení. Tato situace může mít v extrémních případech za následek dehydrataci nebo i podchlazení.  Abychom se takové situaci vyhnuli, je dobré věnovat pozornost prodyšnosti membrán. Ta bývá zpravidla řešena dvěma způsoby – porézní technologií a hydrofilní technologií.

Porézní  membrány

Porézní membrány využívají miliony mikroskopických pórů, které jsou dost velké, aby propustily vodní páry pryč od těla. Nepromokavost membrány je dána obrovským povrchovým napětím materiálu membrány, které nedovolí vniknout do pórů ani nejmenším kapičkám vody. Porézní membrány fungují okamžitě. Jakmile se z těla začne dostávat sebemenší množství vodní páry, porézní membrána je ihned odvede ven. Nevýhodou může být, že porézní membrána bude mít problém odvést od těla tekutinu v kapalné formě (např. při rychlém zpocení při extrémní  zátěži), jelikož póry nejsou dostatečně velké pro odvod kapaliny.  Za zmínku i rozhodně stojí, že porézní membrány je potřeba udržovat čisté, protože špínou a potem ucpané póry nejsou schopné odvádět páry od těla.

Hydrofilní membrány

Hydrofilní membrány pracují na principu přenosu vlhkosti na molekulární bázi, a tudíž neobsahují žádné póry. Hydrofilní membrána do sebe absorbuje vlhkost uvnitř bundy, kterou poté na principu difuze v pevných látkách a rozdílu v koncentraci uvnitř a vně membrány vytlačí  na vnější povrch membrány. Zde se vlhkost jednoduše odpaří. Hydrofilní membrány vyžadují větší aktivitu, aby se aktivovala jejich funkčnost. Proto je potřeba se v nich nejprve trochu zpotit. Poté však odvádějí jakoukoliv vlhkost od těla a nemají problém ani s vlhkostí v kapalném skupenství. Pro správnou funkčnost je třeba u hydrofilních membrán udržovat i řádnou DWR úpravu na vnějším povrchu tkaniny.

DWR

Tři písmena jsou zkratkou označení Durable Water Repellency,  které se dá přeložit jako trvanlivá vodoodpudivost. Jedná se o povrchovou úpravu textilie, díky níž vytváří voda na povrchu tkaniny malé kapičky, které se následně skutálejí pryč, místo aby se vsákly. Díky DWR úpravě zůstává vnější povrch tkaniny co nejvíce suchý a umožňuje hydrofilním membránám snadný přechod vlhkosti od těla ven. Funkčnost DWR úpravy se běžným používáním textilií snižuje, a proto je nutné ji jednou za čas obnovit pomocí speciálních prostředků.  V našem sortimentu k tomuto účelu nejlépe slouží Nikwax TX Direct, popřípadě Nikwax TX Direct ve spreji.

Závislost na vnějších podmínkách

Určitě je dobré připomenout že prodyšnost membrány výrazně ovlivňují rozdílné hodnoty vlhkosti a tlaku mezi vnitřní a vnější stranou tkaniny. To znamená, že i ty nejvíce prodyšné bundy budou méně efektivní, když je ve vnějším prostředí vysoká vlhkost. To bude platit pro všechny membrány.

Měření prodyšnosti

Je spousta způsobů, jak měřit prodyšnost. Tím nejčastějším je určit množství vodních par odpařených přes jeden m2 tkaniny po dobu 24 hodin, tzv. hodnota MVTR (Moisture vapor transmission rate). Jak jsme zmínili výše, i ty nejprodyšnější membrány jsou méně účinné při vysoké vlhkosti vzduchu, a proto hraje vedle laboratorního testování důležitou roli při vývoji membrán i testování v terénu při různých fyzických zátěžích.

Hodnoty prodyšnosti vždy berte s určitou rezervou a spíše jen jako takového “průvodce” při výběru vhodné bundy. Stále se jedná jen o laboratorní měření, které ovlivňuje celá řada dalších faktorů. Stačí jen mírně pozměnit vlhkost okolního prostředí nebo teplotu odpařované tekutiny a rázem máte zcela odlišné hodnoty.

Jedním z dalších způsobů měření je metoda RET. Ta měří odpor materiálu, který je vodní páře kladen. Čím nižší hodnota RET je naměřena, tím má materiál vyšší paropropustnost. V současnosti se jedná o nejobjektivnější a nejpřesnější způsob měření, který má nejblíže k reálnému použití materiálu v praxi.

Za předpokladu, že měření probíhá za stejných podmínek, může se využít přibližný přepočet MVTR na RET a naopak. Například : RET 3 odpovídá cca hodnotě MVTR 40000 g/m2/24h.

U některých bund v naší nabídce uvádíme hodnoty MVTR, ale také hodnoty RET. Pokud je u bundy uvedena hodnota RET, tak byla přímo otestována na Technické univerzitě v Liberci.

Odolnost

Jedna věc je vyrobit funkční nepromokavou tkaninu, druhou věcí je zajistit její odolnost. Odolnost tkanin se testuje již při výrobě pomocí tzv. Martindale metody testování. Vedle toho dochází k testování výrobků i běžným používáním při různých povětrnostních podmínkách, s různou zátěží a v různém prostředí.

Martindale

Nejpoužívanější metodou pro testování odolnosti tkanin je metoda Martindale. K tomuto testu dochází při výrobě a spočívá v otáčení plstěného kotouče pod určitým tlakem na povrchu tkaniny tak dlouho, dokud se nepřetrhnou první dvě niti testované tkaniny. Podle výsledku tohoto testu se poté určí pevnost tkaniny v oděru.

Martindale v akci…

Testování v terénu

Vedle laboratorního testování jsou ještě před sériovou výrobou veškeré produkty předmětem testování v terénu. Při tomto testování dochází k používání výrobků v různých podmínkách, při různé intenzitě a za různého počasí, ať už běžnými uživateli nebo profesionálními sportovci. Na základě poznatků z testování v terénu, jsou často jednotlivé modely ještě upraveny, než se dostanou do sériové výroby. I my v NALEHKO testujeme (naše redakční testy) před zařazením do  prodeje jednotlivé produkty v terénu, abychom zjistili, zdali mají místo v našem sortimentu či nikoliv.

Jak hodně odolný produkt potřebuji?

Při koupi bundy je důležité zvážit výhody a nevýhody mezi odolností a hmotností. Odolnější tkanina bude většinou těžší, lehčí tkanina o něco méně vydrží. Pokud je primárním cílem rychlost a lehkost, popřípadě pouze občasné použití v prudkých deštích při vyšších teplotách (jarní přeháňky, letní bouřky…), budou bohatě stačit lehké bundy z lehkých tkanin. Pokud však  máte v plánu náročné horské aktivity nebo ji chcete používat celoročně v širokém rozsahu teplot a za velmi odlišných přírodních podmínek, bude lepší zvolit těžší a odolnější materiály.

Nákup nepromokavé bundy

Při nákupu nepromokavé bundy je třeba zvážit i další prvky kromě tkaniny samotné.

Kapuce

U kapuce je důležité, aby správně seděla. Její správné umístění ovlivní množství tepla, které uniká přes hlavu a současně ovlivní i zorné pole. U kapuce je dobré si povšimnout množství stahování a možnosti přizpůsobení, stejně jako stojí za to zvážit, zdali bude kapuce používána s přilbou či nikoliv.

Dobře seřiditelná kapuce by měl být základ u každé kvalitní outdoorové bundy…

Střih

Klíčové je vybrat správný střih. Nejprve je potřeba se podívat na velikostní tabulky a podle nich zvolit tu správnou velikost. Poté je potřeba zvážit, zdali se bude bunda používat pouze na základní vrstvě, popřípadě lehké střední vrstvě, hodně na tělo (běh, rychlá chůze, pohyb ve vyšších teplotách…) nebo zdali bude krýt několik silnějších vrstev (turistika v nižších teplotách, vysokohorská turistika…). Podle toho je třeba vybrat buď užší střih slim-fit nebo standardní širší střih regular.

Stahování

Stahování umožňuje částečně pozměnit střih bundy podle tvaru těla. U ultralehkých bund je nastavitelné stahování často nahrazeno pouze gumou. Pokud chcete zabránit studenému větru, aby se dostal pod bundu, je dobré se soustředit na přítomnost nastavitelného stahování v pase. Na druhou stranu více prvků stahování znamená nárůst hmotnosti.

Hmotnost

Nízká hmotnost může být vykoupena nižší odolností. Je proto důležité, zvážit primární určení bundy. Pokud je prioritou rychlost a lehkost nebo pokud budete mít bundu většinu času sbalenou v batohu (chůze, běžná turistika, běh…), není problém volit bundu s tou nejnižší hmotností. Pokud však hodláte bundu používat při aktivitách, při nichž bude tkanina vystavena riziku oděru či výraznějšímu pnutí (lezení, vysokohorská turistika…), je lepší zvolit odolnější a těžší bundu.

Zipy

Vaše bunda může mít sice nejlepší membránu, ale pokud protečou zipy, skončíte v mokru tak jako tak. Proto je potřeba se ujistit, že má bunda voděodolné zipy (např. YKK Aqua Guard) nebo je alespoň opatřena légou zabraňující proniknutí vody. Pokud se příliš potíte nebo nemáte možnost střídat vrstvy v závislosti na intenzitě pohybu, mohou se Vám pro zvýšení prodyšnosti hodit zipy v podpaží, které jsou např. u modelů Rab Zenith, Rab Meridian nebo Rab Downpour Alpine.

Velikost po sbalení

Pokud plánujete nosit bundu celý den na sobě, velikost po sbalení nebude hrát až takovou roli. Velkou část výletů však nepromokavé bundy tráví zabalené v batohu,  kde jsou rychle k dispozici v případě potřeby. V takovém případě již velikost po sbalení roli hraje, stejně jako rychlost jejího sbalení či rozbalení. Některé bundy v našem sortimentu se dají sbalit do vlastní kapsy (Rab Downpour Plus…), jiné jsou dodávány s vlastním obalem (Rab Phantom, Rab Spark…)

Jedna z nejlehčích bund na trhu je Rab Phantom. Ta je navíc skvěle sbalitelná…

Výběr podle typu aktivity

Při výběru nepromokavé bundy je důležité zvážit, jakou činnost v ní budete provozovat nejčastěji. Pro usnadnění výběru jsme bundy rozdělili do tří základních kategorií.

Nízká hmotnost

Jak už název napovídá, hlavním přínosem bund v této kategorii je nízká hmotnost a malá velikost po sbalení. Tomu je podřízeno i minimální množství doplňků jako je stahování, kapsy nebo množství zipů a kapes. Tyto bundy jsou vhodné pro vysoce intenzivní aktivity jako je běh či rychlá chůze nebo pro výlety, kdy je rychlosti a hmotnosti podřízeno vše a není potřeba tolik pohodlí. Přes svoji lehkost neslevují  bundy v této kategorii nic ze své nepromokavosti ani vysoké prodyšnosti.

Nejlehčími modely v této kategorii jsou bundy značky OMM a běžecká bunda Rab Phantom, o něco těžší jsou pak modely Rab Charge nebo Rab Spark. Případně naše bunda NALEHKO Etalon.

Zlatá střední cesta

V této kategorii jsou zastoupeny bundy o střední hmotnosti, které se pohybují mezi ultralehkými kousky z první kategorie a těžšími technickými bundami ze třetí kategorie. Tyto bundy nabízejí stále nízkou hmotnost doplněnou rozumnou velikostí po sbalení, při tom již ale disponují větším množstvím doplňků (stahování, kapsy, zipy) než bundy z první kategorie. Tato kategorie je vhodná pro všechny tipy aktivit, kdy není na škodu pár gramů navíc a kdy se dbá na větší pohodlí a životnost bundy.

Vrchol v této kategorii představují bundy s membránou GORE-TEX® PACLITE Plus Rab Zenith a Rab Meridian, pro přiznivce membrán Pertex Shield® jsou k dispozici modely Rab Downpour Plus nebo Rab Downpour Alpine.

Do této kategorie spadají i modely Rab Kinetic 2.0 a Rab Kinetic Alpine 2.0, které jsou díky své membráně Proflex™ maximálně strečové a prodyšné jako běžný softshell, kromě toho ale disponují vodním sloupcem 10 000 mm.

Velmi odolné

V poslední kategorii se nacházejí bundy určené do těch nejtěžších podmínek. Poskytují veškeré doplňky nutné pro lezení, vysokohorskou turistiku nebo skialpy. Disponují  třívrstvými membránami s nejvyšší možnou prodyšností a vysokými hodnotami vodního sloupce. Zároveň jsou z velmi odolných materiálů zaručujících maximální odolnost i v těch nejtvrdších podmínkách. Technická vybavenost těchto bund je vykoupena o něco vyšší, nicméně stále ještě přijatelnou, hmotností.

Z naší nabídky sem patří skialpová bunda Rab Khroma Kinetic, univerzální model Rab Firewall, nebo ultimátní Rab Muztag GTX.

Do těch nejtěžších podmínek je vynikající model Rab Muztag GTX

3 komentářů u "Průvodce NALEHKO – Jak vybrat nepromokavou bundu"

  1. Zuzana napsal:

    Super článek!

  2. Ivana napsal:

    Dobrý den, nemůžu se rozhodnout zda zvolit rab kinetic plus nebo downpour plus ? Kinetic jsem zkoušela je to příjemný materiál na tělo jako softhel ale nemám vyzkoušenou bundu downpour? Můžete mi poradit jakou bundu zvolit na kolo a lehlou turistiku? Dekuji

    1. Dobrý den, pokud hledáte bundu na kratší akce, tak Kinetic bude dobrá volba. Na delší akce typu – dálkové treky a vícedenní zatížení s batohem bych raději zvolil Downpour Plus, protože má vyšší vodní sloupec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *