Čerpáno z www.rayjardine.com
Co je quilt a jak pracuje?
“Ray-way quilt funguje jako spacák, ale je na spodní straně otevřený. Ležíte na své karimatce a quilt máte přes sebe přehozený jako deku. Ale na rozdíl od deky má quilt promyšlený střih, takže se vytvaruje pěkně podle vašeho těla. U nohou je tvarován jako spacák, takže nohy jsou kompletně obaleny, ale díky tomu, že nemá zip, tak pokud chcete, můžete si nohy vystrčit i ven. V oblasti hlavy a ramen je tvarován trochu jako mělká kapuca, takže krásně kopíruje obrys těla a nikudy vám dovnitř netáhne. Po celém obvodu quiltu je našitý pruh látky, jakýsi lem, aby dovnitř nikudy netáhlo. I když se quilt někde krabatí, volný lem stále doléhá na zem a zamezuje pronikání chladu dovnitř. Pokud chcete, můžete si tento lem zakasat i pod sebe.”
Proč nepoužívat spacák?
“Problém se spacákem je ten, že když v něm ležíte váha vašeho těla téměř zcela stlačí izolační vrstvu pod vámi. Všechny moderní izolační materiály izolují díky své nadýchanosti/obsahu vzduchu, takže úplně stlačená vrstva pod vámi je téměř k ničemu. Proto pro spaní potřebujete ještě karimatku, která vás od chladné země odizoluje. Ray-way quilt je tedy jakýsi přehoz, který prostě nemá tu zbytečnou část stlačenou pod tělem, jako u spacáku. Quilt je tedy stejně teplý jako spacák se stejnou tloušťkou izolační vrstvy, ale je mnohem efektivnější co se týká hmotnosti a objemu.”
“Až téměř do konce 19. stol spali všichni outdooroví nadšenci pod vlněnými dekami. Ale když se objevily první spacáky, deky byly považovány za zastaralé. To proto, že spacáky byly lehčí a méně objemné a přitom stejně teplé. Díky mému quiltu jsou teď zastaralé spacáky – z úplně stejného důvodu – quilt je stejně teplý a přitom lehčí a méně objemný! Původně jsme si quilt vyvinuli pro trekking, ale díky jeho výhodám ho teď používáme i na cyklo výlety, na výpravy s mořským kajakem a další výpravy na lodích. Stejně dobře se hodí i na horolezectví a vlastně všechny outdoorové aktivity, které zahrnují přenocování v divočině. Od roku 1991 jsme ho s manželkou použili na všech našich výpravách. Dokonce i v Antarktidě při cestě na Jižní pól.”
Přehlídka různých způsobů užití quiltu podle toho jak vám je teplo. Vlevo pěkně v teplíčku, vpravo totální zachumlání do mrazu:-)
Raz na základě mnohaleté zkušenosti doporučuje syntetickou izolaci. Proč?
“Peří má sice lepší izolační vlastnosti než syntetika, ale je v podstatě bezcenné když zvlhne, protože se splácne jako lívanec a vytvoří hrudky, ale ještě je extrémně náročné ho vysušit. A můj syntetický quilt si z velké části uchovává svoje vlastnosti i když zvlhne.”
Tím, že oproti spacáku, Rayův quilt nemá zip a zbytečnou spodní stranu, dostane se při stejné „hřejivosti“ na stejnou hmotnost jako u péřového spacáku! A má tím pohromadě všechny výhody: nízkou hmotnost, dobrý výkon, nevadí mu navlhnutí a to všechno za velmi nízkou cenu!
Já osobně peří fandím, ale dávám Rayovi zapravdu, hmotnost, výkon x cena nemá konkurenci!
“Quilt se hodí nejenom pro noční spánek, ale můžete se do něj pohodlně zabalit i při zastávkách a večer nebo ráno v kempu. Quilt má spoustu výhod když chodíte sólo, ale nepřekonatelný je pro páry, které spí spolu – quilt pro dvě osoby totiž váží polovinu, co dva stejně teplé spacáky!”
Ray s manželkou Jenny a jejich quiltem na Jižním pólu. Se stejným quiltem absolvovali ještě dvoutýdenní přechod Grónska. Sedm dní lezení na Vinson Massif, nejvyšší horu Antarktidy, a tři týdny ve výškových táborech při pokusu o výstup na Aconcaguu.
Více o Rayovi a jeho produktech se dočtete na jeho vlastních stránkách – Ray Jardine.