Via Dinarica

1280 - 1400 km 45 - 90 dní Evropa Babno Polje - Slovinsko

15.05.18 4 komentářů

Via Dinarica – Příprava

Via Dinarica White Trail – tak přesně takhle se jmenuje další počin našeho Vaška.

Proč právě Via Dinarica ? Je to téměř rok, co jsem kráčel po hranicích Československa. Tehdy jsem ještě pro Nalehko nepracoval, ale už si mě Nalehko začalo postupně získávat. Byl jsem někde v třetině cesty, když Tomáš zasdílel odkaz na cestu Via Dinarica. Horká novinka, časopis National Geographic tenhle zcela nový trail zařadil mezi TOP traily na světě a asi jako jeden z nejkrásnějších v Evropě. Když jsem si pustil video, bylo jasno, tak tohle chci jít!

No a teď se to stalo skutečností. Nejsem ten typ člověka, co by o něčem básnil, snil, ale nemohl se k tomu odhodlat. Když už si něco usmyslím, tak do toho jdu a většinou dost po hlavě.

Tenhle trail napříč Balkánem začal vznikat teprve před pár lety. Do budoucna mají být traily tři – Bílý, Zelený a Modrý. Ten bílý, který je hlavní a vede těmi nejvyššími horami Kosova, Albánie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Slovinska je zatím jediný „dokončený“. Dávám to záměrně do uvozovek, protože velká část cesty není stále příliš udržovaná a zaznačená. O trail se stará hrstka nadšenců a dobrovolníků, ale pořád je na čem pracovat. Nicméně to nebrání tomu, aby si to člověk už mohl projít. Pár bláznů už to dalo, tak proč bych to nedal já.

Už v zimě jsem začal postupně pátrat po informacích o této cestě. Musím hned říct, že to byl vcelku boj. Na oficiálních stránkách se sice něco málo dozvíte, ale úplný průvodce to zrovna není. Hlavním zdrojem pro mě byly 2 blogy holek, které už Via Dinaricu prošly.

Obě se shodují, že Balkán je jedinečný. Země sužované válkami a přesto tak srdeční lidé. A právě na to se těším nejvíc, setkávání s obyčejnými lidmi a sdílení jejich příběhů.

Nebude to jednoduché, bude to boj ale já to zadarmo ani nechci. Čeká mě cca 1400 km, o něco víc než je oficiální délka trasy, protože jsem si k tomu přidal ještě Kosovo. Na téhle vzdálenosti bude celkové převýšení přes 70 km. Začínám relativně brzy, i když u nás už panují letní teploty, tak na začátku cesty, v horách Prokletije na Kosovské straně na mě bude čekat zcela jiné počasí. Zima, sníh a nevyzpytatelné horské podnebí, ale zároveň jedna z posledních původních divočin v Evropě. Neustále se budu držet vysoko v horách, daleko od civilizace. Budou na mě dýchat pozůstatky z války v podobě minových polí v kontrastu s jedněmi z nejkrásnějších hor v Evropě – Dinárskými Alpami.

Chci lidem ukázat jinou tvář Balkánu. Není to jen moře, ale je to i divočina – medvědi, vlci, úchvatné vápencové masivy, stovky let staré pralesy, to vše je divoký a nespoutaný Balkán.

Bude to trochu něco jiného než profláklé Camino nebo třeba PCT. Tady nebudou každý den startovat desítky nažhavených lidí, tady budu sám a to je přesně to, co hledám a co mě láká!

Hlavně chci poděkovat klukům z Nalehko, že mi umožnili tohle podniknout, i když to teď bez Petra nemáme jednoduché. Tyhle cesty ale dělají Nalehko právě tak jedinečným projektem. Velké poděkování patří i rodině a přítelkyni. Vím, že to se mnou nemáte jednoduché a zase na mě budete muset všichni čekat, ale o to víc se budu těšit domů 🙂

Kompletní seznam vybavení naleznete zde.

Držte mi palce.

Vašek

Více informací naleznete na oficiálních stránkách https://viadinarica.com/en/ , na blogu https://www.evadinaricaproject.com/en/ nebo na webu https://www.dinarskogorje.com/

Můžete mě také kontaktovat na info@cestazasny.com

4 komentářů u "Via Dinarica – Příprava"

 1. Andrea napsal:

  Ahoj, pochopila som spravne, ze si Via Dinaricu zacal v maji? Vies mi prosim povedat, ake boli cca nocne teploty v Chorvatsku? Riesim, ktoru si zobrat karimatku (R 2.7 alebo 6.9) a ci si kupovat menej teply spacak (mam komfort -3, ale vazi 1kg). Pozerala som sa na tvoj gear list, ale neviem ci si tak teplu vybavu nemal kvoli inym usekom na trase. Ja chcem ist konkretne cast v Chorvatsku medzi Velebitom a Paklenicou a potom mozno od Dinary do Jablanice v Bosne. Dost blbo sa to googli, kedze vacsina ludi to ide cele a riesi teplotu na celej trase. Diky vopred za odpoved 🙂

  1. Ahoj, ano, šel jsem to v máji, ale začínal jsem dole v Kosovu/Albánii ve vysokých horách. Takže pořád tam byl sníh a teploty přes noc padaly dost nízko. Pokud bys šla v máji rovnou přes Velebit, asi to nebude o moc jiné. A stejně bych vzal karimatku, která bude dostatečně izolovaná, tedy cca R4. Spacák na -3 je určitě v pohodě. Méně teplý bych nebral.

 2. ada.pernik napsal:

  Karimatku teda vezmem tu s R6.9, ale s tym spacakom si ma moc nepotesil. Uz som mala v kosiku nachystany Patizon Dpro 290 🙂 Asi teda potiahnem ten svoj tazky Warmpeace. Tak dakujem za odpovede 🙂

  1. Viděl bych to na spacák s cca 500 gramy peří. 290 je opravdu málo, to je letňáček…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Via Dinarica
 • Celková délka
  1280 - 1400 km
 • Doba
  45 - 90 dní
 • Kontinent
  Evropa
 • Nástupní místo
  Babno Polje - Slovinsko
 • Konec
  Valbone - Albánie
 • Nejvýše položený bod
  Maja Jezerce - Albánie/Černá Hora- 2694 m n. m.
 • Nejníže položený bod
  Ravna - 188 m n. m.
 • Převýšení
  Podle trasy 50 - 70 km
Více o treku