Appalachian Trail

3500 km 3-6 měsíců Severní Amerika Springer mountain - Georgia

Aby to nebylo tak jednoduché, dal jsem si předsevzetí, že se musím vejít do 5kg. Zdá se to jednoduché, ale chtěl jsem mít poctivých 5kg. Ne jen v gear listu napsaných, ale pak na cestu do batůžku přiházených hromadu položek… Prostě 5 kilo včetně map, foťáku, power banky, telefonu, nabíječek a taky výbavy na věšení jídla na stromy kvůli medvědům… a ještě mít komfort.

Už jsem to zmínil v minulém příspěvku, ale na plánování a přípravu výbavy mnoho času nezbylo… koloběh marodění, trajdání s Terkou s kočárkem, dojíždění do krámku v Praze, příprav změn v NALEHKO a překotné rozšiřování týmu s vyvrcholením v podobě opětovného marodění… Prostě běžný život:-) Nakonec jsem plánování po nocích přeci jenom docela prošel (to bych nebyl já) a vytvořil si svůj už tradiční plán se zásobovacíma zastávkama a vzdálenostma mezi nima:

Při ježdění s kočárem po lesích kolem Liberce nebo během cest v autobuse jsem potom přemýšlel jak optimálně naladit výbavu, abych měl všechno co na zimně – tropický výlet můžu potřebovat. Teď se asi smějete, ale je to tak. Prvních pár týdnů po startu budu procházet nejvyšší hory na trase – Smoky Mountains, kde podle historických klimatických dat každý březen aspoň na pár nocí klesne teplota pod -10C, ale o měsíc později už budu křižovat nížiny kolem Philadephie, Washingtonu a New Yorku, kde přes den bude klidně i 30C a 100% vlhkost… Takže podmnínky hodně rozmanité.

Aby to nebylo tak jednoduché, dal jsem si předsevzetí, že se musím vejít do 5kg. Zdá se to jednoduché, ale chtěl jsem mít poctivých 5kg. Ne jen v gear listu napsaných, ale pak na cestu do batůžku přiházených hromadu položek… Prostě 5 kilo včetně map, foťáku, power banky, telefonu, nabíječek a taky výbavy na věšení jídla na stromy kvůli medvědům… a ještě mít komfort.

No jo, ale do toho bych taky rád otestoval pár nových věcí, který nám v nabídce eshopu nedávno přibyly, nebo brzo přibudou. A taky by bylo fajn si zkusit něco hodně ulítlýho vyrobit. Docela mi to zamotalo hlavu… Všichni mě nabádali, že rozhodně nemám jezdit s tarpem, že je potřeba stan, že pořád prší a bez podlážky to nepůjde. A právě proto si beru tarp – SMD Deschutes Plus. Chci si prostě sám přijít na to, kdy už to opravdu jenom s tarpem nejde.

Pak mě taky zajímalo, kolik toho vydrží spacák ušitý z nejlehčího možného Pertexu Quantum GL (7D nylon je průhledný jako igeliťák a přibližně stejně tak těžký – 22g/m2) a jestli si s každodenním deštěm a všudypřítomnou vlhkostí poradím já i peří 900cuin s hydrofobní úpravou. Místo péřové bundy jsem do nekonečných dešťů zvolil raději hodně zateplené triko s dvěma vrstvami Primaloftu na tělo – díky Pavol Hreha za profesionální ušití! Jako izolaci na tělo při chůzi jsem nakonec zvolil lehkou mikinu s Polartecem Alpha nižší gramáže, protože Alpha byla do vlhka vytvořená. Navíc neskutečně rychle schne.

Vzhledem k tomu, že až na konec trailu v Maine, bude možnost se dozásobit každých 50 až 100km, nebudu muset nikdy tahat víc než 2-3kg jídla a pohodlně se vejdu do malého batůžku. Volba padla na Gossamer Gear Kumo 36, protože neváží ani půl kilo, je z odolného Nylonu Robic a hlavně má obrovské vnější kapsy – ty já miluju. Spolykají všchno co můžu přes den potřebovat a já celý den nemusí batoh otevírat. Jako bonus funguje možnost nahradit zádovou výztuhu poskládanou 4mm pěnovou karimatkou o délce 150cm, která dodá patřičný tepelný odpor letní lehoučké nafukovačce, aby nebylo zima,když budu spát v mínusových teplotách. I proto jsem si mohl dovolit odstřihnout z nafukovací karimatky 40cm a vzít si ssebou jen osvědčených 140cm (normálně nosím 130 ale chtěl jsem si dopřát 10cm luxusu navíc:-) ) Pohodlná nafukovačka Klymit V Ultralite SL se pak dostala na krásných 250g !!!

Bombónek v podobě pláštěnky na batoh z Cubenu – 26g včetně podlepení švů, dokázal opět vykouzlit Pavol Hreha. Díky. Né že by na těch pár shozených gramech tolik záleželo, ale člověk si alespoň udělal představu o tom, jak a co se z CF dá dělat a že to není úplná legrace. U podlepování jsme se docela zapotili… ale i drobná osobní zkušenost je mnohem cennější, než hodiny strávené na internetové diskuzi…

Pozn.: buzolu jsem nakonec vyřadil, ona nemá úplně význam, když si člověk nenese mapy:-) Ne že bych byl takovej lojza, že bych mapy zatracoval, ale trasa je tak značená, že je výhodnějši si nést jen databook s profilem. Ten budu mít neustále v kapse na papíře. Mapy jsou jen v mobilu v podobě aplikace Guthooku, tak nějak pro jistotu a pro snazší plánování a sledování kilometráže.

Takže karty jsou rozdané – výbava poskládaná (komplet gear list pod článkem, snad jsem na nic nezapomněl… přeci jenom to dělám za běhu…na fotce chybí filtr, protože ho v litrové verzi do ČR ještě nedováží… budu si ho kupovat až na místě) – v plánu je 3600km za 99dní s tím, že člověk určitý čas vždycky stráví ve městě nakupováním, praním, úřadováním… takže to vychází něco přes 40km a téměř 1800 výškových metrů děnně. Uvidíme co se s tím dá uhrát takhle téměř bez tréninku. Základní taktika je „nepřepálit začátek“ pak si to snad sedne a půjde to. Díky všem za podporu (hlavně teda Oli a pak klukům z týmu), budu se z průběhu trailu pravidelně hlásit. Petr K.

4 komentářů u "Appalachian Trail 2018 – část 0 – Plánování a výbava"

  1. lazblat napsal:

    Ahoj,
    ta plastenka, to se da nekde i sehnat? nebo jakou by jste doporucili k batohu Kumo 36?
    Dekuji

    1. Ahoj, s Petrem jsme si to nechávali šít u kamaráda. Ale osobně bych si ji už nebral a nechal si ušít stejnou ale ze silnylonu. Ta z cuben fiberu nic nevydrží.

  2. Marek napsal:

    A neplanujete nejake takove plastenky i pro vas eshop? nejsem si jisty, ze bych neco takoveho zvladl sam a neznam nikoho, kdo by mel s timto materialem zkusenosti. Libila se mi i ta predstava navleku na rukavice..

    1. Jan Žďánský napsal:

      Do budoucna možná jo, ale teď to určitě není úplně aktuální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Appalachian Trail
  • Celková délka
    3500 km
  • Doba
    3-6 měsíců
  • Kontinent
    Severní Amerika
  • Nástupní místo
    Springer mountain - Georgia
  • Konec
    Mt. Katahdin - Maine
  • Nejvýše položený bod
    Clingmans Dome - 2025 m n. m.
  • Nejníže položený bod
    Bear Mountains State Park - 38 m n. m.
  • Převýšení
    140 km stoupání a klesání
Více o treku