Magazín

29.11.11 0 komentářů

Trekking Nalehko

Účelem a cílem těchto stránek je abyste se trochu jinak zamysleli nad svou outdoorovou výbavou a jejím používáním. Myšlenka „méně je někdy více“  tady perfektně sedí. Méně krámů na zádech = méně bolesti a více radosti! Nebojte se, Váš komfort a bezpečí v přírodě nezávisí na tom co máte v batohu, ale na tom, co máte v hlavě!

Stránky vznikly na základě mých dlouhodobých pobytů v USA a téměř stovky nocí strávených každý rok někde venku ve spacáku. Dlouhou dobu jsem se držel klasického hesla: “jsem mladej a silnej, tak si do batohu zabalím úplně všechno….” Jenže většinou už třetí den cítíte, že hodně přes 20kg na vašich zádech trochu ubírá okolním scenériím na kráse. No a pak jsem se s přítelkyní začal připravovat na přechod PACIFIC CREST TRAILu a řekl si, že by bylo opravdu škoda si tenhle 5-ti měsíční výšlap napříč amerikou z Mexika do Kanady otrávit vláčením gigantického batohu. Naštěstí existuje několik skvělých knih a webových stránek lidí, kteří už svůj náklad na zádech odlehčili a navíc se o svoje rady a zkušenosti rádi podělí. A tak jsem i já “konvertoval”.

Americká komunita kolem ultralehkého trekkingu považuje za “nalehko” základní hmotnost výbavy (tzn. všechno co si na trek nesete s výjimkou základního oblečení, které máte na sobě, jídla a vody) do 7kg. Budete překvapení, ale na tuto hmotnost se dá poměrně lehce dostat, aniž byste nějak výrazně polevili ze svého komfortu. Takže celková hmotnost vašeho batohu na třídenní výšlap se i s jídlem a 2 litry vody vejde do 12kg. Ovšem jsou i takoví borci, kteří na mnohadenní treky vyráží s baťůžkem základní váhy do 3kg. Tam už je potřeba velká dávka zkušeností a určitá odolnost:-)

Seriál základních typů a doporučení jak odlehčit najdete v rubrice MAGAZÍN. V dalších rubrikách tady na stránkách naleznete rady k výběru vybavení, popřípadě i návody ke zhotovení vlastního a odkazy na stránky zabývající se touto tématikou v zahraničí. V e-shopu si potom můžete koupit základní části výbavy, na kterých se dá ušetřit nejvíce hmotnosti. Z nabízených výrobků snadno poskládáte komplet batoh + stan + spacák do mínusových teplot, vše dohromady pod 2,5kg!

Velice rád také uvidím vaše komentáře a připomínky. Lehký krok na cestách i v životě přeje za NALEHKO.com Petr K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *