Magazín

16.09.22 8 komentářů

Recenze Altra Timp 4

Altra Timp 4 je pro mě  zatím asi nejlepší bota na dlouhé traily, co jsem kdy obul. Dokonce těsně přeskočila i moje oblíbené Inov-8 Roclite (ty vedly doposud), protože kromě většího prostoru pro prsty nabízí i víc tlumení a to přijde na dlouhých trailech, kde člověk s batohem kroutí 30 až 50 kilometrů každý den vhod.

Boty Altra

Nebudu se tajit tím, že jsem nikdy nebyl velkým příznivcem Alter. Nulový drop je moderní, ale většině lidí spíš ublíží, protože na něj nejsou připravení. A hlavně měly populární Lone Peaky vždycky kromě „ploutve“ místo špičky i neskutečně širokou patu, kde moje noha plavala a pata pořád někam ujížděla.

Nové obutí od Altry v půlce Hayduke Trailu – černé a červené Lone Peak 6 a moje Timp 4 v barvě Dusty Olive.

O to větším překvapením pro mě byl Altra Timp 4. Ty boty jsem si koupil z nouze v půlce 1300km dlouhého Hayduke trailu a regulérně jsem se do nich zamiloval! Nakroutil jsem v nich nějakých 650km neskutečně těžkým terénem – kamením, pískem, vodou. Absolvovaly i nějaké lehčí lezení a pár kilometrů po asfaltu, ale jinak hlavně masakr v kamení všeho druhu. S batohem na zádech.

Se svou tělesnou schránkou (65kg, 182cm a neskutečně tenké nohy) nejsem typickým běžcem ani chodcem. Takže hodnocení je samozřejmě prudce subjektivní, ale pár věcí je na těchto botech bez debaty božích:

 • Jsou extrémně prodyšné – asi jsem neměl boty, které by líp dýchaly. To je důležité ve vedru, protože puchýře se dělají hlavně na zapařené, vlhké kůži.
 • „Neoprenová“, gelem vycpaná část kolem paty, která naprosto jistě obepíná celou patu a bota je neskutečně stabilní i když vepředu mají prsty naprostou volnost.
 • Skvělé tlumení bez „žvýkačkového“ efektu. Jisté, stabilní a hlavně se nesešlapalo.
 • „Kolíbka“ směrem ke špičce zajišťuje odvalování vpřed s minimální námahou. To byla v písku s batohem na zádech neskutečná úleva pro achilovky!
 • Podrážka na všech druzích kamení drží jako čert. To taky nebylo u Alter zvykem.
Timp 4 jsou skvěle prodyšné – všude kromě gelem vypolstrované paty jsou “průhledné” a prodyšné jako záclona. To jsem u bot ještě nezažil. O to víc je překvapivá výdrž této síťoviny

Altra Timp 4

Předchozí generace byla hodně utažená přes nárt, takže lidi s vyšším nártem měli smůlu. U této generace už je to v pořádku. Pro moje nohy má špička lepší tvar, než je ta hranatá u Lone Peaků a taky mi skvěle drží pata v užším opatku. Tím, jak se bota dopředu skvěle odvaluje, tak byste vůbec netipovali, že má nulový drop. Pletený prodyšný svršek vypadá, že se roztrhá po prvním použití, ale vydržel o dost víc, než pevný svršek na Lone Peakách kluků.

Většina mých dosavadních bot měla vždycky tak dvě třetiny výhod a třetinu nevýhod. Podle potřeby jsem si vybíral ten správný mix výhod. Nedařilo se mi najít botu kde by výhody převažovaly ještě víc. Vždycky něco za něco. U Timp 4 je to pro mě 9:1 a tou jedinou nevýhodou je méně výrazný vzorek v přední části boty. Takže „podkovy“ na špuntech se poměrně rychle „ojely“. Boty stále na kamení skvěle drží, ale do bláta už to není.

I tak je pro mě Timp 4 zatím asi nejlepší bota na dlouhé traily, co jsem kdy obul. Dokonce těsně přeskočila i moje oblíbené Inov-8 Roclite (ty vedly doposud). Protože kromě většího prostoru pro prsty nabízí i víc tlumení. A to přijde na dlouhých trailech, kde člověk s batohem kroutí 30 až 50 kilometrů každý den, vhod. Poprvé jsem po dokončení trailu neměl zmordovaná chodidla.

Update k 16.9. – po Hayduku jsem v botech naběhal dalších skoro 500 trailových kilometrů a na botech se neprojevila žádná zásadní změna. Podrážka už je úplně hladká, ale překvapivě pořád drží (kromě bláta samozřejmě). Nejspíš je to díky tomu, že není tvořená jedním kusem gumy, ale jsou to ostrůvky gumového vzorku nalepené na pěnovou vrstvu. Nerovnosti se tudíž zakusují do měkké gumy mezi sjetým vzorkem a krásně to drží.

Petr Kosek

8 komentářů u "Recenze Altra Timp 4"

 1. Marian napsal:

  Super, díky, vyzkouším…

 2. Andrij napsal:

  Děkuji za recenzi! Mate stejnou velikost bot jako nohy, nebo o něco větší?

  1. Ahoj, odpovím za Petra. Všichni si bereme o číslo až číslo a půl větší botu než je naše noha. I když u Alter to není vždy pravidlo, protože toho prostoru ve špičce je nadstandardně hodně, takže mnohdy to není úplně nutné. Také je to dost o tom, jak je člověk zvyklý a jestli mu ještě při delší zátěži natíkají nohy nebo se to po pravidelné zátěži už nějak ustálilo. Nejlepší je samozřejmě boty osobně vyzkoušet. Hlavní je, aby držela pata a ve špičce byl nějaký prostor.

 3. Pavel napsal:

  Moje letošní jasná volba, díky za recenzi.

 4. Jarka napsal:

  Podle recenze mě ty boty nadchly. V únoru se chystám na trek na Mount Kenya, chystáme se na ten ze tří vrcholů nejnižší – Lenana (je ve výšce cca 4990 m). Ale úplně nahoře může být sníh. Tak se chci zeptat, jestli i do těchto podmínek byste mi ty boty doporučili.

  1. Dobrý den, vůbec bych se toho nebál, ale na nějaká sněhová pole bych to pak ještě ideálně doplnil lehkými nesmeky a ideálně i nepromokavými ponožkami.

 5. Ester napsal:

  Už jsou na cestě, zatím taky v milovaných Rocklite. Jsem moc zvědavá. Děkuji za recenzi.

 6. Jaroslav Polanecký napsal:

  Pro mě velké zklamání. Za jednu sezonu úplně hladká podrážka a to si je šetřím. A že by měly nějaký dobrý záběr i se vzorkem, to jsem si nevšiml). Ve vlhku k ničemu. Aniž bych jej nějak moc trápil, drbou se po stranách, uvnitř se škubou paty. Za ty peníze bych čekal víc, naštěstí jsem je koupil ve slevě. Koupil jsem je kvůli široké noze a choulostivé achilovce a v tomto směru mě timp4 nezklamaly. Jo, zajímavě vypadají a ta zelená je fakt originální. Jinak předražená a přeceňovaná záležitost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *