Magazín

22.01.12 0 komentářů

Ultralight treking

„Vysoká váha batohu pramení ze strachu“ – Lynn Whelden – když se bojíte, že vám bude zima, nabalíte si víc oblečení, když máte obavy, že budete hladovět, nabalíte si extra jídlo, když se bojíte extrémních podmínek, nabalíte pro spaní těžký expediční stan…

„Vysoká váha batohu pramení ze strachu“ Lynne Whelden – když se bojíte, že vám bude zima, nabalíte si víc oblečení, když máte obavy, že budete hladovět, nabalíte si extra jídlo, když se bojíte extrémních podmínek, nabalíte pro spaní těžký expediční stan… Abyste tedy snížili váhu svého batohu do ultra-lehké oblasti, musíte se zbavit těchto strachů. To se vám povede, pokud máte dostatek zkušeností a víte, jak si v extrémních situacích poradit a pokud nepodceníte plánování a přípravu a máte tudíž i odpovídající výbavu. Pro někoho je „honění gramů“ doslova posedlostí a všechno na treku tomu podřizuje. Ale mě se víc zamlouvá přístup „používám svoji promyšlenou výbavu proto, abych si lépe užil čas na treku a ne že chodím na treky proto, abych mohl používat svoji odladěnou výbavu“ Po spoustě kilometrů s 10kg batohem máte večer v „kempu“ ještě dostatek sil vychutnat si západ slunce, šumění listí a pocity z neuvěřitelně dobře stráveného dne.

Ultra lehký stan bez podlážky Six Monn Designs Deschutes pro jednu osobu. Váha i se 6 kolíky 430g!

Abyste se dostali se základní váhou batohu (výbavy) na 7 kg, tak se v podstatě nemusíte na cestách vzdát žádného komfortu a ani vás to nebude moc stát. Pokud se chcete dostat výrazně níž (pod 5kg), rozhodně to bude stát peníze a budete se muset vyrovnat s faktem, že nižší váha batohu a s tím spojený komfort při ukrajování pěších kilometrů = menší komfort při nocování, vaření a v extrémních situacích. Na poskládání takové výbavy neexistuje jednotný návod, je potřeba si všechno odzkoušet na vlastní kůži a vybudovat si na všechno vlastní postupy, vlastní systémy oblékání, spaní, vaření… každému vyhovuje něco jiného a každý má úroveň komfortu, pocitu bezpečí a zábavy při ukrajování kilometrů někde jinde.

velmi lehký batoh Six Moon Design Swift 55L. S bederním pásem 532g, polstrované kšandy a záda, užitečné zatížení 15kg.

Pro inspiraci uvedu dva přehledy výbavy dvou různých lidí. Jedná se o plnohodnotnou tří-sezónní výbavu, pro minimální noční teploty do -6°C a podmínky od vysokých hor a pouští až po sníh. Mags i Warner Springs Monty mají v nohách přes 20 000km na dálkových trecích, oba měli základní váhu batohu pro 4-měsíční trek napříč amerikou pod 4kg. Warner Springs Monty dokonce tento trek jednou absolvoval s batohem základní váhy pod 2,5kg!!! Sám to ale okomentoval spíš jako cirkusový kousek, který po většinu času nebyl moc zábava. Přehled výbavy Mags Tenhle chlapík se rozhodl nenosit s sebou vaření, ale zase má ve výbavě malý foťák. Občas si k uvedené výbavě přibalí i lehkou péřovou bundičku (220g) takže pak se dostane se základní váhou na 4,1kg. Na to že v uvedené váze je i foťák…

Přehled výbavy Warner Springs Monty Warner Springs Monty je dokonalý ultra-light blázen. V roce 2007 absolvoval 4200km dlouhý Pacific Crest Trail s batohem základní váhy pod 2,5kg!!! Sám to ale okomentoval spíš jako cirkusový kousek, který po většinu času nebyl moc zábava. Takže v roce 2009 si PCT zopakoval s výbavou, jak jí sám pojmenoval, “pro absolutní komfort”, která vážila pod 4kg. Takže tady je Montyho absolutně komfortní výbava:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *