Israel National Trail

1028 km 45-60 dní Asie Eilat

Když jsme přemýšleli o naší první dálkové trase, hlavní otázkou bylo, kam se vydat. Na dálkové treky v USA, jakými josu CDT či PCT, bohužel nemáme dostatek času ani peněz, to samé se dá říct o přechodech Nového Zélandu, Jižní Ameriky či Himalájí a Evropu již tak nějak známe. Chtěli jsme zažít trochu té exotiky, ale stále za rozumné peníze a trochu blíž České republice. Do oka nám tak padl Izrael.

Možná to bude pro někoho překvapení, ale turistika je v Izraeli velmi populární a země nabízí tisíce kilometrů značených cest. Tou nejdelší značenou cestou je Izraelská národní stezka (The Israel National Trail, hebrejsky Shvil Yisrael), která prochází od severu k jihu celým Izraelem. Oficiálně byla otevřena roku 1995 a vzorem jí byly proslulé dálkové přechody USA – konkrétně Appalačská stezka (Appalachian Trail).

Proč jsme zvolili právě Izrael? Důvodů je celá řada. Pro náš první dálkový přechod jsme chtěli zvolit trasu, kterou zvládneme do dvou měsíců, která nebude technicky z těch nejnáročnějších a která nám nezrujnuje rozpočet. S délkou kolem 1000 km, nejvyšším bodem ve 1200 metrech a cestou letadlem pouhé čtyři hodiny z České republiky splňuje Izraelská národní trasa přesně to, co jsme požadovali.

Jednodušší logistika však nebyl jediný požadavek na náš výlet. Samozřejmě chceme vidět i co nejvíce přírodních krás a poznat co nejvíce kulturních a historických zajímavostí. A tady nabízí Izrael nepřeberné možnosti. Příroda se na Izraelské národní stezce mění neuvěřitelně. Na jihu je možné zažít vyprahlou a kamenitou poušť Negev, východně od Jeruzaléma zalesněné Judské hory, u Tel Avivu pobřeží Středozemního moře a na severu země zelenou Galileu. Už sice mimo stezku, ale stále velmi blízko, je na úplném severu Izraele možné vystoupat do dvoutisícových výšek v masivu hory Hermon. Stejně jako je rozmanitá příroda, je rozmanitá i historie podél celé stezky.

Poušť uchovává pozůstatky starověkých měst na obchodních stezkách s kadidlem a myrhou, Galilea je místem, kde podle Bible vykonal Ježíš řadu svých zázraků a na pobřeží Středozemního moře se nacházejí zbytky nejednoho kostela či hradu z období středověkých křížových výprav. Jeruzalém je pak sám o sobě svědectvím tisíců let lidské historiem, zatímco Tel Aviv reprezentuje moderní a sekulární Izrael. Během 1000 km tak člověk projde v čase od nejstarších biblických časů až po současnost.

Posledním důvodem, proč jsme zvolili Izrael, je ne až tak velká popularita Izraelské národní stezky v českém jazykovém prostředí. Dálkové treky v USA či Evropě již byly v češtině několikrát popsány, ale popisů Izraelské národní stezky se tolik nedostává. Proto bychom chtěli i s pomocí týmu nalehko.com, kterému tímto děkujeme za podporu, tuto mezeru vyplnit, náš výlet trochu podrobněji popsat a inspirovat tak další cestovatele k přechodu celého Izraele. Jestli se nám to povede, to ukáže až čas, ale uděláme vše pro to, aby to vyšlo.

Držte nám palce a zůstaňte s námi.

Mirek a Ondřej

Pokračování ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Israel National Trail
 • Celková délka
  1028 km
 • Doba
  45-60 dní
 • Kontinent
  Asie
 • Nástupní místo
  Eilat
 • Konec
  kibuc Dan
 • Nejvýše položený bod
  Har Meron - 1208 m n.m.
 • Nejníže položený bod
  Nahal Yavne‘el - 200 m pod úrovní mořské hladiny
 • Převýšení
  63 km klesání a stoupání
Více o treku