Magazín

23.09.22 0 komentářů

Rab – The Mountain People 1. díl

Začátky a Rab Carrington

Příběh této tradiční britské značky, která je neodmyslitelně spjata s jejím zakladatelem, Rabem Carringtonem, nás zavede až do roku 1973. Horolezec a rodák z Glasgow byl už v té době jedním z nejvýraznějších světových lezců.

Kromě nespočtu výstupů v rodném Skotsku absolvoval také prvovýstupy v Alpách, Andách i Himalájích. Dá se říci, že v podstatě celá 70. léta se Carrington účastnil průkopnických výprav po celém světě.

Rab Carrington 1990s
Rab Carrington 1990 – mezi významné výstupy patří – 1968 – FA – The Pin (E2), Cairngorms, Scotland; 1972 – FA – Cramming (5.10d), Yosemite, California, USA; 1976 – FA – Travesía Cresta Sur, Patagonia; 1978 – FA, Alpine Style – Jannu (c7710m), Nepal)

Stejně jako se jednoho dne vydal s parťákem, horolezcem Al Rousem do Jižní Ameriky, kde spolu chtěli strávit zimní horolezeckou sezónu…

Rab Carrington a Brian Hall u modré plakety určené pro prvního brita, který vylezl na horu K2
Rab Carrington a další velikán britského horolezectví Brian Hall u “Modré plakety” Al Rouse – ocenění pro prvního Brita, který slezl druhou nejvyšší horu světa K2.

Promarněná zima v Patagonii

Společně cestovali po souši ze Severní Ameriky do Patagonie. Po příjezdu do Buenos Aires je ale čekalo nepříjemné překvapení. Během jejich putování vypukla na domácí půdě stávka a loď s jejich horolezeckým vybavením vůbec neopustila dok v Liverpoolu.

Expedice tak byla zmařená a dva kamarádi se věnovali zábavě a nočnímu životu. Alespoň tedy do té doby, než jim začaly docházet peníze a Rab kontaktoval jediného člověka, kterého v třímilionovém Buenos Aires znali. Jeho kamaráda Hectora Vieytese.

Cesty páně jsou vážně nevyzpytatelné a asi osud tomu chtěl, že Hector Vieytese měl svou šicí dílnu na výrobu spacích pytlů a zrovna získal malý kontrakt na výrobu spacáků pro argentinskou armádu. Raba na šest měsíců zaměstnal a on tak právě zde získal první zkušenosti, které v budoucnosti přinesou revoluci technických spacích pytlů. A taky by se dalo říci, že právě zde, v níže položeném Buenos Aires, byl položen základní kámen budoucí značky Rab Mountain Equipment. A to i když k výrobě prvního spacího pytle pod jménem Rab zbývalo ještě celých 8 let.

Rab Carrington při výstupu Cerro Torre v Patagonii, pozdní 70. léta

Stěhování do Sheffieldu

Následovala řada dalších úspěšných výstupů nejdříve s Al Rousem na Jannu1978 a Kangtega 1979. Následně s dalším legendárním horolezcem Dougem Scottem šli na Nuptse a rok poté na Makalu. Následovala šance na Everest, ale oba parťáci měli na výstup rozdílný názor a rozešli se.

“On byl více na publicitu a úspěch alá Bonington, já na to moc nebyl – a tak jsme se rozešli.”

Ale zpátky do Skotska a ke kořenům značky Rab. Skotsko je celkově jedna z nejdeštivějších zemí na světě a Carrington jako skotský rodák a lezec z toho byl velice nešťastný.

“Ve Skotsku příliš prší. Někteří lezci dají třeba jen 30 cest za sezónu. To není dobré. A tak jsem se v roce 1973 přestěhoval z Glasgow do Sheffieldu”.

A tady už se dostáváme do malého bytu s podkrovím v Sheffieldu, kde Rab Carrington roku1981 ušil první péřový spacák, který nesl jeho jméno.

Zakladatel značky Rab Rab Carrington se s vým týmem a prototypem nového péřového spacáku.
21. století – Rab Carrington se svým týmem a prototypem nového spacího pytle. Tento snímek od ušití prvního spacáku Rab dělí více než 20 let.

Založení značky Rab

S podnikáním Rab začal po narození dcery v roce 1981. Uplatňoval při tom dovednosti, které se během oněch šesti měsíců v Argentině, a později na expedicích na Jannu, Kangtegu, Nuptse či Makalu, naučil. Do půdních prostor jeho bytu se od té doby uchyloval stále a stále častěji.

“Byla to jediná věc, kterou jsem věděl, jak dělat. Přes den jsem pracoval na stavbě a po večerech jsem seděl nahoře na půdě a šil spacáky.”

Tenhle začátek jistě připomíná nejeden příběh českých outdoorových značek.

Díky svému dobrému jménu v úzce propojené lezecké komunitě začala poptávka po jeho spacích pytlech poměrně rychle růst. Kapacita jednomužné dílny v podkroví jeho bytu přestávala stačit a Carrington tak jako další velký krok přesunul výrobu do místní továrny. V Sheffieldu ostatně Rab sídlí dodnes.

1981 – první dílna v Sheffieldu a začátek značky Rab

Během chvíle si svou dílnou vybudoval reputaci výroby neobyčejně poctivého a odolného vybavení. Carrington nebyl zastáncem komplikovaných věcí. Razil heslo:

Nic přepychového nebo přetechnizovaného – jen poctivé a funkční kusy, kterí raději opravíte než vyměníte. Od horolezců pro horolezce”.

A právě takové vybavení Rab dělal a dělá dodnes – jednoduché, funkční a odolné.

Však také např. ikonický model první, péřové bundy Kinder Smock je dodneška součástí nabídky. Následně světlo světa spatřila i první série expedičních spacáků počínaje řadou spacích pytlů Premier.

Rab Sheffield 1980s
Rab Sheffield 1980s

A k tomu všemu Carrington ještě stíhal uskutečnit působivé prvovýstupy v nechvalně známé oblasti “Peak Gritstone” v severní Anglii. Např. 1980 – FFA – Double Top (E4 6a), Beeston Tor, Peak District, UK.

Zakladatel značky Rab Rab Carrington leze ruční spáru v severoanglické lezecké oblasti Peak District
21. století – Rab Carrington leze spáru v Peak District

S ohledem na planetu

A to je přátelé pro první díl o historii této kultovní značky vše. Společně jsme putovali od jedné nevydařené zimní sezóny v Jižní Americe roku 1973 až po přelom tísíciletí uprostřed Anglie. Skončili jsme u velice slušně rozjeté a rostoucí značky Rab Mountain Equipment. V příštím díle si ukážeme směřování a rozvoj této společnosti tentokrát z období mnohem bližšímu tomu našemu.

Podíváme se na navázání spolupráce se světovými výrobci textilního materiálu jako je Pertex nebo Polartec. A dostaneme se i k tomu, jak se z Rabu stal jeden z největších světových výrobců péřových výrobků a jejich přístupu k trvale udržitelné výrobě. Rab se totiž zavázal být do roku 2030 klimaticky neutrální společností a zatím k tomu směřuje na výbornou 🙂

A Short History of Rab® from Rab on Vimeo.

Společnost Rab a její plán jak mít klimaticky neutrální  výrobu do roku 2030
Od roku 2020 je Rab certifikovanou klimaticky neutrální společností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *