fbpx
Naše prodejny jsou dle nařízení vlády až do odvolání zavřeny. Osobní vyzvednutí objednávek je možné po telefonické domluvě.

Magazín

Je přesně ten typ člověka, jehož velmi stručný životopis (pouze výpravy které trvaly alespoň 3 měsíce) si přečtete, a máte pocit, že váš život je fakt nuda, a že jestli se okamžitě nesbalíte a nepodniknete něco “hódně uchýlnýho“ za hranicí myšlení dnešního zurbanizovaného člověka, tak váš život už nikdy nebude naplněn. S univerzitním diplomem z letectví a kosmonautiky pracoval jako konstruktér a designér mechaniky pro vesmírné lety, ale úspěšnou kariéru opustil, aby se mohl naplno věnovat svým outdoorovým eskapádám. Stihl být špičkovým horolezcem (má i mnoho prvovýstupů v Yosemitech v obtížnostech až 5.13 a jako první volně přelezl v roce 1979 West Face ve steně  El Capitan, ale vystoupil třeba i na Huascarán) a přitom vymyslet dnes nejdůležitější horolezecký jistící prostředek – „friend“. Poté se svou manželkou během tří let obeplul na plachetnici celý svět. Má odlétáno přes 400 hodin na rogalu, dále téměř 2600 volných seskoků s padákem a je instruktorem potápění. Absolvoval několik tříměsíčních výprav na kajaku z USA podél kanadského pobřeží na Aljašku, okolo Aljašky, napříč Kanadou atd. V roce 2002 zase během 53 dnů převesloval s manželkou v sedmi-metrové lodi Atlantický oceán. Spolu také na lyžích došli v roce 2006 na Jižní pól a když už byli rozjetí, vystoupili i na nejvyšší horu Antarktidy. V několika letech mezitím, během 92 dnů na tandemovém kole, přejeli USA od pobřeží k pobřeží a pro jistotu ještě zpátky (Bylo to přes 10 000km a dělá to v průměru 116km denně – to je myslím v 60 letech dobrá letní zábava). A to všechno především s vlastnoručně designovaným a zhotoveným vybavením. Sám si stavěl všechny kajaky i kanoe a aby to nebyla taková nuda, vytvořil si sám i CAD software ve kterém lodě navrhoval. Všechno konvenční se mu zdá nepraktické a jeho dokonale promyšlená a odzkoušená řešení jdou často přesně proti zažitému proudu.

Jeho největší vášní posledních 20 let jsou ale dálkové treky. USA je asi jedinou zemí, kde federální vláda podporuje a alespoň částečně přispívá na jejich údržbu. Jedná se o 11 národních scénických trailů v celkové délce 30 000km. Z nejznámějších jsou Pacific Crest Trail – 4200km, Appalachian Trail – 3500km a Continental Divide Trail – 5000km. Jsou to většinou alespoň částečně udržované, na křižovatkách značené a zmapované pěšiny, které vedou převážně po hřebenech hor, míjí nejkrásnější přírodní zákoutí a vyhýbají se civilizaci a silnicím.

Asi vás nepřekvapí, že Ray Jardine je v podstatě „otcem“ celého ultra-light hnutí a chození nalehko. Výše zmíněné traily absolvoval několikrát a na základě získaných zkušeností navrhl celou řadu vybavení od batohů, stanů, „spacáků, vařičů až po oblečení a spolu s tím speciální postupy jak je používat. Prostě jako ve vesmírném programu, kde všechno je absolutně funkční, lehké, spolehlivé. Tím se mu v devadesátých letech podařilo snížit dosavadní základní váhu batohu (bez jídla a vody) obvyklou pro takové treky ze zhruba 20kg hluboko pod 10kg. Vydáním druhé knihy o svých dálkových výšlapech a „zlepšovácích“ s tím spojených „Beyond Backpacking“ způsobil v roce 1999 doslova revoluci a jeho celoživotní vše prostupující přístup „NALEHKO“ zachvátil americkou outdoorovou komunitu a získal si do dneška milióny příznivců.

Ray Jardine je natolik fascinující osobou, že si na stránkách nalehko.com v budoucnu rozhodně zaslouží celý seriál.

Pro všechny doporučuji jeho stránky www.rayjardine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *