Magazín

Boty, boty. Když se podívám zpátky, na tu hromadu let, kdy jsem se bez ohledu na roční období trápil na vandrech i na horách v bytelných pohorkách, skoro se mi chce brečet. Zvlášť v létě, stačí 15 kilometrů a chodidla hoří…. Bohužel, propaganda našich největších prodejců nováčkům mnoho šancí nedává, a když skočíte před prvním delším výletem na hory do „hudáče“, přinesete si tvrdý, těžký a drahý mučící nástroj v podobě téměř expedičních pohorek. Protože podmínky „tam venku“ jsou o zdraví a musíte být připraveni na jakoukoliv eventualitu, bez těžkých kožených bot se „tam odtud“ pravděpodobně nevrátíte…

Je to úsměvné, protože se klidně vsadím, že jsem byl v sandálech výš, než 50% outdoorových prodejců kdy v životě. Nemluvě o sestupech z horolezeckých výstupů v Alpách i Yosemitech absolvovaných v sandálech, protože nic jiného se do výstupového baťůžku nevejde. A když do nich vezmete silné ponožky, tak se dá sjet i pár set metrů suťoviska. Rozhodně netvrdím, že to je nejlepší varianta – jen chci říct, že to jde!

Napadlo by vás jít v pohorkách na koupaliště, nebo si zaběhat, v létě do kanclu nebo školy, chodit v nich po kempu v Jinolicích? V létě i na chatě lítáte celý den v sandálech nebo teniskách. A „tam venku“ to přitom není o nic jiný!

Je to opravdové vysvobození vyrazit na trek s 10-ti kilovým baťůžkem a v lehoučkých běžeckých botech nebo sandálech.

Pokud nevyrážíte do sněhu, nebo nepotřebujete mačky, nechte pohorky doma! Andrew Skurka, který toho už pěšky nachodil víc než průměrný člověk za život najezdí autem, ten si i na extrémní sólo cestu kolem Aljašky vyrazil jen v běžeckých botech. A ten ví asi zatraceně dobře, co je opravdu potřeba.

Takže se toho nebojte a zkuste to! Stejně se vyráží ven hlavně když je, nebo aspoň má být hezky. A když si náhodou někde nohy namočíte, tak v teniskách zase rychle uschnou. Na rozdíl od pohorek, kde máte od potu nohy rozmočené celý den.

Dokonce i na horách je líp v teniskách, máte lepší cit pro terén, každý našlápnutí je jiné, takže nohy se neunaví nekonečným, pořád stejným došlapem, nemluvě o tom, že běžecké boty mají mnohem lepší tlumení.

Když si namočíte pohorky, budou schnout dva dny. Když přebrodíte řeku v běžeckých botech, během hodiny, dvou docela dobře poschnou a když je pak během oběda sundáte a vytáhnete vložky, dál už pokračujete v suchých.

Taky jsem ještě z běžeckých bot neměl puchýř. Jak jste na tom v pohorkách vy?

Dříve jsem většinou pro jednodenní výšlapy volil sandále a na víc dní pohorky. Pak jsem narazil na několik lidí v teniskách a zjistil, že většina lidí dneska absolvuje dálkové treky právě v běžeckých botech a nemůžou si to vynachválit. Rád zkouším nové věci, takže bylo rozhodnuto, že další dlouhý výšlap zkusím bez pohor. Musel jsem to tedy trochu odložit, protože další mojí akci bylo 6 týdnů v Peru – několik horských treků a v plánu byl i Huascarán… ale červencový týdenní trek v High Sierra okolo Sonora Pass v Californii se zdál ideální příležitostí k otestování běžeckých bot. Každou zimu v High Sierra v Californii leží několik metrů sněhu a červenec je tady vlastně začátek jara. Čekalo nás zhruba 200km ve výšce přes 2500m a každý den sedlo přes 3000m s několika metry sněhu.

Naše první sedlo

Teploty přes 20°C a všechno rychle tálo, takže i mokro bylo dost. Trochu jsem pochyboval nad správností své volby jít jen v teniskách, ale přítelkyně Markéta odhodlaně vyrazila jenom v sandálech a tak jsem to risknul taky. Trochu mi to zjednodušil i fakt, že jsem velkým fandou chození bosky. Na první sníh jsme narazili asi 500 metrů od auta a během týdne v něm ušli přes 10km. Díky tomu, že nosím lehoučké kotníkové návleky, aby mi nepadal bordýlek do bot mi sníh nečinil žádné problémy.

Každý den nás čekalo několik brodů s vodou až do půli stehen, sníh a obvykle i několik kilometrů po kotníky hlubokým blátem. Každý den jsme urazili cca. 30km a tady je hodnoceni různých typů obutí v našem týmu :

Zdeněk v pohorách Zamberlan, sandále Teva na přezutí – velká pohoda při traverzech ve sněhu v prudkém svahu. Na brodění a dlouhé sekce v blátě se přezouval do sandálů. Pro nohy pohoda, jen zanedbatelné otlačení z pohor ve vedru. Nevýhoda – celých 200km nesl v batohu 1,5kg mokrých nebo špinavých bot (je to tak, pár sandálů Terra Fi váží 1400g!). Náklady na takový pár bot zhruba 7 – 8 tis.

Markéta v sandálech – tak trochu situace o život ve sněhových traverzech… Pohoda při brodění – nemusela se pořád přezouvat a nohy pořád pěkně vyvětrané. Nicméně pod mokré pásky sandálů se nachytá při chůzi písek a kamínky, takže ke konci treku měla nohy rozedřené do krve.

Já v bězeckých botech Vasque s nizoučkýma navlekama – sníh bez problémů, při více brodech za sebou jsem brodil v botech, jinak jsem sundával, aby zůstaly suché. Jeden den se šlo skoro pořád blátem a vodou takže boty pořád mokré, ale díky tomu, že bota je měkoučká a lehká, tak to noze neublíží, jen je to ze začátku nepříjemné. Jinak i po brodu boty za chůze do dvou hodin uschnou. Výsledek – po 200 km, nohy odpočaté, bez otlaků a velká pohoda. Náklady na boty cca. 2 – 3 tis. Kč a v batohu nenesete nic navíc.

V některých sedlech bylo sněhu dost.

Takže se nebojte a zkuste to. Uvidíte že si to zamilujete, navíc je to i zdravější, protože udržujete svaly chodidla v kondici. Po nějaké době zpevní i z pohorek zesláblé kotníky, tak se určitě nemusíte bát výronů. Určitě to chce nejdřív vyrazit na pár víkendových akcí, než se pustíte do delšího přechodu. Ale to je snad jasné, že všechno vyžaduje trochu tréninku. Zdravá chodidla a pohoda v lehkých botech za to stojí.

Na závěr ale musím zmínit velkou nevýhodu běžeckých bot – je to jejich malá životnost v těžkém terénu! Podle toho jakou botu zvolíte je to 800 až 1300 km. Ale ruku na srdce, kdy naposled jste za sezónu ušli po horách 400km?

13 komentářů u "V jakých botech vyrazit? Pohorky nechte doma!"

  1. Martin napsal:

    Chtěl bych se zeptat, jak je to se smekáním nohy, přeci jen se argumentuje, že v pohorkách prostě noha lépe drží, a je tak menší riziko vymknutí nohy. Zároveň ale cítím, že tohle bude asi hrozit v případě, kdy člověk nosí těžší batoh. Je toto správná argumentace?

    1. Celé je to o síle a pružnosti vaší nohy. Pokud člověk celý život chodí v pohorkách, tak jsou vazy a svaly oslabeny a když pak z ničehonic přesedláte na lehkou, běžeckou botu, tak může hrozit zranění, protože noha byla léta zvyklá na sádru na noze v podobě pohorky. Je vědecky dokázáno, že v sádře noha ochabne již cca za 2-3 týdny. Pohorka způsobuje totéž. Při přechodu na lehkou, běžeckou botu je tedy nutné začínat pomale a noha si postupem času začne zvykat a pak bych řekl, že stabilita bude při dostatečně častém namáhání silná a zranění hrozit nebude. Jinak bych řekl, že běžecká bota s dostatečně agresivním vzorkem drží na povrchu daleko lépe než naprostá většina pohorek. Přeci jen jsou ty boty stavěné na dlouhé, horské běhy, kde se úplně nestaráte o to kam a jak jste zrovna došlápli.

  2. Mike napsal:

    Dobry den, diky za clanek. Jen jste mi potvrdil, co jsem nejak sam objevil jiz drive. Zacal jsem chodit treky v lehkych bezeckych botech Salamon. Pouzivam tusim radu ultra-cross. Zatim s nima mam skvelou zkusennost, nevahal bych je vzit v lete do Alp apod. Moji kamaradi s pohorkama, jen neverine krouti hlavou, ale lehka bota je skvela. Bohuzel nemam k Salamonum zadne jine srovnani. Ted planuji jit Camino cca 900km a urcite si vezmu jen lehke boty + mozna sandalky (s ponozkama samosebou). Doporucil byste spise na takovy trip poridit goretex botku nebo bez membrany? V cervnu by melo prset cca 7 dni v mesici. Dekuji.

    1. Dobrý den, určitě bych se raději držel boty bez membrány. Jakmile totiž stoupne teplota nad 15°C, tak prostě gore-tex přestane zvládat odvod potu z boty ven, noha se vám začne topit v potu a pak už je to jen kousek na cestě k puchýřům. A udržet nohu v suchu je prostě základ, obzvlášť na hodně dlouhé cestě. Předpokládám, že podmínky na Caminu budou v pohodě, takže bych zvolil lehkou, prodyšnou botu bez membrány a doplnil to lehkými, nepromokavými ponožkami, které použijete při velmi špatném, deštivém počasí.

  3. Radko Šilov napsal:

    Dobrý den,
    Před pěti lety jsem šel Španělské Camíno 950 km. Celou cestu jsem šel v sandálech s pevnou špičkou a suchým zipem.
    Pokud nebylo mokro tak jsem šel na boso. Při mokru, blátě, dešti a podobně tak jsem proti odřeninám používal do sandál ponožky. Krom pár puchýřů, což je asi při těch kilometrech běžné. Šel jsem severní cestou z Irúnu podle moře na Primitivo.

    1. Dobrý den, pěkný počin :-). Samozřejmě i v sandálech to jde, ale je to hodně individuální, ne každému to bude vyhovovat.

  4. Hanka K. napsal:

    Díky za super článek. Chodím už chvíli v Altrách a jsem nadšená. Přesně ta kombinace s lehkými návleky a nepromokavými ponožkami je super. Teď jsem chvíli váhala, jestli do Černé Hory na trek přeci jen nevzít pohorky, ale to bylo takové chvilkové zaváhání. Rozhodně jdu v nich a ty sandále na přezouvání ještě zvážím. 🙂

    1. Ahoj, díky. Použití Alter v Černé Hoře bych se vůbec nebál, ta bota si s tím hravě poradí tak jako s jakýmkoliv jiným běžným horským terénem. V srpnu tam navíc ani nebude žádný sníh, takže pohoda. Sám jsem v běžeckých botech přešel celý Balkán, včetně Černé Hory, ale v květnu a červnu, kdy tam ještě leželo dost sněhu… Pohorka dává smysl do těžšího terénu, kdy už třeba potřebuješ využít mačky.

  5. Terka P. napsal:

    Zdravím,
    skoro celý život mám problém s jakýmikoliv zimními botami. Jakmile jdu několik km, začnou dřít na patách a udělají se puchýře. Vyzkoušela jsem nespočet značek, modelů, ať už to byly pohorky nebo obyč boty s kožíškem… vždycky začaly dřít.
    Na druhou stranu se mi to nikdy nestalo v žádných teniskách, a to v létě chodím túry několik desítek km. Nevím, čím to může být. Možná mám problém, jakmile bota přesahuje kotník, možná to dělá kožíšek/teplá výstelka, možná špatné ponožky (i když v létě nosím úplně obyčejné bavlněné kotníkové.) Asi jsem odsouzená v zimě nikam nechodit. 🙂

    1. Dobrý den, ony se ty zimní výlety dají absolvovat i v těch “teniskách”. Pokud víte, že jdete třeba na pár hodin a budete ve sněhu, tak si do nich vemte nepromokavé ponožky, ideálně třeba model Dexshell Coolvent nebo Treking. Boty sice budete mít rozmočené, ale noha by měla být v suchu a v tepelném komfortu. Já to takto praktikuji běžně, protože se přes zimu nechci s běžeckými boty rozloučit. Pohorky nemám rád, takže se to snažím řešit takto…

  6. Jarda napsal:

    Ponožky by měli být stejně vysoké jako bota nebo kousek delší. Já když jdu v pohorkách nebo vyšších botech a mám nízké kotníkové ponožky, tak se to rychle rozedře do krve. Jinak jsem si ještě všiml, že jsem si znovu koupil stejné pohorky. Nové rozedíraly kůži nad patou a ty staré ne. Ale myslím, že se to lepší… asi je to chce jen prošlápnout.

  7. Pohořálková napsal:

    Dobrý den, koupila jsem si zimní trekové boty a nevím si rady, protože mám od nich otlaky nad kotníkem./zavazuji je až nahoru/ Nikde jsem bohužel nenašla radu jestli boty /horní část/ časem povolí ..
    Můžete mi někdo poradit tak aby bota byla pohodlná a netlačila?
    děkuji za radu

    https://www.sportisimo.cz/salomon/chalten-ts-cswp-w/724833/?utm_email=68-body-productName

    1. Dobrý den, správný výběr obuvi je zcela zásadní věc. Vy jste pravděpodobně zvolila nevhodný model, boty možná časem povolí. Ale při výběru vhodné boty je potřeba všemu věnovat pozornost a když někde začne něco tlačit apod. tak je dobré takovou obuv vůbec nekupovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *