Pro snažší orientaci v popisech spacáků zn. CRITERION v e-shopu, přikládám podrobný popis použitých materiálů a konstrukčních fíglů. PERTEX – značkové, vysoce jakostní, japonské tkaniny
Pertex, původně vyráběn firmou Perseverance Mills Limited v Manchesteru (GB), je celosvětově uznávaný jako nejlepší tkanina pro výrobky z prachového peří a je hojně využívaný velkým množstvím výrobců spacáků i péřového obleč, je celosvětově uznávaný jako nejlepší tkanina pro výrobky z prachového peří a je hojně využívaný velkým množstvím výrobců spacáků i péřového oblečení.
Perseverance Mills Ltd šel v létě 2005 do likvidace a prodal výrobní práva Japonské firmě Mitsui & Co., jejíž dceřiná společnost Mitsui Bussan Textile Co. zabývající se textilní výrobou znovu zahájila výrobou Pertexu během roku 2006. Veškeré tkaniny Pertex, které CRITERION používá jsou nyní vyráběné v Japonsku.
PERTEX je vodě-odolný, větru-vzdorný a prodyšný.
- Vodě-odolnost je zásadní pro ochranu peří před navlhnutím a následnou ztrátou některých, nebo všech tepelných charakteristik. Mokré peří neizoluje. Proto je každé vlákno Pertexu upraveno nanesením vodo-odpudivého polymeru. Toto se označuje jako Pertex DWR+ úprava, která tkanině dává vodo-odpudivost bez ztráty prodyšnosti (mimo to DWR+ úprava zvyšuje odolnost tkaniny proti ušpinění). Vodě-odolnost Pertexu se nesnižuje ani praním, ani sušením!
- Prodyšnost tkaniny je zásadní pro zachování komfortu a tepelně-izolačního výkonu. Tělesná vlhkost musí mít šanci odpařit se ze spacáku dříve než zkondenzuje. A k odpaření musí dojít natolik rychle aby nenavlhlo peří a nesnížila se jeho účinnost. Pertex je skvěle prodyšný, protože jeho vodě-odolnosti není dosaženo pomocí plošného zátěru, nebo membrány. Pertex je schopen rychle propouštět vlhkost z vnitřku spacáku díky mikropórům ve své vazbě (výsledek DWR úpravy vláken a způsobu tkaní).
PERTEX je ze své podstaty odolný proti pronikání pírek a proti ušpinění. Je lehký a měkký a přesto velmi pevný.
- Peří je pověstné tím, že je schopné propichovat jakoukoliv tkaninu a unikat ven. Pertex je uznávaný pro svoji schopnost tento efekt minimalizovat.
- Lehkost a měkkost Pertexu, a schopnost volně splývat a přizpůsobovat se konturám těla z něj dělá jednu z nejpříjemnějších tkanin pro kontakt s vaším tělem.
Pertex sám o sobě je velmi pevný a v rip-stop úpravě ještě pevnější.
Spacáky CRITERION jsou vyráběné z Pertexu MICROLIGHT (s rip-stopem) o hmotnosti 52g/m2 a Pertexu QUANTUM rip-stop (používá například Mammut na svoje nejlehčí péřové bundy) s hmotností pouze 35g/m2, který je druhým nejlehčím materiálem Pertex se zpevněnou vazbou rip-stop.
Na spacáky CRITERION Expedition je použit Pertex ENDURANCE s rip-stopem a hmotností 52 g/m2 a to včetně vodotěsné PU-membrány. Tkanina je použitá nejenom na vnějšek, ale i na kritické oblasti uvnitř (kapuca a nohy) – oblasti, kde je riziko navlhnutí a ušpinění největší. Použitím této tkaniny je usnadněno čištění i sušení spacáku.
Je potřeba zdůraznit, že spacáky CRITERION Expedition nejsou zcela nepromokavé! Není to žádoucí z důvodů zachování prodyšnosti.
KONSTRUKCE SPACÁKŮ
- Co jsou komory
Komory jsou oblasti v rámci spacáku ve kterých je uzavřený izolační materiál. Čím lepší je konstrukce komor, tím vyšší je účinnost spacáku.
- Konstrukce komor
Konstrukce komor je zásadním faktorem, protože zajišťuje aby izolační materiál (peří) byl na správném místě. Není nic horšího než spacák, jehož izolační materiál je shrnutý na jedno místo tak, že vytváří tlustý chuchvalec a zbytek spacáku je prázdný.
- Způsob šití
Může způsobovat problémy zejména u levných spacáků, kde jsou komory vytvořené jednoduchým prošitím dvou vrstev látky jako u prošívané peřiny. Každý takový šev je tudíž neizolovaný a vytváří linie, podél kterých vaše tělesné teplo uniká. Tomuto se říká tzv. „prošívaná“ konstrukce. Takto vytvořené komory nemají žádné boční stěny.
Prošívaná konstrukce komor:
Existuje způsob jak se těmto studeným liniím vyhnout – použít dvě vrstvy prošívané izolace s tím, že švy z druhé vrstvy budou posunuté mimo švy vrstvy první. To ale bohužel zdvojnásobuje hmotnost spacáku.
- Pokročilý design komor
Většina lehkých spacáku je konstruována s jedinou vrstvou izolace. Jediné jednovrstvé konstrukce komor, které nevytváří studené švy, jsou „V“, „trapézové“ a „čtvercové (H)“ komory. Komory všech těchto typů mají boční stěny, které drží peří v požadované pozici. Nikde nejsou „studené švy“ – chladná místa, protože v celém spacáku je stejnoměrná vrstva peří.
Nejjednodušší z těchto designů jsou čtvercové – H komory. Boční stěny komor jsou svislé, komory mají čtvercový (obdélníkový) průřez.
čtvercové H komory
Existuje mnoho variant této konstrukce (obdélníkové, nebo různě zakřivené komory), ale jednu věc mají společnou – rovnoběžné boční stěny. Složitější ale zdaleka nejúčinnější jednovrstvý design jsou V komory
Při daném rozměru spacáku a konstantní šířce komor a dostaneme při použití V konstrukce největšího počtu komor – dvakrát tolik než u H komor. Při pevně daném množství peří, čím více je komor, tím menší je šance, že se peří někam sesune – tudíž jsou V komory s ohledem na účinnost spacáku výhodnější než H komory. Jejich nevýhodou jsou hmotnost a cena, protože pro vytvoření dvojnásobného počtu komor je třeba více látky na boční stěny.
Trapézová konstrukce komor spojuje výhody obou předchozích designů – dává více komor než H systém, takže je teplejší, ale méně komor než V systém a tak je lehčí než V konstrukce. Dosáhne se tak dobrého kompromisu mezi účinností a hmotností.
Trapézové komory
Nejvýkonnější spacáky CRITERION Expedition využívají konstrukci dvou, navzájem posunutých vrstev H komor – tzv. „Cihlový“ design.
Cihlový design komor
Tato konstrukce je výhodná u spacáků s obsahem velkého množství peří.
- Konstrukce spodku spacáku – H komory
Pro optimální izolaci musí být peří ve spacáku rovnoměrně rozprostřeno. U vrchní části spacáku to skvěle zajišťuje trapézová konstrukce. Ovšem u spodní části spacáku je izolační schopnost peří takřka nulová – díky stlačení peří hmotností vašeho těla. Jak již bylo řečeno dříve, neizoluje peří samotné, ale vzduch „uzavřený“ v nadýchaném peří. U takto stlačeného peří je vliv konstrukce komor v podstatě zanedbatelný. Proto je u spodní části spacáků CRITERION použita lehká konstrukce H komor.
ROZDÍLNÉ PLNĚNÍ
Rozdílné plnění znamená, že množství peří na spodku spacáku je menší než v jeho vrchní části. U spacáků CRITERION je na základě dlouhodobých zkušeností užíván poměr náplně na vrchu:spodku v poměru 3:2 (po odečtení kapuce, límce a krycí komory zipu). Takže na spodní části spacáku je místo 50% náplně jen 40%. Izolační schopnost peří stlačeného pod tělem je mizivá, peří bez loftu je tam v podstatě zbytečné, takže přesun 10% náplně na vrchní stranu izolačním vlastnostem spodku nijak neublíží (váš komfort zcela závisí na správné karimatce).
Na druhou stranu, těchto 10% na vrchní straně navíc má obrovský izolační účinek ,protože nadýchané peří zvětšuje izolační vrstvu z 50 na 60%, tzn. izolační účinek vrchní strany se zvětšuje o pětinu (20%) !
Pozn. – spacáky CRITERION Lady jsou kratší než chlapské verze, ale obsahují stejné množství peří. Peří uspořené zkrácením spacáku se jen přesunulo do nohou a na spodní stranu. Tím poměr rozdílného plnění vrchu a spodku trošku vyrovnal na 55:45.
„DIFERENCIÁLNÍ“ STŘIH
Jde o výrobní postup, jehož výsledkem je, že vnější povrchová délka vrchního dílu je větší než jeho vnitřní povrchová délka. Tím vrchní díl vytváří jakýsi půl-tunel, peří tak dosahuje optimálního loftu a rovnoměrné izolační vrstvy kolem celého těla.
výsledek „diferenciálního“ střihu