Během velikonočních svátků (pátek a pondělí) jsou všechny naše prodejny zavřeny. Přejeme krásný prodloužený víkend a pohodové Velikonoce. Tým NALEHKO.

Magazín

02.02.12 3 komentářů

Ray-Way “Stan”

Čerpáno z www.rayjardine.com

Nejběžnějším outdoorovým typem přístřešku je samozřejmě stan. Hlavním důvodem jeho popularity je podobnost s lidským obydlím (podlaha, stěny, větrací otvory, dveře…) a tím vytvořený falešný pocit bezpečí. Nicméně navzdory všeobecné popularitě má stan mnoho nevýhod, které všichni přehlíží, ale jsou skutečné.

To že opouštíte bezpečí vašeho domova a vyrážíte do divočiny ještě automaticky neznamená, že zažijete nejprudší bouři vašeho života. Naopak, navzdory výrobcům a prodejcům vybavení, kteří se vás snaží vystrašit abyste si koupili jejich ultra-odolný, ultra-vybavený, ultra-těžký a ultra-drahý stan, je naprostá většina nocí v divočině naprosto pohodová. A když už bouře přijde, správně postavený  lehký přístřešek si s ní poradí a bezpečně vás ochrání.

Ray Way Tarp – přístřešek je pro všechny, kdo v divočině chtějí pro spánek trochu víc komfortu a tepla. Přesto že navenek vypadá jednoduše, při správném použití předčí svými vlastnostmi i nejpropracovanější stany v širokém spektru kombinací počasí a terénu.

  

Na základě vlastních zkušeností a dlouhodobého každodenního používání (víc než tisíc nocí strávených pod přístřeškem při svých různých extrémních výpravách) v nejistém počasí jsem zjistil, že můj přístřešek má oproti klasickému stanu mnoho výhod:

  • je mnohonásobně lehčí, než nejlehčí stany
  • je mnohem levnější a díky jednoduchosti a použitému materiálu (nylonová tkanina se silikonovým zátěrem) má i delší životnost.
  • je teplejší než stan. To proto, že stan i když má “dokonalé odvětrání” zachycuje veškerou tělesnou vlhkost + kondenzaci a tato vlhkost prostupuje všechno vaše oblečení i spacák a tím výrazně snižuje jejich izolační schopnosti. Například vlhké peří neizoluje takřka vůbec. A protože můj přístřešek je otevřený ze všech stran, oblečení I spacák zůstávají suché a mě je tepleji. Zachycování vlhkosti ve stanu a uvnitř spacáku je nebezpečné zejména při teplotách pod nulou. Aby člověk nějak vyrovnal pokles izolačních vlastností spacáku vlivem vlhkosti ve stanu, musí si pořídit teplejší spacák. Takže kromě těžkého stanu nesete ještě objemný a těžký spacák. Nemluvě o tom, že po noci ve stanu, musíte spacák vždycky ráno vyvětrat/vysušit a zbavit ho naakumulované vlhkosti. Této operaci se po noci v dobře odvětraném přístřešku vyhnete.
  • dává mi možnost kempovat v podstatě kdekoliv – přístřešek můžu zavěsit nad křoví, kamení, atd. a pohodlně se uvelebit kdekoliv v zastřešeném prostoru. To se stanem nemůžete, vždycky musíte najít místo dostatečně velké pro celý stan.

  • pokud už doopravdy nemůžu najít dostatečně velký prostor ani pro celý přístřešek, prostě jen pověsím hřeben přístřešku výš a zakotvím strany tak, že jdou prudčeji k zemi a tím se celý přístřešek zúží tak, aby se vešel.
  • nabízí výrazně větší “obytný” prostor než lehké stany.
  • je mnohem výhodnější pro kempování v dešti než stan. Déšť je samozřejmou součástí téměř každého pobytu venku. Pokud prší, jen vytáhnu malinký zabalený přístřešek z boční kapsy batohu, aniž musím batoh vybalit, postavím přístřešek a teprve pod střechou v suchu všechno vybalím. Pod přístřeškem bez podlážky je díky velkému zastřešené ploše také všude dost místa pro mokré oblečení. Při balení v dešti si zase všechno pěkně v suchu sbalím, natáhnu na batoh nepromokavý obal a teprve potom vylezu ven. Přístřešek sbalím a strčím do boční kapsy batohu.
  • máte možnost volby, jak vysoko nad zemí si přístřešek postavíte. Když je hezky a teplo a jen nechcete být ráno mokří od rosy, postavíte ho klidně půl metru nad zem. Nepaříte se a máte krásné výhledy na okolí. Když prší a fouká, přitáhnete přístřešek až k zemi a jste pěkně chráněni. Díky otevřeným dvěma krátkým stranám přístřešek stále výborně větrá.
  • nemá žádné tyčky, takže se nemá co zlomit. Při několikatýdenních výpravách do divočiny je to dost zásadní. Zlomená stanová tyčka udělá ze stanu jen drahou, těžkou a špatně použitelnou plachtu. Ray-way přístřešek se prostě jen zavěsí mezi stromy, popřípadě podepře trekovými holemi nebo větví.

  • pokud fouká silný vítr, prostě jen přilepím přístřešek co nejblíže k zemi tak aby měl co nejmenší boční odpor. Během víc než tisíce nocí pod přístřeškem strávených v různých částech světa, se ještě nestalo, že by nějaký vítr nevydržel.
  • máte mnohem větší pocit sounáležitosti s krajinou, ve které právě kempujete.
  • můžete si ho doma vyrobit sami!!!

Ray-Way přístřešek je navzdory velmi nízké ceně překvapivě odolný. Tak odolný, že vydrží několik let intenzivního užívání. A životnost je pro mně velmi důležitá – protože moje výpravy kvůli své délce, divokému počasí a náročnému terénu, kladou na vybavení vysoké nároky.

Ještě více se o Ray-Way Tarp můžete dovědět na Rayových stránkách.

3 komentářů u "Ray-Way “Stan”"

  1. plachta napsal:

    Svatá pravda, takový podobný používám již třicet let.Ladislav

  2. Lenka napsal:

    Krásný den přeji,
    kde se dá sehnat taková nylonová tkanina se silikonovým zátěrem?

    1. Dobrý den, velmi dobrý je třeba německý e-shop http://www.extremtextil.de

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *